kaletra generique rhinocorthydroxychloroquine generique colchicine dexamethasone cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » BAŞKACA BİR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
BAŞKACA BİR MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
1686 Mesaj -
Sevgili zamane, sen bu yazýyý okuduðunda, bayramýn yakýnlýðýný yaþýyor olacaksýn. Ben ise bu yazýyý sen okumadan günlerce önce, bir arefe gününün eþiðinde yazýyorum. Az sonra, ben de hacca niyetleneceðim, ihrama bürüneceðim.
Yazýnýn son cümleleri tamam olduðunda, “ölmeden evvel ölünüz” sýrrýný tenime dokunduracaðým. Bir kefen gibi üzerime dolanýrken ihram, sadece üzerimdeki elbiseyi deðil, sahiplendiðim her þeyden de sýyrýlýyor, edindiðim makamlardan da iniyor, sahiplendiklerimi kefenin beyaz yüzünde eritiyor olacaðým. Artýk, kýl bile koparamayacak kadar acizim, taþlarý bile incitmeyecek denli zayýfým, bana sövülse bile cevap veremeyecek kadar ölüyüm. “Beytullah”tan “Allah”a doðrudur Arafat yolculuðu. Yani, Allah’ýn evinden Allah’a doðru. Ev’den Ev’in Sahibi’ne doðru.

Ýhramda olmanýn icabý, ne nefsimi yanýma alabiliyorum ne de mallarýmý. Bir ölü gibiyim. Canlý canlý kefenleniyorum. Ýþte az sonra bürüneceðim ihrama hazýrlanmak adýna, Risale-i Nur’un Altýncý Söz’ünden hareketle, Allah’ýn kendisini “müþteri” diye tarif ettiði ayetin (Bak: Tevbe, 111) sýrlarýný açmaya çalýþacaðým: “Muhakkak ki Allah müminlerin nefislerine ve mallarýna cennet karþýlýðý müþteridir.”

Hiç karþýlýksýz aldýðým, hiç ummadýðým halde bulduðum benliðimi ve bendekileri satýp satmama kararýdýr bütün bir ömrüm. Hiç yoktan bulduðunu satmak, zaten elinden çýkacaklarý kârla elinden çýkarmam için iyilerin en iyisi, iyileri iyi eden, yoðu var eden bir “müþteri”m var biliyorum. Ýhramý giyerken, bu kutlu satýþ teklifinin dünya gözüyle cisimleþtiðini sanýyorum. Nefsimi satýyorum ihramda; çünkü zaruri ihtiyaçlar dýþýndaki nefsî þeylerin çoðuna, helal de olsa, uzak düþüyorum. Mallarýmý satýyorum ihramda; yolcuyum, Rabbimle muarefe etmeye, yüzleþmeye, tanýþmaya gidiyorum. Beni de, beni ben yaptýðýný sandýðým þeyleri de bana hiç yoktan veren Allah’a giderken, benlik kaygýmý da, benim sandýklarýmý da bir kenara býrakmalý deðil miyim?

Öyleyse, eðer ifadem doðruysa, bütün ömrümü bir “müþteri memnuniyeti” sýnavý olarak görebilirim. Nihai tahlilde, memnun edeceðim tek bir müþteri var. Üstelik memnun etmeye en çok deðer olan müþteri de O. Üstelik, o müþteriyi memnun edersem, ben de memnun olacaðým. O müþteri sana da müþteridir. Öyleyse, sen ihramsýz da olsan, müþterini bil ve o müþterinin diðer müþterilerden ne kadar farklý olduðunu anlamaya çalýþ:

Müþterinin senden satýn almak istedikleri zaten sana ait deðil! Senden satýn almak istedikleri, sana kendi verdikleri. Ne elindekiler elindeydi bir zamanlar, ne de ellerin elindeydi. Sahip olabileceðin bir þey olmadýðý gibi, sahiplenme duygun da yoktu, sahiplenme arzun da yoktu. Senin elinde olanlara sen hiç katkýda bulunmadýn, inþasýna zerrece emek vermedin. Müþterinin senden istedikleri kendi malýn deðil ki, müþteriye vermekle bir þey kaybedesin. Satacaklarýnýn hiçbiri senin deðil ki, elinden çýkardýðýnda fakirleþesin.

Müþterinin senden satýn almak istedikleri zaten senin elinden çýkacak! Elindekileri elinde tutmaya kalkarsan, giderek azalacak, deðerinden kaybedecek, en sonunda hepten elinden çýkacak. Satarsan müþterinin vereceði bedelle elinden çýkacak. Satmazsan hiç kâr etmeden hepsini kaybedeceksin.

Müþterin senden satýn aldýklarýný yine senin elinde býrakacak! Sattýklarýn yine senin elinde kalýyor. Sattýklarýný bir ömür senin kullanmana izin veriyor. Üstelik o müþterinin adýna kullandýðýn için, daha verimli iþliyor, hatta deðer kazanýyor. Satmayýp kendi adýna kullanmaya kalkarsan, giderek eskiyeceði için, zamanla iþe yaramaz hale geleceði için, kýymetten düþecekler, ayrýca, üzerine yük olacaklar.

Müþterin senden aldýklarýný sonunda yine sana iade edecek! Senden satýn aldýðý ama yine elinde býraktýðý mallarýn ve cihazlarýn iþletme kârýný yine sana verecek. Hem zaten, onun adýna iþlettiðin için deðeri ve verimi artan mal ve cihazlarýn iþletme giderlerini kendisi karþýlýyor. Sana yük etmiyor. Elde edilen ürünleri de, hiç bitmeyecek, hiç eksilmeyecek, hiç deðeri azalmayacak bir þekilde senin adýna kendi yanýnda tutuyor.

Müþterin sana hiç karþýlýksýz verdiklerini hiç hakkýný veremeyeceðin bir karþýlýkla senden satýn alýyor. Hiç sonlanmayacak lezzetlerin yaþandýðý, korku ve hüznün asla dokunmadýðý ebedî hayatý vaad ediyor.

Hiç ummadýðýn halde kendini içinde bulduðun bu ömrü, o “müþteri”yi memnun etmek için harcamaktan daha iyi bir seçenek var mý?

SENAÝ DEMÝRCÝ
Gönderen: 25.12.2007 - 21:04
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 754 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.63363 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.