generique plaquenil generique plaquenil lopinavir ritonavir ivermectin colchicine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » Şeytan'ın Kalbe Müdahalesi

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Şeytan'ın Kalbe Müdahalesi
21 Mesaj -
Þeytan'ýn Kalbe Müdahalesi
imam Gazâli (Ýhyâyý ulûmid-din)
Þeytan Allah-u Teâlâ'nýn yarattýðý öyle bir yaratýkdýr ki, þerri, kötülüðü vaad eder. Çirkin (münker) þeyleri emr eder. Nefsi bu gibi iþleri yapmaða davet eder.
Peygamber (S.A.V.) bir mübarek sözünde "...Vesvese de þeytandan gelir ve þerri davet eder, hakký tekzib eder ve hayýrdan men'eder. Kalbinde bunu bulan, þeytanýn þerrinden Allah'a sýðýnsýn" buyurdu ve sonra "Þeytan fâkirlik ile korkutur ve fuhþiyat (kötü iþler ve ameller) ile emr eder" meâlindeki âyet-i celileyi okumuþtur. Ýbn-i Mes'ud
(Tirmizi ve Nesei)
Ýnsan þehvet ve gazaba uyarsa, istekleri vasýtasýyla þeytanýn istilâsma uðrar. Kalb þeytana yataklýk yapar. Zira hevâ (istek) þeytanýn barýnaðýdýr. Allah (c.c.) nýuhafaza buyursun. Amin.
Resul-i Ekrem (S.A.V.) "Sizden her birinizin bir þeytaný vardýr. Evet, benim de þeytaným var, fakat Allah-u Teâlâ bana yardým etti ve þeytanýný müslüman oldu, bana yalnýz iyiliði emr eder" buyurdu. Ýbn-i Mes'ud (Müslim)
Nefsâni arzulara uyularak dünya sevgisi kalbe galebe çalarsa, þeytan vesvese için çare bulmuþ olur.
Resûl-i Ekrem (S.A.V.) "Þeytan, insan oðlunun çeþitli yollarýnda oturur. Önce Ýslâm yolu üzerinde durur ve (Ananýn, babanýn dinini terk edip müslüman mý olmak istersin?" der. [ kandýramaz ise] ...hicret yolu üzerine oturur... sonra cihad yolu üzerine oturur... Ýnsan bunu da dinlemez ve mücahedesini yapar. Kim bu þekilde hareket ederek ölürse, Allah-u Teâlâ'nýn Cerýnetini hak etmiþ olur." buyururdu.
Sübre b. Ebi Fâkih (Nesei)
Þeytanýn hilelerinden biri de þerri-hayýr gibi. kötülüðü-iyilikmiþ gibi göstermeye çalýþmaktýr.
Allah-u Teâlâ Kur'an-ý Kerîm'in bir çak Yerinde Þeytan'ýn düþmanlýðýndan bizlere haber vermiþtir.
"Þüphesiz, þeytan, sizin için büyük bir düþmandýr. Siz de onu düþman tanýyýn..."
Fatýr Sûresi: A. 6
"Ey Âdem oðullarý, þeytana tapmayýn. O size apaçýk bir düþmandýr diye size bildirmedim mi?"
Yâsin Sûesi; A. 60
"Allah'tan korkanlar kendilerine þeytan'dan bir vesvese iliþtiði zaman, düþünürler de derhal basiretlerine sahip olurlar."
(A'raf S. A. 201)
"Eðer þeytandan bir vesvese gelirse hemen Allah'a sýðýn..."
A'raf S. A. 200
"Þeytanlarýn kardeþlerine (insanlardan) gelince: Onlarý þeytan sapýklýða sürükler ve yakalarýný býrakmazlar."
(A'raf S. A. 202)
Ýblis, Ýsa (a.s.) a gözükerek onu þehâdete davet etti. Ýsa (a.s.) cevaben "Bu söz hak sözdür. Fakat senin emrinle ben bunu süylemem." Onun böyle bir hayýr tavsiyesi altýnda bir mel'âneti olduðunu bilirdi.
Þeytan'dan asla kurtuluþ yoktur. Ancak onu uzaklaþtýrmak ve zayýflatmak mümkündür.
Resûl-i Ekrem (S.A.V.) "Yolculukta insan, devesini zayýflattýðý gibi, mü'minde þeytanýný zayýflatabilir." buyurdu. Ebû Hüreyre
Ýbn Mes'ud "Mü'minin þeytaný zayýftýr"
Kays B. Haccac "Þeytanýný bana
- senin yanýna geldiðim zaman besili hayvanlar gibi idim. Þimdi kuþ kadar kalmadým. - dedi. Neden? sualime:
- Zikrullah ile beni erittin - dedi."
Bilmiþ ol ki, kalb bir kal'a, þeytan da kal'aya girmek isteyen bir düþman gibidir.
Kalbi þeytanýn vesveselerinden korumak borç ve herkese "farz-ý ayn"dýr. Þehvet ve gazap þeytanýn giriþ yollarýdýr.
Câhil sofu, þeytanýn maskarasýdýr. Ýþsize (boþ gezene) þeytan iþ bulur. Ýnsan þeytan gibidir, fakat insana benzer þeytan yoktur.
Boþ karýn þeytanýn zindanýdýr. Çünkü ekmek derdi onun hîlesine, düzenine manidir.
MEVLÂNA
Gönderen: 26.10.2007 - 09:31
Bu Mesaji Bildir   husrev55 üyenin diger mesajlarini ara husrev55 üyenin Profiline bak husrev55 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an 1 üye ve 869 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.62315 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.