generique stromectol stromectol kamagra ivermektin hydroxychloroquine oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » GÜZEL SÖZ, SOLMAK BİLMEYEN BİR BAHÇEDİR

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
GÜZEL SÖZ, SOLMAK BİLMEYEN BİR BAHÇEDİR
41 Mesaj -
GÜZEL SÖZ, SOLMAK BÝLMEYEN BÝR BAHÇEDÝR

Güzel söz denen yeþil bahçe, onun uzayýp giden gölgeleri ve tatlý tatlý esen meltemi nerede, biz ne-redeyiz? Onun, en hoþ kokularý yayan çiçekleri ve en güzel naðmeleri terennüm eden kuþlarý nerede, biz neredeyiz?
Güzel söz, sadakadýr. Böylece biz, bir söz söy-leyerek sadaka vermiþ oluruz. Sadaka, suyun ateþi söndürdüðü gibi kusur ve hatayý giderir. Bu güzel bahçede, baþka hangi büyük lütuf var acaba?
“Sizler tek hurmanýn yarýsýyla, bunu bulamaz-sanýz, güzel bir sözle de olsa bile ateþten korunun.”
Güzel bir söz mü?
Evet, güzel bir sözün seni, kýyamet gününde, cehennemin ateþinden korumasý mümkün.

Güzel söz nasýl oluyor da bu büyük ilgiye lâyýk oluyor?
Namazla güzel söz arasýnda yakýn alaka vardýr. Çünkü namaz, tamamen Kur'an, zikir, dua, tesbîh ve tahmîddir. Oruçla güzel söz arasýnda da alaka vardýr. Çünkü oruç ancak, dili kötü sözden alýkoy-makla gerçekleþir. “Kim yalan söylemeyi ve ya-lanla iþ yapmayý býrakmazsa, Allah'ýn onun yemeyi içmeyi býrakmasýna ihtiyacý yoktur.”

“Birisi kendisine sataþýr veya hakaret ederse, oruçlu olan: 'Ben oruçluyum!' desin.”
Evet, Allah için oruç tutana ancak, güzel söz yakýþýr!
Zekatla güzel söz arasýnda da, alaka vardýr: “Sa-dakalarýnýzý (zekatlarýnýzýgöz kırpma baþa kakma ve eza et-mekle boþa çýkarmayýn.” Baþa kakma ancak dille olur.
Sadaka veren kiþi, ister farz olsun, ister nafile olsun, baþa kakarak kendisine muhtaç durumda olanýn duygularýný incitir.
Güzel söz, solmak bilmeyen bir bahçedir.

Enes b. Mâlik (r.a.) bize þunu aktardý: Rasülul-lah (s.a.v.) sövmez, müstehçen ve utanç verici söz söylemez ve lânet etmezdi. Bizden birisine darýl-dýðýnda: “Ona ne oldu? Alný toprak olasýca!”(1) derdi. Ne kadar yumuþak ve nazik bir sitem deðil mi?
Enes kendisi bize, on yýl Rasülullah (s.a.v.)'a hizmet ettiðini ve Rasülullah (s.a.v.)'ýn ona: “Of”, “Niye böyle yaptýn?” ve “Þöyle yapsaydýn!” de-mediðini belirtmiþtir.
Güzel sözü, bize öðreten ne büyük okul!

Hz. Âiþe anlatýyor: Bir grup Yahudi, Rasülullah (s.a.v.)'ýn yanýna geldi ve: “es-Sâmu 'aleyküm (ölüm üzerinize olsun)” dediler. Ben onlarýn ne dediklerini anladým ve: “Sâm ve lânet, sizin üzeri-nize olsun!” dedim. Bunun üzerine Rasülullah (s.a.v.):

“Yavaþ ol, Âiþe! Allah, her þeyde yumuþaklýk ve inceliði sever.” dedi. Ben de:
“Allah'ýn Rasülü! Söylediklerini duymadýn mý?” dedim. O da:
Ben de: “Sizin üzerinize dedim.” diye cevap verdi.
Baþka bir rivayette, Rasülullah (s.a.v.)'ýn Âiþe'ye:
“Yavaþ ol, Âiþe! Yumuþak davranman lazým! Katýlýk ve aþýrýlýktan sakýn!” dediði aktarýlmýþtýr.

Gerçekten bu büyük ahlâk deðil mi? “Sen büyük bir ahlâka sahipsin.”
Muhammed (s.a.v.)'in okulunda katýlýk ve aþý-rýlýða yer yok. O'nun okulunun cephesine:

“Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayýr söy-lesin, ya da sussun!” yazýlmýþtýr.
Ben size demedim mi? O, solmak bilmeyen bir bahçedir.
O okulun giriþ kapýsýna da þöyle yazýlmýþtýr:

“Müslümana sövüp kötü sözler söylemek, fâsýklýktýr.(2) onunla savaþmak küfürdür.”
Bu bahçede sövmeye ve hakaret etmeye yer yoktur. Çünkü o, kendisinde sadece güzel sözün yetiþtiði bahçedir.
“Bir mü'mine lânet eden, onu öldürmüþ gibidir. Bir mü'mine iftira eden de onu öldürmüþ gibidir.”

Lânet, dilin söylediði, yaralayýcý ve incitici sözlerdir. O kelimeler, haksýz yere kan akýtmak demektir.
Ýftira da, dilin söylediði, yaralayýcý ve incitici kötü sözlerdir. O kelimeler de haksýz yere kan akýtmak demektir.
Dil, lânetten, iftiradan, sövmekten ve hakaret et-mekten vazgeçtiðinde, karþýsýnda sadece güzel söz vardýr.

Güzel söz, kötü sözü her taraftan ablukaya almýþ-týr. Bundan dolayý Rasülullah (s.a.v.) dedikodudan ve çok soru sormaktan men etmiþtir.
Güzel söz bahçesinin sýnýrlarý buraya kadar mý?
Asla, o, gözün sadece hep güzel bir manzaraya iliþ-tiði geniþ alanlara sahiptir.
Rasülullah (s.a.v.)'a Ýslâm'da en iyi davranýþ han-gisidir? diye soruldu. Peygamber de (s.a.v.): “Yemek yedirmen, tanýdýðýn tanýmadýðýn herkese selâm ver-men.” diye cevap verdi.

Selâm mý? Bu mübarek kelimeden daha güzeli var mý?
Allahümme! Ente's-selâmü ve minke's-selâm, te-bârakte yâ ze'l-celâli ve'l-ikrâm
"Allahým! Sen Selâmsýn ve selâm sendendir. Ey celâl ve ikram sahibi! Sen ne kadar yücesin!”

Dinimizde güzel sözün derecesini gördünüz mü?
Güvenlik, huzur, sevgi, dostluk, iyi olaný isteme ve uyumlu olma anlamýna gelen, kötü niyeti kabul etmeyen selâmý, Rasülullah (s.a.v.), tanýdýðýmýz ta-nýmadýðýmýz herkese vermemizi emrediyor.

Güzel söz, gerçek Müslümandan hayatý bo-yunca ayrýlmaz.
Yaratýklarýn en üstünü olan Peygamber (s.a.v.), çocuklara selâm verir, onlarýn içini huzur ve sev-giyle doldurur, onlarý selâmla ve güzel sözle eði-tirdi.
Güzel söz, solmak bilmeyen bir bahçedir. Gü-zel söz, sadakadýr.
Biz Müslümanlar, bunu, bütün dünyaya müj-deleme hakkýna sahip deðil miyiz?(3)

Prof.Dr.Tacettin Uzun

Gönderen: 14.05.2008 - 13:18
Bu Mesaji Bildir   HaNýMeLi üyenin diger mesajlarini ara HaNýMeLi üyenin Profiline bak HaNýMeLi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -

Yaratýklarýn en üstünü olan Peygamber (s.a.v.), çocuklara selâm verir, onlarýn içini huzur ve sev-giyle doldurur, onlarý selâmla ve güzel sözle eði-tirdi.

Ben çok zaman rastlamýþýmdýr býrakýn çocuklara selamý büyükler,büyüklere cemiyete,topluma girerken selamý sabahý kesti neredeyse Mevlam sonumuzu hayýr getire.....

selam ve dua ile...
Gönderen: 15.05.2008 - 00:49
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 875 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
KaRaGuL (47), kartal34 (65), Eranthe (32), PuGiPuGi (44), hagenli (54), 361isia (35), elif_su (33), hacý altýndemi.. (51), ottoma (55), kalbegidenyol (40), M--N_PARLAK (38), radiologi (55), Hasretim_islami (43), gokaycagri (37), zeytinn (44), Furkan 72 (48), Ebu.Hureyre42 (35), basis (50), Kübr@ (28), pusat_51 (35), Yagmur-Bey (42), Gülnihal_cnr (44), mayko22 (45), kengu (57), huseyinbagci85 (39), cilginim (39), haddab (41), alisert (53), sevketdagtekin (46), KuBrA_GuLnAr54 (35), elifsu (33), MaddeVeManeviya.. (124)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56976 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.