ivermectin generique luvox dexamethasone colchicine generique luvox detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » ATV'DE YAYINLANAN KARAYILAN DİZİSİ VE İBRET BİTİRİLİŞİ.

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ATV'DE YAYINLANAN KARAYILAN DİZİSİ VE İBRET BİTİRİLİŞİ.
226 Mesaj -
Þunu kabul ediyorum ki halkýmýzýn büyük bir kesimi TV dizilerini seyrederken onlarýn içerik olarak deðerleri ve verdiði mesajlarý pek ön plana almýyor.

Ben burada ATV de oynayan ve onsekiz bölümü yayýnlanan KARAYILAN adlý dizi kanalýn Çalýk grubuna satýþýnýn kesinleþmesi ile birlikte saçmasapan bir þekilde birden bitirilÝiþini ele almak istiyorum.

Daha öncede pek çok dizinin içerik olarak deðerinin yüksek olmasýna raðmen reytinginin düþüklüðü nedeniyle yayýndan kaldýrýlmasýna defalarca þahit olduk.

Fakat bu dizi bir baþka deðerde diziydi benim gözümde.Güneydoðudaki Gaziantep baþta olmak üzere Þanlýurfa ve Kahramanmaraþ illeriiyle birlikte kurtuluþ savaþý sürecinde gösterdiði muazzam direniþi ve zaferi gösteriyordu.

Dizinin aðýr basan özellikleri neydi diye baktýðýmýzda þu noktalar öne çýkýyor.

1-Bölge halkýnýn kendi arasýnda birleþerek topraklarýný iþgal eden Fransýz iþgal birliklerine karþý akýl almaz bir mücadele veriliyordu.
2-Bu mücadele verilirken padiþahýn emri olan Fransýzlara karþý direnmeyin emri bu mücadeleyi veren kahramanlar tarafýndan yýrtýlýp atýlýyordu.
3-Buna raðmen padiþaha baðlý kalan bir kýsým asker, hem onlara karþý halkýn direniþten vazgeçmesi için mücadele veriyordu, hemde Fransýzlarýn tutukladýðý vatanseverleri hapsedip baþlarýnda gardiyanlýk yapýyorlardý.
4-Bu arada bu müthiþ direniþ Atatürk tarafýndanda Anadoludan kurulan irtibatla destekleniyor ve yöntem için diyalog kuruluyordu.
5-Dizinin birdenbire bitirildiði onsekizinci bölüme kadar izlenen konuyu anlatým sürecine baktýðýmýzda, dizinin daha en az bu oynanan bölümlerin yarýsý kadar bir bölüm daha yayýnlanabileceði ortaya çýkýyor. Ben en azýndan böyle düþünüyorum. Býrakýn 7-8 bölümlük bir bölüm çekmeyi birdenbire hiç olmayacak yerde mücadele devam ediyor denip Atatürk'ün görüntüleride kullanýlarak birden bitirildi.Elbette Atatürk'ün o görüntülerinin kullanýlaralak dizinin bitirilmesinden doðal bir þey yok. Fakat dizi daha yolun ortasýndayken bu yapýlýnca çok soðuk bir duþ etkisi yarattý. Bu yanlýþ iþ benim olduðu gibi pek çok insanýmýz tarafýndanda ayný tepkiyi gördü.

Bu tip diziler ülke genelindede seyredilmeleri nedeniyle sýradan filmlere ve dizilere benzemezler. Çok faydalý yönleri vardýr. Yöre insanlarýnýn tarihini ve atalarýnýn kahramanlýklarýný tekrar izlemeleri ve ülkenin genelinde seyredildiði için maneviyatlarýnýn yükselmesi söz konusudur.Ayný zamanda ülkenin tüm insanlarý deðiþik yörelerin geçmiþte nasýl bir mücadele ile bu vatanýn bütünlüðüne katký verdiklerini görmeleri nedeniyle bir sevgi aðý ve manevi birlikteliðin güçlenmesine katký söz konusudur.

Neden böyle bir þey yapýldý diye düþündüðümde, içinde bulunduðumuz süreçte ulusalcýlýðýn, milliyetçiliðin dahi ABD, AB ve tabiiki AKP tarafýndan bir suç haline dahi getirilme sistemli politikasý olayýn nedenine bence projektör gibi ýþýk tuttu.

Benim hissiyatým odur ki dizi aslýnda büyük reyting almasýna raðmen reytingi düþük bahanesi bitirilmek için kullanýldý. Ýçeriðindeki o zamanki devleti yönetenlerin gaflet, delalet ve hatta hýyanetlerini ortaya koyduðu için ve halkýn kurtuluþunu kendi aklý ve vatan sevgisiyle gerçekleþtirmeðe çalýþtýðý için kanal daha el deðiþtirmeden hükümet ve yandaþlarý tarafýndan dizi yangöze alýnmaya baþlamýþtý. Önce bir kaç haftalýk rötarlar baþladý sonrada sekizde olan yayýnlanma saati ona alýndý. AKP lideri sn, Erdoðan'ýn akrabasýna kanalýn satýþýylada dizinin idam fermaný yazýlmýþ oldu.ABD ve AB ye ülkenin uçuruma gitmesi bahasýna sýrtýný yaslayanlarýn böyle bir diziyi sevmesi takdir etmesi mümkünmü ?

Sözü uzatmadan son olarak þunlarý söylemek istiyorum.Bu konudaki düþüncelerimde yanýldýðýmý ve haksýzlýk yaptýðýmý düþünmüyorum.Þayet düþüncem Allah katýnda da doðrulanýrsa ben bu diziyi maksatlý bitirenleri Allah'a þikayet ediyorum.

Ben o yörenin insaný deðilim. Fakat daha öncede defalarca söylediðim gibi tüm ülkemi ve insanlarýný ayrýmsýz seviyorum.Bu bence muazzam güzel konusu olan ve çok baþarýlý bir þekilde çekilen dizinin böyle birden mantýksýz ve haksýzca bitiþi benim içimde hem bir eziklik hemde büyük bir tepkiye neden oldu.

Allah bu diziye konu olan yöre halkýnýn kahraman, vatansever þehit ve gazilerine gani gani rahmet eylesin.

Not: Ben aslýnda dizilerle hemen hemen hiç ilgilenmem. Hele hele konusu vurdu kýrdý ve aþk ise beni hiç sarmaz.Fakat son dönemde KARAYILAN ve þuanda halen devam etmekte olan ELVEDA RUMELÝ benim severek izlediðim diziler oldular. Tarihten çok anlamlý mesajlar aktarmalarý nedeniyle...

Gönderen: 28.04.2008 - 12:04
Bu Mesaji Bildir   Berraksu1 üyenin diger mesajlarini ara Berraksu1 üyenin Profiline bak Berraksu1 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 500 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gülbeysah (40), emrebican (30), ali deutsch 22 (40), sueda05 (46), mevo (56), bulent661 (51), yasar1126 (51), nur20 (39), cedanza (47), Gülsah (46), abdullah_66 (38), Mehmet Ali AKKA.. (56), esmercadi (38), aiShwaRya (46), hkaba4601 (42), aribali67 (49), ibrahim20 (36), mikail yesiloz (47), ali esen (49), sEm@ (37), lazya (47), Hira (44), rahmetgulu (50), yozgat66nl (50), muzo69 (55), emrebeyzade (43), hikmet_69d (41), mesekkatli (43), memolituncay800 (39), kewinmars (37), selmani (52), lomiksa_x (61), puzzle (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54724 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.