lopinavir ritonavir kaletra hydroxychloroquine ivermectin kaletra super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » ALLAH (c.c.) dostu Mahmut Ustaosmanoğlu (k.s) hayatı

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ALLAH (c.c.) dostu Mahmut Ustaosmanoğlu (k.s) hayatı
24 Mesaj -
Efendi hz. hayatý

1931 yýlýnda Of’da dünyaya geldiler. ilk tahsilini babas? Ali Efendiyle yapt?. Hafýzlýðýný Of’ta ikmâl etti. Bir müddet Kayseri’de Arapça okudu. Tahsilini eniþtesi Hacý Dursun Efendide tamamlayarak ondan icazet aldý

Uzun süre çocuðu olmayan Fatma Haným, çocuðu olmasý için Allah’a yalvarýyordu. Bir gece rüyasýnda, ayýn koynuna indiðini ve bütün dünyayý aydýnlattýðýný gördüler. Bu rüyanýn üzerinden uzun zaman geçmeden Efendi Hazretleri dünyaya teþrif ettiler.

Efendi Hazretleri (K.S.), çocukluðunda yakalandýðý bir hastalýk sebebiyle doktora götürülüyor. Doktor, Ben, bu çocukta acaib bir hal görüyorum. Bu çocuk, ya yaÞamayacak veya yaÞarsa çok büyük bir kimse olacak diyor.
Askerliðin ilk aþamasýnda Bandýrmaya gidiyorlar. BirliRine teslim olmadan önce gittiði bir camide Kur’ân okurlarken, Ali Haydar Efendinin müridlerinden Hacý Emrullah Efendinin dikkatini çekiyorlar. Namazdan sonra tanýþýyorlar...

Kendileri anlatýyor:

Halil Efendi isimli takva bir zat vardI. Buralarda þeyh yok mu diye sordum. Bana Ali Rýza el-Bezzaz Efendi Hazretlerinin kabrini gösterdi ve bu zatýn halifesinin istanbul’da olduðunu söyledi. Ben de bu zatýn kabrini ziyaret ettim. Bir fýrsatýný bulup Ýstanbul’a nasýl gideceðimi düþünüyordum.

Bir gün deniz kenarýndaki Haydar çavuþ Camisinde Cuma namaz?ndan sonra caminin bir köþesinde beyaz sarýklý, beyaz cübbeli nuranî bir zat gördüm. Camiden çýkýnca, babasý takva bir zat olan Fahri Hoca’ya camide gördüðüm zatý sordum. Fahri Hoca bana: iþte o senin görmek istedi?in Ali Haydar Efendi Hazretleridir” dedi. Yanýna gittim ve görü?mek istedim. O bana: Gece gel, görüÞelim; zaman çok kötü, takipteyim dedi.

Akþam olunca Halil Efendi’nin evine gittim. Efendi Hazretleri hastalanmýþtý, görüÞemedim. Sabah olunca gittim, yine görüÞemedim. Ancak ikindi vakti Eskici Abdullah Efendi’nin evinde görüþebildim. Elini öptüm ve yanýmdakilere okumuþ olduðumu söylemeyin dedim. Gizlice benim hoca oldu?umu ona söylediler.
Sofralar kurulmuþtu ve çok güzel yemekler vardý. Tam sofraya oturdu?umuzda bana soru sormaya baþladý.

ilk sorduðu sorularý cevapladým, ancak daha sonra zor sorular sormaya ba?lad?. Yanýndakilere dönüp siz yemeðinizi yiyin dedi. Sordu?u sorular karþýsýnda zorlanýyordum ve yemek de yiyemiyordum...

Ali Haydar Efendi Hazretleri inegöl’e kayýnpederine gitti. Benim de askerli?im devam ediyordu. Efendi Babam: istanbul’a nasýl sevk olursun oðlum demiþti. Nihayet sevk zamaným geldi ve benim ismim de okundu: Mahmut Ustaosmanoðlu, istanbul dediler. çok sevinmiþtim. Selimiye Kýþlasý, oradan da Gebze’ye yolladýlar.

Efendi Baba ziyaretlerime geliyordu. Efendi Babama çok uzak olmu?tum. Sevkimi istedim. Yüzbaþýdan beni yollamasýný rica ettim. O da bana: Lâzýmsýn dedi. Bunun üzerine ben de size oradan da dua ederim dedim. Bunun üzerine beni Sirkeci’ye yolladýlar.

Efendi Babam çok sýk gidebiliyordum, çok ilmî sohbetleri vardý..

Askerliðim bittikten sonra bir kilo üzüm alýp kendisini ziyarete gittim. Bana: Oðlum seninle ilk görü?memden üç gün sonra, ikinci görüþmemde vefat eden þeyhim zuhur etmiþti ve senin elini tutup benim elime verip: Bunu al, bizimdir demiþtir.

Oðlum seni bana kim verdi; 50, 60 mandayý birbirine baðlasalar Mahmudumdan ayýrmak isteseler beni, senden ayýramazlar derdi.

Beni babamdan istediðinde, Mahmudumu bana verdin mi? dediðinde babam: Parasý benim kendisi senin demesine çok gülmüþtü. Ve kendisine sorulduðunda: Bir sahib çýkacak, henüz tomurcuk halindedir demi?.

Ali Haydar Efendi Hazretleri, ismailaaðaya imam olacaksýn diyor...

ismailaða Camii, deprem nedeniyle harabe halinde idi. 80 senedir virane olan camiyi kalaycýlar mesken tutmuþtu. O sýrada, Efendi babanýn büyük oðlu þerif Efendi’nin rüyasýnda ismailaða kabristanýndan bir kol çýktýðýný ve ismailaða Camiini göstererek: Ne durursunuz, bu camiyi neden tamir etmezsiniz. denildi?ini görüyor.

Kýsa sürede cami eski haline getirilir ve Efendi Hazretleri (K.S.) orada irþad vazifesini sürdürmeye baþlar...

Bugün hâlâ bu görevini sürdürmektedir...

Elhamdülillah!...
bu yazý bi kardeþimizin yazýsýdýr
Gönderen: 04.05.2008 - 20:58
Bu Mesaji Bildir   cchn11 üyenin diger mesajlarini ara cchn11 üyenin Profiline bak cchn11 üyeye özel mesaj gönder cchn11 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yakaza hali su an offline yakaza hali  
RABBİM SİZDEN EBEDİYEN RAZI OLSUN
23 Mesaj -
Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 04.05.2008 - 22:02
Bu Mesaji Bildir   yakaza hali üyenin diger mesajlarini ara yakaza hali üyenin Profiline bak yakaza hali üyeye özel mesaj gönder yakaza hali üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
feride orhan su an offline feride orhan  
39 Mesaj -
Mahmut Ustaosmanoðlu nasýl bir insan?
Evinde aðýrladýðý misafirlerin sofrasýný kendisi kuruyor, musafaha yaptýðý kiþiler ellerini çekinceye kadar o da elini çekmiyor. Þahsýna karþý bir tavýr söz konusu olduðunda kesinlikle karþýlýk vermiyor, sevenlerini de sükunetlerini muhafaza etmeleri için ikaz ediyor. Her yaþtan insanýn eðitim görmesini istiyor ve 60 yaþlarýna gelen kiþilere dahi okumayý tavsiye ediyor. Büyük alimlerden Abdulhalik Gücdüvani'nin þu vasiyyetine baðlý kalýnmasýný istiyor: "Fýkýh ve hadis ilmini öðren, cahil sûfilerden uzak dur, malýn fýkýh kitaplarý olsun. Birisi medh ettiði zaman gururlanma, kýnayýnca da üzülme. Ýnsanlardan dünyevi bir þey isteme, affedici, lutfedici ehli ol. ALLAH Teala'nýn sana verdiklerini sen de halka daðýt." Helal-haram konusunda Ali Haydar Efendi'nin þu sözünü sýk sýk tekrarlýyor: "Ýnsanoðlu helal ile haramý aðzýyla ayýrt edemez. Ýnsan için helalinden piþirmiþ olduðu tavuðun tadý ile çalýnmýþ tavuðun tadý aynýdýr. Haram ile helal arasýný ancak fýkýh ayýrýr. Medya kuruluþlarýný takip etmiyor, fakat öðrencileri düzenli olarak günlük haberleri kendisine aktarýyor. Dünya haberleri konusunda en çok Çeçenistan baþta olmak üzere muzdarip Müslüman ülkelerle ilgili geliþmeleri soruyor.

efendi hz miz her yaþýnda ahlak abidesi ve gönlümüzün nadide ciceði kücük yaþlarda iken arkadaslarýyla bahcelerine girer onlara meyveler ikram ederdi.Bir gün valideciði efendi babamýza bahcedeki meyve ve salatalýklara bastýklarý için kýzar.( e haklýdýrda on onbes tane cocuk....)aradan zaman gecer ve efendinin annesi ne görsün mahmud ve arkadaslarý bahcenin tam ortasýnda lakin kenarlarda hic bir fide hiçbir sebze ezilmemiþ ..caðýrýr gönlümüzün sultanýný -oðlum mahmud nasýl gecti arkadaslarýn bahcenin orasýna efendi babamýz buyururki-BAHCENÝN HÝÇ BÝR YERÝNE BASMADIK ANNE,BEN ARKADASLARIMI SIRTIMDA GÖTÜRDÜM BAHCENÝN ORTASINA.....iþte incelik abidesi bir yandan annesinin ve bir yandan arkadaslarýnýn kalbini kýrmamak için kendi sýrtýnda on dan fazla dostu taþýyan BÝR DOST..........sefaatinden mahrum etme ya rab!!!!!

Gönderen: 05.05.2008 - 10:51
Bu Mesaji Bildir   feride orhan üyenin diger mesajlarini ara feride orhan üyenin Profiline bak feride orhan üyeye özel mesaj gönder feride orhan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 1072 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59814 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.