colchicine stromectol colchicine generique rhinocortivermektin luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » onun başı açık vede general kızı ama:'Laikperestlerden çok korkuyorum'

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
onun başı açık vede general kızı ama:'Laikperestlerden çok korkuyorum'
395 Mesaj -
“Baþörtüsü serbest kalýrsa baþý açýklar baský altýnda kalýr rejim tehdit altýna girer” iddialarýný reddeden Ünlü sanatçý Lale Mansur, asýl tehdidin laikperestler olduðunu söyledi.

Muharrem Coþkun'un röportajý

Lale haným, isterseniz sohbetimize sivil anayasa çalýþmalarý ve gösterilen tepkilerle baþlayalým. Hükümetin sivil anayasa giriþimine kadar “darbe anayasasý deðiþsin” diyen çevreler bir anda bu deðiþime de karþý çýkmaya baþladýlar. Neden?

Deðiþimden çok korkuluyor. Devlet kendini milletin üstünde bir merci olarak görüyor. Oysa bu devlet hepimizin parasýyla ve hepimiz için var. Bunu anlayabilmiþ deðil bazý bürokratlar. Ýçinde klikler falan oluþmuþ. Eskiden çok daha masumdu her þey, çünkü bu kadar olan bitenden haberimiz yoktu. Herkes ayýldý birden. Ýþte görüyorsunuz Veli Küçük ismi ve Ergenekon çetesi ama bu da buz daðýnýn bir yüzü. Bakalým bir þey yapabilecekler mi. Göreceðiz...

Baþörtüsü yasaðýnýn sadece üniversitelerde kaldýrýlmasýna raðmen inanýlmaz bir gürültü koparýldý. Sizce bu yasaðýn sürmesi insan haklarýna ne kadar uygun?

Kesinlikle yasaðýn kaldýrýlmasýndan yanayým, kesinlikle. Birtakým insanlar ileride bundan maðdur olurlar diye, yýllardýr maðdur olan kesim üzerindeki yasaðý kaldýrmamak aklýmýn aldýðý bir þey deðil. Ayrýca birçok araþtýrma var. Örtülü olmayý seçenler arasýnda yapýlan araþtýrmalar var. Bu araþtýrmalarý zannediyorum okumuyorlar. Bu ülkeye Þeriat gelir endiþesi taþýyanlarýn iddialarý tamamen paranoya. Oysa asýl tehdidi görmüyorlar.

Nedir o?

Bakýn Ergenekon çetesi çýktý ortaya, ama ben Cumhuriyet gazetesinde bir þey okumadým ve bomba kendi tepelerine atýlmýþ olmasýna raðmen Cumhuriyet gazetesi ve Ýlhan Selçuk tek kelime etmedi.
Önce “dinciler”i suçladýlar. Ama iþin ucu çeteye dayanýnca sustular!..
Evet orada kestiler konuyu. Taraf gazetesi dýþýnda bu konuya ciddi olarak eðilen yayýn organý da pek görmedim. Ben sadece Cumhuriyet okuru olsam böyle bir çeteden haberdar olamayacaðým. Bu gazetecilik mi? Bu rezalet. Utanç verici bir þey bu. Bu çok çirkin bir þey. Yine Ertuðrul
Özkök’ün, duydunuz mu bir þey yazdýðýný..

Niye deðinmiyorlar acaba?

Gündem olarak baþörtüsünü seçtiler, baþörtüsünde ülke insanlarýný ikiye bölmeye çalýþýyorlar. Biz aramýzda onlara laikperest diyoruz. Aslýnda laiklikle, demokratlýkla alakalarý yok.

Laikperest derken kimleri kastediyorsunuz?

Mesela Nokta dergisi darbe planýný yayýnladý. Birtakým insanlar savcýlarý yola getirmek için þuraya buraya bomba koyuyormuþ. Bunlarý yazdýðý için kapandý Nokta. Sonra ne oldu, bayrak mitingleri oldu. Aynen planda olduðu gibi hareket ettiler. Darbe planýný yapan adamla, mitingi yapan adam ayný olmasýna raðmen o mitinglere koþtular. Ýþte laikperestler bunu görmeyecek kadar körler. Plan dahilinde yürüyen iþi görmemek için, gerçekten insanýn gözünün kör olmasý gerekiyor. Ýþte bunlara biz laikperest insanlar diyoruz. Yani laikliðe tapýnýyorlar ama bir þeyi gözleri görmüyor.

Bunlarýn bu tavrý biraz da dogmalýk deðil mi?

Aynen. Bakýn Atilla Yayla mahkum oldu. Asýl dogma bu iþte. Böyle bir þey olur mu?
Gönderen: 14.02.2008 - 19:48
Bu Mesaji Bildir   ebu_hanzala üyenin diger mesajlarini ara ebu_hanzala üyenin Profiline bak ebu_hanzala üyeye özel mesaj gönder ebu_hanzala üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ebu_hanzala su an offline ebu_hanzala  
395 Mesaj -
Yasaðý savunanlar þimdi de kýzlarýn taktýðý örtüye baþörtü deðil, türban diyerek karþý çýkýyorlar. Sizce baþörtüsü mü türban mý?

Bu tartýþma bile bir komedi. Baþka bir þey deðil, ne olursa olsun, bu kimi ilgilendirir. 18 yaþýna gelmiþ bir insanýn tercihine saygý duyulmalý. Hani ne oldu o “haydi kýzlar okula” diyerek yaptýðýnýz kampanya. Ama baþýný örten kýzlarýmýz evde otursun diyorsun. Yok öyle bir þey.

Sizce hizmet sunanlarýn da baþörtüsü takmasý sakýncalý mý?

Hepimizin parasýyla kurulan kurumlarda ayrým yapýlamaz. Varsayýmlar üzerine hareket etmek ne kadar mantýklý. Ya bu olursa, ya olmazsa gibi paranoyayla hareket edemeyiz. Þu baþörtüsü problemini bir an önce çözelim de sýra diðer sorunlara da gelsin artýk. Mesela bir sivil anayasa tartýþmasýný unuttuk. 301 gündemden düþtü. Keþke AKP hepsini bir paket olarak getirseydi. Belki o zaman þimdi baþörtüsüne itiraz edenler susardý. Türkiye’nin bir Kürt sorunu var buna da sýra hâlâ tam anlamýyla gelmiþ deðil.

Bu biraz da cumhuriyetle baþlayan sorun deðil mi?

Doðru. Uluslaþma sürecinin getirdiði nokta bu. Ne demek Türklüðe hakaret? Ýnsana hakaret suç olmalý. Bu da zaten ceza kanunlarýnda var. Biz hâlâ 1915 Ermeni soykýrýmý var mý, yok mu tartýþýyoruz ama 2007’de Hrant öldürülebiliyor.

BAÞINI ÖRTENLERE DE BASKI VAR

Siz kendinizi tehdit altýnda hissediyor musunuz.?

Ben bir oyuncuyum ve Lale Mansur olarak baský altýnda deðilim ama her tarafta baský olabilir. Anadolu’nun bir köyünde baþýný örtmesi için bir kýz baskýya maruz kaldýðý gibi, gayet çaðdaþ olduðunu söyleyen bir ailede de bir kýz örtünmeye karar verdiðinde baskýya maruz kalabilir. Nitekim duyuyoruz da onlarý. Yetiþmiþ bir genç kýz örtünmeye karar veriyor, ama kýyamet kopuyor. Bunlarý da duyuyoruz. Benim özgürlüðüm kýsýtlanýr diye, yýllardýr süren, eðitim hakkýnýn elinden alýnmasýna neden olan yasaðý savunamazsýnýz.

CHP Genel Baþkaný Deniz Baykal, Baþbakan Erdoðan’a “idamý göze alýyorsan anayasayý deðiþtir” þeklinde tehditkâr ifadelerde bulundu. Neler söylersiniz?

Bu açýkça aba altýndan sopa göstermek demek. Zaten Baykal’ýn orada durmasý abes bir þey. Ama kimseden ses çýkmadý.

Kemalist misiniz?

Hayýr. Kemalist deðilim. Önce insaným.

Sizce en büyük tehdit ne?

Savaþ ve darbe

Var mý darbe ihtimali?

Nerden bileceðim. Okuyoruz iþte.

LAÝKPERESTLERDEN KORKUYORUM

Sizinle bu röportajý gerçekleþtirmek için aradýðýmda, “ben asýl laiklerden korkmaya baþladým” demiþtiniz. Korkuyor musunuz gerçekten?
Korkuyorum onlardan. Çünkü, herhangi bir dogmaya baðlý olduklarýný kabul etmeden doðru düþündüklerinden, her þeyi bildiklerinden, AKP’nin þeriatý getirmeye kalktýðýndan kendilerince çok eminler. Her þeyden çok eminler, asker gelirse çok iyi olur diyecek kadar da eminler. Halbuki ben asker geldiðinde nelerin olduðunu çok iyi bilirim. O kadar çok emin olmak beni korkutur. Her þeyi bilsem bile, yeniden deðiþik gözle incelemekten yanayým. Bunlar öyle deðil.

Ýþte o Sarýkýz planý Nokta dergisinde afiþe edilmiþken, hemen ardýndan Ankara’da bayrak mitingi oldu koþarak gittiler. “Acaba bir oyunun parçasý mýyýz, piyon olarak kullanýlýyor muyuz” diye düþünmeden.

Nokta dergisinde yer alan darbe planýný kastediyorsunuz sanýyorum?

Evet. O dergide adý geçen kiþi mitingi düzenleyen kiþi. Bunu hiç biri düþünemedi mi?

Ben kendi adýma onlardan yani laikperestlerden çekiniyorum. Bu kadar kara bir gözlükle bakabilmeleri, baþka þeyleri duymamalarý, araþtýrmalarý görememeleri beni korkutuyor. Ýnsan bir bakar araþtýrmalara, deðiþimlere.. Ama yok böyle.. Hiçbir veriyi dikkate almadan hareket eden bu kesimler beni korkutuyor.

Geçtiðimiz günlerde, “baþörtüsü üniversitede özgür olsun” kampanyasýna imza atan Prof. Ali Nesin de “Duymadýðým hakaret kalmadý” demiþti?..

Evet okudum, laikperestlerden bahsediyoruz.

ÜLKEYÝ BÖLÜYORLAR

Pazar günü yapýlan “baþörtüsüne hayýr” mitingini izlediniz mi?

Ýzlemedim, midem kaldýrmýyor.

Yani siz o kampanyada yoksunuz?
Epey aradýlar, ama kendilerine Türkiye’de “biz ve onlar demek” en kötü fikirdir. Bu bir kutuplaþmadýr. Böyle bir kutuplaþmada yer alamam dedim.

Sanýyorum 2000 yýlýnda da “düþünceye özgürlük için aralarýnda Erbakan, Erdoðan, Ahmet Kaya gibi isimlerin de bulunduðu listeye imza atmýþtýnýz.?

Evet. Bir düþünce suçuna karþý giriþim olarak suç duyurusu vardý; bu isimler düþüncelerinden ötürü yargýlanýyorsa, bizi de yargýlayýn diye kendimizi ihbar etmiþtik..

Konuþmasýnýn içeriðine katýlsam da katýlmasam da, düþüncenin suç sayýlmasýna karþý olduðum için imza attým. Sizin gibi düþünmesem de düþünce özgürlüðünüz için kendimi ateþe atmaya hazýrým demekti bu.

GENERAL KIZI AMA ÖZGÜRLÜKÇÜ

Sadece üniversitelerde baþörtüsü yasaðýnýn kaldýrýlmasý için atýlan adýmlar ciddi gerilime neden olurken, iþ; Baþbakan Erdoðan’ý idam sehpasýyla tehdide kadar vardýrýldý. Meclis’ýn ezici farkla özgürlüðe “evet” demesi, özellikle “laikperestleri” ciddi anlamda ayaða kaldýrdý. “Laikperest” diyorum, zira bu kavramýn sahibi bu röportajý gerçekleþtirdiðim Lale Mansur’a ait. Mansur bu ifadeyi ise, bugünkü durumu anlatýrken “Laikperestlerden korkuyorum” cümlesiyle kullandý. Lale Mansur Türk sinemasýnda çoðu uzun metrajlý yaklaþýk 30’a yakýn filmde rol almýþ bir oyuncu. Kendisini agnostik (Bir gücün varlýðýna inanan, fakat dini olmayan) biri olarak tanýmlýyor. General bir babanýn çocuðu olmasýna raðmen 1999 yýlýnda aralarýnda Milli Görüþ lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, R. Tayyip Erdoðan, Hasan Celal Güzel ve Ahmet Kaya gibi isimlerin de bulunduðu “düþünceye özgürlük” kampanyasýna imza atmakla gündeme gelmiþti.

ÝRAN FÝLMLERÝNÝ KAÇIRMAM

Biraz da sanattan konuþalým. Türk sinemasýnýn durumunu nasýl buluyorsunuz?

Gayet iyi buluyorum. Çok deðiþik konular iþleniyor. Gerçi bazý konulara zor deðiniliyor ama az da olsa yapýlýyor. Ama bir Ýran sinemasý gibi Türk sinemasýndan bahsedemeyiz. Olaðan üstü güzel filmleri var. Dünya çapýnda filmleri var. Londra’ya gelen hiçbir Ýran filmini kaçýrmýyorum.
Bizde herkes TV’den kazanýyor ve seviye ortada. Çalýþma þartlarýný görseniz inanýlýr gibi deðil. Ben dayanamadým çýktým. Kaç saat çalýþýyorlar. Güvenceleri yok.

Nasýl bir Türkiye hayaliniz var?.
Özgür, daha medeni, daha eðitimli, daha iyi saðlýk koþullarý olan, çukura düþüp boðulan çocuklarýn olmadýðý, yasaklarýn kalktýðý bir ülke.

Karamsar mýsýnýz?
Çok karamsar deðilim.

Gündemi nasýl takip ediyorsunuz?
El Cezire, BBC ve Açýk Radyo’dan takip etmeye çalýþýyorum

(Vakit)
Gönderen: 14.02.2008 - 20:04
Bu Mesaji Bildir   ebu_hanzala üyenin diger mesajlarini ara ebu_hanzala üyenin Profiline bak ebu_hanzala üyeye özel mesaj gönder ebu_hanzala üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -
s.a eðer bu reportajdaki gibi samimiyse lale haným'a helal olsun derim .....Çoðu laikdenen demokrat denen kiþilerden yürekli açýk sözlühiç olmazsa.....bravo...
Gönderen: 14.02.2008 - 20:17
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
gurbet42 su an offline gurbet42  
RE:
20 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý maksat kelam olsun

s.a eðer bu reportajdaki gibi samimiyse lale haným'a helal olsun derim .....Çoðu laikdenen demokrat denen kiþilerden yürekli açýk sözlühiç olmazsa.....bravo...

Elinize Saglik
Gönderen: 14.02.2008 - 22:21
Bu Mesaji Bildir   gurbet42 üyenin diger mesajlarini ara gurbet42 üyenin Profiline bak gurbet42 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
Çok ilginç gerçekten, insana saygý duymak böyle bir þey, kendi inanmasa bile baþkalarýnýn inancý onu rahatsýz etmiyor, demek ki böyle bir sanatçý da olabiliyormuþ..göz kırpma
Gönderen: 14.02.2008 - 22:22
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 845 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60499 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.