ivermektine generique stromectol generique stromectol ivermectine kaletra 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » İyilik bir yürek işi! Gerçek bir iyilik örneği

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
İyilik bir yürek işi! Gerçek bir iyilik örneği
351 Mesaj -
Ýyilik bir yürek iþi! Gerçek bir iyilik örneði

Epeydir dönüp dönüp iyilik üzerine yazýyorum. “Kötü insan” olmayýþýmýzýn bizi “iyi” kýlmaya yetmeyeceðini anlatýyorum.

Ýyiliðin gösteriþ ve güçle derinden uyumsuzluðunu vurguluyorum. Biliyorsunuz...

Geçenlerde de misafirperverlik üzerine yazdým.

Kaybolup giden misafir aðýrlama, bir yabancýya kendi “ev”inde katlanma kültürü üzerine düþüncelerimi dile getirdim. Bunun gündelik hayatta barýþýn zemini olduðunu ve artýk bu zeminin ayaklarýmýzýn altýndan kaydýðýný söyledim, sürekli okurlarým hatýrlayacaklardýr. (5 Ekim.)

Þimdi önümde bir okur mektubu var; bir dost okurumun yazýsý...

Zaman zaman Trabzon’da yerel gazetelerde yazýlarý çýkan Metin Kondel adlý okurum, “Ýyilik nasýl yapýlýr?” sorusunun cevabýný aramýþ ki...

Yazdýklarýný sizlerle paylaþmazsam, olmaz!

Bundan sonrasý, biraz kýsaltarak ve ufak deðiþikliklerle onun yazdýklarýdýr.

Birçoðumuz en son kime iyilik yaptýðýmýzý hatýrlamaz olduk. Belki de bu erdemli davranýþýn çarklarý böylesine hýzlý dönen bir dünyada çok fazla alýcýsý yok.

Ama daha da ilginci, bu eylemin giderek bir kötülük aracýna dönüþmeye baþladýðýdýr.

Yanlýþ okumadýnýz.

Kötülük için iyilik yapmak. Mümkün bu.

Ýyilik yaparken iki üç hamle sonra bu iyiliði bir hançer gibi kullanmayý hesaplayanlar olmadýðýný sanmayýn sakýn.

Peki, nasýl olur da bu kadar soylu bir davranýþ kalbimizdeki balans ayarýnýn bozukluðu sonucu bir ihanet eylemine dönüþür?

Önce eskilere gidelim...

Bir akþam vakti Hz. Ýbrahim’in yaþadýðý köyden geçen yaþlý bir yolcu, misafir olup geceyi geçirebileceði bir ev aradý. Hz. Ýbrahim’in kapýsýný çaldý ve kendisini misafir edip edemeyeceðini sordu.

Yolcu seksen yaþýndaydý ve o yaþýna kadar hiç iman belirtisi göstermeden yaþamýþtý.

Hz. Ýbrahim ise kapýsýný çalan bu insaný Hak yoluna davet etmesinin peygamberliðinin gereði olduðunu düþünmekteydi.

“Bir þartým var” dedi adama.

“Senin Allah’a iman etmeni istiyorum. Kabul edersen misafirim olursun.”

Adam kýzdý. Kabul etmedi ve akþamýn son ýþýklarý altýnda köyün ufkuna doðru ilerledi.

Tam o sýrada Hz. Ýbrahim’e ilahi uyarý geldi.

“Ey Ýbrahim, biz o insana ömür verdik, mal verdik, evlatlar verdik, rýzk verdik. Bunun karþýlýðýnda ona þart koþmadýk. Ama sen kulum, ona bir gecelik misafirlik için iman etmeyi þart koþtun.”

Bu uyarýyla aklý baþýna gelen Hz. Ýbrahim hemen koþup adamý durdurdu ve evine çaðýrdý.

Adam “koþtuðun þarttan neden vazgeçtin?” diye sordu.

Hz. Ýbrahim “Allah bana hiçbir karþýlýk istemeden ve senin iyiliðin için olsa bile þart koþmadan iyilik yapmamý emretti” karþýlýðýný verdi.

Bunun üzerine “seksen yýl bihaber yaþadýðým Allah’a þimdi iman ediyorum” dedi adam.

Þimdi bana, “iyi de hocam, bu eski bir mesel, zaman deðiþti, günümüze gelelim” diye çýkýþabilirsiniz.

Peki! Olay geçen Ramazan’da Ýstanbul Baðcýlar’da yaþandý.

Bir grup insan bir araya gelip fakirlere maddi yardým götürmeye koyuldu. Bir gün karþýlarýna çok muhtaç yaþlý biri çýktý. Ona düzenli olarak 200 TL ödemeye baþladýlar.

Aradan bir müddet geçmiþti ki, yine böyle bir baþka fakire raslayýp ihtiyaçlarýný sordular, yardým önerdiler.

Adam reddetti: “Bana her ay birisi 100 TL ödüyor zaten.”

Bunun üzerine yardýmsever dostlarýmýz “bizi bu zatla tanýþtýr da çabalarýmýzý birleþtirelim” deyince, adam onlarý götürdü.

Karþýlarýna çýkan kiþi, o her ay 200 TL ödedikleri yaþlý ve çok fakir adamdý.

Dostlarýmýz þaþýrdýlar ve oracýða çöküp aðladýlar.

Evet, iyilik yürek iþidir!..

Ve bildiðim bir þey varsa o da iyiliðin artýk birçoðumuzun becerebileceði bir iþ olmadýðýdýr.

Alýntý
Gönderen: 09.10.2007 - 17:03
Bu Mesaji Bildir   züMrütüaNka üyenin diger mesajlarini ara züMrütüaNka üyenin Profiline bak züMrütüaNka üyeye özel mesaj gönder züMrütüaNka üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 799 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mouharem68 (56), Mavi mutluluk (42), gardiyan (51), hüzünn (36), yanardag (49), kalebeyi (43), Trabzon61 (34), Kameraman_63 (61), Rabia1 (52), MaviguL (42), YSMNT (45), kardelen_06 (40), PembeGül (39), aliosmantr (37), safak13 (46), secere (47), yasargokmen (51), mehmet23 (53), HaBeSii (43), tkardelen (42), MUSTAFA ONUR (63), efendi54 (54), cemilakgun (48), þip&thorn.. (45), cemilakgün (48), Moehh80 (44), ismailbaturay (47), tümtürk (36), SaBoTaJ (124), resadiyeli84 (40), muhammedali_x (49), metinx (49), Fatih almanya (44)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60809 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.