lopinavir ritonavir hydroxychloroquine colchicine generique stromectol lopinavir ritonavir aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Ölümü Düşünmek

önceki konu   diğer konu
11 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ölümü Düşünmek
365 Mesaj -
Ölümü Düþünmek

...Sen o zalimleri can çekiþirken bir görsen! Melekler ellerini uzatýp: "Haydi çýkarýn canýnýzý bedenlerinizden!" derler. "Bugün Allah adýna haksýz yere söyledikleriniz ve O'nun ayetlerine karþý büyüklük tasladýðýnýz için hor ve hakir edici azabla cezalandýrýlacaðýnýz gündür.” (En'am; 93) Hz. Osman (R.A.), bir kabir baþýnda durduðu zaman aðlar ve sakalýný göz yaþlarýyla ýslatýrdý. Bu þekilde aðlamasýnýn sebebi sorulduðunda da þunu söylerdi: “Hz. Peygamber (S.A.V.)'den duydum, buyurdu ki; “Kabir, ahiret duraklarýnýn birincisidir. Kurtulanlar ve helak olanlar bu merhalede ayrýlýrlar. Burada kurtulanlarýn iþi sonraki duraklarda daha kolay, helak olanlarýn iþi ise sonraki merhalelerde daha zordur. Kabirden korkunç (daha ibret verici) manzara görmedim.” (Tirmizi) Ýnsanýn ölümünden itibaren baþlayýp tekrar dirileceði ana dek kabirde geçen zamana berzah alemi denir. Her insan dünyada ne ekti ise ahirette onu biçecektir. Buna göre dünyada nasýl yaþamýþ ise kabirde de ona göre karþýlanacaktýr. Eðer dünyada iyi olarak, yani iman ve iyi amel sahibi olarak yaþamýþ ise, kabirdeki hali iyi olur.
Dünya hayatýný kötü olarak günahlarla geçirmiþ ise, kabirdeki durumu da kötü olacaktýr. Ýnsan dünyada yaptýðý tüm iþlerinden sorumludur. Ýyi iþlerinden dolayý mükafat kötü iþlerinden dolayý da ceza görecektir. Ahiret aleminde mükafat ve ceza görmenin ilk yeri de kabirdir. ..
Anlatýldýðýna göre, yeryüzü her gün beþ kere dile gelerek insanlara þöyle seslenir:
1-) Ey Ademoðlu! Þimdi sýrtýmda yürüyorsun, ama varacaðýn yer benim karnýmdýr (kabirdir).
2-) Ey Ademoðlu! Þimdi benim sýrtýmda renk renk yiyecekler yiyorsun, ama sonunda seni böcekler yiyecektir.
3-) Ey Ademoðlu! Þimdi sýrtýmdayken gülüyor-sun, ama sonunda karnýmda aðlayacaksýn.
4-) Ey Ademoðlu! Þimdi sýrtýmda sevinçlisin, ama yarýn karnýmda üzüntü çekeceksin.
5-) Ey Ademoðlu! Bugün sýrtýmda günah iþli-yorsun, ama yarýn karnýmda azap çekeceksin.

Bildirildiðine göre Useyd b. Abdurrahman þöyle demiþtir: Bana anlatýldýðýna göre mü'min kul ölünce cenazesini taþýyanlara “Çabuk olun, beni biran önce mezarýma ulaþtýrýn.” der. Mezarýna konunca da toprak dile gelerek ona þöyle seslenir;
“Ben seni üzerimde yaþ arken seviyordum. Þimdi ise seni daha çok seviyorum.”
Buna karþýlýk kafir bir kul önce cenazesini taþýyanlara “ Aman, beni geri götürün.” diye baðýrýr. Mezarýna konunca da toprak dile gelerek ona þöyle der; “Ben senden üzerimde yaþarken zaten nefret ederdim. Þimdi ise daha çok nefret ediyorum.”
Hz. Peygamber (S.A.V.) hadis-i þerifte þöyle buyurmuþtur: “Ölü mezara konduðu vakit mezar; “Yazýklar olsun sana ey ademoðlu, benim hakkýmda seni kim aldattý? Benim fitne, karanlýk, yalnýzlýk ve kurtlar, böcekler yeri olduðumu bilmiyormuydun? Üzerimde bir ileri bir geri gezinip dururken beni düþünmedin mi?” der.
Þayet iyi insan ise onun namýna bir yetkili mezara cevap verir ve der ki; “Bu adam iyiliði amretti ve kötülükten sakýndýrdý ise ne dersin?” Mezar; “O zaman ben onun için yeþil bir bahçe olurum. Cesedi de nur olur ve ruhu Allah'a yükselir.” (Taberani, Hakim, Ýbn Ebi'd
Gönderen: 25.06.2007 - 14:46
Bu Mesaji Bildir   mev@ üyenin diger mesajlarini ara mev@ üyenin Profiline bak mev@ üyeye özel mesaj gönder mev@ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  
2765 Mesaj -
çook güzel faydalý bir paylaþým teþekkürler

Allah Razı Olsun

"Ölümü çok anýp günahlardan kaçanýn kabri, Cennet
bahçesi olur. Ölümü unutup günahlara dalan kimse
kabri de Cehennem çukuru olur." (Süfyan-ý Sevri)

"En akýllýnýz, ölümü çok hatýrlayan, ahiret için azýk
toplamakta acele edendir. Ölümü çok hatýrlayan dünya
ve ahiret saadetine kavuþur." [Taberani]

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Gönderen: 25.06.2007 - 15:08
Bu Mesaji Bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diger mesajlarini ara ~HiLaLaY~ üyenin Profiline bak ~HiLaLaY~ üyeye özel mesaj gönder ~HiLaLaY~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
mev@ su an offline mev@  
365 Mesaj -
ölüm musliman icin bir kurtuluþtur rabbým cennetý alasýna giren kullarýndan eylesýn bizleri kardeþlerim katýlým icin tþk selam ve münacat ile inþ
Gönderen: 25.06.2007 - 15:52
Bu Mesaji Bildir   mev@ üyenin diger mesajlarini ara mev@ üyenin Profiline bak mev@ üyeye özel mesaj gönder mev@ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
serzen su an offline serzen  
RE: Rabıtayı mevt
231 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý ~HiLaLaY~

çook güzel faydalý bir paylaþým teþekkürler

Allah Razı Olsun

"Ölümü çok anýp günahlardan kaçanýn kabri, Cennet
bahçesi olur. Ölümü unutup günahlara dalan kimse
kabri de Cehennem çukuru olur." (Süfyan-ý Sevri)

"En akýllýnýz, ölümü çok hatýrlayan, ahiret için azýk
toplamakta acele edendir. Ölümü çok hatýrlayan dünya
ve ahiret saadetine kavuþur." [Taberani]

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Gönderen: 25.06.2007 - 15:58
Bu Mesaji Bildir   serzen üyenin diger mesajlarini ara serzen üyenin Profiline bak serzen üyeye özel mesaj gönder serzen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ESMA_HHH su an offline ESMA_HHH  
17 Mesaj -
ALLAH CC RAZI OLSUN
Gönderen: 23.07.2007 - 14:37
Bu Mesaji Bildir   ESMA_HHH üyenin diger mesajlarini ara ESMA_HHH üyenin Profiline bak ESMA_HHH üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
melek saçkesen su an offline melek saçkesen  
5 Mesaj
yazýlarýnýz için allah razý olsun
Gönderen: 23.07.2007 - 16:41
Bu Mesaji Bildir   melek saçkesen üyenin diger mesajlarini ara melek saçkesen üyenin Profiline bak melek saçkesen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
mev@ su an offline mev@  
365 Mesaj -
amin amin kardeþim cumlemýzden razý olsun inþ selam ve dua ile inþ
Gönderen: 24.07.2007 - 00:02
Gast gülhan  
Misafir
güzel ve düþünmmiz gereken anlamlý bir konu emeðinize saðlýk
Gönderen: 24.07.2007 - 00:31
Bu Mesaji Bildir   Yukari
mev@ su an offline mev@  
365 Mesaj -
Allah Razı Olsun selam ve münacetle inþ
Gönderen: 24.07.2007 - 02:15
kayrabahar su an offline kayrabahar  
140 Mesaj -
Allah Razı Olsun paylasim icin tsk selam ve dua ile kardesim...
Gönderen: 24.07.2007 - 09:34
Bu Mesaji Bildir   kayrabahar üyenin diger mesajlarini ara kayrabahar üyenin Profiline bak kayrabahar üyeye özel mesaj gönder kayrabahar üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
mev@ su an offline mev@  
365 Mesaj -
ALLAH razý olsun selam ve münacat ile
Gönderen: 24.07.2007 - 14:07
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 841 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
nokta54 (45), karapapak (46), dosteren (60), ahmetkaya5v (40), AKIN TALHA (45), memetnur (60), ssarikoc2003 (43), yolcuxxx (38), adige11 (46), aydemir (45), terekeme (), tolga_27 (44), turkcomtayfur (), CNN (44), faruk741 (39), kürtislam (37), kenan_k (59), ercosserdar (42), siyahi (46), Ay Yuzlum (42), sevgim (45), sekersey (55), Melek_90 (34), mkilincarslan (33), emel meydan (48), karabela2000 (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59634 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.