hydroxychloroquine generique luvox stromectol colchicine generique stromectol apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » M E D R E S E » ESBÂBU'N-NÜZÛL

önceki konu   diğer konu
7 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ESBÂBU'N-NÜZÛL
1576 Mesaj -

Kur'an-ý Kerîm ayetlerinin iniþ nedenleri.

Bazý ayetler, Hz. Peygamber (s.a.s.)'e yöneltilen bir soru yada vukûbulan belli bir olay üzerine inerdi. Ayetlerin iniþinde etken olan soru ya da olaya "Esbâbun- Nüzûl" (nüzûl sebebi) denir.

Ayetlerin nüzûl sebepleri, ancak bu olaylara þahit olmuþ kimselerden yani sahâbeden nakledilen sahih rivâyetlerle tesbit edilir. Ýctihâd ile nüzûl sebebini tesbit etmek mümkün deðildir. Hadis kitaplarýnýn tefsirle ilgili bâblarýnýn büyük çoðunluðunda nüzûl sebepleri kaydedilmektedir.

Nüzûl sebebini bilmenin tefsir ilminde büyük önemi vardýr. Nüzûl sebebini bilmek, ayeti doðru anlamayý kolaylaþtýrýr (Ýbn Teymiyye, Mukaddime fi't-Tefsir,DImaþk 1936, s.31).

Nüzûl sebebini bilmenin yararlarýndan biri, teþri edilen hükmün hikmetini bilmeye yardýmcý olmasýdýr. Hiç þüphesiz Allah hiçbir þeyi boþuna emretmemiþ ve yasaklamamýþtýr; her emir veya yasaðýnýn bir hikmeti vardýr. Biz bu hikmetleri bazen aklýmýzlâ idrâk ediyor ya da baþka ilimler yardýmýyla öðreniyoruz. Bu konuda bize rehberlik eden ilimlerden biri de nüzûl sebebidir.

Nüzûl sebebini bilmenin yararlarýndan biri de, ayetin manasýndaki kapalýlýðýn giderilmesine yardýmcý olmasýdýr.

Meselâ: "Doðu da, batý da Allah'ýndýr. Nereye dönerseniz Allah'ýn yüzü oradadýr" (el-Bakara, 2/1 1 5) âyetinden hareketle namazlarda Kâbe'ye yönelmenin þart olmadýðý kanaatýna varmak mümkündür.
Ama nüzûl sebebini araþtýrdýðýmýzda ayetin, yolculukta bir bineðe binmiþ nâfile namaz kýlan ya da kýblenin hangi tarafta olduðunu bilmeyip bir deðerlendirme yaptýktan sonra bir tarafa yönelip namaz kýlan, sonradan da yöneldiði tarafýn kýble olmadýðýný gören kimse hakkýnda inmiþ olduðunu öðrendiðimizde durum açýða kavuþmaktadýr (Zerkanî, Menâhilu'l-Ýrfan fî Ulûmi'l kur'ân, Mýsýr (t.y), I, 102-103).

M.Sait simsek
Gönderen: 07.11.2007 - 23:13
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
Okumakla Kalmayalim, Arastirmaya Ne Dersiniz ?
1576 Mesaj -

Bu Konuyu bilgi ve arastirmaya dönüstürelim isterim...
Böylelikle bilmedigimiz ayetlerin nüzul sebeblerini arastirip ögrenmis oluruz, bildiklerimizide paylasmis oluruz insaAllah...

Ben Bir ayet-i Celile yaziyorum. Cevabini bilen yahut cevaplamak isteyen arastirdiktan sonra nüzul sebebini KISACA yaziyor.....
Ve Yeni bir Sure veya Ayet-i Kerime yaziyor..

Ben biiznillah basliyorum...

Ilk Ayet-i Celile:

78- Kendi yaratýlýþýný unutarak Bize bir örnek verdi; dedi ki: "Çürümüþ-bozulmuþken, bu kemikleri kim diriltecekmiþ?"

79- De ki: "Onlarý, ilk defa yaratýp-inþa eden diriltecek. O, her yaratmayý bilir."

(Yasin Suresi )

Kolay gelsin.... Mevla feyzimizi, azmimizi, ilmimizi artirsin...

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son SuMeYRa tarafından, 08.11.2007 - 22:20 tarihinde.
Gönderen: 07.11.2007 - 23:53
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
MasaAllah....
1576 Mesaj -
En azindan okunmus....

Ama pek arastirmaci olmadigimiz ortaya cikmis....

Hazira konmaya alismisiz sanki.... Arastirmaya ne gerek var , bildiklerimiz yeter? düsüncesi mi?....

Imana hazira konduk..
Ümmetlige hazir konduk...
....

MazaAllah, bizde bunlar olmasaydi, böyle bir arayis icerisine bile girmeyecektik belkide.. MAZAALLAH....

Konu biraz sýkýcý geldi belkide ....

..........

Gönderen: 11.11.2007 - 22:09
EK1453 su an offline EK1453  
SABIR...
253 Mesaj -
Tenkit ve suizanlar var sanki Sümeyra.Efendimizin EBU CEHÝL in kapýsýna kaç defa gittiðini hatýrlýyormusun...

Sabýrla çalýþmak, sebat etmek hem dünya hem de ahiret hayatýmýzý kazanma adýna ne güzel bir yaþam biçimidir deðil mi?

Bir filmi sabýrla izleriz sonuna kadar ya da yemek yerken sabýrla bekleriz doyup kalkmamýzý sofradan veya uyurken uykumuzu almadan kalkmayýz iþimiz yoksa, bilmem hiç sabredebildik mi sabýrla namaz kýlmayý aceleye getirmemeyi, sabýrla içten Kur'an okumayý ya da kitap okumayý ya da sohbetleri sýkýlmadan sonuna kadar sabýrla, zevkle dinlemeyi, dostlarýmýzýn tavýrlarýna karþýlýk onlarý incitmemeyi ve sabýrla beklemeyi hiç düþündük mü?

“Rabbenâ efrið aleynâ sabran ve sebbit akdâmenâ vensurnâ ale'l-kavmi'l-kâfirîn”
“Rabbimiz, bizim baþýmýzdan aþaðý da saðanak saðanak sabýr yaðdýr; gönüllerimizi sabýrla, cesaret ve metanetle doldur. Bizi öyle sabýr kahramanlarý eyle ki, hep sabýr duyalým, sabýr düþünelim, sabýr görelim ve sabýrla gerilelim... Hepimizi din ve diyanet üzere sâbit kadem eyle; bize masiyetlere karþý dayanma gücü, musibetlere tahammül kuvveti ver.. kalblerindeki inanç hissini köreltmiþ, kainattaki en aþikar gerçek olan Uluhiyet hakikatini göremeyen körlere, mazhar olduðu nimetleri görmezlikten gelen nankörlere karþý bizi zaferyâb kýl.”

SABIR TAVSÝYE EDÝLÝR::
Gönderen: 11.11.2007 - 22:32
Bu Mesaji Bildir   EK1453 üyenin diger mesajlarini ara EK1453 üyenin Profiline bak EK1453 üyeye özel mesaj gönder EK1453 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
RE: Okumakla Kalmayalim, Arastirmaya Ne Dersiniz ?
Moderator

1295 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý SuMeYRa

Ilk Ayet-i Celile:

78- Kendi yaratýlýþýný unutarak Bize bir örnek verdi; dedi ki: "Çürümüþ-bozulmuþken, bu kemikleri kim diriltecekmiþ?"

79- De ki: "Onlarý, ilk defa yaratýp-inþa eden diriltecek. O, her yaratmayý bilir."

(Yasin Suresi )

Çok güzel bir konu bence, sýkýcý olduðunu hiç düþünmedim..
Benim en çok merak ettiðim konulardan þahsen hangi ayet hangi olaya binaen indirilmiþ, böylece bilgileniriz inþ..göz kırpma

Yasin Suresi 78- 79. ayetleri bildiðim kadarýyla Ubeyy ibn Halef baþka bir rivayete göre Asi bin Vais isimli bir müþriðin eline çürümüþ bir kemik parçasýný alarak "Ya Muhammed! Bu kemiði çürüdükten sonra Allah mý diirltecek" demesi ve Efendimiz( sav) 'in cevaben "Evet, Allah bunu diriltir. Sonra seni öldürür, sonra diriltir. Sonra seni cehennem ateþine atar" demesinin ardýndan nazil olmuþtur..

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son RuZGaR tarafından, 20.11.2007 - 16:29 tarihinde.
Gönderen: 16.11.2007 - 18:24
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1576 Mesaj -
Serzen kardes... Allah c.c. Razi Olsun...

Sizi taktir etmek istiyorum, sizdeki degisikligi görmeyen kalmamistir sanirim... Rabbim daim eylesin. Önyargi midir yoksa arastirmaya tesvik midir orasini pek ayird ettiremedim anlasilan...

Rüzgar kardesim... Tefsir Kitaplarinda Ubeyy ibn Halef diye gecmekte, ilave etmek istedim..

Sira Sende, seninkini alalim göz kırpma

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son SuMeYRa tarafından, 16.11.2007 - 23:08 tarihinde.
Gönderen: 16.11.2007 - 23:07
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
Evet Sumeyra ablacým ben de evdeki kitaplarý karýþtýrýnca gördüm ki genelde dediðin gibi Ubeyy ibn Halef olarak geçiyor, Ýbn Kesir'de farklý bir rivayet olarak Asi b. Vaili de alýyor ama çoðunlukla Ubeyy ibn Halef denmiþ...

Ayeti de ekleyeceðim inþ. þu an aklýma bir þey gelmedi ,olmazsa benim yerime baþkasý da ekleyebilir..sevinçli
Gönderen: 20.11.2007 - 16:28
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 813 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
karaali70 (54), Mücahit58 (42), firdevs_91 (33), harman76 (48), gul2 (47), özgür3 (35), songokou (42), nuri72 (52), aysun saglam (46), dalin (39), caglar_1988 (36), emine_yilmaz (45), elif19 (37), morcali (63), enderim23 (46), aga2 (61), hüzünlü gurbet (46), yeþil (42), 1yavuz (53), suvari_ (41), gazeteci1985 (39), adem03 (45), azzat (60), huemeyra41 (32), Kursad_ist (46), ruhan_ruhani (41), eskalibo (50), neofatih (39), yuuusuf (43), yunuscelik (46)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57780 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.