dexamethasone ivermectine chloroquine budesonide generique rhinocortvoltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » OSMANLI TARİHİ ve MEDENİYYETİ » ALLAH İÇİN ALLAH DE! CC

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ALLAH İÇİN ALLAH DE! CC
875 Mesaj -
Allah için Allah de!
Kültür

Çingene Ali, umutsuz bir þekilde padiþahýn kýzý Selma'ya âþýk olmuþtu. Umutsuzdu çünkü âþýk olduðu kiþi padiþahýn kýzý, kendisi ise bir Çingeneydi. Ama âþýk olmuþtu bir kere, aklý fikri padiþahýn kýzý Selma'daydý. Selma’nýn aþkýndan Mecnun’a dönmüþ bir þekilde kafasýný bir o yana vuruyor, bir bu yana vuruyordu.

Çingene Ali, umutsuz bir þekilde padiþahýn kýzý Selma'ya âþýk olmuþtu. Umutsuzdu çünkü âþýk olduðu kiþi padiþahýn kýzý, kendisi ise bir Çingeneydi. Ama âþýk olmuþtu bir kere, aklý fikri padiþahýn kýzý Selma'daydý. Selma’nýn aþkýndan Mecnun’a dönmüþ bir þekilde kafasýný bir o yana vuruyor, bir bu yana vuruyordu.

Onu sevenlerden biri:

- Sen bir de Abdulkâdir Geylânî’nin halifesi olan Ali Heytî Hazretlerine git, akýl danýþ, dedi.

Ali, umutsuz ve çaresiz bir þekilde derdini anlattý Ali Heytî Hazretlerine.

- Ali, padiþahýn kýzýna kavuþabilmek için ben ne dersem yapmaya razý mýsýn, dedi Ali Heyti. Çingene Ali gözlerini dört açmýþ bir þekilde:

- Sen bana padiþahýn kýzý Selma'yý getir; ne dilersen yaparým, uðruna her þeye hazýrým, cevabýný verdi. Ali Heyti’nin “Ben ne dersem yapacaksan bu iþ olur; ama ne dersem yapacaksýn, itirazsýz” þartýný derhal kabul etti Çingene Ali.

Ne olursa olsun Allah diyeceksin

Ali Heyti Hazretleri Çingene Ali'yi bir daðýn tepesindeki maðaraya götürdü.

- Þimdi burada þu kayanýn üstüne otur ve kim gelirse gelsin, ne olursa olsun umursamadan Allah diyeceksin, diye tembihte bulundu. Çingene Ali, þaþkýn bir þekilde:

- Allah demekle padiþahýn kýzýnýn ne alâkasý var, dedi.

Ali Heyti Hazretleri kýzgýn bir þekilde

- Ali soru yok! Sen dediðimi yap kýz sana gelecek inþaallah, diye konuþtu.

Çingene Ali söylenene uyarak “Allah, Allah, Allah” demeye baþladý.

Ali Heyti Hazretleri haftada bir yemek getiriyordu. Çingene Ali, “Hani padiþahýn kýzý, ne oldu, niye gelmedi?” sorularýna her defasýnda "Allah de" cevabýný alýyordu.

Ali aþkýnýn týlsýmýndan bir denileni iki etmiyor, kýza kavuþma ümidiyle her þeye, herkese "Allah" diyordu.

Hiç durmadan Allah diyen bir veli

Vakit geçtikçe Çingene Ali'nin nâmý þehre yayýldý. Civardan geçen kervanlarýn haber vermesiyle Çingene Ali, memleketin uzaðýndan gelmiþ, ýssýz bir maðaraya sýðýnmýþ bir büyük Allah dostu, hiç durmadan Allah diyen bir veli olarak þehirde anýlmaya baþlandý. Öyle ki, onun hakkýnda, nice kerametler söylendi, nice kiþiler onun týlsýmlý nefesinin kudretinden bahsetmeye baþladý.

Ali Heyti Hazretleri Ali'nin yanýna haftada bir uðruyor yemek getiriyor, Çingene Ali, O'nu her gördüðünde "Hani kýz nerede, niye gelmedi hâlâ?" diyordu. Ali Heyti hazretleri ise "Az kaldý, bekle, Allah de" karþýlýðýný veriyordu.

Bir gün geldi, padiþahýn kýzý hastalandý. Hastalýk karþýsýnda memleketin bütün tabipleri çaresiz kaldý. Padiþaha:

Efendim memleketimizin büyüklerinden Allah dostu bir Ali Heyti Hazretleri var, bir de ona soralým bu hastalýða biz çare bulamadýk, dediler.
Padiþah, Ali Heyti Hazretlerini huzuruna davet etti. Meramýný anlattý.

Ali Heyti Hazretleri:

- Padiþahým, dedi, memleketimizde ün salan, bir daðýn tepesindeki maðarada sürekli Allah diyen birisi var, belki o bir þeyler yapabilir.

Padiþah zaten o kiþinin nâmýný çoktan duymuþtu. Derhal daða doðru gidilmesi, o Hazretin görüþünün alýnmasý için emir verdi.

Ali Heyti Hazretleri, Çingene Ali'nin yanýna geldi. Ona:

- Evlâdým, padiþah maiyetiyle senin yanýna geliyor. Sana ne teklif ederse etsin, kabul etme, toprak, altýn, makam... Hiç birisine iltifat etme ancak kýzýný teklif ederse zevceliðe kabul et, dedi.

Çingene Ali, daha bir þevkle “Allah” demeye baþladý. Tam kýrk gün dolmuþtu o maðarada Allah demeye devam edeli, aklýnda padiþahýn kýzýndan baþka hiç bir þey yoktu.

Allah için Allah dedi, kalbi dayanmadý

Padiþah maiyetiyle maðaraya geldi. Baktýki bir derviþ hararetle “Allah, Allah” diyor, imrendi. “Ne hoþ bir insan, dünya hiç umurunda deðil, dedikleri kadar varmýþ” diye düþündü. Ali Heyti Hazretleri, Çingene Ali'ye, padiþahýn meramýný aktardý. Ali "Allah, Allah" dedi. Ali Heyti Hazretleri padiþaha dönerek:

- Padiþahým gördüðünüz gibi, sadece Allah diyor. Ýltifatýný celbetmek için, bize yüzünü dönmesi için ona hediye verseniz dedi.

Padiþah, Ali'ye mülk hediye etmek istedi. Ali " Allah" dedi... Padiþah makam teklif etti... Ali "Allah" dedi. Padiþah altýn dedi... Ali " Allah" dedi...

Ali Heyti Hazretleri, padiþaha yaklaþarak:

- Padiþahým, dedi, bir de kerimenizin izdivacýný teklif etseniz.

Padiþah düþündü: Bu adamdan daha lâyýk kim olabilirdi ki kýzý için… Sürekli Allah diyen, dünyaya bel baðlamayan bir Allah dostu, halk da onu çok seviyor…

- Kýzýmýn nikahýný alýr mýsýn? dedi.

Ali, yanlýþ mý duymuþtu, padiþah ona kýzýnýn, Selma'nýn nikahýný teklif ediyordu... Hem de kime, Çingene Ali'ye… Neden, neden, neden? Ali düþündü, düþündü…

- Ben ki bir kýz için, aþkým için kýrk gün sadece Allah Allah dedim; emelime kavuþtum, kýza kavuþtum... Ya Rabbi! Ya Senin için, þanýn için Allah deseydim, bana ne büyük lütuflar verirdin... Sen ne yüce bir hükümdarsýn! Ey þaný Yüce, Çingene Ali'nin de padiþahýn da Rabbi Allah, dedi ve oracýkta can verdi...

Rivayet edilir ki son nefesiyle ermiþler arasýnda yerini aldý Çingene Ali...
Gönderen: 31.12.2007 - 17:34
Bu Mesaji Bildir   der_ya üyenin diger mesajlarini ara der_ya üyenin Profiline bak der_ya üyeye özel mesaj gönder der_ya üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 670 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57083 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.