stromectol lopinavir ritonavir generique luvox generique plaquenil lopinavir ritonavir cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DENEME TAHTASI » BİR ÖLÜNÜN HATIRA DEFTERİ

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
BİR ÖLÜNÜN HATIRA DEFTERİ
1686 Mesaj -
BÝR ÖLÜNÜN HATIRA DEFTERÝ

Saða çekilin, yol açýn; kardeþim sana söylüyorum hl ne bakýyorsun dikiz aynasýndan, çekilsene

Yerde yatan sýcacýk bir bedene doðru yaklaþan siren sesleri, bir avuç telaþlý kalabalýk, ne var sanki, altý üstü bir gence araba çarptý iþte.

Yaðmurlu bir öðle vakti, gökten yaðmur yaðdýrýlýyordu. Rahmet iniyordu paket paket. Hepsi özenle hazýrlanmýþ elmastan hediye paketleri gibiydi.

Yaðmur yaðdýrýlýyordu Fatihin yamalý kaldýrýmlarýna. Kimse yaðmurun farkýnda deðildi. Herkes araba çarpan gencin etrafýnda toplanmýþtý. Birileri aðzýndan sýzan kanlarý siliyor, birileri de, zavallý delikanlý, daha pek de gençmiþ diyordu. Ýlk yardým ekipleri de kalp masajýyla sebeplere baþ vuruyorlardý. Ne bilsin garip doktorlar, o zaten Rabbiyle akdini imzalamýþtý. Sevgili dostu Azrail (as) ile çoktan yola çýkmýþlardý bile ebed alemlere doðru. O, emin bir dostuna emanet etmiþti ruhunu, sevimli arkadaþý Azraile...

Nasýl bir þeydi bu hayat? Bir an var, bir an yok. Kalemin, ucu üzerinde durmasý kadar zor ve tehlikeliydi hayat dedikleri.

Yaðmur yaðýyordu Fatihin kaldýrýmlarýna. Yaðan yaðmur yüzünü yýkýyordu delikanlýnýn. Yol ortasýnda yatan bir terkip. Ruh çýkýnca topraktan hiçbir farký kalmýyordu insanýn. Ama bunda farklý bir þeyler vardý. Bir gözü aðlýyor, bir gözü gülüyor gibiydi. Sanki bir gözü arkada kalmýþ, birisine bakar gibiydi. Bir gözü de gittiði yerdeki güzelliklere seviniyordu. Hl ruhlu gibiydi o an.

Herkes delikanlýyla ilgilenirken, kaldýrýmýn dibinde ufak bir defter ýslanýyor, daðýlan yapraklarýyla, delikanlýnýn olduðu anlaþýlýyordu. Yaþlý bir ninenin bastonuna çarpana dek, kimse görmemiþti o defteri. Kamburlaþmýþ beliyle nine; zorla, eðilerek yerden aldýðý defterin üzerinde hatýra defteri yazýlý olduðunu gördü. o sýrada, bir, yerde yatan gence baktý, bir de elindeki hatýra defterine. Gözleri doldu birden, gayri ihtiyri seni dünyaya küstüren neydi evldým dedi. Böyle bir cümleyi neden kullanmýþt,ý kendi de bilmiyordu, zaten bilmesi de gerekmezdi, çünkü Rabbül Alemn, onun o sözü dilemesini murad etmiþti. Kader konuþunca beþer susardý.

Kendilerini ebed bir davaya adamýþ gönül erlerinin hayatta iki seçenekleri vardý. Ya onlar dünyaya küsecekti, fani ve süfl hiçbir þeye meyil göstermeyecek, ya da kader, tokatlarla onu dünyaya küstürecekti. Bu genç de belki de öyle bir bçareydi, kim bilir...

Yaþlý nine, çantasýndan çýkardýðý gözlüðü gözüne takarken bir taraftan da ýslanmýþ yapraklarý karýþtýrýyordu. Yaðmurdan dolayý bir binanýn altýna çekildi ve bakýþlarý sayfalarýn içinde kayboldu gitti. Son yapraða geldiðinde durdu ve hayrette kaldý. Allah Allah, bu sayfa neden buruþmuþ, yaðmur suyuna benzemiyor, belki de zavallýnýn göz yaþlarýdýr bunlar. Diyerek özenle yazýlmýþ sayfaya göz gezdirdi. Fakat göz yaþlarýnýn verdiði buruþukluktan dolayý yazýlar tam anlaþýlamýyordu, mürekkep daðýlmýþtý, týpký ölümün gelmesiyle hayatýn daðýlmasý gibi.Hayatýnýn son sayfasýna nokta konulan delikanlýnýn, son hatýralarýný okuyordu yaþlý nine. Okudukça aðladý, aðladýkça okudu. Buðulanan gözlerini tutamýyordu bir türlü. Ne yazýyordu bu defter de daha hayatýnýn baharýnda, ayaz vurmuþ þeftali çiçeði gibi ölümün soðuk kýþýný yaþayan delikanlý, bu kadar kýsa zamanda ne yaþamýþ olabilirdi?

Sevgili günlük; satýrlarýný her gün akþam yatarken karalardým ama nedense bugün, sabah namazýndan sonra karalamak geldi içimden. Beni bilirsin, her zaman ki dostun, hani þu; insanlara karþý konuþkan, insan delisi olan, ama ayný zamanda iç dünyasýna herkesten çok dönük olan çocuk. Biliyor musun; bu güne kadar beni önce Rabbim, sonra sen anladýn, birisi daha var beni anlayan, fakat uzakta, çok uzakta, bu dünya onu da harcamak için uðraþýyor, bir iman erini daha mnen içinde boðmaya çalýþýyor sevgili günlük. Dünya, beni anlayanlarý benden çalýyor dört senedir. Git gide beni anlayanlarýn sayýsý azalýyor. Müslümanca yaþayan bir çok insan göze bakýp kalbe hitap etmek yerine, cebe bakýp nefse hitap etmeye baþlamýþ. Kiþilere etiketlerine göre deðer verilir olmuþ. Sevgili günlük; eðer konuþabilseydin her halde bu insanlar zahirperest olmuþ derdin deðil mi? Neyse boþ ver be günlük, boþ ver aldýrma, kulluk zor þey anlarsýn ya...

Günlükçüðüm, içimden bir ses diyor ki; sen yakýnda yolcusun boþ ver insanlar konuþsun. Senin arkandan tanýmadýklarý bir kiþinin yorumunu yapsýnlar, seni Rabbin tanýyor ve biliyor ya yeter Biliyor musun; bu sese inanmak istiyorum sevgili günlük. Bir de; hatýrlýyor musun bir dava arkadaþým vardý. Hani hep bahsederdim ya düþtüðümde kalkmama vesile olan, üzüldüðümde güldüren, risaleyle yatýp risaleyle kalkan ve beni anlayan... Þimdi onu çok üzüyorlar, hizmetinden soðutuyorlar. Onun zihnini karýþtýran insanlardan, kitap okuyamadýðý her bir dakikasýnýn, hizmetle meþgul olamadýðý her bir nýnýn hesabýný mahkemei kübrada, huzuru ilhide çok dehþetli bir þekilde soracaðým. Haberleri olsun sevgili günlük. Onlarýn hüküm sandýklarý þeyler kabre kadar, bizim saltanatýmýz ise kabirden sonrasý içindir.

Ey günlük; birileri de beni, bol bol kötülüyorlar. Ne dersin bu iþe. Ne yapalým kendi kaderimi kendim çizdim. Samimi olamadým Rabbime karþý. Saygý ve hürmet göstermeye çalýþtýðým insanlardan azar iþittim. Beni insafsýzca, geçmiþimle, ailemin fikirleriyle yargýladýlar. Sýkýntýlarla, acýlarla, elemlerle geçmiþ bir hayatý eleþtirdiler. Caným günlük; bunlar bilmiyorlar mýydý müminde bulunan cni bir sýfat yüzünden, sir masum sýfatlarýný mahkum etmek hükmünde olan adavet ve kin baðlamak ne derece hadsiz bir zulüm olduðunu ve bir insaný geçmiþinde, istemeden baþýna gelen olaylardan dolayý yargýlamanýn insaniyete sýðmadýðýný? Þu ayeti hatýrlýyor musun günlük; muhakkak ki insan çok zalimdir...

Ölçüsü insaniyet olmayanýn bütün ölçümleri yanlýþ çýkýyor günlükçüðüm. Ýnsanlarý fikirlerine göre deðerlendirmek insaniyet noktasýnda ne büyük bir cahillik abidesi öyle deðil mi günlük.

Günlük efendi, günlük efendi; sana söylüyorum, ne dünyayý ne de içindekileri sevmiyorum artýk. beni çok üzüyor, kulluðuma halel veriyor. Hizmetim olmasa ve birkaç sevdiðim insan, bir dakika durmaya tahammül edemezdim bu fani dünyada. Kusura bakma, yapraklarýný ýslatýyorum, ne yapayým tutamýyorum gözlerimi. Ýnsaným iþte teneþir tahtasý deðil ya.

Günlük günlük bir tanecik günlüðüm; keþke beni biraz... neyse günlük, artýk kimse beni anlamasýn. Çünkü bu zulmü yapanlarýn ardýnda kaderin þefkatli elini görüyorum. o insanlarýn kelimeleri davranýþlarý, halleri benim için beþ para etmiyor, çünkü tek gayem var amelimde, o da rýzai ilhi eðer o razý olsa bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. O razý olduktan ve kabul ettikten sonra... artýk devam edemeyeceðim günlük, ellerim titriyor, kalem elimde durmuyor, gözlerim kararýyor. Yoruldum galiba biraz hava almak için yürüyüþe çýkayým, bilirsin ki bütün hakikatli yollar Ona çýkar... Haydi hayýrlýsý cuman mübarek ola sevgili günlük...

Yaþlý nine de ýslatmýþtý son sayfayý. Yaðmur yaðdýrýlýyordu Fatihin kaldýrýmlarýna. Bir ölüm daha yaratýlmýþtý caddenin ortasýnda. Kayan tekerler ve yerde yatan birisi. Kimdir necidir, nereye gidiyordu bilinmez. Ama o bir kuldu ve o sýrada Cuma salsýyla camiye yürürken insanlar o da yürüyordu bir yerlere garip, yetim, bçare...

Evren Teke
hossada
Gönderen: 07.11.2007 - 22:11
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -
:(ağlarağlarağlar bacým ellerin dert görmesin mükemmel bir yazý adeta aþuk-maþukuna

irtica edeceðini anlamýþ ama günlükten baþkasýna deyememiþ zaten onu anlayanda

bir günlüðü dert ortaðý üzüntülü üzüntülü üzüntülüağlarağlarağlar

selam ve dua ile kalýn saðlýcakla.................
Gönderen: 08.11.2007 - 00:28
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sivaslým su an offline sivaslým  
35 Mesaj -
kardeþim çok güzeldi hayran hayran okudum bazý insanlar gerçekten öleceðini hissedermiþ.rabbim hayýrlý ölümler versin .ben de öleceðim nerde nasýl bilinmez RABBÝM imandan ayýrmasýn bu genç gibi ALLAH için bir damla göz yaþý döküp ölmeyi dilerdim ALLAH razý olsun selametle kaltelaşlı telaşlı telaşlı
Gönderen: 08.11.2007 - 08:39
Bu Mesaji Bildir   sivaslým üyenin diger mesajlarini ara sivaslým üyenin Profiline bak sivaslým üyeye özel mesaj gönder sivaslým üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
VeRvO su an offline VeRvO  
567 Mesaj -
Allah razý olsun ablacým...
Gönderen: 08.11.2007 - 10:03
Bu Mesaji Bildir   VeRvO üyenin diger mesajlarini ara VeRvO üyenin Profiline bak VeRvO üyeye özel mesaj gönder VeRvO üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
pembe_PAPATYA su an offline pembe_PAPATYA  
sa.
330 Mesaj -
çok güzell yüreðinize saðlýk.
Kader konuþunca beþer susardý......
Gönderen: 12.04.2008 - 12:33
Bu Mesaji Bildir   pembe_PAPATYA üyenin diger mesajlarini ara pembe_PAPATYA üyenin Profiline bak pembe_PAPATYA üyeye özel mesaj gönder pembe_PAPATYA üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 835 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
tektabanca (45), recebcorduk (42), hacibaba (86), deryadeniz8585 (39), mhuisltalfa (36), salihabaþf.. (54), boss58 (54), mahmut1988 (36), feti (47), özel dedektif (43), Mutlu79 (45), muhammednesim (53), esranur_ (41), bahar_ (40), hasan37 (), mehmet_bilxx (28), Rahmankazi (41), akadir62 (62), fbozan26 (57), d_elif (49), GsLi_SeDa (34), koc (35), feti29 (47), nihat bekta&tho.. (54), nazt (42), Günahkar20 (35), sarica68 (52), eneserdinc (42), necmetdin (47), abi (35), hier (56), AyGeN (38), sea_stars (52), ben_onun_hayran.. (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61902 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.