stromectol fluvoxamine lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir budesonide detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » Hastaneye Deyip İdama Götürdüler

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Hastaneye Deyip İdama Götürdüler
1686 Mesaj -
“MENDERES nereye gittiklerini sorunca, Ada Komutaný, hastaneye gittiklerini, doktorlarýn kendisini iyice muayene edeceklerini söyledi. Menderes ölüme giderken hastaneye gönderildiðine inanýyordu…”

Devlet baþkaný sýfatýyla General Cemal Gürsel Yassýada'yý aramýþ, fakat Ýmralý'ya henüz infaz için yola çýkmýþ bulunan Menderes'in infazýnýn durdurulmasý için hiçbir þey söylememiþti.

Yassýada Kumandaný Albay Tarýk Güryay, Ethem Menderes'le bir olup türlü yalanlarla çocuk gibi oyaladýðý Adnan Menderes'i son yolculuðuna çýkmak üzere, Baþsavcý Egesel'e teslim edecekti. Ýhtilalcilere göre zaman daraldýðýndan, henüz sýhhatine tam olarak kavuþamayan Menderes'in bir an önce asýlmasý gerekiyordu. Yassýada'da sahil kenarýnda duran Baþsavcý Egesel, Ada Kumandaný Albay Tarýk Güryay'a doðru bakýp, hitaben:

"Motör hazýr, bekliyor! Menderes'i Ýmralý'ya götüreceðiz" demekteydi. Bu deniz motoru, Menderes'in ölüme gitmeden önce bineceði son vasýtaydý. Ada Kumandaný son anlarýnda bile Menderes'e yalan söylemekte hiç bir sakýnca görmemekteydi. Güryay, Menderes'le aralarýnda geçen nihai konuþmalarýný þöyle anlatmakta:

"Dýþarýda hafif yaðmurlu, kasvetli bir hava var. Menderes'e pardösüsünü giydirip onu kapýnýn önünde bekleyen jipe bindirdikten sonra, ben de yanýna oturdum. Menderes: "Nereye gidiyoruz?" diye sordu. "Hastaneye dedim. Deniz Hastanesi’ne gideceksin. Doktorlar öyle karar verdiler!"

Yüzüme çocuksu bir kuþkuyla baktý:

"Doktorlar hiçbir þeyin yok demiþlerdi!" "Evet, öyle rapor verdiler. Ama senin, esaslý bir muayeneye tabi tutulmana lüzum görüyorlar" dedim. Menderes hastaneye gönderildiðine inanarak, bana: "Ne olur kumandan, diyordu. Berin'den mektup geldikçe bana iletiverin!" Muhafýz olarak onunla beraber, Deniz Yüzbaþý Ýsmail Sýdal, Topçu Üsteðmen Tuðrul Sungar ve Topçu Üsteðmen Kemal Atasaral gideceklerdi. Motora binerken elimi sýktý: "Öpeyim Kumandan" diyerek baþýný yüzüme uzattý. Onunla ilk ve son defa öpüþtük.

Odama döndükten sonra beni telefonun zili sýçrattý. Karþýmdaki: "Tarýk, diyordu, Adnan Menderes'i bir yere gönderme!" Sayýn Gürsel'e durumu anlattým: Doktorlar gelmiþler, "idamýna mani bir hali yoktur" anlamýnda rapor vermiþlerdi. Baþsavcý Egesel'le hâkimler de onu alýp Ýmralý'ya götürmüþlerdi.

Bu sözleri söylerken gözlerime iliþen saati, 12.00'yi çeyrek geçiyordu. Adnan Menderes ve ötekiler Ýmralý adasýna belki henüz varmamýþlardý bile. Gürsel'e söylediklerime, hemen þunlarý da ilave ettim: "Orgeneralim, þayet Menderes'e dair bir emriniz varsa, bunu Ýmralý'ya derhal bildirebilirim."

Neler olmuþtu bilmiyorum, fakat Sayýn Gürsel: "Yok, hayýr!" dedi ve ilave etti: "Yapýlacak bir þey yok: Olan olmuþ artýk!" Evet, Menderes'in son kurtuluþ ümidi de böylece ortadan kalkmýþ oluyordu. Yassýada'dan ayrýlan Menderes ve muhafýzlarýnýn bindirildiði hücumbotunu, onun bir mil arkasýndan baþka hücumbotu takip etmekteydi. Menderes'in infazýnda bulunan Baþsavcý Ömer Altay Egesel infazýn gerçekleþtiði anlarý þöyle anlatmakta:

"Ýmralý'da usulen, bir arzusu olup olmadýðý soruldu. Dini telkin için bir hoca, karþýdaki odada hazýr olarak beklemekteydi. Menderes, evvela hocayla yalnýz kalarak konuþmak ister. Buna, kanunlar müsaade etmemektedir. Bunun üzerine heyetin huzurunda hocayla karþýlaþýr. Dini telkin almak istemez. Yalnýz tövbe duasýna katýlýr. Hoca, bu duanýn kelimelerini ayrý ayrý ve yavaþ yavaþ sýralar. Son sözleri ise þunlardýr:

"Hayata veda etmek üzere olduðum þu anda, devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda, karýmý ve çocuklarýmý þefkatle anýyorum."
Menderes'in infazýnýn öðleden sonra saat 14.26’da tamamlanmasýndan sonra, bir fýrtýna koptu, gelen gök gürültüsünün ardýndan yaðan þiddetli yaðmur, herkese kendisini ülkesine adamýþ bir büyük devlet adamýnýn tertemiz ruhunun rahmeti olduðunu düþündürdü.

Menderes Hastaydý

17 Eylül günü öðleye doðru Adnan Menderes'in odasýna gelen doktorlar vücudunu tepeden týrnaða muayene edip, her haliyle normale döndüðünü açýklamýþlardý. Anlaþýlan Milli Birlik Komitesi'nden gelen emir gereði bir an önce asýlabilmesi için, saðlýksýz da olsa saðlýklý olduðuna dair rapor verilmesi istenmekteydi.

Ýhtilalcilerin baskýsýyla Menderes'e saðlýðý normaldir raporu veren doktorlar heyeti, þu isimlerden oluþmaktaydý:

"Farmokoloji ve Tedavi Kliniði Ord. Profesörü Sedat Tavat, Amiral Bristol Hastahanesi Dâhiliye Servisi Þefi Nevzat Yeðünsu, Yassýada Garnizon Hastahanesi Baþ Hekimi Yarbay Galip Bozalýoðlu, Dâhiliye Mütehassýsý Dr. Binbaþý Ahmet Karahaliloðlu, Hariciye Mütehassýsý Dr. Binbaþý Zeki Kebapçýoðlu, Garnizon Tabibi Üsteðmen Sedat Yürütken."

Yazýlan raporun neticesinde þöyle deniyordu: Adnan Menderes'in geçirmiþ olduðu koma ve kollaps halinin tamamen ortadan kalkarak sýhhi durumunun iyileþmiþ olup, tamamen normale döndüðü müþahede edilmiþtir. Ýþ bu rapor, müþtereken tanzim ve imza kýlýndý. 17 Eylül 1961."

Bu rapordan hemen sonra aldýklarý talimat gereði, doktorlar Yassýada'dan ayrýldýlar. Henüz komadan yeni çýkmýþ, bütün ýsrarlara raðmen yarým kâse kompostoyu zor içebilen Menderes'i bir an önce asabilmeleri için, en az cellâtlar kadar sorumlu olan altý doktor, "týp cinayeti" iþleyerek, nekahet dönemindeki hastalarýna saðlýklýdýr raporu vermekten çekinmediler. Bir müddet sonra Ada Kumandaný'yla görüþen Baþsavcý Egesel'in Menderes'i hem de öðle vakti, Ýmralý'ya asýlmasý için götüreceði çoktan belli olmuþtu. Bütün dünyada idamlar sabaha karþý yapýldýðý halde, Menderes gibi eþi menendi az bulunabilecek asrýn Baþbakan'ýný öðle vakti boðmak istemeleri, cinayetten baþka bir þey deðildir.

Kaynak: Cengiz POLAT, Menderes’in Ýdamýnýn 40.Yýlý

menderesefsanesi
Gönderen: 17.02.2008 - 22:16
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammed_cubuk su an offline muhammed_cubuk  
270 Mesaj -
ruhu þad olsun Allah rahmet eylesin..eþi zor bulunur bir þahsiyet.
Gönderen: 18.02.2008 - 10:30
Bu Mesaji Bildir   muhammed_cubuk üyenin diger mesajlarini ara muhammed_cubuk üyenin Profiline bak muhammed_cubuk üyeye özel mesaj gönder muhammed_cubuk üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
1686 Mesaj -
amin amin kardesim...kulaktan dolma herkez kadar benimde bir takim bildiklerim vardi....ama insan böyle ayrintilara girince....gözyaslari icinde okudum...Allah gani gani rahmet eylesinağlar
Gönderen: 18.02.2008 - 14:18
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 845 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ziyacesur (39), antepligim (51), turktiger (55), gönülfa (53), Dilek2006 (36), hüzün çiçe&#240.. (39), cicikagan (50), kamuranuyar (39), burakcan_17 (35), NuR_TaN (52), kufe004 (44), nilufer I.H.L.l.. (32), ozlemnur79 (45), mbesir (68), Dostadogru (47), hüsem (64), gulnaz (42), ismail kizilirm.. (55), seryilmaz325 (39), MeVLaNa (32), saliha (39), Ramazan66 (39), cihateri (42), djdusman (39), irsad (38), ARI7 (39), senesra (31), irface (53), yamanhan (43), halil_58 (55), recepozturk (34), Mechulum (45), MiNE__ (35), erdemirr (41), celalettin (49), AZRA NUR (57), Rainbow (49), MECHUL28 (45)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57984 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.