stromectol ivermectin hydroxychloroquine lopinavir ritonavir kaletra seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » K İ T A P / K Ü L T Ü R / S A N A T » BİLMECE / BULMACA » HeM eĞLeNeLiM, HeM öĞReNeLiM.. :)

önceki konu   diğer konu
34 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
HeM eĞLeNeLiM, HeM öĞReNeLiM.. :)
351 Mesaj -
Eveet yeni bir oyunda benden hadi bakalým.. hem eðlenelim hem öðrenelim inþ.

oyunumuz iSLaM TaRiHi

Ýslam tarihini daha iyi öðrenmemiz ve de bilgilerimizi tazelememiz adýna faydalý olacaktýr diye düþünüyorum..

oyunumuz þöyle;

islam tarihinden bir soru soracagýz ve cevaplandýran arkadasýmýzda yeni bir soru soracak bu þekilde devam edecek inþ.

Ben baþlýyorum ..

soru : ilk hicret nereye yapýlmýþtýr?Kararsiz
Gönderen: 15.08.2007 - 17:38
Bu Mesaji Bildir   züMrütüaNka üyenin diger mesajlarini ara züMrütüaNka üyenin Profiline bak züMrütüaNka üyeye özel mesaj gönder züMrütüaNka üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
1686 Mesaj -
HABESISTAN MI DIYORUMtelaşlı
Gönderen: 15.08.2007 - 18:17
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
züMrütüaNka su an offline züMrütüaNka  
351 Mesaj -
Ýlk Hicret Cennetten Dünyaya yapýlmýþtýr. Hazreti Adem babamýz ve Hazreti Havva Annemiz tarafýndan.
Ondan Sonra Hazreti Ýbrahim Iraktan Harrana Oradan Filistine, oradan Mýsýra, oradan da Mekkeye yapýlmýþtýr.

SORU: Rasulullahýn Medine devletinin ilk savaþý hangisidir.

NOT:Soruyu cevaplayan arkadaþým cevabýnýn altýna bir sonraki arkadaþýn devam edebilmesi için yeni bir soru sormasý gerekiyor.
Baþrýlar.
Gönderen: 15.08.2007 - 18:59
Bu Mesaji Bildir   züMrütüaNka üyenin diger mesajlarini ara züMrütüaNka üyenin Profiline bak züMrütüaNka üyeye özel mesaj gönder züMrütüaNka üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1686 Mesaj -
bedir savasimi?????
Gönderen: 15.08.2007 - 20:03
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1686 Mesaj -
ne oldu anlamadim soru yok ama ben cevap yazdimtelaşlı telaşlı telaşlı
Gönderen: 15.08.2007 - 20:04
RE:
351 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý cananberraramazan

ne oldu anlamadim soru yok ama ben cevap yazdimtelaşlı telaşlı telaşlı

Yok ablacým siz cevap vereceksiniz doðru olup olmadýðýna bakýlmaksýzýn altýna soru ilave edeceksiniz ve siden sonraki arkadaþ sorunuzu cevaplayacak ve kendi sorusunu ekleyecek.Verilen cevaplarda bir hata olursa zaten müdehala edilecek tamamgöz kırpma
Gönderen: 15.08.2007 - 20:29
351 Mesaj -
Þimdi yenisoruyu ekliyorum

Kedileri çok seven sahabi efendimizin adý???
Gönderen: 15.08.2007 - 20:31
1686 Mesaj -
ebu hureyye mi?
Gönderen: 15.08.2007 - 20:47
1686 Mesaj -
zümrütüanka kardesim soru sormak benim isim degil
sorulari sen sor
cevaplarida biz bulalimGüle Güle
selam ve dua ile kadesin yada ablankahkaha
Gönderen: 15.08.2007 - 22:39
351 Mesaj -
Tamam ablam öyle olsun bakalým ama farklý bir arkadaþ cevap verirse kendi sorusunu yazmayý ihmal etmesin sıkıntılı

Ýslamda kafirlere saldýrarak ilk kan döken kimdir?
Gönderen: 15.08.2007 - 22:48
1686 Mesaj -
YA ABLAM GITGIDE ZORLASTIRIYOSUN SORULARI
NERDEN BULUYOSUN BUNLARI?
DOGRU SÖYLE BAK HANGI CAMIDE HOCASINkahkaha
GERCI BUNU HEPSI BILIRMIYDI BILMIYORUMkahkaha kahkaha kahkaha
ARASTIRIYORUM AMA BULUCAM YOK ÖYLE KOLAY PES ETMEKGüle Güle
Gönderen: 15.08.2007 - 23:36
RE:
351 Mesaj -
Alıntı

YA ABLAM GITGIDE ZORLASTIRIYOSUN SORULARI
NERDEN BULUYOSUN BUNLARI?
DOGRU SÖYLE BAK HANGI CAMIDE HOCASINkahkaha
GERCI BUNU HEPSI BILIRMIYDI BILMIYORUMkahkaha kahkaha kahkaha
ARASTIRIYORUM AMA BULUCAM YOK ÖYLE KOLAY PES ETMEKGüle Güle

Yok ablam hoca flan deðilim sorduðum sorular genelde Sahabi Efendilerimiz üzerine olacak.
Acizane onlarý kendimize önder,mihmandar seçmiþ bir gedayým.Rabbim onlarýn yolundan,sevgisinden ve de þefaatinden ayýrmasýn inþallah.

AMÝÝÝNNN..:(
Gönderen: 15.08.2007 - 23:52
1686 Mesaj -
IBN EBI VAKKAS YADA SA´D BIN EBI VAKKAS MIDIR?
ALLAH RAZI OLSUN BAK SAYENDE BIZDE BILGILENIYORUZ
ÜSTELIK DOGRU ILIM ILE ALLAH RAZI OLSUN TEKRAR
KARDESIM
SELAM VE DUA ILE ABLAN
(HOCA OLMADIGINI BILIYORUM ZATEN ABLAM TAKILIYORUM)
BU ZAMANDA SENIN GENCLERI BULMAK COK KOLAY DEGIL ALLAH SAYINIZI COGALTSIN INSAALLAHGüle Güle
Gönderen: 15.08.2007 - 23:59
351 Mesaj -
Evet yanýtýnýz doðru ablam ayrýca güzel dilekleriniziçin Allah Razý Olsun

Evet yeni sorumuza geçelim ama ben istiyorum ki sizlerde sorun.

17 18 yaþlarýnda idi Mekke nin ileri gelen ailelerinden birinin oðlu idi.Müslüman olduðunda ailesi tarafýndan dýþlanan bu genç,Rasülullha çok benzeyen yürüyüþü onun gibi giyiniþi onun gibi biriydi.
Uhud savaþýnda Fahr_i Kainat ýn yakýn korumasýnda bulunmuþ ve ona gelmesi ihtimal darbelere göðüs germiþti.Nitekim Fahr_i Kainat a gelen bir kýlýç darbesine karþý önce sað kolunu sonra da sol kolunu uzatýp ve en sonunda da baþýný uzatýp þehid olan bu genç için ALLAH(C.C) onun kýlýðýnda bir meleði savaþ bitene kadar Rasülullahýn yanýnda savaþtýrmýþtý.

Bu þanlý Sahabe Efendimiz kimdir???
Gönderen: 16.08.2007 - 00:19
1686 Mesaj -
COK EMIN DEGILIM AMA HZ ZEYD OLABILIRMI
TAMDA EMIN DEGILIM
Gönderen: 16.08.2007 - 00:35
RE:
351 Mesaj -
Alıntı

COK EMIN DEGILIM AMA HZ ZEYD OLABILIRMI
TAMDA EMIN DEGILIM

Üzgünümağlar yanlýþ cevap ama biraz daha arþtýrýn isterseniz.Bir ip ucu daha vereyim.

Fahr_i Kainat tarafýndan irþad ve teblið için medineye gönderilen ve bir sene sonra Akabe denilen yere 70 kiþi ile gelen ve bu kiþileri Rasülallaha biad ettiren Sahabi Efendimiz...????
Gönderen: 16.08.2007 - 00:42
!MesuD! su an offline !MesuD!  
228 Mesaj -
MUS'AB BIN UMEYR. HIC UNUTAMADIGIM KUTLU SABAHE.

SORU: ZÜLKARNEYN OLARAK TANINAN KIMDIR?
Gönderen: 16.08.2007 - 00:45
Bu Mesaji Bildir   !MesuD! üyenin diger mesajlarini ara !MesuD! üyenin Profiline bak !MesuD! üyeye özel mesaj gönder !MesuD! üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1686 Mesaj -
MUSAB BIN UBEYR R.A MI?düsün
Gönderen: 16.08.2007 - 00:52
351 Mesaj -
Veli mi, peygamber mi olduðu hususunda kesin bir þey söylenemeyen Hz. Zülkarneyn hakkýnda Bediüzzaman Hazretleri "Yemen Padiþahlarýndan birisidir ki, Hazret-i Ýbrahim'in zamanýnda bulunmuþ ve Hazret-i Hýzýr'dan ders almýþ" derken onun velî olduðuna iþaret etmekte, bir baþka ifadesinde de "Zülkarneyn olan Ýskender-i Kebirin (Büyük Ýskender'in) nübüvvetkfirâne (peygambere yaraþýr bir þekilde) irþadatýyla"1 derken peygamberliðine iþaret ettiði anlaþýlmaktadýr. Pek çok tefsirlerde de peygamber olduðu görüþü aðýrlýktadýr.

Gerçekten biz, Zülkarneyn’i yeryüzünde iktidar sahibi yaptýk ve ona istediði her þeyden bir sebep verdik. (Kur’an-ý Kerim - sure:18 - ayet:84)

Madem sira bende .. ben de yine uhud savasindan bi sual yonelteyim..

hani uhud da muslumanlar dagilma emaresi yasayýnca geri cekilmisler di ve Efendimiz sav in öldüðü dedikodusu yayilmaya baslamisti yaa.. ve bu esna da hani Ebu Dücane..hz. Ali...hz Zübeyr...hz Talha.... gibi 5-10 sahabi , Efendimizin etrafini sarmislardi ya... yani bir hat olusturmuslardi ya...

o esnada iclerinde ismi pek de duyulmamýs bir sahabe vardý hani.. cok hýzlý ve seri ve isabetli ok atiyordu .. orada da neredeyse en etkili savunmayi o sahabe efendimiz yapmýstý (okçulugu ile ünlügöz kırpma... ama kisa bir sure sonra sehit dusmustu...

ama karistirmayalim sakýn..tepede yerini terk eden okculardan sorumlu, basýndaki kisiyi sormuyorum...

kimdi bu aziz sehit...?
Gönderen: 16.08.2007 - 00:57
SiRaTYoLCuSu su an offline SiRaTYoLCuSu  
45 Mesaj -
Sa'd Bin ebu Vakkas- radiyallahu Anh- olabilir mi ?

“Her ok atýþýnda Resûlullah (a.s.m.) ayný duayý tekrarlýyordu. Ok çantam boþalýnca, Resûlullah (a.s.m.) kendi çantasýnda bulunan oklarý da birer birer yayýma yerleþtirip attýrdý. Oklarý, yaya yerleþtirmekte o, herkesten daha çabuk ve sürâtli idi.”

Sorumuz ise þöyledir;

Resûl-i Ekrem Efendimiz henüz Ebû Eyyûb el-Ensarî Hazretlerinin evinde misafir kaldýðý bir sýradaydý. **************** da Efendimizi ziyarete geldi ve ona bir takým suâller sordu. Tevrat’tan sorduðu suâllerine yine Tevrat’a uygun cevaplar alýnca þehâdet getirerek Müslüman oldu.1

Bu Kutlu Sahabe Efendimiz Kimdir.?
Gönderen: 16.08.2007 - 01:37
Bu Mesaji Bildir   SiRaTYoLCuSu üyenin diger mesajlarini ara SiRaTYoLCuSu üyenin Profiline bak SiRaTYoLCuSu üyeye özel mesaj gönder SiRaTYoLCuSu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
351 Mesaj -
Sorduðunuz sorunun cevabýbýný bilemiycem ama üstteki soruya verdiðiniz cevap doðru deðil ben söyleyeyim bu aziz þehidi...

Vehb bin Kabus

Gönderen: 16.08.2007 - 09:48
RE:
351 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý SiRaTYoLCuSu

Sorumuz ise þöyledir;

Resûl-i Ekrem Efendimiz henüz Ebû Eyyûb el-Ensarî Hazretlerinin evinde misafir kaldýðý bir sýradaydý. **************** da Efendimizi ziyarete geldi ve ona bir takým suâller sordu. Tevrat’tan sorduðu suâllerine yine Tevrat’a uygun cevaplar alýnca þehâdet getirerek Müslüman oldu.1

Bu Kutlu Sahabe Efendimiz Kimdir.?

Abdullah Bin Selam olmasý gerekiyor yanýlmýyorsam.

Soru:Mekkeli müþrikler tarafýndan esir alýnmýþ ve ölüme mahkum edilmiþti.Nefretler kinler gayzla bilenmiþti.Ölüm sehbasýna çýkardýklarýnda kimsesiz ve yalnýzdý.Ýçinden þöyle geçirdi YARABBÝ acziyetimi sana havale ediyorum senden baþka RAB Rasülünden baþka HABÝB bilmedim lakin þu an kimsesiz ve yapayanlýzým.
Fahr_i Kainata selam göndermeyi çok isterdim diye içinden geçirirken o sýrada 600km uzaklýkta medinede sahabi ile mescidde sohbet eden Ýnsanlýðýn Ýftihar Tablosu ayaða kalkmýþ ve "ve aleykesselam ya ................" demiþti. Sahabiler ne oldu Ya resülallah diye sorduklarýnda arkadaþýnýzý þehid ettiler buyurmuþtu.Ýþte bu lutfa mazhar olan þanlý þehid sahabi efendimiz kimdir.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son züMrütüaNka tarafından, 16.08.2007 - 10:12 tarihinde.
Gönderen: 16.08.2007 - 10:10
Cevap
351 Mesaj -
Evet sorunun cevabýný veriyorum yararlý olur inþallah
HUBEYB R.A
Fahr_i Kainatýn doðrulup selamýný aldýðý kutlu sahabi VE ALEYKESSELAM YA HUBEYB

Soru: Yine uhud savaþýnda ikindi vakti idi Sad bin Ebi Vakkas ýn yanýna gelerek "gel kardeþim namazýmýzý kýlalým sonra sen dua et ben amin diyeyim, ben dua edeyim sen amin de" dedi.
ALLAHIM karþýma öyle kuvvetli bir müþrik çýkar ki önce ben onunla kýyasýya mücadele edeyim daha sonra o beni þehid etsin sonra kollarýmý kulaklarýmý burnumu bedenimden ayýrsýn.
Ve huzuru ilahide ne bu hal eyy kulum diye sorduðunda bende senin yolunda cihad ederken oldu YARABBÝ diyeyim umulur ki kurtuluþ vesilem olur.
Ýstemeye istemeye duasýna amin diyen Sad bin Ebi Vakkas savaþtan sonra kendisini ayný duasýnda belirttiði gibi bulduk dediði kutlu þehid sahabe efendimiz kimdir...???
Gönderen: 16.08.2007 - 13:09
1686 Mesaj -
ABLAM HIC DARILMA AMA COK AYRINTI SORUYON BE KAFA PATLADI YOK
SIKAYET DEGIL YANLIS ANLAMA?
SELAM VE DUA ILE ABLAN
Gönderen: 16.08.2007 - 15:38
351 Mesaj -
Biliyorum ablam asýl amacým bu yaþanmýþlýklarý sizlerle paylaþmak .
Herbiri ayrý bir destan ama gerçek bir destan.
O zaman bu sorunun cevabýný da veriyorum.Ve sizden de soru sormanýzý rica ediyorum maksat bilgilerimizi tazelemek.

ABDULLAH BÝN ÇAHÞ

Soru: islamýn ilk þehitleri kimlerdir?
Gönderen: 16.08.2007 - 16:17
1686 Mesaj -
ne yalan söylim bu kolay oldukahkaha
AMMAR BIN YASIRIN ANNE VE BABASI
YASIR VE ESI SÜMMEYE HATUN:(
COKTA FECI OLMUS:(
RIVAYET O KI KOLLARI VE BACAKLARINDAN DEVEYE BAGLANARAK
MÜSRIKLER TARAFINDAN SÜRÜKLENEREK SEHIT OLMUSLAR
NE ZOR BIR IMTIHAN YARABBI!!!!!!:(

SRUM:ASHAPTAN MEDINEYE ILK HICRET EDEN SAHABE KIMDIR?
Gönderen: 16.08.2007 - 23:17
RE:
351 Mesaj -
Alıntı

ne yalan söylim bu kolay oldukahkaha
AMMAR BIN YASIRIN ANNE VE BABASI
YASIR VE ESI SÜMMEYE HATUN:(

SRUM:ASHAPTAN MEDINEYE ILK HICRET EDEN SAHABE KIMDIR?

Kolay olsun ablam maksat bilgileri tazelemeksevinçli Sorunuza cevap veriyorum

Musab bin Umeyr

Soru: Fahr_i Kainatýn Efendimizin YARABBÝ bu dini iki Ömerden biri ile þereflendir diye dua ettiði iki Ömer kimlerdir..??
Gönderen: 16.08.2007 - 23:34
1686 Mesaj -
ablam cevap
yanlis oldu

EBU SELEME(ABDULLAH)olacakti
Gönderen: 16.08.2007 - 23:47
351 Mesaj -
Evet haklýsýn ablam cevabým yanlýþ oldu galibaşaşkın

Madem sorunuz doðru yanýtýný buldu yukardaki soruyu tekrarlayalým

Soru: Fahr_i Kainatýn Efendimizin YARABBÝ bu dini iki Ömerden biri ile þereflendir diye dua ettiði iki Ömer kimlerdir..??
Gönderen: 16.08.2007 - 23:52
1686 Mesaj -
hz. Ömerül Faruk(Ömer bin hattab r.a.)
Abdullah Bin Ömer r.a. midir?

sorum:Mekkede ilk kez halkin icerisinde "La ilahe illallah" diyen sahabe kimdir?
Gönderen: 17.08.2007 - 00:21
>büsra< su an offline >büsra<  
13 Mesaj -
Sahabilerden Ebu Zer..

Sorum:Hendek savasinda koluna ok saplanan ve atar damari parcalanan sahabi kimdir??
Gönderen: 17.08.2007 - 01:50
Bu Mesaji Bildir   >büsra< üyenin diger mesajlarini ara >büsra< üyenin Profiline bak >büsra< üyeye özel mesaj gönder >büsra< üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1686 Mesaj -
cevab: SA`D BIN MUAZ

sorum:Peygamber Efendimiz (s.a.v.) cemaat olarak iki sahabenin arkasinda namaz kilmistir.Kimdir bu sahabiler?
Gönderen: 17.08.2007 - 02:46
RE:
351 Mesaj -
Alıntı

hz. Ömerül Faruk(Ömer bin hattab r.a.)
Abdullah Bin Ömer r.a. midir?

EVET ABLAM BÝRÝSÝ HZ.ÖMER AMA DÝÐERÝ EBU CEHÝL OLACAK TI:(
Gönderen: 17.08.2007 - 10:00
1686 Mesaj -
DOGRUDUR ABLAM
BENDE KENDI SORUMU CEVAPLIYAYIM SENI BILIR DIYE TAHMIN ETTIM AMA düsün
HZ. EBU BEKIR (r.a.)
HZ. ABDURRAHMAN IBNI AVF (r.a.)
Gönderen: 17.08.2007 - 15:02
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 664 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
osman12 (77), vahvah71 (53), ssercan (50), sabr_yolcusu (56), Yorumsuz_91 (33), Asya6666 (62), angel (42), cankalemdar (39), meltem6666 (59), MeCaL (56), emiremre (44), ozdalomer (53), ay&#254;eayd&#2.. (40), talha_34 (47), mhammettelo (43), leto18 (59), sinepuryan (42), Yalnizlik (39), BATAKLIK60 (55), kamil33 (54), hmfatih (62), Soldat34 (54), MrVoLKaN (37), yusuf kuyu (44), Yusuf_Adiyaman (53), farfarlone (41), Osman_20 (39), yunusemre_56 (58), eminecanersoy (46), eren.06 (60), tugba1986 (38), tanerok (41), MAHMUT2005 (48), musbaba18 (41), Bahar38 (40), ehhan ünlü (37), ard75 (68), ofliayhan61 (54), osman42 (45), enver66 (40), ayten66 (36), adem2007 (57), uludag64 (60), kadir ibraimi (35), Hace Türkistan (52), tufan03 (48), hasimpakirbaba (48), kuscu (60), ONUR45 (41), Allah_Asigi (41), _Hilal_ (40), aydin_yilmaz (42), cemil_keskin (64), cesurkagan (37)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59899 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.