fluvoxamine generique plaquenil colchicine ivermectine stromectol apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » hadis ariyorum. yardim ederseniz sevinirim

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
hadis ariyorum. yardim ederseniz sevinirim
74 Mesaj -
Esselamu aleykum

gecenlerde bir hadis duymustum hocadan.

ama hadisi evde, interentte aradim malesef bulamadim,

duydugum hadis: Kadinlarin mescitleri evleridir...

eger bu hadisi taniyan varsa, bana nerde gectigini söyleyebilirmi ??

simdiden allah razi olsun

hayirli ramazanlar
Gönderen: 03.10.2007 - 06:14
Bu Mesaji Bildir   M.Ali25 üyenin diger mesajlarini ara M.Ali25 üyenin Profiline bak M.Ali25 üyeye özel mesaj gönder M.Ali25 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muammer su an offline Muammer  
64 Mesaj -
kiymetli kardesim

Beþ vakit namazýn cemaatle kýlýnmasý Hanefi mezhebine göre vacip derecesinde sünnet-i müekkededir. Þafii mezhebine göre farz-ý kifaye iken Maliki mezhebine mensup bazý alimlere göre ise farz-ý ayndýr. Fakat bu hükümler sadece erkekler içindir. Kadýnlarýn namazý cemaatle kýlma þartý yoktur. Kýlabilirler, ancak bu dini bir mecburiyet deðildir.

Kadýnlar evlerinde müsait olduðu zaman imama uyarak cemaatle namaz kýlarlar. Ancak camiye gidip cemaatle namaz kýlmalarý hususunda hüküm farklýdýr.

Müslim 'de rivayet edilen bir hadis-i þerifte Peygamber Efendimiz, "Kadýnlarýnýz mescitlere gitmek için sizden izin istedikleri zaman onlarý mescitlerden menetmeyiniz" buyururlar.(1)

Nitekim Peygamberimiz hayatta iken, camide kadýnlar erkeklerin arkasýnda ayrý bir saf tutar namaz kýlarlardý. Fakat Peygamberimizin vefatýndan sonralarý bu durum uzun süre devam etmedi. Sahabe-i Kiram kadýnlarýn camiye gelmelerine razý olmadýlar. Hz. Aiþe de þöyle diyordu: "Eðer Resulullah (a.s.m.) bu zamanda yaþamýþ olsaydý, Beni Ýsrailin yaptýklarý gibi kadýnlarýn mescitlere çýkmalarýný yasaklardý."agla2)

Hz. Aiþe'ye bu sözleri söyleten kadýnlarýn giyim kuþamlarýnda göstermiþ olduklarý bazý aþýrýlýklardý. Çünkü bazý kadýnlar koku sürünerek veya süslü elbiselerini giyip dikkat çekici bir þekilde mescide gelmeye baþlamýþlardý. Buharý Þarihi Ýmam Ayni, Hz. Aiþe'nin bu sözü üzerine þöyle der: "Aiþe (r.a) bu zaman kadýnlarýnýn çýkardýklarý çeþit çeþit bid'atlarla münkeratý görmüþ olsaydý, elbette sözleri daha þiddetli olurdu. Üstelik o zaman kadýnlarýn çýkardýklarý yenilikler bu zaman kadýnlarýnýn çýkardýklarý yeniliklere nispetle binde bir kalýr."

Þafii alimlerinden Ýmam Nevevi, "Kadýn için ihtiyar da olsa evinden daha hayýrlý bir yeri yoktur" derken, Abdullah bin Mes'ud (r.a) "Kadýn avrettir. Onun Allah'a en yakýn olduðu zaman, evinde bulunduðu zamandýr" diyerek kadýnýn mescidinin evi olduðuna iþaret ederler.

Bir hadis-i þerifte de Peygamber Efendimiz (a.s.m.) kadýnýn en faziletli namazýnýn hangisi olduðunu þu þekilde ifade buyururlar:
"Kadýnýn evinin içinde kýldýðý namaz, evinin avlusunda kýldýðý namazdan daha efdaldir (daha faziletli, daha makbuldur.) Evinin avlusunda kýldýðý namaz [mahalle> mescidinde kýldýðý namazdan daha efdaldir. Evleri onlar için daha hayýrlýdýr."agla3)

(1) Müslim Salat: 135.
(2) et-Tefsirü'l-Kurtubi, 14: 244.
(3) Mecmaü'l-Enbür, 1: 109.
Gönderen: 04.10.2007 - 01:17
Bu Mesaji Bildir   Muammer üyenin diger mesajlarini ara Muammer üyenin Profiline bak Muammer üyeye özel mesaj gönder Muammer üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 1069 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hümeyra24 (43), güllüm (41), alitufan (48), semsuddin (39), f_erturk (39), zafercezlan (54), benbuamellerimi.. (53), seyma_05 (39), yenilmezburuk (46), mhmmdky (37), sivaslihakan (46), sunam6 (41), konya28 (37), mardinlimemo (44), @hasan@ (39), _huzurislamda_ (39), Seda_ (35), BOPPON (43), faziltopal (55), ahmetserkankaya (43), eLsina (38), AZRA66 (37), sulukapo (34), HAKANCETIN (46), mentese (48), palanxdöken (53), ADEM BAKIRHAN (60), ceyhan (71), ReSuLe_HaSrEtt (38), Forever_Love (40), mutlu69 (55), islam yusuf (54), sofi32 (49), yesil_bahar19 (37), makhorsa (48), erihna (41), veysi irdam (88), abdullah özkul (27), nur58 (60), fedayi (55), RAMAZAN69 (37), seyyidali47 (50), gocer (55), suleyman yildiz (57), vuslat_wien (41), KASIM EROL (50), isanurun (39), koeroglu (48), ardaci (49), ardaburda (50), gunesgunes (42), Burcu89 (35), BMW (43), ZLH (), hafiz_34 (68), bestebuse (51), Aysegül (36), seroar (55), hacirizeli (53), sonmezNL (53), zeko (), CILGIN KURT (51), BERGE00 (42), sevki (51), fth (41), muhammetmustafa (44), bsapmaz (59), siyah_gül (36), ekrem144 (), Cicekci (37), rooster79 (45), mehmetx (44), furkan42 (42), yunus ata (61), GangstAdem (39), orhan06 (44), kamuran (51), dinimiseviyorum (39), esm (40), buzmavisi61 (58)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59794 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.