ivermektine hydroxychloroquine lopinavir ritonavir generique luvox budesonide fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » “Hişşşt Hişşşt Geeeliiyor!”

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
“Hişşşt Hişşşt Geeeliiyor!”
48 Mesaj -
“Hiþþþt Hiþþþt Geeeliiyor!”
Murad Salih

Çok lüks bir binanýn umumî tuvaletinde, lavaboya ayaðýný uzatarak abdest almaya çalýþan bir haným gören insan gibi bir insan þöyle düþünür: “Ulan çuvalla paranýz var, halký müslüman bir ülkede lüks binalar inþa ettiriyorsunuz ama, müslümanlarýn abdest almalarý için uygun bir yer yapmak aklýnýza bile gelmiyor... Kendi toplumunuzun ihtiyaçlarýna bu kadar bigâne kalýnýr mý?”

Bir de Ayþe Arman’nýn Hürriyet’te yayýnlanan yazýsýndaki gibi düþünen bir garip tür yaþýyor bu ülkede...
Bunlarýn sayýlarý çok az ama sesleri pek gür... Üstelik de bu ülkeyi babalarýnýn çiftliði sanýyor olmalýlar ki, herkesin kendileri gibi olmasýný istiyorlar. Ýþte o arsýz yazýdan bir bölüm:
(Artýk kadýnlar tuvaletinde ayaðýný lavaboya uzatýp abdest alan kýzlara mý rastlayacaðýz?
09 Ocak 2008
Nazlý Z. 27 yaþýnda. Koç Üniversitesi mezunu. 5 yýldýr yabancý bir þirkette çalýþýyor ve eðitimler veriyor.
Aþaðýda okuyacaðýnýz maili yollamýþ, bana ilginç geldi, yeni dönemin önümüze getireceði yeni tartýþmalardan birinin habercisi. (..)

ÜLKEMDE KENDÝMÝ AZINLIK HÝSSETMEK

Pazar günü, Sakýp Sabancý Müzesi'nde Abidin Dino Sergisi'ne gittim. Sergi oldukça güzeldi. Sonra köþkün zamanýnda Sabancýlar tarafýndan kullanýlan tarafýný gezmek istedim. O bölümdeki "kadýnlar tuvaleti"ne girdim. Ýçeride üç türbanlý genç kýz vardý. Yanlarýndan geçip, kabine girdim. Çýktýðýmda birini ayaðýný lavaboya uzatmýþ, abdest alýrken gördüm. Yerler sýrýlsýklamdý, lavabo kenarý da aynen öyle. Þok içinde yanýndaki lavaboya elimi yýkamak üzere uzandýðýmda, ayaðýndan sýçrayan sularýn elime geldiðine de þahit oldum. O anda tepem attý. "Burasý bu iþ için uygun bir yer deðil" diyebildim. Kýz ise "Baþka yer yok, n'apim!" demekle yetindi. Baþka bir þey söyleyemeden, apar topar tuvaletten çýktým. Çýktýðým gibi de ilk gördüðüm güvenlik görevlisine durumu anlattým ve þikáyet ettim.
Yanlýþ anlamayýn, konu "türban" deðil. Konu, insan hak ve özgürlükleri ve hijyen. Genç kýzýn türban takmasý onun hakký ise, ben bunu eleþtiremem. Ama Sakýp Sabancý Müzesi gibi bir yerde, tuvalette ayaklarýný yýkamak, abdest almak onun hakký deðil. Ya da ellerimi hijyenik olmayan bir ortamda yýkamak zorunda kalmam bana haksýzlýk!
Ama olayýn tek boyutu hijyen de deðil, bu aslýnda "meydan okuma." Çünkü Sakýp Sabancý Müzesi'nde abdest sonrasý namaz kýlýnacak bir yer yok. O zaman niye abdest alýnýyor? Ayrýca dinimizde þartlar el vermiyorsa abdest almadan namaz kýlmak da mümkün. Böyle bir durumda, gerçekten orada abdest almak þart mý? Yoksa göstermelik mi? Bir tür meydan okuma mý? "Ýstediðimi istediðim yerde yaparým" mý? Kýzýn cevabý, "Baþka yer yok, n'apim" idi. Yani her yerde, bir mescit olmasý mý gerekiyor? Bana kalýrsa, her þeyin bir yeri ve zamaný var. Bunun zamaný o an ve orasý olmamalýydý. Ýþte o manzara, bana bu ülkede "azýnlýk" olduðum hissini verdi. Artýk ben, kendi haklarýmý ve özgürlüðümü zorla savunmak zorunda kalýyorum.)
Yazý böyle...

Bu yazý ile ilgili yorum yaparken bazý kelimeleri en yalýn haliyle kullanmak zorunda kaldým. Bu durum nezih duyularýnýzý þüphesiz zedeleyecektir ama konuyu baþka türlü izah da mümkün görünmüyor... Yani diþinizi biraz sýkacaksýnýz..
Müslüman olmayan laik/kemalist/ateist bir kadýn, alkolü fazla kaçýrýp o lavaboya kusunca bir þey olmuyor... Balgamýný, salyasýný, sümüðünü ayný lavaboya boca edince de... Ama ayný lavaboyu türbanlý bir müslüman kadýn abdest almak için kullanýnca vaaay!
Mideler bulanýyo... Sinirler geriliyo... Þikayetlere gidiliyo...
Nedir bu?
Kusmuk/balgam/salya/sümük mü yoksa abdest alýrken yýkanan ayaklardan lavaboya giden su mu daha tiksindiricidir?
Cevap belli...
Belli olduðuna göre mesele yapýlan, midelerinin kaldýrmadýðý asýl þey abdest suyu deðil bizzat abdestin kendisidir, tesettürdür ve bu ikisinin iþaret ettiði Ýslâmdýr...
Yani mesele hijyen deðil Ýslâmdýr..
Mesele hijyen olsaydý; ayný kiþiler, sýrf Fransýz köylülelerinin çýplak ayaklarýyla çiðnendiði ve uzun bir süre þiþe de veya fýçýda bekletidiði için þiþesine bilmem kaç bin dolar ödedikleri otantik Fransýz þaraplarýný, bayýla bayýla o hassas midelerine indiremezlerdi: Tiksinirlerdi...
Mesele hijyen olsaydý; yazýn 5 yýldýzlý otellerin havuzlarýna çuvalla para ödeyip nasýl girebilirlerdi ki: O havuzlara herkes kafasýndan ayaðýna ne kadar kýl, tüy, mikrop, virüs, bakteri, ölü deri, salya, sümük,ter, bok ve sidiðiyle birlikte girdiði halde en ufak tiksinti duymadan, o havuzlarda þapur þupur yüzmüyorlar mý? Bu ne midesizilik böyle: Öððððkkk!
Mesele hijyen olsaydý; kendi evlerinin küvet ve jakuzilerinde keyif yaparken niye ayný tiksintiyi hissetmiyorlar: Vücutlarýndaki bütün kýl, tüy, bok, sidik, salya sümük, mikrop, bakteri ve virüsler de ayný suda onlarla beraber küvet veya jakuzi keyfi yapmýyor mu? Bu ne midesizlik böyle: Öððkkk!
Mesele hijyen olsaydý sokaðýn bütün kir/pislik/mikrop/virüs/bakterilerini altýna ve üstüne biriktiren ayakkabýlarýný evlerine girmeden önce, bizim gibi çýkarýr ve ayakkabýlýða koyarlardý... Bunlar evlerinde de ayný ayakkabýlarla girip dolaþmýyorlar mý? Bu ne midesizilik böyle: Öððððkkk!

Mesele hijyen olsaydý, hijyenik açýdan evde beslenmesi en sakýncalý hayvanlardan biri olan köpeklerini yatak odalarý, mutfaklarý ve banyolarý dahil evlerinin her yerini mikrop dolu salyalarý, boklarý, çiþleri, kýllarý ve tüyleriyle kirletmelerine göz yumabilirler miydi? Kollarýna sýçramýþ bir minik damla abdest suyundan bulanan o hassas mideleri, itleri aðýzlarýný, yüzlrini þapur þupur yalarken de bulanmaz mýydý?
Demek ki, mesele hijyen deðil Ýslâmdýr..
Ýslâmýn Sakýp Sabancý Müzesi’ne bile girmiþ olmasýdýr...
Varoþlarda ,kasabalarda, köylerde hapsolunmuþken gözün görmediðine gönül katlanýyordu...
Ama þimdi öyle deðil...
Ýslâmý ense köklerinizde hissediyorsunuz ve korkuyorsunuz...
“Ya günün birinde bu Ýslâm bizim eve de gelirse!...”
Gelecek tabiî...
Bizim eve nasýl geldiyse, sizinkine de öyle gelecek...
Nasýl mý gelecek?
bunu siz belirleyeceksiniz...
Ona dostsanýz dostça, düþmansanýz düþmanca gelecek...
Üstelik de sizin umduðunuzdan çok daha kýsa sürede –adeta ýþýk hýzýyla- gelecek...
Kendinizi buna hazýrlasanýz ve kusmuktan, salyadan, sümükten, boktan, sidikten, mikroptan, virüsten, bakteriden, köpekten bulanmayan midelerinizi -ehil bir psikiyatrist yardýmýyla mý olur, baþka bir yolla mý onu bilemeyeceðim ama- bir elden geçirtseniz de, öyle olmayacak þeylerden boþ yere bulanmasalar...
Madem bu ülkede azýnlýk olduðunuzu 84 yýl sonra anladýnýz... Ona göre davranmayý öðrenmek için umarým bir o kadar yýl beklemeyi düþünmezseniz...
Çünkü durum sizin zannettiðinizden çok daha ciddi...
Ýslâm her an sizin evinizin kapýsýný da týklatabilir...
Ve o her týklattýðý kapýdan, muhakkak içeri girer: Dostsanýz dostça, düþmansanýz düþmanca...
Seçim sizin...

Baran Dergisi'nden

Kaynak. http://siradisi.e-politica.com/viewt...hp?p=6146#6146
Gönderen: 24.01.2008 - 16:58
Bu Mesaji Bildir   Fazılmirza üyenin diger mesajlarini ara Fazılmirza üyenin Profiline bak Fazılmirza üyeye özel mesaj gönder Fazılmirza üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 745 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57815 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.