kaletra ivermektin kaletra ivermektin dexamethasone 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » Ilim Tahsil Etmenin Fazileti ...

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ilim Tahsil Etmenin Fazileti ...
4 Mesaj
Kubeysa b. El-Muhârik (ra)'ýn þöyle dediði rivayet edilmiþtir: "Rasulullah (sav)'in yanýna gelmiþtim. Bana:
-Ey Kubeysa seni buraya getiren nedir?, dedi.
Ben de:
-Yaþým ilerledi, kemiðim inceldi, sana geldim ki bana Allah'ýn kendisiyle faydalandýracaðý þeyleri öðretesin, dedim. Bunun üzerine Rasulullah (sav) þöyle buyurdu:
-Ey Kubeysa bir taþa, bir aðaca, bir toprak yýðýnýna uðrasan sana mutlaka istiðfar eder. Ey Kubeysa sabah namazýný kýlýnca üç defa:" Sübhanellahi'l-Azim ve bihamdihi" de. Körlükten, cüzzamdan ve felçten kurtulursun. Ey Kubeysa þöyle dua et:" Allahümme inni Es'eluke mimma indeke ve efid aleyye min rahmetike ve enzil aleyye min berekatikeð Ey Allah'ým ben senin yanýndakilerden isterim, bana lutfundan gönder, bana rahmetini yay, bereketinden üzerime indir. " (Müsned).
Ýþte bu deðerli tavsiye ilim tahsili yapanýn deðerine delâlet eder.
Ebu'd-Derdâ (ra) tarafýndan rivayet edilen hadiste ise þöyle buyrulur:" Kim ilim elde edeceði bir yola girerse Allah'ta ona cennete giden yolu kolaylaþtýrýr. Melekler ilim talibine yaptýðý þeyden hoþnud olduklarýndan dolayý kanatlarýný korlar. Alime gökte ve yerde olanlar hatta sudaki balýklar istiðfar getirip onun için Allah'tan baðýþlama dilerler. Alimin Abid'e olan üstünlüðü dolunayýn diðer yýldýzlara olan üstünlüðü gibidir. Þüphesiz alimler peygamberlerin varisleridir. Muhakkak ki peygamberler ne bir dinar ne de bir dirhem miras býrakmazlar. Ama onlar ancak ilmi miras býrakýrlar. Kim de onu alýrsa büyük bir pay almýþ olur. " (Ebu Davud, Tirmizi, Ýbn-i Mace, Ýbn-i Hibban, Beyhaki)
Yine bu hususta Safvan b. Assâl el-MurâdŒ (ra)'dan rivayet edilen hadiste þöyle anlatýr:" Peygamber(sav)'in yanýna gelmiþtim. O mescidde kýrmýzý hýrkaya yaslanmýþtý.
-Ya Resûl-i Ekrem (sav) ben ilim istemek için geldim, dedim. Bunun üzerine þöyle buyurdu:
-Ýlim talibine merhaba, muhakkak ki ilim talibine melekler kanatlarýný gerer, sonra da istediði þeye karþý sevgi ve muhabbetlerinden birbirine girerek dünya semasýna ulaþýrlar. " (Müsned, Taberani, Ýbn-i Hibban, Hakim)
Gönderen: 26.03.2008 - 15:59
Bu Mesaji Bildir   abdulkadir üyenin diger mesajlarini ara abdulkadir üyenin Profiline bak abdulkadir üyeye özel mesaj gönder abdulkadir üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 952 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.63904 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.