colchicine generique luvox ivermektin ivermektin budesonide aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » DİLİMİ DEĞDİRDİĞİM YERE KALBİM YETİŞİR Mİ?

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
DİLİMİ DEĞDİRDİĞİM YERE KALBİM YETİŞİR Mİ?
1686 Mesaj -
Korkuyorum. Dilim kolayca dolanýyor süslü kelimelere. Büyük laflar damaðýmýn her yanýna yapýþmýþ gibi. Dudaðýmdan sözler yâr yüzünden düþen yaþmak gibi kayýveriyor göðe. Göðsünde taþýdýðýný bilmiyor gibi, içinde büyüttüðünü tanýmýyor gibi heceler. Ayrýlýk sözleri dilimden eksik olmuyor. Ölümü sýkça anýyorum belki.
Hasret, hüzün, keder, sýzý, sancý, aðrý, ölüm, ayrýlýk, özlem birer kelime sadece… Dile dokunduðunda acýtmýyor, kulaða vurduðunda can yakmýyor.

Bunlar sözler, sadece sözler, sadece sözler. Aðzýmda kolayca yankýlanýyorlar. Bir çok kulaða çarpýyorlar. Belki bir kaç kalbe de iniyor. Havada asýlý duruyor sesler. Harflerin zincirine tutunuyor sözler. Dört harf “ölüm ve sadece iki hece. “Ölüm” derken, kelimenin tam ortasýnda dil damaða deðiyor. Bitirdiðinde dudak dudaða kavuþuyor. “Ölümmmm.. Buluþuyor dil ve damak. Isýnýyor dudaklar, kavuþuyor. Kolay ölüm… bu kadar kolay. Demesi kolay.. Ya olmasý ölümün. Ya dudaklarý soðutmasý. Eþiðinde durmak son nefesin nasýl bir tükenmiþlik. Nice bir yangýndýr ömrün bir nefese daha yetmemesi.. Ölümün kendisini ruhunla hecelediðin oldu mu? Ayrýlýðý kývrana kývrana içtin mi hiç? Hasretin tam ortasýnda kala kalýp zamanýn kýrýk cam parçalarý gibi gýrtlaðýna battýðýný hissettin mi?

Korkuyorum. Yalancý olmaktan korkuyorum. Dilimi deðdirdiðim yerlere kalbimi yetiþtirememekten korkuyorum. Dudaklarýma vuran sözlerin tenimde iz býrakmadan savrulmasý yalancý eder mi beni? Ya herþeyimi yitirmiþ ve geriye sadece sözlerim kalmýþsa? Kuru sözler, boþ sözler, süslü sözler, içinde kalp olmayan kalp sözler…

Ölümün yüzüne yüzünü deðdiren ne çok yüzler oldu. Güldü mü ölüm onlarýn yüzüne? Gözleri ölümün gözleri olunca neyi gördüler? Hangi hasretler koþuþtu dudaklarýna? Yarýnlar var diye yarým kalmýþ iþler, sonra söylerim diye söylenememiþ sözler, sýrasý deðil diye gecikmiþ sevmeler ölümün eþiðinde kimbilir nasýl haykýrdý? Ölüm anýnda susan dudak söyleyeceklerinin hepsini söyleyememiþti. Ölümün kollarýnda açýk kalan eller, sahip olunacaklarýn hepsini bitirmiþ miydi?

Sözleri yok ölümün. Ne söylüyorsa gözleriyle söylüyor. Bir ölünün gözlerine yýðýyor tereddütlerin hepsini. Sessizce iniveren kirpiklerin ucuna savuruyor geç kalmýþlýklarýn hepsi. Sanki ruhunu dudaklarý arasýndaki ince çizgiye biriktirmiþ gibi ölümler, hem hiç konuþmuyor hem hep konuþuyor.

Hayat gibi deðil ölüm. Az konuþuyor. Heceleri sessiz. Sözleri keskin. Benim gibi sözlere tutunma sevdasý yok ölümün. Ömür boyu suskun. Bir kez konuþur ve konuþtuðunda en büyük sözünü söyler. Ne kadar konuþsam ve yazsam, ancak ölümün sözünü ederim. Ölümün sözü, ölümün kendisi deðil. Bir beden ki, ölümün kýrýk hecesidir her daim. Hücre hücre ölüme yazgýlýdýr içinde yürüdüðüm bu gövde. Zamanýn her “tik-tak”ý uzaklýklarýn sinsi habercisidir; çatlaklar açar aramýzda, içimizde.

Hayat, aslýnda hep ölümü anlatýr dinleyene. Hayat ölümle berbat olsun diye deðildir bu. Ölümün eþiðinde yaþanan bir hayat daha çok anlam arar kendine, daha çok heyecan bulur da o yüzden. Ölümü bilirsen çerçeve çizersin kendine. Bildiðin, beklediðin bir son varsa, hayatý som bir altýn gibi iþlemeye koyulursun. Ucunu açýk sanýrsan, oyalanmaya durursun, hoyratça savurursun, oyuna dalarsýn. Rüyanýn rüya olduðunu bile unutacak sahte bir uyanýklýk içinde uyursun. Uyanamazsýn.

Buraya yazýyorum: en güzel, en içten yazýmý öldüðümde yazmýþ olacaðým.. En sahici nasihatimi, en umulmadýk haykýrýþýmý cenazem söyleyecek sana. Hayata nokta koyduðumda yüreðine çelikten sözler dikmiþ olacaðým. Çelikten sözler.. Ezsen de unutkanlýðýnla, kalbinin odacýklarýnda bir yerde suskun bir tohum gibi patlamayý bekleyecek. Hiç beklemediðin anda çiçekler açacak, buruk meyveler sunacak.

Sen sus ey ölüm.Ben sana hece hece yaklaþtýkça, sen bigâne kal. Ben kelimelerle yoluna tuzak kurdukça, sen suskunluklarýn ardýna kaç. Ben ele avuca sýðdýrmaya çalýþtýkça seni, sen perdeler ardýna saklan. Sen sus ki, bana söz söylemek kalsýn.Yalan sözler. Kuru sözler. Aðýz dolusu. Dil bulaþýðý. Yüreksiz sözler. Sözler kalsýn.

Yalaný dilimden uzak eyle Rabbim!

Senai Demirci
Gönderen: 17.12.2007 - 02:14
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
NeWBaHaR su an offline NeWBaHaR  
27 Mesaj -
Yalaný dilimden uzak eyle Rabbim

amin.... amin..... amin....

Gönderen: 17.12.2007 - 08:03
Bu Mesaji Bildir   NeWBaHaR üyenin diger mesajlarini ara NeWBaHaR üyenin Profiline bak NeWBaHaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
1686 Mesaj -
amin amin Allah razi olsun paylasim icin...selam ve dua ile...gül
Gönderen: 18.12.2007 - 14:02
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 885 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59129 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.