lopinavir ritonavir stromectol stromectol kaletra fluvoxamine 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » --- su zenginler adam olsa fakirlik biterdi! ---

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
--- su zenginler adam olsa fakirlik biterdi! ---
582 Mesaj -

Suçu baþkalarýna atarak kendini rahatlatma hastalýðý insanoðlunun en garip taraflarýndan biri galiba.
Biz hep baþkalarýný suçlarýz.
Mahallenin belediye tarafýndan yeterince temizlenmediðinden þikayetçi oluruz, camdan aþaðý halý sirkeler, izmaritlerimizi atarýz.
Araba kullanýrken yayalarýn, yolda yürürken þoförlerin dikkatsizliðini konuþup dururuz.
Milli eðitim bakanýný eleþtiririz, kendimizi eðitmek için elimize kitap alýp okumayýz.
Cehaletin en büyük düþman olduðunu söylemeden edemeyiz, evlerimizde maalesef kütüphane yoktur.
Bu örnekler uzayýp gider…
Çevremizde ki yoksulluklarý, geçim sýkýntýlarýný gördüðümüz zaman da bu ülkedeki zenginlere söylemedik söz býrakmayýz.
Zenginin malý züðürdün çenesini yorar diye boþuna dememiþler. Baþkalarýnýn mal varlýðý ile ilgili uzun uzun yorumlar yapmak, mal varlýklarýyla nasýl eðlendiklerini saatlerce konuþmak hiç kimseye bir þey kazandýrmaz.
Afrika da açlýktan ölen bebeklerin belgeselini izlerken göz yaþý dökmekten vazgeçip, yakýnýmýzda birilerinin ihtiyaçlarýný gidermeye baþlamadýðýmýz sürece mesafe alamayýz.
Yakýnýmýz derken, önce akrabadan baþlamalý. En yakýn akrabadan uzaða doðru gitmeli yardýmlar.
En yakýn komþudan baþlayýp, mahalleye doðru el uzatmak gibi…
Biz ne yapýyoruz?
Yine tam tersini…
En uzaktakilere (Afrika) aðlýyoruz, yakýndakileri görmüyoruz.
Afrika’yý sömüren batýlýya, küfür, hakaret ve beddua edeceðimize, mahallemizde bir insanýn yarasýna merhem olmayý baþarsak daha iyi olmaz mý?
* * * * * *
Hatýranýn kime ait olduðunu not almamýþým. Ancak Anadolu insanýnýn “paylaþma” duygusunu gösteren, çok güzel bir hatýrayý paylaþmak istiyorum sizlerle.
Iþýðý yanan evler….
"Týp fakültesini yeni bitirmiþ, pratisyen hekim olarak ilk görev yaptýðým yere, Konya'ya baðlý bir beldenin saðlýk ocaðýna gitmiþtim. Gençtim, bekârdým. Küçük bir beldeydi gittiðim yer. Ýlk gece bir eve

Gönderen: 15.03.2008 - 08:12
Bu Mesaji Bildir   Cihan-63 üyenin diger mesajlarini ara Cihan-63 üyenin Profiline bak Cihan-63 üyeye özel mesaj gönder Cihan-63 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Cihan-63 su an offline Cihan-63  
582 Mesaj -

misafir olmuþtum. Tren istasyonunun hemen yanýnda bir evdi. Akþam yemeðinden sonra çaylarýmýz gelmiþ, sohbetler edilmiþti. Üzerimde yol yorgunluðu, geldiðim yeni yerin yabancýlýðý vardý.
Saatler ilerliyor, aðýr bir uyku beni içine çekiyordu. Ev sahibine bir þey de diyemiyordum. Bir müddet daha geçti; yine bir hareket yoktu. Evin büyüðü olan Hacý anneye sýkýlarak: "Anneciðim, sizin buralarda kaçta yatýlýyor?" dedim.
Hacýanne: "Evlâdým treni bekliyoruz. Az sonra tren gelecek, onu bekliyoruz" dedi.
Merak ettim, tekrar sordum: "Trenden sizin bir yakýnýnýz mý inecek ?"
Hacýanne: "Hayýr evlâdým, beklediðimiz trende bir tanýdýðýmýz yok. Ancak burasý uzak bir yer. Trenden buralarýn yabancýsý birileri inebilir. Bu saatte, yakýnlarda, ýþýðý yanan bir ev bulmazsa, sokakta kalýr. Buralarýn yabancýsý biri geldiðinde, "ýþýðý yanan bir ev" bulsun diye bekliyoruz."

Konya Ovasý'nda, ya da bir baþka yerinde Türkiye'nin, trenden inen yabancýlar için "Iþýðý yanan evler" yerinde hâlâ duruyor mudur?
Yabancýlar, yorgun bedenlerini yün yataklarda dinlendirmeye devam ediyorlar mý?
Aç bir köpeðin önüne bir kap yemek býrakan kadýnlar yaþýyorlar mý? Kuþlara yuva yapan mimarlar sahi þimdi neredeler?
Bu güzel insanlar, atlarýna binip gitmiþler.
Bizler, atlarýna binip giden güzel insanlara sahip bir medeniyetin yetimleriyiz.
Çekip gidenlerin doldurulmamýþ boþluklarýnda savrulup duran yoksullarýz.

* * * * * *
Baþkalarýna yardým etmek için zengin olmayý beklerseniz, hiç kimseye yardým edemeden ölür gidersiniz.
Yardým etmek için cebinizin para dolu olmasýna gerek yok. Yüreðiniz zengin olduktan sonra, birçok insanýn yarasýna merhem olursunuz. “Allah gönül zenginliði versin!” duasýný da bunun için yaparýz.
Gönlü zengin olan insanlar, parayla kendini zengin sananlardan daha zengindir.
Karanlýk ruhlu adamlarýn, karanlýk evlerinde eðlenmeleriyle uðraþmaktan, konuþmaktan vazgeçmeliyiz.
Elinizdekini paylaþýn yeter!
Evinizin ýþýðýný yakýn yeter!

Sait ÇAMLICA

Gönderen: 15.03.2008 - 08:14
Bu Mesaji Bildir   Cihan-63 üyenin diger mesajlarini ara Cihan-63 üyenin Profiline bak Cihan-63 üyeye özel mesaj gönder Cihan-63 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
canon aleyna su an offline canon aleyna  
20 Mesaj -
kardeþim ne güzel bir misafirperverlik bu çok etkilendim Allah Razı Olsun paylaþtýðýn için....
Gönderen: 15.03.2008 - 16:19
Bu Mesaji Bildir   canon aleyna üyenin diger mesajlarini ara canon aleyna üyenin Profiline bak canon aleyna üyeye özel mesaj gönder canon aleyna üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 912 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ambulans64 (60), salihbayram (52), opel (54), islamci_genc (37), celal1974 (50), savage41xxx (52), LAZPARATOR61 (45), kral29 (35), siseyna (43), demir_kralll (33), yepremreha (47), YA_rab (31), zompur (54), ALMILA_GÜL (56), Mystigue (53), kecmk (53), akpinar61 (59), aqabe (60), agenc24 (52), y.erkek (52), internet22 (41), kutsalsavasc&ya.. (37), karindas (45), sehadet_61 (46), Serdar_ (44), bahtiyar28 (54), maun (42), bayramsalih (52), arifünal (64), HANCEREN (55), mecruh (45), MuSLimaNKa (34), bilalkale (50), DeLiCaN (944), veysel setdibi (62), tilli (51), erzurumlunet (46), sema_ihl (38), cemre (52), m.kara (58), yyunuss (39), x_X_x (41), Muhammed1968 (57), hçerçi (72), lcd (47), fatihreis (39), Baharayyildiz (40), haci_nl (47), cemil (46), yakupakyuz (60), gazikoc58 (51), Ankebut57 (45), L a V i N i a (40), sofu_23 (51), Beyaz dilek&cce.. (40), tabu (50), sümbül (37), yakupalan (45), Alperen Eren (46), HikmetSagir (81), YaSaX (44), Barnabas (39), islamasevdal&ya.. (38), ilyas1970 (54), criminalist (52), Ayhan-61 (58), nurayaz (30), mörscher (58), basmuharrir (58), Goodmanx (57), mahmut1968 (56), djnefret (41), karadeniz krali (54), ayseli (58), cengo06 (62), yasarerkek (52), hz.ömer (37), ismailxxx (46), tayyarozbak (40), karamurat1 (51), sari_kiz (38), kaslim (42), ayyildiz_70 (34), The Mediterrane.. (53), bahadir (50), ~TUTI~ (37), dostahasret (43), Selinnurx (56), apocalyptica (45), markat (46), derlerkahin (46), isa dogan (50), EROL AKBULUT (56), Yaseminnur (37), sehadet_aski (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58889 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.