dexamethasone ivermektin ivermektin generique kaletra fluvoxamine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » SüLeYMaNCILaR YaTSI NaMaZINI YaZ GuNLeRiNe DoGRu, KILMIYoRLaR. NeDeN...?

önceki konu   diğer konu
40 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
SüLeYMaNCILaR YaTSI NaMaZINI YaZ GuNLeRiNe DoGRu, KILMIYoRLaR. NeDeN...?
5108 Mesaj -
Ne bu saçmalýk yahuuuu...
Ben bide burada tartýþýlmasýný istiyorum.

Süleymancýlar Yatsý Namazýný Yaz Gunlerine Doðru, kýlmýyorlarmýþ neden...?
Takvimlerinde yatsý Namazý yazýlý deðilmiþ...

Ýslam dini Tektir...
Bu ayrýmcýlýk nerden geliyor...?
Namaz 5 vakittir...

Süleymancýlar kendilerine öyle bir yolmu çizmiþler yoksa asýlda varmý öyle biþey...?

ahhh ahhhhh daha neler görecez...
Yorumlarýnýz ve doðru bildiklerinizi yazýnýz.
Hatta araþtýrýnýz.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son rifat56 tarafından, 14.07.2007 - 18:17 tarihinde.
Gönderen: 14.07.2007 - 18:16
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
der_ya su an offline der_ya  
875 Mesaj -
rýfat kardeþim ben bunu ilk defa senden duyuyorum.etrafýmda onlara baglý kurslar var.fakat hiç böyle býsey duymadým. uydurmus olmalýlar..dedýðýn gýbý islam tektýr.... selam ve dua ile..
Gönderen: 14.07.2007 - 19:11
Bu Mesaji Bildir   der_ya üyenin diger mesajlarini ara der_ya üyenin Profiline bak der_ya üyeye özel mesaj gönder der_ya üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DeLiAsIk su an offline DeLiAsIk  
Moderator

352 Mesaj -
bizim norvecte yazin yatsi namazi kilmaz suleymancilar, cünkü vakit girmiyormus.

ne kadar dogru orasini Allah bilir..
Gönderen: 14.07.2007 - 23:56
Bu Mesaji Bildir   DeLiAsIk üyenin diger mesajlarini ara DeLiAsIk üyenin Profiline bak DeLiAsIk üyeye özel mesaj gönder DeLiAsIk üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_ESaDuLLaH_ su an offline _ESaDuLLaH_  
611 Mesaj -
Esselamu aleykum

Ýyiliðe de, kötülüðe de sebep olanlar, yaptýklarý iþe ortak olurlar.

"Dinimizde iyi bir çýðýr açan, bununla amel edenler gibi sevaba kavuþur, onlarýn sevabýndan da hiçbir þey eksilmez. Kim de, dinimizde kötü bir çýðýr açarsa, onlarýn günahý, ona da verilir, o kötü yoldakilerin günahýndan hiçbir þey eksilmez."
[Müslim]

"Hayra delalet eden [yol gösteren, sebep olan] o hayrý yapan gibi sevaba kavuþur."
[Taberani]

(Hadis-i þerif)

Ben bu bölücülüge katilmaktan Allah'a siginirim.
Kur'an ve Sünnetin olmadigi bir cemaat, topluluk helak olmus demektir.
Bu cemmate mensup olan müslüman kardeslerimizin yatsi namazini kilmadiklari ve takvimlerinde yaz mevsiminde yatsi ezani vakti yazmadigi gercektir.

Mirac olayini bilmeyenler namazi 3 vakit te kilarlar, 4 vakte de indirirler.

Allah resulünün hayatini okumayanlar biri yapti diye (taklidi iman), duydum diye yapar malesef.

Nefsimize 5 vakit zaten cok geliyor, dört vakit iyi oluyor mübarek, yazin zaten yatsi gec oluyor demi ya! (estagfirullah)

Ben bu cemaatin yatsi namazi kilmamalarinin nedeni günesin batmamasindanmis. Günes gece boyunca kizilligini korudugundan yatsi vakti girmiyor ve dolayisiyle kilmakta mekruh oluyor.

Farz mi yoksa mekruh mu?.
Cok üzücü.

Dua edelim.

Selam ve Dua ile

Gönderen: 15.07.2007 - 19:27
Bu Mesaji Bildir   _ESaDuLLaH_ üyenin diger mesajlarini ara _ESaDuLLaH_ üyenin Profiline bak _ESaDuLLaH_ üyeye özel mesaj gönder _ESaDuLLaH_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
rıfat kardesim
2687 Mesaj -
bunu sana yakýstýramadým seni seviyorum mübarek
kardes rýcasý incitme mübarekleri
vardýr býr hikmeti.....duyulan seyler hakýkat olmamalý
savunma ve elestýrý degýl býr koca cemaat var karsýda
lütfen.............kardesin

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son NurBahcesi tarafından, 15.07.2007 - 20:07 tarihinde.
Gönderen: 15.07.2007 - 20:05
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
serzen su an offline serzen  
231 Mesaj -
kardeþler bizde bir yerlerde biþeyler yapýyoruz yapmaya çalýþýyoruz RABBÝM muvaffak etsin inþaallah.Ama Su Sülayman HOcaefendiye baðlý olan insanlarý inanýn anlamakta zorluk çekiyorum.Biliyosunuzki veya bilmeyenler varsa bilsin yurt ve kuran hizmetleriyle uðraþýrlar her sene bir partiyi desteklerler halbuki cemaatlerde olmamasý gereken birþeydir.Cemaatler her kese açýktýr her hangi bir parti altýnda toplanmalarý hoþ deðil o zaman cemaatlik ortadan kalkar.Bir çok arkadaþým var Neymþ Kot yasak þu yasak bu yasak yasaklayarak nereye kadar giderler onu bilemem ama baþþrtüsü yasaklayan bir bayanýn düþtüðü durumla ordaki gençlerin düþtüðü durum aynýndýr,cahiliye dönemindeler inþaallah bunu örnek alýnacak topluluklarý örnek alýp biran önce bu cahiliyeden kurtulurlar..
Gönderen: 16.07.2007 - 15:49
Bu Mesaji Bildir   serzen üyenin diger mesajlarini ara serzen üyenin Profiline bak serzen üyeye özel mesaj gönder serzen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
231 Mesaj -
Aralarýnda çok ihlaslý samimi hizmetler yapanlarda çoktur...Ama dediðim gibi günümüz þartlarýndaki gençliðin düþtüðü hastalýðýn devasýnýn bu þartlarla olmasý biraz zorlýcak onlarý az olsun öz olsun diyen bir topluluk olmasýna binaen kendilerince haklý sebebleri mutlaka vardýr.Ýçlerinde ancak 40 gün durabilen biri olarak inanýn herkesin katlanacaðý þeyler deðil yapýlanlar...KAtlanýp yapanlarada helalolsun
Gönderen: 16.07.2007 - 15:55
Bu Mesaji Bildir   serzen üyenin diger mesajlarini ara serzen üyenin Profiline bak serzen üyeye özel mesaj gönder serzen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_ESaDuLLaH_ su an offline _ESaDuLLaH_  
RE:
611 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý serzen

kardeþler bizde bir yerlerde biþeyler yapýyoruz yapmaya çalýþýyoruz RABBÝM muvaffak etsin inþaallah.Ama Su Sülayman HOcaefendiye baðlý olan insanlarý inanýn anlamakta zorluk çekiyorum.Biliyosunuzki veya bilmeyenler varsa bilsin yurt ve kuran hizmetleriyle uðraþýrlar her sene bir partiyi desteklerler halbuki cemaatlerde olmamasý gereken birþeydir.Cemaatler her kese açýktýr her hangi bir parti altýnda toplanmalarý hoþ deðil o zaman cemaatlik ortadan kalkar.Bir çok arkadaþým var Neymþ Kot yasak þu yasak bu yasak yasaklayarak nereye kadar giderler onu bilemem ama baþþrtüsü yasaklayan bir bayanýn düþtüðü durumla ordaki gençlerin düþtüðü durum aynýndýr,cahiliye dönemindeler inþaallah bunu örnek alýnacak topluluklarý örnek alýp biran önce bu cahiliyeden kurtulurlar..

Biz önce kendi burnumuzun egriligine bakmadan baskalarininkini elestirme hakkina sahip degiliz. Her cemaat dört dörtlük olamaz. Cünkü insan dört dörtlük degildir.
Bu yukarda bahsi gecen cemmate mensup müslümanlarimizin ben birebir, bireysel olarak yatsi namazlarini kilmadiklarina inanmiyorum.

Keske burda biri ciksa da aciklik getirse. Ama onlardan burda kimse yokken arkalarindan, kendi fikirlerimizi üstün tutamayiz.

Allah bilir, Allah görür.

Selam ve Dua ile
Gönderen: 17.07.2007 - 14:57
Bu Mesaji Bildir   _ESaDuLLaH_ üyenin diger mesajlarini ara _ESaDuLLaH_ üyenin Profiline bak _ESaDuLLaH_ üyeye özel mesaj gönder _ESaDuLLaH_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
231 Mesaj -
Kardeþim ÝNTERNET onlara yasak,yani burda biri ben Süleyman HÝLMÝ TUNA hazretlerine baðlýyým dese ne kadar gerçekçi olur düþünün artýksevinçli Yani bunun cevabýný yakýnýnda mutlaka bir yurt vardýr git sor bakalým ne derler bizide aydýnlatmýþ olursun...
Gönderen: 17.07.2007 - 17:00
NaDiS su an offline NaDiS  
210 Mesaj -
s.a kardeþler bu yazýyý okuyunca inanamadým
etrafýmda onlara ait yurtlar var ve tanýdýðým insanlarda ama hiç birisinde görmedim böyle bir þey ve takvimlerinde yaz aylarýndada yatsý namazý vakitleri yazýlý gerçekten diyebilirmiyizki bir süleymancý yatsý namazýný kýlmadý diye hepsi böyle yapýyordurdüsün
ben gördüklerimi sizlere yazdým
selam ve dua ile
Gönderen: 17.07.2007 - 18:22
Bu Mesaji Bildir   NaDiS üyenin diger mesajlarini ara NaDiS üyenin Profiline bak NaDiS üyeye özel mesaj gönder NaDiS üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammed fatih su an offline muhammed fatih  
43 Mesaj -
öncelikle þunu belirtmek isterim kýlmýyorlarsa bunu bizim burda tartýþmamýz ne kadar doðru onu bilemem arkalarýndan konuþmak olmazmý
yani günah olmazmý ve þunuda eklemek istiyorum kardeþim elin süleymancýsýnýn kýlýp kýlmamasýndan sanane öyle bir yapýnýn içine girmiþ bir insana doðru olduðunu söölesnde inanmaz
bööle bikonu açýlacakssa dahi daha olumlu bi þekilde araþtýrýlýp ööle açýlmalý
Gönderen: 17.07.2007 - 18:29
Bu Mesaji Bildir   muhammed fatih üyenin diger mesajlarini ara muhammed fatih üyenin Profiline bak muhammed fatih üyeye özel mesaj gönder muhammed fatih üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DeLiAsIk su an offline DeLiAsIk  
RE:
Moderator

352 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý nadis

etrafýmda onlara ait yurtlar var ve tanýdýðým insanlarda ama hiç birisinde görmedim böyle bir þey ve takvimlerinde yaz aylarýndada yatsý namazý vakitleri yazýlý gerçekten diyebilirmiyizki bir süleymancý yatsý namazýný kýlmadý diye hepsi böyle yapýyordurdüsün
selam ve dua ile

Arkadaslar lütfen bu konuyu tartisma haline getirmeyin, en dogrusunu Allah bilir. Siz dogru bildiginizi yapin baskalarini elestirmeyelim.

süleymanci cemaatini cok yakindan taniyan birisiyimdir, onlardan ders bile aldim, onlarin sohbetlerinede katildigim cok olur. evet dogru yazin yatsi namazini kilmadiklari, vakit girmiyormus cünkü belirli ülkelerde. hatta onlara göre kadinin hacca gitmeside caiz degildir. ama onlarin cok guzel hizmetleride var, cok guzel ögrenci yetistiriyorlar mesela..

unutmayalimki hepimiz müslümaniz, herkes islam icin hizmet vermeye calisiyor.

daha fazla uzatmayalim bu konuyu isterseniz.

selam ve dua ile..
Gönderen: 17.07.2007 - 23:34
Bu Mesaji Bildir   DeLiAsIk üyenin diger mesajlarini ara DeLiAsIk üyenin Profiline bak DeLiAsIk üyeye özel mesaj gönder DeLiAsIk üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
abdullatif su an offline abdullatif  
173 Mesaj -
(R.N.K'da 20. Lem'a'dan Alýntýdýr)
...(Müslümanlar)Meþreplerin ihtilâfýyla, zâhir-i meþrebine muhalif olana karþý muavenet ihtiyacýný tam hissetmiyor, ittifaka ihtiyacýný göremiyor. Belki hodgâmlýk ve enâniyet varsa, kendini haklý ve muhalifini haksýz tevehhüm ederek, ittifak ve muhabbet yerine, ihtilâf ve rekabet ortaya girer. Ýhlâsý kaçýrýr, vazifesi zîr ü zeber olur.

Ýþte bu müthiþ sebebin verdiði vahîm neticeleri görmemenin yegâne çaresi, Dokuz Emirdir.
(Burada konuyla ilgili yalnýz üçünü aldým)

1. Müsbet hareket etmektir ki, yani, kendi mesleðinin muhabbetiyle hareket etmek. Baþka mesleklerin adâveti ve baþkalarýnýn tenkîsi, onun fikrine ve ilmine müdahale etmesin, onlarla meþgul olmasýn.

2. Belki, daire-i Ýslâmiyet içinde, hangi meþrepte olursa olsun, medar-ý muhabbet ve uhuvvet ve ittifak olacak çok rabýta-i vahdet bulunduðunu düþünüp ittifak ederek,

3. Ve haklý her meslek sahibinin, baþkasýnýn mesleðine iliþmemek cihetinde hakký ise, "Mesleðim haktýr," yahut "daha güzeldir" diyebilir. Yoksa, baþkasýnýn mesleðinin haksýzlýðýný veya çirkinliðini ima eden "Hak yalnýz benim mesleðimdir" veyahut "Güzel benim meþrebimdir" diyemez olan insaf düsturunu rehber etmek,

Bu gibi düsturlarý rehber etmez isek; Ehl-i dalalete karþý hep maðlup olacaðýz.Biz birbirimizle deðil, evvela nefsimizle cihad edip
ehl-i dalalet ve ehl-i dünyaya karþý kenetlenerek kendi vazifemizle meþgul olmalýyýz...
Gönderen: 18.07.2007 - 00:26
Bu Mesaji Bildir   abdullatif üyenin diger mesajlarini ara abdullatif üyenin Profiline bak abdullatif üyeye özel mesaj gönder abdullatif üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Asimin Nesli su an offline Asimin Nesli  
RE: SüLeYMaNCILaR YaTSI NaMaZINI YaZ GuNLeRiNe DoGRu, KILMIYoRLaR. NeDeN...?
78 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý rifat56

Ýslam dini Tektir...
Namaz 5 vakittir...

Süleymancýlar kendilerine öyle bir yolmu çizmiþler yoksa asýlda varmý öyle biþey...?

Hatta araþtýrýnýz.

ilginç..

bir bu eksikti zaten...

deðerli kardeþim bu konuyu eklerken bilmem iyice araþtýrdýn mý??
bu tür konular fitneye sebebiyet verebileceðinden eklerken iyice gözden geçirmek gerekttiði kanaatindeyim..
aksi halde büyük bir vebalin altýna girmiþ olursunuz..

Süleyman Efendinin talebelerinden, kurslarýndan, yurtlarýndan yaklaþýk 6-7 yýl önce büyük öçüde istifade ettim..
Deðiþmeyen tek kaynaðýmýz Kuraný Kerim üzerine çok çok güzel çalýþmalarda bulunuyorlar..

allah kendilerinden razý olsun..

Yatsý namazýna gelince..

dediðim yýllarda yakinen biliyorum..
yatsý namazýný kýlmamak bir tarafa her namazda olduðu gibi yatsý namazýný da cemaatle kýlarlar..
sabah namazýný da..

3-4 yýllýk yakýn iliþkim süresince hiç bir namazý kaçýrdýklarýný ve hatta hemen hemen hiçbirtanesini cemaatsiz kaçýrdýklarýna dahi þahit olmadým..
böyle bir söyleme de en küçük talebelerinde bile rastlamadým..
okudugum onlarca kaynaklarýnda da bu tür herhangi bir ibare görmedim..

Ömrümde bana en çok namaz kýldýrdýklarý için dua ve þükranla hatýrladýðým bu güzel insanlarýn tam tersi bir iddiayla iliþkilendirildiklerini görmek doðrusu þaþýrttý, üzdü beni..

Böyle bir þey olsa bile kiþilerin söylemlerinin topluluklarýna da yansýmasý olarak görebilirim ancak..

Rabbim doðrusunu bilendir..

Alıntı
Bu gibi düsturlarý rehber etmez isek; Ehl-i dalalete karþý hep maðlup olacaðýz.Biz birbirimizle deðil, evvela nefsimizle cihad edip
ehl-i dalalet ve ehl-i dünyaya karþý kenetlenerek kendi vazifemizle meþgul olmalýyýz...

Enerjimizi baþka yönlere, daha güzel iþlere harcayalým taraftarýyým..

Sevgiyle kalýn..
Gönderen: 18.07.2007 - 21:51
Bu Mesaji Bildir   Asimin Nesli üyenin diger mesajlarini ara Asimin Nesli üyenin Profiline bak Asimin Nesli üyeye özel mesaj gönder Asimin Nesli üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
RE: RE: SüLeYMaNCILaR YaTSI NaMaZINI YaZ GuNLeRiNe DoGRu, KILMIYoRLaR. NeDeN...?
5108 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Asimin Nesli

Alıntı
Orijýnalý rifat56

Ýslam dini Tektir...
Namaz 5 vakittir...

Hatta araþtýrýnýz.

ilginç..

bir bu eksikti zaten...

deðerli kardeþim bu konuyu eklerken bilmem iyice araþtýrdýn mý??
bu tür konular fitneye sebebiyet verebileceðinden eklerken iyice gözden geçirmek gerekttiði kanaatindeyim..
aksi halde büyük bir vebalin altýna girmiþ olursunuz..

Süleyman Efendinin talebelerinden, kurslarýndan, yurtlarýndan yaklaþýk 6-7 yýl önce büyük öçüde istifade ettim..
Deðiþmeyen tek kaynaðýmýz Kuraný Kerim üzerine çok çok güzel çalýþmalarda bulunuyorlar..

allah kendilerinden razý olsun..

Yatsý namazýna gelince..

dediðim yýllarda yakinen biliyorum..
yatsý namazýný kýlmamak bir tarafa her namazda olduðu gibi yatsý namazýný da cemaatle kýlarlar..
sabah namazýný da..

3-4 yýllýk yakýn iliþkim süresince hiç bir namazý kaçýrdýklarýný ve hatta hemen hemen hiçbirtanesini cemaatsiz kaçýrdýklarýna dahi þahit olmadým..
böyle bir söyleme de en küçük talebelerinde bile rastlamadým..
okudugum onlarca kaynaklarýnda da bu tür herhangi bir ibare görmedim..

Ömrümde bana en çok namaz kýldýrdýklarý için dua ve þükranla hatýrladýðým bu güzel insanlarýn tam tersi bir iddiayla iliþkilendirildiklerini görmek doðrusu þaþýrttý, üzdü beni..

Böyle bir þey olsa bile kiþilerin söylemlerinin topluluklarýna da yansýmasý olarak görebilirim ancak..

Rabbim doðrusunu bilendir..

Alıntı

Enerjimizi baþka yönlere, daha güzel iþlere harcayalým taraftarýyým..

Sevgiyle kalýn..

Bu ne bir fitnedir,,,nede vebal almadýr...
Öyle bir þeyi yeni duydum ve burda aslý olup olmadýðýný ortaya çýkarmak için aktardým...
Ne kadar doðru veya ne kadar yanlýþtýr.

ve bilinmelidir ki Namaz 5 (Beþgöz kırpma Vakit olarak inmiþtir...

Hiç bir Ýnsanýn Allah için yaptýðýný kimse eleþtirmemiþtir bu konuyu saptýrarak eleþtirmeyiniz...

Bilen varsa neden Yatsý Namazý kýlmadýklarýný yazsýn...
Aksi taktirde konuyu baþka yerlere çekip boþ yere laf
üretmeyiniz...
Unutulmasýn...
ALLAH demiþse Doðrudur...
Peygamberimiz demiþse Doðrudur...
Bunun Aksi olan tarafý olursa buda Tartýþýlýr.

Gönderen: 19.07.2007 - 12:42
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
....
1576 Mesaj -
Allahin adiyla..

Arastirmak gerekiyor... Kulaktan doldurusla iman, ilim olmuyor...

Islamda "cem" denilen bir ruhsat vardir.

Bu ruhsat arafatta ögle + ikindi vaktini, müzdelifede aksam + yatsi vaktini bir kilma ruhssatini veriyor. Zaruret aninda namazlarin cem edilmesine ruhsat vermis islam.. Kolaylik dini..

Bil hassa yaz aylarinda vaktin gec girdiginden (bazi bölgelerde vakit giriyor, bazi bölgelerde girmiyor) yatsinin aksam namazinin ardindan kilinabilecegine dair fetva veriyor Diyanet. deniliyor arastirmam sonucu.

Vakit girmeden namaz olmadigini biliyoruz. Süleyman efnedi günesin imsak vaktine kadar uzadigini, batmadigini söylemekte ve böylelikle yatsinin o bölgelerde kilinmayacagini bildirmektedir.

...

Biz ögle namazinin, ikindi, yatsi namazinin farzlarinin 4 rek'at oldugunu biliyoruz. Ama zaruret aninda ruhsat verilmis,ihtiyac aninda, yolculuk esnasinda 2 rek'at kilma ruhsatini almisiz efendimizden..

Yani din kolaylik dinidir diye yola cikilmis olsa gerektir.

Bu da olur mu, demeyelim insaAllah.

Arastirmam sonucu bunlari buldum.

Isteyen biat eder isteyen etmez..

Hakkinizi helal ediniz.

Gönderen: 19.07.2007 - 13:16
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
Konu icon   
2687 Mesaj -
regaib kandiliniz mübarek olsun kardeslerim
tüm kardeslerimin
sevinçli sevinçli sevinçli
Gönderen: 19.07.2007 - 13:27
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
delikanli_51 su an offline delikanli_51  
exit
164 Mesaj -
s.a.

öyle kafadan atip ta, pesin hükümler vermis bazi arkadaslar.. Acinda Büyük alimlerin fikih kitaplarina bakin.. Kuzey bölgelerde belli bir derecenin üstünde kalan ülkelerdeki yatsi namaz vakitleri hakkinda ne diyorlar.. Mesela en güvenilirlerden birisi Ömer Nasuhi Bilmen.. Bence acip okuyun biraz...

Böyle bir tartismaya girmeden önce ilk önce NAmazin Farzlarini iyice bir ögrenin derim.Burda "Vakit" olayina dikkat edin...Yani vakit girmeden namaz kabul olmaz.. En basit misal, aksam kizilligi battiktan sonra zifiri karanlik vaki olunca yatsi vakti girer.. arastirin bakalim böyle bir olay o bahsi gecen ülkelerde yaza yakin 1 ay boyunca giriyormu.. Ha girmiyorsa nasil kilacan, günes batmadan veya yeni dogdugunda mi kilacan.. Sunuda unutmayin ki Vakitsiz kilinan Namaz kalbi karartir..
HA bu arada namazin farzlarini bile bilmeyen arkadaslar hic böyle tartismaya bile girmesin..

rifat arkadasta sanki horlarcasina dislarcasina bir takim seyler yazmis.. bence önyargili olmamak lazim.. arastirip deliller sunup ondan sonra ne iddia ediliyorsa yazilmalidir...
selam ve dua ile..
Gönderen: 24.11.2007 - 22:11
Bu Mesaji Bildir   delikanli_51 üyenin diger mesajlarini ara delikanli_51 üyenin Profiline bak delikanli_51 üyeye özel mesaj gönder delikanli_51 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
KaLBeNuR su an offline KaLBeNuR  
RE: RE:
1686 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý DeLiAsIk

Alıntı
Orijýnalý nadis

selam ve dua ile

Arkadaslar lütfen bu konuyu tartisma haline getirmeyin, en dogrusunu Allah bilir. Siz dogru bildiginizi yapin baskalarini elestirmeyelim.

süleymanci cemaatini cok yakindan taniyan birisiyimdir, onlardan ders bile aldim, onlarin sohbetlerinede katildigim cok olur. evet dogru yazin yatsi namazini kilmadiklari, vakit girmiyormus cünkü belirli ülkelerde. hatta onlara göre kadinin hacca gitmeside caiz degildir. ama onlarin cok guzel hizmetleride var, cok guzel ögrenci yetistiriyorlar mesela..

selam ve dua ile..

ya cok ilginc geldi bana bazen bazi konulari ve olanlari anlamakta güclük cekiyorum....ben bu cemaatle ilgili ayni bilgileri bir konu geregi yazmistim...aynen deliasik kardesimizin anlattigi gibi ve sirf cematin ismini yazdim diye ikaz almis ve mesajimdan cemaatin ismi yönetim tarafindan silinmisti....kiralanlar olabilir,bu cemaate mensup olan kardesler diye....

Bende simdi diyorum ki valla o benim yazdigim ufacik yaziya kirilanlar bu yazilara ne der???Ve yine diyorum ki bazi uygulamalar kisilere göre degisiyormu???Adelet kardeslerim adelet diyorum...selam ve dua ile kardeslerimtelaşlı
Gönderen: 24.11.2007 - 22:56
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
engin25 su an offline engin25  
Bilmiyorum...
70 Mesaj -
Selamün Aleyküm Ümmet-i Muhammed,

Kardeþlerim kafamda bir ton soru var.
Þimdi o ülkelerde teknik olarak, güneþin batýþý ve yeniden doðuþu ile direkt alakalý olan bu namaz vakitleriyle ilgili sormak istiyorum.

Akþam vakti nasýl giriyor ve namaz nasýl kýlýnýyor?
Yatsý nasýl girmiyor ve namazý kýlýnmýyor?
Ýmsak nasýl giriyor ve sabah namazý kýlýnýyor?

Silsile yolu ile bana izah edebilir misiniz?

NOT : Sorularýmýn altýnda bir artniyet aramayýn. Bilmediðim için soruyorum. Eðer sorularýma saðlýklý bir cevap alabilirsem, yeni sorular sorma þansým olacak.

Selam ve dua ileGüle Güle
Gönderen: 24.11.2007 - 23:24
Bu Mesaji Bildir   engin25 üyenin diger mesajlarini ara engin25 üyenin Profiline bak engin25 üyeye özel mesaj gönder engin25 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: Bilmiyorum...
1686 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý engin25

Selamün Aleyküm Ümmet-i Muhammed,

Kardeþlerim kafamda bir ton soru var.
Þimdi o ülkelerde teknik olarak, güneþin batýþý ve yeniden doðuþu ile direkt alakalý olan bu namaz vakitleriyle ilgili sormak istiyorum.

Akþam vakti nasýl giriyor ve namaz nasýl kýlýnýyor?
Yatsý nasýl girmiyor ve namazý kýlýnmýyor?
Ýmsak nasýl giriyor ve sabah namazý kýlýnýyor?

Silsile yolu ile bana izah edebilir misiniz?

NOT : Sorularýmýn altýnda bir artniyet aramayýn. Bilmediðim için soruyorum. Eðer sorularýma saðlýklý bir cevap alabilirsem, yeni sorular sorma þansým olacak.

Selam ve dua ileGüle Güle

Ben sana kardesin olarak derim ki kafan karismasin...ben almanyada yasiyorum ve diyanete göre hareket ediyorum...diyanetin sayfasina girip ordan gereken bilgileri alabilrsin yaz-kista ibadetini gönlünce yerine getirebilirsiniz kardesim....zaten fakir kardesinizden bilgi olarak erdemli,irfanli kardeslerimiz mevcut onlarda yardimci olacaklardir insallah.....selam ve dua ile...namaz ilmihalleride faydali olacaktir vesselam
Gönderen: 24.11.2007 - 23:30
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: RE: Bilmiyorum...
164 Mesaj -
cananberra demiski :
>>>Ben sana kardesin olarak derim ki kafan karismasin...ben almanyada yasiyorum ve diyanete göre hareket ediyorum...diyanetin sayfasina girip ordan gereken bilgileri alabilrsin yaz-kista ibadetini gönlünce yerine getirebilirsiniz kardesim....zaten fakir kardesinizden bilgi olarak erdemli,irfanli kardeslerimiz mevcut onlarda yardimci olacaklardir insallah.....selam ve dua ile...namaz ilmihalleride faydali olacaktir vesselam<<<

cananberra ya ithafen...

galiba Diyanetin bu seneki takvim uygulamasindan haberiniz yok.. bence acipda okuyun takvimleri bilgilenirsiniz...
Sizin süleymancilar yatsi namazini kilmiyor derken, diyanet bu sene ne yapti arastirin bakalim.. Ama kimsede cikip sorgulayamadi... 25 senedir kilinan namazlar nereye gitti diye...

Ayrica engin 25 kardes sana hem bilimsel ve hem fikhi acidan deliller göstererek bu konuyu anlatmaya calisirim.. Aksama veya yarin eklemeye calisirim..

Selam ve dua ile..

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son delikanli_51 tarafından, 25.11.2007 - 17:02 tarihinde.
Gönderen: 25.11.2007 - 17:01
Bu Mesaji Bildir   delikanli_51 üyenin diger mesajlarini ara delikanli_51 üyenin Profiline bak delikanli_51 üyeye özel mesaj gönder delikanli_51 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: RE: RE: Bilmiyorum...
1686 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý delikanli_51

cananberra demiski :
>>>Ben sana kardesin olarak derim ki kafan karismasin...ben almanyada yasiyorum ve diyanete göre hareket ediyorum...diyanetin sayfasina girip ordan gereken bilgileri alabilrsin yaz-kista ibadetini gönlünce yerine getirebilirsiniz kardesim....zaten fakir kardesinizden bilgi olarak erdemli,irfanli kardeslerimiz mevcut onlarda yardimci olacaklardir insallah.....selam ve dua ile...namaz ilmihalleride faydali olacaktir vesselam<<<

cananberra ya ithafen...

galiba Diyanetin bu seneki takvim uygulamasindan haberiniz yok.. bence acipda okuyun takvimleri bilgilenirsiniz...
Sizin süleymancilar yatsi namazini kilmiyor derken, diyanet bu sene ne yapti arastirin bakalim.. Ama kimsede cikip sorgulayamadi... 25 senedir kilinan namazlar nereye gitti diye...

Ayrica engin 25 kardes sana hem bilimsel ve hem fikhi acidan deliller göstererek bu konuyu anlatmaya calisirim.. Aksama veya yarin eklemeye calisirim..

Selam ve dua ile..

gayet iyi haberim en azindan ibadeti terk etmedim bes vaktide sayelerinde kildim...her görüse saygim vardir...saygida beklerim...yalniz kim bana ibadeti terk etmem yönünde bir bahane sunarsa hayir derim....

Bazi akillarin yoluyla yola cikalim o zaman kutupta yasayan müslüman hic namaz kilmayacak kardesim derim....

Tekrar ediyorum her cemaata saygim vardir,muhabbetim vardir....Lakin esas olan Kuran olan Allah Kitabidir.....Ne yani Allahu Teala yaratti dünyanin neresinde namaz vakti girer girmez bilmiyomuydu(töbe hasa)ki ne sart ,ne durumda olursaniz olun(bazi insani haller disinda bunlarda gayet net aciktir)bes vakit namazi farz kilmistir...Böyle bir ihtiyac olsa idi bildirilirdi....

selam ve du ile
Gönderen: 25.11.2007 - 17:13
164 Mesaj -
ablacim seni uyarmak isterimm.. bak kendi takviminize bile dikkat etmemisiniz ve diyaneti aciklamasini duymadiniz herhalde.. neyse ben sizin iyi niyetinize veriyorum..

Diyanet yaklasik 25 yildir uygulanan 1 saat 20 dakika olayini bu sene degistirdi, bilmem farkettinizmi.. bu sene nedense o takvime göre aksamla yatsi arasi bayagi bi acildi.. Ama daha sonra bahsettigimiz aylarda yatsi namazi vaktini üstünde yildiz * isareti mevcut.. bu isarte neyin nesidir deyip okuma zahmetine girdiyseniz ne demek istedigimi anlamis olmaniz lazimdi.. Yani orda söyle bir ibare var: Bu yildiz * isareti olan vakitlerde namaz vakti vukuu bulmuyor yani namaz üzerine haiz degildir.. ama illede kilacagim diyen en yakin yere uysun kilsin .. gibi...

bir de ben sayginiz falan yok demedim bir baska cemaate karsi.. Benimde herkese karsi saygim var.. göz kırpma

Bilimsel ve fikhi aciklama ileriki saat ve günlerde gelecek..
Simdi aksam namazi, Namazini kilmayanlar bi zahmet namazini kilsin sevinçli selam ve dua ile..
Gönderen: 25.11.2007 - 17:22
RE:
1686 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý delikanli_51

ablacim seni uyarmak isterimm.. bak kendi takviminize bile dikkat etmemisiniz ve diyaneti aciklamasini duymadiniz herhalde.. neyse ben sizin iyi niyetinize veriyorum..

Diyanet yaklasik 25 yildir uygulanan 1 saat 20 dakika olayini bu sene degistirdi, bilmem farkettinizmi.. bu sene nedense o takvime göre aksamla yatsi arasi bayagi bi acildi.. Ama daha sonra bahsettigimiz aylarda yatsi namazi vaktini üstünde yildiz * isareti mevcut.. bu isarte neyin nesidir deyip okuma zahmetine girdiyseniz ne demek istedigimi anlamis olmaniz lazimdi.. Yani orda söyle bir ibare var: Bu yildiz * isareti olan vakitlerde namaz vakti vukuu bulmuyor yani namaz üzerine haiz degildir.. ama illede kilacagim diyen en yakin yere uysun kilsin .. gibi...

bir de ben sayginiz falan yok demedim bir baska cemaate karsi.. Benimde herkese karsi saygim var.. göz kırpma

Bilimsel ve fikhi aciklama ileriki saat ve günlerde gelecek..
Simdi aksam namazi, Namazini kilmayanlar bi zahmet namazini kilsin sevinçli selam ve dua ile..

Ben takvim kullanmiyorum kardesim.....Diyanetin sayfasina girip aylik kagit cikartiyorum.....Yani dediginiz uygulamayla ilgili bilgim yok yorum da yok....Bildiklerimde yazilidir...zaten cok fazlada uzatmak istemiyorum.....Dileyen diledigi gibi yasar....paylasim yapilmistir,gerisi sahislara kalmistir....
Aksam namazi konusundaki hatirlatmanizada tesekkürler kardesim....almanyada yasadigim sehre göre aksam namazina 5-6 dakika vardir....
selam ve dua kardesiniz..

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son cananberraramazan tarafından, 25.11.2007 - 17:36 tarihinde.
Gönderen: 25.11.2007 - 17:35
RE: RE: RE:
164 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý cananberraramazan

Alıntı
Orijýnalý DeLiAsIk

Alıntı
Orijýnalý nadis

selam ve dua ile

selam ve dua ile..

ya cok ilginc geldi bana bazen bazi konulari ve olanlari anlamakta güclük cekiyorum....ben bu cemaatle ilgili ayni bilgileri bir konu geregi yazmistim...aynen deliasik kardesimizin anlattigi gibi ve sirf cematin ismini yazdim diye ikaz almis ve mesajimdan cemaatin ismi yönetim tarafindan silinmisti....kiralanlar olabilir,bu cemaate mensup olan kardesler diye....

Bende simdi diyorum ki valla o benim yazdigim ufacik yaziya kirilanlar bu yazilara ne der???Ve yine diyorum ki bazi uygulamalar kisilere göre degisiyormu???Adelet kardeslerim adelet diyorum...selam ve dua ile kardeslerimtelaşlı

o zaman bence daha iyi arastirin derim.. .. daha öncede bu konu hakkinda bazi seyler yazmisiniz silinmis ne yazikki... onlari okumak isterdim dogrusu.. neyse...
Eger siz diyanete göre hareket ediyorsaniz yatsi namazlarini 25 senedir aksamdan sonra 1 saat 20 dakika sabit uygulama kildiginizi varsayarsak bu sene bu sabit 1 saat 20 dakika dan daha fazla zamanlarda kilmis olmaniz gerekirdi bundan 3-4 ay evvel.. bilmiyorum yaniliyormuyum..
Gönderen: 25.11.2007 - 17:41
RE: SüLeYMaNCILaR YaTSI NaMaZINI YaZ GuNLeRiNe DoGRu, KILMIYoRLaR. NeDeN...?
164 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý rifat56

Ýslam dini Tektir...
Namaz 5 vakittir...

Hatta araþtýrýnýz.

o zaman diyanette bu ayrimciligin icine giriyor o zaman ??

saygilarr
Gönderen: 25.11.2007 - 17:47
sivaslým su an offline sivaslým  
35 Mesaj -
s.a arkadaþlar benim kayýnbabam gil burdan görümcem kursda hoca ama böyle birþeyi ilk kez duydum onlar kýlýyor.
her tarikatda deðiþik deðiþik þeyler var bunlar bence sadece dini bölmeye yarar.süleymancýlarýn baþ örtüleride deðiþik .eþimde kursda kalmýþ ama niyeyse pek sýcak bakmýyor
Gönderen: 25.11.2007 - 18:09
Bu Mesaji Bildir   sivaslým üyenin diger mesajlarini ara sivaslým üyenin Profiline bak sivaslým üyeye özel mesaj gönder sivaslým üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: RE: RE: RE:
1686 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý delikanli_51

Alıntı
Orijýnalý cananberraramazan

Alıntı
Orijýnalý DeLiAsIk

Alıntı
Orijýnalý nadis

selam ve dua ile

selam ve dua ile..

o zaman bence daha iyi arastirin derim.. .. daha öncede bu konu hakkinda bazi seyler yazmisiniz silinmis ne yazikki... onlari okumak isterdim dogrusu.. neyse...
Eger siz diyanete göre hareket ediyorsaniz yatsi namazlarini 25 senedir aksamdan sonra 1 saat 20 dakika sabit uygulama kildiginizi varsayarsak bu sene bu sabit 1 saat 20 dakika dan daha fazla zamanlarda kilmis olmaniz gerekirdi bundan 3-4 ay evvel.. bilmiyorum yaniliyormuyum..

bakin tekrar söylüyorum bu konuyu uzatmak istemiyorum.....ayrica o konuya gelince o konu namazla ilgili bir konu degil cok farkli bir konudur.....Hac ile alakali bir konu idi bende bu cematin bayanlari hacca götürmediklerine bu konuya hos bakmadiklari gibi.....bakin benim bir cok arkadasim var bu cemaatten....Kuran ögretimleri gayet güzeel...yani bu cematin zaman zaman kermeslerine de gitmekteyiz...büyük bir cemaat avrupada cok güclü bir cemaat bu demek degildir ki bu cemaat kusursuzdur...bu konulari onlarlada konusmaktayim...cok güzel sohbetlerde bulunmaktayiz.....ben cematti begeniyorum fakat bana,aklima,mantigima yatmayan uygulamalari var...yeri geldikce dile getiriyorum.....Hic bir sekilde hic kimseye karsi,hic bir topluluga karsi bir saygisizligim yada farkli bir tutumumum olamaz...sizde bilmediginiz bir konuyla alakali(yazimin silinmesiyle ilgili)konusmayiniz....cünkü haksiz yere kardesinizi itham etmis olursunuz....

selam ve dua ile ...
Gönderen: 25.11.2007 - 18:41
sila58 su an offline sila58  
9 Mesaj
dogru bende biliyorum süleymancilar yazin yatsi namazini
kendita kvimlerine yazmiyorlar yazin uzungünlerinde kilmiyorlar.
Gönderen: 25.11.2007 - 19:40
Bu Mesaji Bildir   sila58 üyenin diger mesajlarini ara sila58 üyenin Profiline bak sila58 üyeye özel mesaj gönder sila58 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
sivaslým su an offline sivaslým  
35 Mesaj -
s.a ALLAH aþkýna böyle ipe sapa gelmez þeyleri yazmayýn ayný takvim benim evimdede var 15 senedir kullanýyorum yok böyle birþey benim eþim o kurslarda okudu sordum o saçmalýðý kim söylüyor dedi.benim eþim ailesi hep onlardan yok öyle birþey . onlar yatsý namazýný yazýnda kýþýnda kýlýyorlar
Gönderen: 25.11.2007 - 19:49
Bu Mesaji Bildir   sivaslým üyenin diger mesajlarini ara sivaslým üyenin Profiline bak sivaslým üyeye özel mesaj gönder sivaslým üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
1686 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý sivasl&#253;m

s.a ALLAH aþkýna böyle ipe sapa gelmez þeyleri yazmayýn ayný takvim benim evimdede var 15 senedir kullanýyorum yok böyle birþey benim eþim o kurslarda okudu sordum o saçmalýðý kim söylüyor dedi.benim eþim ailesi hep onlardan yok öyle birþey . onlar yatsý namazýný yazýnda kýþýnda kýlýyorlar

kiymetli kardesim siz böyle bir seyle karsilasmamis olabilirsiniz...daha sakin olalim...bizede sacma geldigi icin bu konu burda....ayrica benim takvim kullanmamamda ki etkende bu dur......farkli uygulamali takvimlerdir....ben ve esim cemaat ,topluluk ayirmadan sosyal yasantimizi sürdürmekteyyiz...esim her cuma farkli camilerde kilmaktadir..bu bazen isi geregi böyle olmaktadir....yani bizim icin su cemaat bu cemaat ayrimi yoktur....velhasil zamanla getirdigi takvimlerdeki uyusmazliklar(saat uygulamalari,namaz vakitleriyle alakali)bizi diyanetten sayfalarina girip her ay namaz saatlerini kagida cikartma zorunlulugu getirmistir...yoksa insan muallakta kaliyor....

Lütfen tekrardan amac kimseyi,hic bir kurumu,cemaati,toplulugu teshir yada yermek degildir...sadece yapilan uygulamalr konusulmaktadir....zaten bu kardeslerimizin gizli saklisida yoktur...onlarin hayata ,bakisida budur....saygi,selam ve dua ile kardesiniz...
Gönderen: 25.11.2007 - 20:50
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
..............
1576 Mesaj -
Güzide insanlar biz kacinci nesiliz?

Bizden önce nice alimler, ictihad erleri geldiler ve bazi meseleler hala ve hala ihtilafli..

Her alimin kendiince dayandigi nâslari vardir. Elbetteki Süleyman Efendi de bunlar arasindadir.

Biz Kalkip Imam Hanbeli'ye nicin Imami Azam'la ayni görüste olmadigini sorabilir miyiz? Soranlara ne gibi deliller sunmuslar ki kendilerini kabul ettirmisler?

Lütfen kirici tartismalara son verelim.

Sonuc itibari ile bu konu bizi arastirmaya sevk etmistir, ki amaca ulasilmis demektir...

Gönderen: 25.11.2007 - 21:13
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
MELIKSAH04** su an offline MELIKSAH04**  
328 Mesaj -
namaz kuranda beþ vakit emredilmiþ birileri kendine o kadar güvenmiþki bunu kafasýna göre dört yapabilmiþ..... uygun mazerette bulmuþ efendim vakti girmiyormuþ ....hadi ORDAN sen kim oluyorsun YARADANIN EMRÝNE MUHALÝF OLUYORSUN YARADAN HAÞA VAKÝTLERÝ BÝLMÝYORMUYDU BU AKIL SADECE SANAMI VERÝLDÝ....valla sizi bilmem ben böyle insanlara ne saygý Duyarým nede eyvallahým vardýr...bunlarýn kurslarýný bi ara çok yakýndan takip ettim kafayý üþütenlerin çoðu buralardan çýkmýþ HAKÝKÝ ÞEYH RESULULLAHI býrakýpta hakiki TARÝKAT KELAMULLAHI BIRAKIPTA bunlarýn peþinden koþarsak olacaðý budur ....ARKADAÞLAR SÜNNETLERE VE AYETLERE SIMSIKI SARILIN BUNLARIN KENDÝLERÝNE BÝLE HAYRI YOK GERÇEK VARKEN BOÞ VAATLERE KANMAYIN RUZÝ MAHÞERDE HERKES NEFSÝ NEFSÝ DÝYECEK...ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERÝLEN MERHAMET VE HOÞGÖRÜ SAHÝBÝ OLAN CENABI HAKKIN EN SEVGÝLÝ HABÝBÝ RAHMET PEYGAMBERÝ ÜMMETÝM DÝYECEK ...DÝÐER PEYGAMBERLER BÝLE EFENDÝMÝZÝ ARAYACAK ...RABBÝM HEPÝMÝZE AKIL FÝKÝR ÝHSAN EYLESÝN..:(
Gönderen: 25.11.2007 - 21:19
Bu Mesaji Bildir   MELIKSAH04** üyenin diger mesajlarini ara MELIKSAH04** üyenin Profiline bak MELIKSAH04** üyeye özel mesaj gönder MELIKSAH04** üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -
Kardeþler ama benim anladýðým kadarýyla bu mevzuat süleyman hilmi tunahan hz.lerinden sonraki mevzuat onun zamanýnda neler ne gibi zorluklar içinde talebe yetiþtirdiðini kaçýmýz biliyoruz o zaman tek þeflik devri vs.vs.bence konu sapma noktasýnda nu yazýlanlar þimidiki süleymancýaglaevrim geçirmiþgöz kırpma olanlara tabi bu tez doðruysa........ve bir þey daha bu ilk önce kendim için geçerli ....BÝLGÝ SAHÝPÝ OLMADAN FÝKÝR YÜRÜTÜYORUZ.........!!!!!!!

selamatle

Gönderen: 25.11.2007 - 21:23
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
MELIKSAH04** su an offline MELIKSAH04**  
328 Mesaj -
insanlarýn sözleri tabiiki tahribata uðrayacak KELAMULLAHI TAHRÝBATA UÐRATABÝLDÝLERMÝ BÝR TEK HARFÝ BÝLE DEÐÝÞTÝRÝLEMEDÝ NEDENÝ APAÇIK TEK GERÇEK.....HADÝSLERE NASIL SAHÝP ÇIKTILAR YÜZYILLARDIR ÝSLAM ULEMALARI....HAKÝKAT DEVRÝNDEYÝZ GEÇTÝ O GÜZEL TARÝKAT GÜNLERÝ KÝMSE SAHÝP ÇIKAMADI TERTEMÝZ TARÝKATLARA ..UYDURUK ÞEYLER KATTILAR ÝÇÝNE TADINI BOZDULAR...ÇIKARCILAR TARÝKAT ADI ALTINDA SAHTEKARLIK YAPTILAR CEPLERÝNÝ DOLDURDULAR LÜKS ARABALARLA akýllarý sýra vaazü nasihatlara gittiler hadi caným sende........gelsin ÜFTADE HZ. GELSÝN YUNUS EMRE HZ. GELSÝN AZÝZ MAHMUD HÜDAÝ HZ. BÝR HIRKA BÝR LOKMAYA TENEZZÜL ETMEYENLER HAKÝKÝ ALLAH DOSTLARI ONLARA MÜRÝD OLMASSAM O ZAMAN REZÝL ÝNSAN BENÝM....AMA BUNLARIN TIRNAÐI OLAMIYORLARSA BU KADAR ÝNSANA ÞEYHLÝK YAPIYORLAR BUNUN HESABINI RABBÝM SORACAK... ben hakikatteyim RABBÝM KENDÝNDEN BAÞKASININ YOLUNA DÖNDÜRMESÝN
Gönderen: 25.11.2007 - 22:10
Bu Mesaji Bildir   MELIKSAH04** üyenin diger mesajlarini ara MELIKSAH04** üyenin Profiline bak MELIKSAH04** üyeye özel mesaj gönder MELIKSAH04** üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
164 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý MELIKSAH04**

namaz kuranda beþ vakit emredilmiþ birileri kendine o kadar güvenmiþki bunu kafasýna göre dört yapabilmiþ..... uygun mazerette bulmuþ efendim vakti girmiyormuþ ....hadi ORDAN sen kim oluyorsun YARADANIN EMRÝNE MUHALÝF OLUYORSUN YARADAN HAÞA VAKÝTLERÝ BÝLMÝYORMUYDU BU AKIL SADECE SANAMI VERÝLDÝ....valla sizi bilmem ben böyle insanlara ne saygý Duyarým nede eyvallahým vardýr...bunlarýn kurslarýný bi ara çok yakýndan takip ettim kafayý üþütenlerin çoðu buralardan çýkmýþ HAKÝKÝ ÞEYH RESULULLAHI býrakýpta hakiki TARÝKAT KELAMULLAHI BIRAKIPTA bunlarýn peþinden koþarsak olacaðý budur ....ARKADAÞLAR SÜNNETLERE VE AYETLERE SIMSIKI SARILIN BUNLARIN KENDÝLERÝNE BÝLE HAYRI YOK GERÇEK VARKEN BOÞ VAATLERE KANMAYIN RUZÝ MAHÞERDE HERKES NEFSÝ NEFSÝ DÝYECEK...ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERÝLEN MERHAMET VE HOÞGÖRÜ SAHÝBÝ OLAN CENABI HAKKIN EN SEVGÝLÝ HABÝBÝ RAHMET PEYGAMBERÝ ÜMMETÝM DÝYECEK ...DÝÐER PEYGAMBERLER BÝLE EFENDÝMÝZÝ ARAYACAK ...RABBÝM HEPÝMÝZE AKIL FÝKÝR ÝHSAN EYLESÝN..:(

peki kardes de bakalim, diyanet bu sene ne yapti.. ordaki alimlerde mi bilmiyordu, kuzey bölgelerdeki vakit olaylarini.. söyle bakalim türkiyede en güvenilir merci diyanetse bu sene peki niye o "bütün kafayi üsütenler ordan cikmis" diye bahsettigin cemaatle ayni uygulamayi yapmis.. Bence bu cemaatten daha cok diyaneti sorgulamalisin.. Ayrica eger burda medeni bir sekilde tartisilacaksa, hakarete kacmadan bu yapilmalidir...

ayrica sivaslim kerdes, tabiiki türkiyede bu olay gecersiz.. Bu olay sadece kutuba yakin belli bir derecenin üstünde olan ülkeler icin gecerli.. esinizin bilmemesi dogal..

Ayrica canberra hanim, benimde cesitli cemaatlerde bircok arkadasim mevcut, ve bircogunun sohbetlerine katildim..

selam ve dua ile..
Gönderen: 25.11.2007 - 22:39
1686 Mesaj -
Ayrica canberra hanim, benimde cesitli cemaatlerde bircok arkadasim mevcut, ve bircogunun sohbetlerine katildim..

selam ve dua ile..

Mubarek kardesim.....Böyle tek tek cümle pesine düsersek bu isin sonu gelmez ama ben bir ablan olarak aciklayayim ne demek istedigimi....
Yani benim bilgim bu cemaatle ilgili kulaktan dolma degil ...Onlarla olan muhabbetim ,zamam zamanda manevi alis verislerim sayesinde edindigim izlenimlerimdir anlaminda yazdim....

Elbetteki sizinde güzel ,kiymetli sohbet ortamlariniz vardir...bunu tahmin edebiliyorum...genc yasiniza ragmen islamin piril piril genclerindensiniz masallah...bu konularda en ufak bir tereddüt yok...hatta yanilmiyorsam sizdiniz ilahi dinlertmistiniz...yaniliyorsamda hakkinizi helal edin....konulari cok fazla uzatmaktan hoslanmiyorum...sizinde bunu anlamanizi bekliyorum kardesim..selam ve dua ile
Gönderen: 25.11.2007 - 22:53
164 Mesaj -
evet bencede uzatmaya gerek yok.. bakin Önemli ve saglam kaynaklardan bir tanesi Hanefi mezhebi üzerine bu konu hakkinda ne diyor.. Bencede hersey acik ve secik...

ESKI DIYANET ISLERI BASKANI Ömer Nasuhi bilmenin yazdigi Büyük Islam Ilmihalinde (bu kitapta Hanefinin, Safinin, Malikinin ve Hanbelinin hükümleri toplanmakta)

121ci sayfada namaz vakitleri bapinda söyle yaziyor:

"Vakit namazin sarti oldugu gibi, vucubunda sebebidir. Bu bakimdan,
bir yerde namaz vakitlerinden biri veya ikisi bulunmasa, o vakitlere ait olan namazlar, o yer halkina farz olmaz. Bazi bölgelerde yilin bir mevsiminde daha safak kaypolmadan fecir dogarak sabah vakti girmektedir. Bu gibi yerlerde yatzi namazi DÜSMÜS olur, çünkü yatsinin vakti BULUNMAMISTIR."

Imami Safi olsun Imami Maliki olsun Hanbeli olsun, CÜMLE EHLI SÜNNET Vaktin farz oldugunu tasdiklemistir!!!

1 Ayet-i Kerime..
Nisa Suresi 103)

Esteuzubillah

"Çünkü namaz, müminler üzerine MUAYYEN, BELLI VAKITLERDE yazili bir FARZ bulunuyor."

Sanirim tartismaya daha gerek yok hersey ortada..
selam ve dua ile..

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son delikanli_51 tarafından, 25.11.2007 - 23:00 tarihinde.
Gönderen: 25.11.2007 - 22:56
164 Mesaj -
bir üst mesaja ekleme...

Peki yatsi namazi girmediginde ne yapilmali? Safi olan yinede niyet eder ve kilar, LAKIN Hanefi olan, girmeyen namaza niyet etmez. FAKAT, "Üzerime farz olupta SAKIT OLMAYAN en son yatsi namazina" diye niyet edip kaza edercesine kilmalari evla olanidir. AYNEN CUMADA ZUHRU AHIRIN YAPILDIGI GIBI...

sonuçta terk edilmisligi yok,

olmayan terk edilmez.

Yerine Zuhru Ahir (cumanin girmesi ile öglenin "çikmasi"göz kırpma deki gibi sakit olmayana niyet edilir.

Hayirli geceler..
Gönderen: 25.11.2007 - 23:14
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 819 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Huseyin Gurbuz (49), hayrunisa2006 (52), paradies (45), gurbetci mucahi.. (50), ZEYVAH (37), mustafapala74 (38), genc haf&#253;z (34), _?=)(/ (41), ist1965m (59), carina_caresse (36), carina.caresse (36), carina_caressee (36), es_me (38), vuslatim (36), mustafakemalpas.. (39), garibb (48), mdadag (53), CILGIN28 (59), mahmut aga (52), ilhan_27 (46), yunus_emre1983 (41), mchd (49), aozkan78 (46), ertan-1 (54), hittmann313 (49), ahmetolsun (43), feyza20 (39), yilmaz47 (49), babasininkizi86 (38), yasam (42), Ebu_AkiL (43), red_knight (39), HuseyinAbi (49)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.64722 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.