kamagra ivermektine hydroxychloroquine generique colchicine budesonide fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » HER İNSAN ÖLECEK YAŞTADIR

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
HER İNSAN ÖLECEK YAŞTADIR
1686 Mesaj -
HER ÝNSAN ÖLECEK YAÞTADIR

Güzel bir þey yap kardeþim. Dünyaya kýrk kerre gelinmez. Madem yaþýyorsun, sýhhatli nefesler alýyorsun... Bir þey yap.
Bir þey yap... Güzel olsun.

Çok mu zor?

O vakit güzel bir þey söyle.

Dilin mi dönmüyor?

Güzel bir þey gör.

Veya:

Güzel bir þey yaz.

Beceremez misin? Öyleyse,

Güzel bir þeye baþla.

•••

Herkesin üstesinden geleceði bir þey mutlaka olmalý. O gayretten uzak duramayýz. Vakit geçiyor. Vaktin geçiþi ömrün beþinci vitese takýlý olduðunu gösterir, unutma.

Zafer Dergisi'nde beynimi sarsan bir cümle okudum. Üç gün mü, beþ gün mü önceydi kestiremem. Ama okudum. Ama þaþýrdým, cümleyi bir türlü unutamadým. Þöyle diyordu:

"HER ÝNSAN ÖLECEK YAÞTADIR"

Buyurun, biraz da sizler sarsýlýn.

•••

Bu müthiþ; dað duruþlu, dev dürtüþlü cümlenin deyicisi Cüneyd Suavi... Ahh Cüneyd, þimdi yerlerdeyim. Yýkýlmaz sandýðým sabrýmý, dirâyetimi, zihnimi yerlerde arýyorum.

Döküldüm.

Demek öyle ha?

Her insan ölecek yaþta...

Bir de kalkar savaþýrýz. Kavgalaþýr, kuyular kazarýz.

Az sonra ölecek olan bizler... Ne kadar da cahiliz.

•••

Bu cümleyi gördükten sonra içimde "Büyük Patlama"yý duydum. Edecek iki çift sözüm olmalýydý.

Ýnsanlara, insanlýða bir þeyler demeliydim. Sonunda ard arda ve þimþek hýzýyle baðýrdým. Beynimden yüreðime doðru bir haykýrýþtý bu. Yüreðimden dalga dalga cevaplar yetiþti:

Bir þey yap.

Zor ise:

Bir þey söyle.

Beceremiyorsan:

Bir þeyler gör.

Birþeyler yaz.

O da mý güç?

Bir þeylere baþla.

Ama hep güzel þeyler olsun.

•••

Çünkü:

"HER ÝNSAN ÖLECEK YAÞTA"

Geç kalmayasýn!

•••

Koca Mimar Sinan... yapmýþ da gitmiþ.

Yunus Emrem... söylemiþ de gitmiþ.

Þeyh Edebalý... görmüþ de gitmiþ.

Fuzulî, Nedim, Þeyh Galip... yazmýþ da gitmiþ.

Nene Hatun, Sütçü Ýmam, Antepli Þahin... baþlamýþ da gitmiþ.

•••

Kimse kimseden eksikli deðil.

Büyük deðil, küçük deðil, farklý hiç deðil. Düþünebilen kiþinin, üstesinden geleceði görevler mutlaka vardýr.

Tekrarlýyorum:

Güzel bir þey yap,

Güzel bir þey söyle,

Güzel bir þey gör,

Güzel bir þey yaz, veya

Güzel bir þeye baþla.

•••

Geç kalýyorsun... geç. Cüneyd durmadan sesleniyor baksanýza:

"Her insan ölecek yaþtadýr!"

GÜRBÜZ AZAK

hossada
Gönderen: 01.11.2007 - 20:22
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
1576 Mesaj -

"Bugünü düþünürüm...
Dün öldü!!
Yarýn var mý?

Gençliðe de güvenmem.

Ölen hep ihtiyar mý?"

Biþr-i Hafi

....

Ölecek yastayim, bilirim....

Tekrar hatirlattigin icin tesekkür ederim ablam...

Gönderen: 02.11.2007 - 19:04
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hicrett su an offline Hicrett  
6 Mesaj
Allah razi olsun...Cok güzeldi...
Gönderen: 02.11.2007 - 20:44
Bu Mesaji Bildir   Hicrett üyenin diger mesajlarini ara Hicrett üyenin Profiline bak Hicrett üyeye özel mesaj gönder Hicrett üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 898 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Mecced (42), tilve (45), alsancak55 (54), kobra111 (49), ihlumut (39), salih1960 (64), morsel (35), zeynep17 (31), alperen_58 (58), mushab60 (50), MEDINENIN GÜLÜ (36), lazkopat_tr (37), ilhanebrar (50), turkthunder (46), selcukserdar (45), sedaseda (35), orhanaksoy (58), selimkum (40), ege-men (37), adigesav (58), osman__ulker (44), azize (38), muhittin19 (40), faruk1453 (40), BüCüR (37), mücahit444 (46), yilmaz keskin (53), daricali (39), ilkahmet (44), aktashakan (38), mücella (41), fatih avc&yacut.. (52), GurbetGülü (36), abdulbakiucar (40), MaRsS (39), metince (52), sercan_21998 (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.63751 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.