stromectol ivermektin lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir stromectol detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » BÜYÜK ŞAHSİYETLER » Korku ve Ümit Arasındaki Genç

önceki konu   diğer konu
9 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Korku ve Ümit Arasındaki Genç
569 Mesaj -
Peygamber Efendimiz (a.s.m.), ölüm döþeðinde olan bir gencin yanýna girdi ve ona, Sen kendini nasýl buluyorsun? diye sordu. Genç, Ben Allah' (ýn affýn)ý umarýmYâ Resûlâllah! Ve günahlarýmdan da korkarým" dedi. Bunun üzerine Resûlâllah (a.s.m.) buyurdu ki, Bu vakitte herhangi bir kulun kalbinde baðýþlanma umudu ve günah korkusu birleþince mutlaka Allah o kuluna dilediðini verir ve onu korktuðu azabýndan emin kýlar. (Neseî, Zühd: 31)

Bu hadise her ne kadar bir gencin baþýndan geçmiþse de, ayný durum her insan için geçerlidir. Fakat bu hadiseye bir gencin konu olmasý þu açýdan önemlidir: Gerçekten gençlik dönemi, korku ve ümitin sýk sýk dengesini kaybettiði bir safhadýr. Genç insan, bazen öylesine ümitli olur ki, doðrudan Cennete gideceðini düþünür. Zaman olur öyle ümitsizliðe düþer ki, günahlarý çok fazla olduðu için affedilmeyeceðini sanýr.

Ýþte bu hadîs, dünyasý çok çabuk deðiþebilen gençlerimize güzel bir müjde ve uyarýdýr.

Dinimiz bizleri korku ve ümit arasýnda olmaya teþvik eder. Yüce Rabbimiz meâlen þöyle buyurur: De ki Ey günahta aþýrý giderek nefislerine zulmetmiþ kullarým! Allah'ýn rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahlarý baðýþlar. Þüphesiz ki O çok baðýþlayýcý, çok merhamet edicidir. Öyleyse azap gelmeden önce Rabbinize dönün ve Ona teslim olun; sonra kimseden yardým göremezsiniz. (Zümer: 53-54)

Rabbimiz, Kendisine ortak koþulmasýndan baþka tüm günahlarý affedebileceðini belirtmiþtir. Bunun için kesinlikle ümitsiz olmamak gerekir. Çünkü Allah'ýn rahmetinden ümidini kesen ancak þeytandýr. Fakat ümitli olmak demek, günah iþlemeye devam etmek ve nasýl olsa affedileceðinden emin olup, Allah'ýn azabýndan korkmamak deðildir.

Nitekim bu hususta Hz. Ömer (r.a.) tüm gençlerimize örnek olacak þu ölçüyü dile getirmiþtir. Eðer 'Tüm insanlar Cehenneme gidecek, sadece bir kiþi Cennetlik olacak'dense, 'Acaba ben miyim' diye ümitlenirim. Þayet 'Bütün insanlar Cennete gidecek, sadece bir kiþi Cehennemlik olacak' deseler, 'Acaba ben miyim' diye korkarým.

Ýþte böyle bir düþünce, korku ve ümit arasýnda olmanýn zirvesidir. Yani kiþi, hem Allah'ýn azabýndan korkmalý, günahlarýný düþünmeli; hem de Allah'ýn rahmetinden ümitvar olmalýdýr.

Dikkat edilirse böyle bir düþünce birbirinin zýddý deðildir. Çünkü ele alýnan korku ve ümittir. Bunlarýn zýddý ise, korkmamak ve ümitsizlik"tir. Bize tavsiye edilen, "hem korkmak hem korkmamak" veya ayný anda "ümitli ve ümitsiz olmak" dðildir. Bizden istenen, Aþýrý korkudan dolayý ümitsiz olmamak ve Aþýrý ümitten dolayý korkusuz olmamaktýr.

Bunun için insan hem korkup hem ümitli olabilir.

Hadiste dikkat çekilen mühim bir husus da, Ben kulumun zanný üzereyim. Beni nasýl tanýrsa öyle muâmele ederim" hadîs-i kudsîsinde belirtilen gerçektir. Bu hadîs-i kudsîye göre, biz Rabbimizin rahmetini ümit edersek öyle muâmele görürüz. Ayrýca Rabbimize sû-i zan etmemeliyiz. Yani, "Ben çok günahkârým, bana mutlaka azap eder" demek, Allah'ýn irâdesine karýþmaktýr. Ben çok günahkârým, ama Rabbim af ve maðfiret sahibidir" diye düþünmek, günahlara tevbe edip, af dilemek gerekir.

Bir kimsenin, Kesinlikle ben Cehennemliðim" demesi de, Ben kesinlikle Cennetliðim diye düþünmesi de yanlýþtýr, büyük günahtýr. Doðrusu, þöyle düþünmektir:

Ben çok günah iþledim. Allah'ýn azabýndan korkarým. Ama piþmaným, Rabbim affedebilir. Bu arada Allah beni bazý sevaplar iþlemeye muvaffak etti. Ýyi amellerim de Onun ihsânýdýr. Ümit ederim ki, bana lütufla muâmele eder.

Hiç kimsenin ameli, kendisini Cennete götürmez. Beni de. Rabbimin rahmeti olmasa ben de Cennete giremem. " diyen Peygamberimiz (a.s.m) eski asýrlarda yüz kiþi öldürdüðü halde samimî bir þekilde tevbe eden bir kiþinin affedildiðini belirtir.

Ýþte korku ve ümit arasýnda bulunmak budur. Bir yanda Allah'ýn en büyük Peygamberi, kendi ameliyle Cennete giremeyeceðini belirtiyor; diðer yanda yüz kiþiyi öldüren kesin bir piþmanlýkla af dilediði için maðfiret ediliyor.

Kiþinin ameline güvenmesi, ucb denilen mânevî bir hastalýktýr ki, en az ümitsizlik kadar kötüdür.

Rabbimiz bizleri, hayatýmýzý hüsn-ü hâtimeyle bitirip imanla kabre girinceye kadar korku ve ümit arasýnda bulundursun.
Gönderen: 20.08.2007 - 16:33
Bu Mesaji Bildir   Ônder23 üyenin diger mesajlarini ara Ônder23 üyenin Profiline bak Ônder23 üyeye özel mesaj gönder Ônder23 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
şuheda su an offline şuheda  
101 Mesaj -
amin ecmain..
yazýnýzý zevkle okudum fakat beni düþündüren bir bölüm oldu yazýda;

"Peygamberimiz (a.s.m) eski asýrlarda yüz kiþi öldürdüðü halde samimî bir þekilde tevbe eden bir kiþinin affedildiðini belirtir"

Aftan kasýt nedir tam olarak anlayamadým. Yani bu iþlenen günahlar hak indinde sorgusu olmayacak anlamýndamý. Eðer böyle bir anlam içeriyorsa o halde þu ayeti sunmak isterim.Zilzal.Ayet 7/8 "Kim bir miskal zerre hayýr iþlerse mükafatýný görecektir, kim bir miskal zerre þer iþlerse karþýlýðýný görecektir"
selam ve dua ile...
telaşlı
Gönderen: 20.08.2007 - 18:17
Bu Mesaji Bildir   şuheda üyenin diger mesajlarini ara şuheda üyenin Profiline bak şuheda üyeye özel mesaj gönder şuheda üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ônder23 su an offline Ônder23  
569 Mesaj -
Selam un Alekum Sevgili bacim

Senin soyledigin gibi kim bu dunyada zerre kadar iyilik yapmissa onu hak indinde gorur, kim zerre kadar kotuluk yapmissa onuda hak indinde gorur.

Ama biraz dikkatli bir sekilde okusan yaziyi daha iyi anliyacaksin.

saygilarimla

Selam ve Duaile
Gönderen: 20.08.2007 - 19:01
Bu Mesaji Bildir   Ônder23 üyenin diger mesajlarini ara Ônder23 üyenin Profiline bak Ônder23 üyeye özel mesaj gönder Ônder23 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Konu icon    düşündüm ama anlayamadım....
101 Mesaj -
Deðerli din kardeþim; yazýnýzý defalarca okudum fakat konunun temasý sorduðum soruyla ilgili olmadýðý için cevap bulamadým. Belkide benim anlayýþ kapasitemden kaynaklanan bir anlaþmazlýk, fakat yazýyý okuduðum günden beri her önüme gelene bu soruyu yöneltiyorum "baðýþlanmak nedir? yani günahlardan arýnmak ve iþlememiþ gibi olmaksa, bu ayet nedir?" gerçekten kafamý yoruyor bu soru. Eðer bu konuda tatmin edici cevabýnýz varsa benide aydýnlatmanýzý rica ediyorum.Þimdiden teþekkürler.
selam ve dua ile...
Gönderen: 21.08.2007 - 19:15
Bu Mesaji Bildir   şuheda üyenin diger mesajlarini ara şuheda üyenin Profiline bak şuheda üyeye özel mesaj gönder şuheda üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
esma_oguz su an offline esma_oguz  
6 Mesaj
mukemmel bir sunumm Allah razi olsun...
Gönderen: 21.08.2007 - 19:28
Bu Mesaji Bildir   esma_oguz üyenin diger mesajlarini ara esma_oguz üyenin Profiline bak esma_oguz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
569 Mesaj -
Selam'un Alekum suheda bacim kusura bakmayin eklemis oldugunuz yaziyi daha yeni farkina vardim o yuzden biraz gec de olsa cevap eklemek istedim.

Sizin anlamadiginiz konu her halde bu olsa gerek (BAGISLANMAK NEDiR)
insan oglu cok gunah isliyor yapacaðý tek þey günahýndan dolayý piþmanlýk gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.

Geriye iki þey kalýyor. Biri kul hakkýdýr. Varsa helalleþmek gerekir. Diðeri de Allah hakký için tövbe, istiðfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir.

Ýnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratýlmýþtýr. Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor. Bu konuda Kur’aný Kerim de, Allah, kendisine þirk koþulmasýnýn dýþýndaki istediði kimselerin bütün günahlarýný baðýþlar.(Nisa Süresi,48:116) buyurarak hangi günah olursa olsun affedebileceðini bildirmektedir.

Kitaplarýmýz da caný gönülden yapýlan tövbenin Allah tarafýndan kabul edileceði ifade edilir. Nitekim Allah’u Teala, Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarýndan ýrmaklar akan cennetlerine koysun. (Tahrim Suresi,8) buyurarak yapýlan tövbelerin kabul edileceðini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise þöyledir:

1-Allah’a karþý günah iþlediðini bilerek, bu günahtan dolayý Allah’a sýðýnmak ve piþman olmak.
2-Bu suçu iþlediði için üzülmek, Yaratýcýya karþý böyle bir günah iþlediðinden dolayý vicdanen rahatsýz olmak.
3-Bir daha böyle bir suça dönmeyeceðine dair bir karar içerisinde olmak.
4-Kul hakkýný ilgilendiriyorsa onunla helalleþmek.

Bir hadiste Peygamberimiz þöyle buyurmuþ. Nasuh tövbe þudur:
-Günahlara piþmanlýk.
-Farz ibadetleri yapmak.
-Zulüm ve düþmanlýk yapmamak.
-Kýrgýn ve küskünlerle barýþmak.
-Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek.

Ýnþallah bu þartlarý yerine getirirsek Allah’ýn tövbelerimizi kabul edeceðinden ümitli oluruz.

Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalý. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz. Ne de günahlarýmýzdan ümitsizliðe düþebiliriz. Ben çok iyiyim, bu iþi hallettim demek ne kadar yanlýþsa ben bittim, beni Allah kabul etmez demek de o kadar yanlýþtýr. Ayrýca, suçunu anlayýp tövbe edip, Allah’a sýðýnmak da büyük bir ibadettir.

Yani bacim benim demek istedigim sey su Allah'u Teala bagislayicidir yeterki tövbe edelim ve birdahada gunah islememeye gayret gostermemiz lazim...

Umarim ki sorunuz hakkinda size yardimci olmusumdur.

Selam ve Duaile
Gönderen: 12.09.2007 - 18:33
101 Mesaj -
Allah razý olsun cevabýnýz için. Fakat buda bana tatmin edici gelmedi. Ben derdimi anlatamadým. Neyse beni bilen ve anlayan Rabbim bana ilham versin ve bilmediklerimi öðretsin. Tekrar teþekkürler. Allah'a emanet olun.
Selam ve dua ile..
Gönderen: 12.09.2007 - 18:42
569 Mesaj -
Allah Senden de razi olsun Valllahi benim bildigim bu eyer sen farkli dusunuyorsan bilmiyorum.

Bildigini ve yada fikrini paylasmak istersen cok mutlu olurum belki sayende bilmediklerimizi de ogrenmis oluruz bu arada.

saygilarimla

Selma ve Duaile
Gönderen: 12.09.2007 - 18:48
569 Mesaj -

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Önder Adam tarafından, 12.09.2007 - 18:49 tarihinde.
Gönderen: 12.09.2007 - 18:48
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 996 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60419 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.