kaletra hydroxychloroquine hydroxychloroquine budesonide lopinavir ritonavir cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Babana Bile Güvenme(!)

önceki konu   diğer konu
7 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Babana Bile Güvenme(!)
1686 Mesaj -

Ýnsanoðlu kýyas yapan bir varlýktýr. Kendi durumunu da genellikle baþka insanlarla kýyaslayarak deðerlendirir. Mesela kendisine yetecek miktarda geliri olan bir insan, kendisini üst gelir gruplarýnýn oturduðu bir semtte fakir, alt gelir gruplarýnýn oturduðu bir semtte ise zengin hisseder. Yani kiþinin zenginliði veya fakirliði aslýnda çok göreceli kavramlardýr. Kazandýðýndan daha azýný harcayabilen herkes zengindir aslýnda.
Geçenlerde yayýnlanan bir habere göre son bir yýlda ülkemizde þahsa karþý iþlenen suçlarda yüzde 62, mala karþý iþlenen suçlarda yüzde 60 artýþ olmus. Kendilerine sunulan aynalar dünyasýna kýyasla kendilerini çok fakir hisseden, gösterilen parlak dünyalara ulaþma hevesini karþýlayamayan insanlar artýk bunu baþkalarýnýn malýný çalarak gerçekleþtirmeye baþladýlar galiba. Küçük çocuklarýn bile dizilerden göre göre, ‘baba bizim neden jipimiz yok’ dediði bir ortamda, ahlak da sükut edince ortaya bu manzara çýkýyor malesef.
Yakýn zamanda üç arkadaþýmýn evine hýrsýz girdi. Bilmem farkýnda mýsýnýz? Her hýrsýzlýk olayýnda insanlarýn güveni de çalýnýyor. Site kültürü þehirlerin yeni hayat modeli oldu. Kalýn ve yüksek duvarlarýn arkasýnda, sürekli güvenlik elemanlarýnýn bulunduðu izole binalarda yaþamak durumunda artýk insanlar. Çünkü neredeyse kimse kimseye güvenemez bir durumda artýk. Bir internet sitesinde þöyle bir kýssa okumuþtum:
‘Devesiyle birlikte çölde yürümekte olan bir bedevi, yürüyen, dudaklarý susuzluktan kurumuþ bir adama rastlamýþ. Adam bunu görünce su istemiþ. Bedevi devesinden inip ona su vermiþ. Suyu içen adam birden bedeviyi iterek deveye atladýðý gibi kaçmaya baþlamýþ.
Bedevi arkasýndan baðýrmýþ: “Tamam deveyi al git ama senden bir ricam var.Sakýn bu olayý kimseye anlatma!..”Eðer anlatýrsan, bu her yere yayýlýr ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardým etmezler.’1
Bedevi’den günümüze geçen zaman içinde toplumdaki güven duygusu büyük oranda kayboldu malesef. Toplumdaki güvenin kaybolmasýndandýr ki, bundan bir nesil öncesine kadar sokaklarda aðýrlayacak misafir arayan, evine misafir getiremediði için çocuðunu azarlayan ve misafirsiz kalmaktan rahatsýz olan bir neslin çocuklarý, bugün yanýnda yürüyen insandan bile çekinir olmuþ ve ‘bana bir zarar verebilir mi acaba’ diye düþünmeye baþlamýþtýr.
Francis Fukuyama ‘toplumda insanlarýn birbirlerine duyduklarý güven o toplumun sosyal sermayesidir.’ der. Sokakta bir adres sormak için yaklaþtýðýnýz herhangi bir kiþinin bile ‘acaba benden bir þey mi istenecek ‘ diye tedirgin olduðu bir toplumda sosyal sermaye ne orandadýr dersiniz. Dünya Deðerler Araþtýrmasý verilerine göre, Türkiye, dünya ülkeleri arasýnda yüzde 6.5 oranýyla Brezilya’dan sonra insanlarýn birbirine en az güvendiði bir ülke konumundadýr. Diðergamlýðý, yardýmlaþmayý, baþkasýnýn acýsýný dindirmeyi yücelten bir inancýn insanlarý nasýl oldu da bugün birbirlerine bu kadar güvenmez bir duruma düþtüler dersiniz? Öyle ya… Artýk ‘bu devirde babana bile güvenmeyeceksin’ diye tavsiyelerde bulunulmuyor mu? Sahi babasýna bile güvenemeyecek bir insan bu dünyada nasýl mutlu olabilir ki?
Toplumda güven kayboldukça bencillikler artýyor. Bencillikler arttýkça hýrsýzlýklar da artýyor. Birbirlerine güvenmeyen insanlar birbirlerine yardýmcý da olmuyor. Alabildiðine bireysel hayatlar yaþanýyor artýk. Diðergamlýk, yardýmlaþma gibi duygular kayboldukça güvenlik paranoyasý daha çok kuvvetleniyor. Kýsacasý toplumda güven kaybolduðundan beri insanlarýn yüzü gülmüyor.
Çöldeki bedevi gibi, derdimiz devemiz deðil de kötülüðün yayýlmamasý olmadýkça, vicdanýmýz menfaatimizin önünde yer almadýkça güven problemini aþmamýz pek de mümkün gözükmüyor.

Hasan YÜKSELTEN-Yeni Asya
Gönderen: 06.03.2008 - 00:02
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
farandag su an offline farandag  
251 Mesaj -
selamun aleykum hayýrlý sabahlar oncelýkle

cananablam sonzamanlarda okudugum seyler hep senýn eklemelerýn burda ancak bakýyorum da yazýlarý secerken sadece kýsa cercevede olanlarý,yada kaygýyý on plana cýkýracak yazýlar oluyor oysa bu eklemeler ýstýsnaý durumlar yada ýstemeden de olsa o sýkýntýlara destekvermek ,dusunsenýze sýmdý sýzýn bu eklemenýzden ýstýfade etmek ýsteyecek býrýsý bu yazýdan sonra evetya babama býle guvenmeyeceksek ortam gercekten bu kadar kotu olmasaydý ýnsanlar ekleme yapmazlardý ,o zaman en guzelý degýl coldeký susuza su vermek hatta cole býle cýkmamak hatta belký calýnýr dýye deveyý evde ahýrda býrakmak .vermek ýstedýgýnýz ve ýstemedende ýnsanlarýn býlýnc altýna bunlarý yerlestýrýyor olabýlýrsýnýz bunun ýcýn derým ký oncelýkle eklemelerýnýzý yazarken toplumsal mesaj nýtelýgýnde kendý nacýzane fýkrýnýz ve konunun boyle ama aslen boyle olmamasý lazým gýbý eklemeler olursa.....sanký daha faydalý olur ...bence....

zýra okumus duymussunuzdur kapalý býr buzdolabýnda kalan ýký ýnsanýn býrýnýn donarak oldugunu dýgerýnýnde donmak uzereýken bulundugunu oysa dolap calýsmýyor ve ýcerdeký hava 18 derece ýmýs yaný býlýnc altýna alacagýmýz her býlgý býzý etkýler hemde fazlasýyla......

selam ve dua ýle
Gönderen: 06.03.2008 - 08:50
Bu Mesaji Bildir   farandag üyenin diger mesajlarini ara farandag üyenin Profiline bak farandag üyeye özel mesaj gönder farandag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
RE:
1686 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý farandag

selamun aleykum hayýrlý sabahlar oncelýkle

cananablam sonzamanlarda okudugum seyler hep senýn eklemelerýn burda ancak bakýyorum da yazýlarý secerken sadece kýsa cercevede olanlarý,yada kaygýyý on plana cýkýracak yazýlar oluyor oysa bu eklemeler ýstýsnaý durumlar yada ýstemeden de olsa o sýkýntýlara destekvermek ,dusunsenýze sýmdý sýzýn bu eklemenýzden ýstýfade etmek ýsteyecek býrýsý bu yazýdan sonra evetya babama býle guvenmeyeceksek ortam gercekten bu kadar kotu olmasaydý ýnsanlar ekleme yapmazlardý ,o zaman en guzelý degýl coldeký susuza su vermek hatta cole býle cýkmamak hatta belký calýnýr dýye deveyý evde ahýrda býrakmak .vermek ýstedýgýnýz ve ýstemedende ýnsanlarýn býlýnc altýna bunlarý yerlestýrýyor olabýlýrsýnýz bunun ýcýn derým ký oncelýkle eklemelerýnýzý yazarken toplumsal mesaj nýtelýgýnde kendý nacýzane fýkrýnýz ve konunun boyle ama aslen boyle olmamasý lazým gýbý eklemeler olursa.....sanký daha faydalý olur ...bence....

zýra okumus duymussunuzdur kapalý býr buzdolabýnda kalan ýký ýnsanýn býrýnýn donarak oldugunu dýgerýnýnde donmak uzereýken bulundugunu oysa dolap calýsmýyor ve ýcerdeký hava 18 derece ýmýs yaný býlýnc altýna alacagýmýz her býlgý býzý etkýler hemde fazlasýyla......

selam ve dua ýle

Vealeykümselam kardesim , abim...

Öncelikle sunu belirtmek isterim ki ; bu ortam ne kadar sanal olsada hepimizin kisilik yansimalariyla dolu...kisilik,yasanmislik,dünyaya bakisimizla ilgili yansimalar...

Eger bu yansimalarda yanlis anlasmalar,anlatimlar olmussa bu beni cok üzer...gayretim o yönde degildir...ama sunuda tekrar etmekte fayda görüyorum ; herkez bildigi yada bilemdigi kadarini yansitir...demek ki benim derecemde bu...bakisim da bu...

bu cerceveyi genisletmek daha iyi yönlerde anlatmak ve gelistirmekte sizlerin elinde...sizlerinde paylasimlari da olmali...olmali ki cerceve daralmasin....sen paylasim ben paylasim eklemede bulunmazsam bu siteye giren,itibar eden kardeslerimizin sayisi ne olur orasini düsünelim?!akicilik ve güncelleme sart...ayni insanlarin yapmasi dogrumudur?elbette ki degildir...o zaman hep birlikte dahada coskulu bir sekilde imkanlarimizin el verdigince paylasimda bulunalim...

hakkinizi helal edin...selam ve dua ile kardesiniz...
Gönderen: 06.03.2008 - 12:21
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
farandag su an offline farandag  
251 Mesaj -
estagfurullah ablacým senýn hakkýn varsa sen helal et ama ya ben yanlýs anlattým ya sýz yanlýs anladýnýz.......

oncelýkle býlmelýyýzký sýz ve dýger arkadaslar buraya burdaký kýtleye layýk oldugunu dusundugunuz yazýlarý eklýyorsunuz burdaký kýtleye aykýrý yazý olunca tepkýler ortada,sýzýn ýyýnýyetle ekledýgýnýzden de suphem yok yazýlarýnýzý hýc yorumsuz yazmýs olmanýzýdýr asýl sýkýntým bu kadar eklemeyý yapan ksýsýnýn bunnlarýn hepsýný okuduguna gore mutlaka engýn fýkýrlerý vardýr ancak sýz karamsar yazýlarý oldugu gýbý ekleyýp sonra yenýsýne gecýyorsunuz. buna cozum nasýl olmalý fýkrýný, nerde yanlýs yapýldýgý konusunda kendýnýzden fýkrýnýzýde beklýyoruz.....

haklýsýn býzýmde buraya sadece okumaktan ve bazý yazýlarý onaylayýp bazýlarýna kýzmaktan baska seylerde yapmamýzlazým,

ancak ben býlýyorum ký ýnsanlara býr seyý onereceksen oncelýkle cok cok okumalý ýnsan beensýmdý okuma saffasýndayým ýlerde sýzler yorulursunuz býzler eklerýz ýnsallah býrde herkes ýllaký býr konu eklerse ne bunlar yeterý kadar okunur ne yeterýnce faydalanýlýr basýnýzý agrýttým hakkýnýzý helal edýn selam ve duayla....
Gönderen: 06.03.2008 - 16:37
Bu Mesaji Bildir   farandag üyenin diger mesajlarini ara farandag üyenin Profiline bak farandag üyeye özel mesaj gönder farandag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
RE:
1686 Mesaj -
[quote]Orijýnalý farandag

estagfurullah ablacým senýn hakkýn varsa sen helal et ama ya ben yanlýs anlattým ya sýz yanlýs anladýnýz.......

oncelýkle býlmelýyýzký sýz ve dýger arkadaslar buraya burdaký kýtleye layýk oldugunu dusundugunuz yazýlarý eklýyorsunuz burdaký kýtleye aykýrý yazý olunca tepkýler ortada,sýzýn ýyýnýyetle ekledýgýnýzden de suphem yok yazýlarýnýzý hýc yorumsuz yazmýs olmanýzýdýr asýl sýkýntým bu kadar eklemeyý yapan ksýsýnýn bunnlarýn hepsýný okuduguna gore mutlaka engýn fýkýrlerý vardýr ancak sýz karamsar yazýlarý oldugu gýbý ekleyýp sonra yenýsýne gecýyorsunuz. buna cozum nasýl olmalý fýkrýný, nerde yanlýs yapýldýgý konusunda kendýnýzden fýkrýnýzýde beklýyoruz.....

haklýsýn býzýmde buraya sadece okumaktan ve bazý yazýlarý onaylayýp bazýlarýna kýzmaktan baska seylerde yapmamýzlazým,

ancak ben býlýyorum ký ýnsanlara býr seyý onereceksen oncelýkle cok cok okumalý ýnsan beensýmdý okuma saffasýndayým ýlerde sýzler yorulursunuz býzler eklerýz ýnsallah býrde herkes ýllaký býr konu eklerse ne bunlar yeterý kadar okunur ne yeterýnce faydalanýlýr basýnýzý agrýttým hakkýnýzý helal edýn selam ve duayla....[/quote

sevinçli ...gül
Gönderen: 06.03.2008 - 16:44
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Babana Bile güvenme bu kelime bana cok abes gelir bizden olmayan bir söz oldugu ve insani yalnizlastirdigi icin.
Zihnimize böyle kelimeleri isleyip sonra semeresini yiyorlar.
Öyle bir zamana geldik ama bunu müslümanlar olarak asamassak
iste o zaman kaybettigimiz andir. ALLAH dogruyu göstersin.
selam ve dua ile
Gönderen: 06.03.2008 - 19:13
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
RE:
1463 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Muhtazaf

Babana Bile güvenme bu kelime bana cok abes gelir bizden olmayan bir söz oldugu ve insani yalnizlastirdigi icin.
Zihnimize böyle kelimeleri isleyip sonra semeresini yiyorlar.
Öyle bir zamana geldik ama bunu müslümanlar olarak asamassak
iste o zaman kaybettigimiz andir. ALLAH dogruyu göstersin.
selam ve dua ile

düsün
Gönderen: 06.03.2008 - 20:42
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 840 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59376 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.