generique plaquenil generique colchicine colchicine generique colchicine ivermectine oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Mücadile suresi ve kadın tasavvurumuz

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Mücadile suresi ve kadın tasavvurumuz
1686 Mesaj -
Mustafa Ýslamoðlu

Mücadile suresi ve kadýn tasavvurumuz

09/03/2007

Kur’an’da “kadýnlar” (en-nisâ’) adýnda bir sure var, bunu çoðu kimse biliyor. Fakat Kur’an’da, “Hakkýný Arayan Kadýn” veya “Hakkýný almak için mücadele eden kadýn” adýnda bir sure olduðunu kaç kiþi biliyor?

Evet, Mücadile suresinden söz ediyorum. Sure Türkiye’de daha çok Mücadele (tartýþma) adýyla þöhret bulmuþ olsa da, surenin iç baðlamýnýn desteklediði adý Mücadile.

Sureye adýný veren olayýn konusu, Ýslam öncesi dönemde kadýna yönelik haksýz uygulamalardan biri olan “zýhar”. “Sýrt” anlamýna gelen zahr’dan türetilmiþ olan zýhar, bir erkeðin eþine “Artýk senin sýrtýn bana annemin sýrtý gibidir” diyerek onu kendisine haram kýlmasý. Bunun bizdeki karþýlýðý “Anam avradým olsun” çirkin ve cahilce lafýdýr.

Zýhar ilk bakýþta bir “boþama” türü gibi görünüyor. Fakat olayýn baþkahramaný Sare’nin de isabetle teþhis ettiði bir bu bir boþama deðil, cahiliyye erkeðinin artýk iþe yaramaz olduðu zalimce düþüncesinden yola çýkarak ondan kurtulmak için icat edilmiþ hileli bir yöntem. Bu yolla eþinden kurtulan adam, ona karþý kocalýk sorumluluklarýnýn tamamýndan sýyrýlýyordu. Kadýn baþkasýyla da evlenemiyordu. Zira çevre onu, hala filancanýn karýsý sayýyordu.

Yani zýhar, kadýný erkeðin “kölesi” etme aracý olarak kullanýlýyordu. Zaten kefaret için þart koþulan üç unsurdan ilkinin “köle azadý” olmasýnýn altýnda yatan derin sebep de bizce buydu. Tahminimiz o ki zýhar, fuhuþ sektörünün kaynaklarýndan birini teþkil ediyordu. Bu þekilde sokaða atýlan bir kadýn hayatýný nasýl idame ettirecekti? Belki hürlerin köleleþtirilme sebepleri içine, zýhar yoluyla sokaða terk edilen kadýnlarý da eklemek gerek.

Hicretin 4. yýlýnýn sonunda veya 5. yýlýnýn baþýnda Medine’de bir “zýhar” olayý yaþandý. Zýhar yapan kiþi Evs b. Samit idi. Hayatýnýn büyük bir kýsmýný birlikte geçirdiði hayat arkadaþý Havle bt. Sa’lebe’ye zýhar yapmýþ ve “Sen bana anam gibisin” demiþti. Bunu demiþ demesine, fakat daha sonra dönüp onunla beraber olmak istemiþti.

Hukuksuzluk döneminde (Cahiliyye) olsa, kadýnýn gideceði bir merci yoktu. Dolayýsýyla kocasý ne derse boyun eðecekti. Fakat artýk orasý eski “Yesrib” deðil, ed-Din’in hukukunu hakim kýlan bir “deyyan”ýn olduðu Medine idi. Havle “hadi, gel” diyen kocasýna “hayýr” dedi; “Sen bana zýhar yaptýn; git Rasulullah’a danýþ öyle gel” dedi. Evs “Ben bu konuyu Nebi’ye iletmekten utanýrým” dedi. Havle, “Sen iletemezsen ben iletirim” dedi.

Buraya noktalý virgül koyalým: Allah Rasulü’nün yetiþtirdiði neslin özgüvenine bakar mýsýnýz? Maðdur olduðunu düþünen bir kadýn, kendisine haksýzlýk yaptýðýna inandýðý eþine karþý hakkýný savunuyor. Bunun için ayný zamanda devlet baþkaný olan Rasulullah’a gidiyor. Rasulullah’la aralarýnda þu diyalog geçiyor:

—Ya Rasulallah! Gençtim, güzeldim, alýmlýydým. Saçýmý süpürge ettim, ona çocuklar doðurdum. Þimdi karným sarktý, yaþým ilerledi, saðlýðým bozuldu. Genç ve güzelken sevgilisiydim, þimdi “anasý” oldum.

—Sen ona haram olmuþsun!

—Vallahi beni boþamadý ya Rasulallah!

—Haram olmuþsun. Bu konuda (farklýgöz kırpma bir þey inmedi!

—Bir daha bak kurban olayým ya Rasulallah.

—Benim kendi görüþüm böyle (yapacak bir þey yok).

—Ama ya Rasulallah! Bana muhtaç küçük bir yavrum var. Ona býraksam bakamaz, telef olur; ben alsam doyuramam, aç kalýr…

—…

Rasulullah susmuþtur. Havle o noktada ellerini ve yaþlý gözlerini göðe kaldýrýr: “Halimi sana havale ediyorum allah’ým! Yalnýz sana!..”

Ve göklerin kapýsý açýlýr, Mücadile suresinin ilk ayetleri gelir:

“Doðrusu Allah, kocasý hakkýnda seninle tartýþan ve (nihayet) Allah’a havale eden kadýnýn baþvurusunu kabul etmiþtir; zira Allah ikiniz arasýnda geçen konuþmayý iþitiyordu: Çünkü Allah her þeyi iþitendir, her þeyi görendir. Ýçinizden “Sen bana annem kadar haramsýn” diyerek eþlerinden ayrýlanlara gelince; o kadýnlar asla anneleri olamaz; onlarýn anneleri yalnýzca kendilerini doðuranlardýr; ve þüphesiz onlar mantýksýz. Dahasý düzme koþma bir laf söylüyorlar. Ama þüphesiz Allah çok affeden, çok baðýþlayandýr.” (58:1-2)

Ayetin devamýnda bu cürmün kefaretini beyan eden ayet gelir. Nebi, Sare’nin kocasý Evs’i çaðýrýr:

—Bir köle azad etmeye gücün var mý?

—Vallah ya Rasulallah, malýmýn hepsi bir köle etmez!

—Peki, iki ay peþ peþe oruç tutabilir misin?

—Vallahi üç öðün yemesem gözümün feri kaçar, dizimin baðý çözülür.

—Peki 60 fakiri doyurabilir misin?

—Vallahi yok, ama siz yardým ederseniz doyururum.

—(Allah Rasulü katýla katýla gülmektedir) Ben sana 15 ölçek yardým ederim ve bereketi için de dua ederim.

Kadýný þehvetperest sokak erkeðinin maskarasý haline getiren modern cinnet kadýna ne kattý? Hiçbir þey. Aksine onu kadýnlýðýndan utanýr hale getirdi. Kadýn kadýnlýðýndan utanmaya baþlayýnca, kendine yabancýlaþtý ve kendini bilmez erkeklerin maskarasý oldu.

Vahiyden alýnacak çok ders var.
Gönderen: 06.11.2007 - 13:50
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -
bacým maaþallah mustafa hocayý dikkatli takip ediyorsunuz anlaþýlan ALLAH gayretinizi

artýrsýn acaba tefsir derslerini cuma hutbelerinide takip ediyormusun her halde........Allah Razı Olsun

selam ve dua ile..............
Gönderen: 07.11.2007 - 00:25
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 890 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58991 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.