stromectol ivermektin kaletra chloroquine colchicine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » ARKADASLAR BIR SORUM VAR? BIR HADIS HAKKINDA

önceki konu   diğer konu
12 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    ARKADASLAR BIR SORUM VAR? BIR HADIS HAKKINDA
582 Mesaj -
Selamun Aleykum degerli kardeslerim. Kafami kurcalayan su hadisin zayifmi yoksa sahih bir hadismi oldugunu meak ediyorum. bunu detayli bir sekilde aciklayabilirmisiniz?

Hadis su:" HIC OLMIYECEKMIS GIBI DUNYAYA, YARIN OLECEKMIS GIBI AHIRETE CALIS" Bu hadis kafami karistiriyor.

Cunku Hic olmeme dusuncesi Allah'in kanunlarina ters bir dusuncedir. Yarin olecekmis gibi ahiret'e ise, olumu her an arkamizda hissetmemiz lazim. buda tuhafima gidiyor. Bu Hadisin asli nedir Acaba?

VESSELAM...

CEVABINIZI BEKLIYORUM KARDESLER. ALLAH'A EMANET OLUN.mesaj
Gönderen: 24.05.2007 - 12:29
Bu Mesaji Bildir   Cihan-63 üyenin diger mesajlarini ara Cihan-63 üyenin Profiline bak Cihan-63 üyeye özel mesaj gönder Cihan-63 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
MAHMUD DOGAN su an offline MAHMUD DOGAN  
244 Mesaj -
evet cihan abi bende ayný sorunu yaþayanlardaným
malesef baðzý aile büyüklerimizden hadisin sadece bu bölümünü
HIC OLMIYECEKMIS GIBI DUNYAYA kýsmýnýn üzerinde durarak dünyevi isteklerini dile getiriyolar...aðýretede çalýþ dediðinde ooo bir sürü laf çýkýyo...
düsün mesaj

Allah'ým hakkýmýzda hayýrlýsýný nasib etsin ...
selam ve dua ile...gül
Gönderen: 24.05.2007 - 13:10
Bu Mesaji Bildir   MAHMUD DOGAN üyenin diger mesajlarini ara MAHMUD DOGAN üyenin Profiline bak MAHMUD DOGAN üyeye özel mesaj gönder MAHMUD DOGAN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
nurseven su an offline nurseven  
54 Mesaj -
abiðlerim ben sizler kadar bilgili deðilim ama bu hadis farz olan ibadetlerimizi ihmal etmeden de bu dünya kazanýlabiliri anlatýyor mesela en önemli olan namaz ibadetimiz bir insan öðlen namazýný kýldýðýnda ikindi vaktine kadar yaptýðý helal dunyalýk iþler ibadet hükmüne geçiyormuþ 5 vakit namazýmýzý kýlan bir insaný düþünürsek dünya iþiyle birlik te ahiretinide untmamýþ olur.bir yanlýþým varsa düzeltirsiniz.ALLAHA EMANET OLUN.
Gönderen: 24.05.2007 - 13:37
Bu Mesaji Bildir   nurseven üyenin diger mesajlarini ara nurseven üyenin Profiline bak nurseven üyeye özel mesaj gönder nurseven üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
endulus su an offline endulus  
611 Mesaj -
Bu hadisin sahih olup olmadigi konusunda bir fikrim olmamasina ragmen, söylenemk istenenin;

Dünya malina ehemniyet verin anlaminda degilde, tembellik edip isten, cevrenizde olup bitenden soyutlanmayin, caliskan ve katilimci olun bir seyler üretin anlami cikarilabilir.

Peygamber Efendimizin (sav)bir hadisi serifinde ise "kiyametin koptugunu gördügünüzde elinizde bir fidan dikiyor olsaniz o fidani dikin" mealinde hadisi bizleri tembellikten uzak durmamiz, yaptigimiz isleri neticelendirmemiz gerektigini bildirmektedir..
Gönderen: 24.05.2007 - 13:43
Bu Mesaji Bildir   endulus üyenin diger mesajlarini ara endulus üyenin Profiline bak endulus üyeye özel mesaj gönder endulus üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammed yusa su an offline muhammed yusa  
944 Mesaj -
“Hiç ölmeyeceðini zanneden biri gibi çalýþ, yarýn ölecek biri gibi de tedbirli ol.” Câmiu’s-Sagîr, 2:12, Hadis No:1201.

Bu rivayette dünyaya teþvik deðil ahirete teþvik vardýr. Yani insanlarda dünyaya çalýþma meyli olduðundan bu sözle dünyaya çalýþtýðýnýz kadar ahirete de çalýþýnýz yönünde insanlar teþvik edilmektedir.
küttübü sitteden geçen bu hadisin sahihliðine dair geçerli bir kanýt yok abim.... biz bu konuyu yýllar önce tartýþmýþtýk hocamýzýn bu konudaki görüþü böyleydi......daha sonrada hiç kullanmadýk....
wesselam
not: abi msnden selam vermiþsin aleykum selam hakkýný helal et pc de msn de açýktý ama ben yoktum hanýmý hastaneye götürmüþtüm pc yide msn yide kapatmayý unutmuþum hakkýný helal et can abim....
Gönderen: 24.05.2007 - 14:26
Bu Mesaji Bildir   muhammed yusa üyenin diger mesajlarini ara muhammed yusa üyenin Profiline bak muhammed yusa üyeye özel mesaj gönder muhammed yusa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Cihan-63 su an offline Cihan-63  
582 Mesaj -
ALLAH razi olsun yorumlariniz icin. Ama yinede tam olarak bu hadis konusunda tatmi olamadim. acba bu hadis farkli bir sekildeydide sonradan mi bu seklini aldi. ornegin. belkide soyleydi. " BUGUN YASAYACAKMIS GIBI DUNYAYA, HERAN OLECEKMIS GIBI AHIRETE CALIS" OLAMAZMI SIZCE.

endulus kardes;

[Dünya malina ehemniyet verin anlaminda degilde, tembellik edip isten, cevrenizde olup bitenden soyutlanmayin, caliskan ve katilimci olun bir seyler üretin anlami cikarilabilir]

endulus kardes ustteki yaziniza yonelik bir hadis verebilirim. ornegin su hadis."IKI GUNU BIR OLAN ZARARDADIR" diye buyuruyor efendimiz. Buda hayatin her alani icin kullanilmistir. hem is hem ilim, hem ibadet yonunde kullanilmistir.

hasa ben yanlistir demiyorum yazdigim hadise, ama bana dusununce ve uzun emel ile ilgili hadisler okuyunca celiski olusuyor bende.
Uzun emel
Sual: Tul-i emelin [uzun emelin] dindeki yeri nedir?
CEVAP
Peygamber efendimiz, üç tane çubuk aldý. Birini önüne, birini de yanýna dikti. Diðerini de uzaklara attý. Sonra, (Bu çubuk insan, yanýndaki de eceli, uzaktaki ise emelidir. Ýnsan emellerinin peþinde koþar; fakat eceli onu yakalar, emeline ulaþamaz) buyurdu.

Ölüm korkunç olduðu halde, insanlarýn ölümden habersiz gibi yaþamalarý, ölümü az düþündüklerindendir. Hatta dünya zevkleri ile meþgul olan kalb ile düþününce etkisi az olur veya hiç olmaz. Korkunç olan ölümün kolay geçmesi için, ölümü hatýrdan hiç çýkarmamak gerekir. Bunun için de, kendi arkadaþlarýndan kendinden önce ölüp, çoluk çocuklarýný, mallarýný, dostlarýný býrakarak toprak altýna girenleri düþünmelidir. Makam sahibi olanlarýn etki ve yetkilerinin kalmadýðý, topraðýn onlarý nasýl çürüttüðü, düþünülmelidir. Hayatta iken neler yapýyor, nasýl konuþuyorlardý. Yapýlacak birçok iþi vardý. Ölümü unutup yaþýyorlardý. Kimi malý ile kimi makamý ile, kimi gençliði ile gururlanýyordu. Ölüm bunlarý ansýzýn yakaladý. Þimdi hepsi unutulup gitti, hayal oldu.
Gönderen: 24.05.2007 - 14:27
Bu Mesaji Bildir   Cihan-63 üyenin diger mesajlarini ara Cihan-63 üyenin Profiline bak Cihan-63 üyeye özel mesaj gönder Cihan-63 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Nur_Beyza su an offline Nur_Beyza  
714 Mesaj -
Ben yanlis biliyorsam lutfen duzeltin bu hadisin tamami soyle degilmiydi.Dunyayi butun butun terk etmeyiniz.Hiç ölmiyecekmiþ gibi dünyaya,yarýn ölecekmiþ gibi ahirete çalýþýnýz.

Cihan abi ben bu hadisten sunu cikariyorum bana dokunmaya yilan bin yil yasasin diyen insanlar varya onlardan olmayin.Yapilan zulumlere eziyetlere gozlerinizi kapamayin hani vardir ya cogu insanlar oyle namazini kilar ibadetini en guzel sekliyle yapar ama o kadar kendini kaptirmistirki dunyada olup bitenlere kulak tikamistir zaten Rabbimizde sevmez dunyadan kopup tek ibadetle vakit gecirmemizi cunku sen cevrendeki haksizliklara goz yumuyor dini sadece kendin yasayip millete bir faydan olmuyorsa iste o zaman sadece gorevin olan ibadetleri yapar ve siradan bir musluman olursun ama cihad yapmazsan millete faydan yoksa o zaman ne anlama gelir dunyada yasamanin.Burdaki hadis bunu anlatiyor bence hic olmicekmis gibi yani ibadetini yine yap yine gorevlerini bil ama dunyaya fayladi bir insan ol haksizliklara karsi gel cihadini yap gozu yumuk olma insanlara faydali ol ama unutma birde olum var onuda hatirla ve ona gore yasa hem ahirete kendin icin calis hemde bu dunyaya bir faydan olsun insanlik adina islamiyet adina calis.Ben bu sonucu cikardim.Tamamen dunyadan kopmakta iyi degil cunku bir insani dusunun adam 24 saat namaz kiliyo kuran okuyo zikir cekiyo devamli ibadet yapiyo ama calismiyo hanimi cocuklari ser sefil ne ailesine de nede islamiyete bir faydasivar.Anlatilmak istenen bu bence hem bu dunyaya calis hem oteki dunyaya.Burda mecazi anlamda kullanilmis hic olmiyecekmis gibi bu dunyaya calis.Gercek anlamda elbet olamaz.Umarim anlatabilmisimdir abim.Selametle..

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Nur_BEYZA tarafından, 24.05.2007 - 14:54 tarihinde.
Gönderen: 24.05.2007 - 14:45
Bu Mesaji Bildir   Nur_Beyza üyenin diger mesajlarini ara Nur_Beyza üyenin Profiline bak Nur_Beyza üyeye özel mesaj gönder Nur_Beyza üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
582 Mesaj -
[Azrail aleyhisselamla kardeþ gibi görüþen Yakub aleyhisselam dedi ki:
- Senden bir ricada bulunacaðým. Ecelim yaklaþýnca bana haber ver!
- Sana birkaç haberci gelir.
Bir müddet sonra Hz.Azrail yine gelir. Hz.Yakub sorar:
- Ziyaretime mi geldin?
- Canýný almaya geldim.
- Hani bana birkaç haberci gelecekti?
- Sana haberci gelmedi mi? Saçlarýn aðarmadý mý? Vücudun zayýflamadý mý? Dimdik duran belin bükülmedi mi?

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Ýnsan öleceði zamaný bilseydi, aklý baþýndan giderdi. Ýyi ki ölüm vakti gizlendi. Eðer gaflet olmasaydý, hiç kimse bir iþine bakmazdý. Gaflet ve uzun emel, kötü olduðu kadar ayný zamanda iki büyük nimettir. Eðer bu ikisi olmasaydý, müslüman sokakta yürüyemez hale gelirdi.

Ýnsan genelde ahmak olarak yaratýlmýþtýr. Eðer her þeyi inceden inceye düþünebilseydi, hiç kimse geçimi için çalýþmazdý. Dünya, mamurluðunu, ahmaklarýn gafletine borçludur.

Ne gariptir ki, ölüm senin peþinde, sen ise dünyalýk peþindesin.
Zahitlik, kaba kumaþ giymek deðil, uzun emeli býrakmaktýr.

Ölüm boyna asýlý, dünya ise sýrtýnýza yüklenmiþtir. Ýnsan, kýlýç, boynuna vurulacak gibi ölüme hazýr olmalýdýr.

Her gün ölüme yaklaþmaktasýn. Ecelin geldi denilmeden ölüme öyle hazýrlýklý ol ki, Azrail aleyhisselam gelince, (Az izin ver de, bende hakký olanlarla helalleþeyim, oðluma telefon edeyim, þu iþimi þöyle yapsýn, kiminde borcum var, kiminde alacaðým var. Bu iþlerimi bir halledeyim) demek ihtiyacýný hissetmemek gerekir. Vasiyeti her zaman hazýr bulundurmalýdýr.]

Yukaridaki yazilanlara gore hadisi kiyaslarsak ne derece uyar. ornegin "hic olmiyecekmis gibi dunyaya" cumlesini. nasil bir anlam ifade eder sizce. Lutfen katilin sizde gorusunuzu soyleyin.

tefekkur edelim ve anlamaya calisalim. Bizim icin olcu Kuran ve sunnet ise, bu olculer icerisnde degerlendirelim bunu.

Muhammed kardes hakim helal olsun kardesim. Msn'yi acik gorunce bir selam vereyim demistim sadece. ALLAH'A EMANET OLUN KARDESLER. CEVAP BEKLIYORUM.
Gönderen: 24.05.2007 - 14:48
RE:
582 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Nur_BEYZA

Ben yanlis biliyorsam lutfen duzeltin bu hadisin tamami soyle degilmiydi.Dunyayi butun butun terk etmeyiniz.Hiç ölmiyecekmiþ gibi dünyaya,yarýn ölecekmiþ gibi ahirete çalýþýnýz.

Cihan abi ben bu hadisten sunu cikariyorum bana dokunmaya yilan bin yil yasasin diyen insanlar varya onlardan olmayin.Yapilan zulumlere eziyetlere gozlerinizi kapamayin hani vardir ya cogu insanlar oyle namazini kilar ibadetini en guzel sekliyle yapar ama o kadar kendini kaptirmistirki dunyada olup bitenlere kulak tikamistir zaten Rabbimizde sevmez dunyadan kopup tek ibadetle vakit gecirmemizi cunku sen cevrendeki haksizliklara goz yumuyor dini sadece kendin yasayip millete bir faydan olmuyorsa iste o zaman sadece gorevin olan ibadetleri yapar ve siradan bir musluman olursun ama cihad yapmazsan millete faydan yoksa o zaman ne anlama gelir dunyada yasamanin.Burdaki hadis bunu anlatiyor bence hic olmicekmis gibi yani ibadetini yine yap yine gorevlerini bil ama dunyaya fayladi bir insan ol haksizliklara karsi gel cihadini yap gozu yumuk olma insanlara faydali ol ama unutma birde olum var onuda hatirla ve ona gore yasa hep ahirete kendin icin calis hemde bu dunyaya bir faydan olsun insanlik adina islamiyet adina calis.Ben bu sonucu cikardim.Tamamen dunyadan kopmakta iyi degil cunku bir insani dusunun adam 24 saat namaz kiliyo kuran okuyo zikir cekiyo devamli ibadet yapiyo ama calismiyo hanimi cocuklari ser sefil ne ailesine de nede islamiyete bir faydasivar.Anlatilmak istenen bu bence hem bu dunyaya calis hem oteki dunyaya.Burda mecazi anlamda kullanilmis hic olmiyecekmis gibi bu dunyaya calis.Gercek anlamda elbet olamaz.Umarim anlatabilmisimdir abim.Selametle..

Nur beyza kardes senin yazdiklarina katiliyorum. Ancak din sadece namaz kilmak, oruc tutmak, hacca gitmek, yani sadece kendini dusunmek degildir. cihat etmek, coluk colugunun kismetini helal yolla calisip temin etmek, Allah icin, kur'an icin, Muslumanlar icin gayret caba sarfetmek'de ibadetten sayiliyor.

Bu hadis tam olarak bu manaya gelmiyor bana gore. [Hic olmiyecekmis]
kelimelri beni dusunduruyor. [yarin olecekmis gibi] kelimeside beni dusunduruyor dogrusu. Cunku heran olum yanimizdadir. yarini dusunmek yanlis olur sanirim. hic olmemeyide dusunmek Allah'in kanunlarina ters gelir. Bu hadis'i iyi arastirmak lazim bence. katkilarin icin Allah Razı Olsun Nur Beyza kardesim.
Gönderen: 24.05.2007 - 15:01
Nur_Beyza su an offline Nur_Beyza  
RE: RE:
714 Mesaj -
[/quote]
Nur beyza kardes senin yazdiklarina katiliyorum. Ancak din sadece namaz kilmak, oruc tutmak, hacca gitmek, yani sadece kendini dusunmek degildir. cihat etmek, coluk colugunun kismetini helal yolla calisip temin etmek, Allah icin, kur'an icin, Muslumanlar icin gayret caba sarfetmek'de ibadetten sayiliyor. [/quote]

Abi iste bende bundan bahsediyordum sadece namaz kilmakla yada diger ibadetleri yapmakla olmaz bu is yukardada dedigim gibi gercek bir mumin olabilmek icin bunlar yetmez.Birde sozcuklere fazla takilma cunku mecazi anlamda nice hadisler var burda bunun anlamini en guzel sekilde cikarmak buyuk alimlere ve bizlere dusuyo.Selametle...
Gönderen: 24.05.2007 - 15:12
Bu Mesaji Bildir   Nur_Beyza üyenin diger mesajlarini ara Nur_Beyza üyenin Profiline bak Nur_Beyza üyeye özel mesaj gönder Nur_Beyza üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
2687 Mesaj -
Hiç ölmeyeceðini zanneden biri gibi çalýþ, yarýn ölecek biri gibi de tedbirli ol.” Câmiu’s-Sagîr, 2:12, Hadis No:1201.

Bu rivayette dünyaya teþvik deðil ahirete teþvik vardýr. insanlarda dünyaya çalýþma meyli olduðundan bu sözle dünyaya çalýþtýðýnýz kadar ahirete de çalýþýnýz yönünde insanlar teþvik edilmektedir.

Ölüm insan için en büyük ibret ve en etkili öðüttür. Ölüm gerçeðinden uzak olarak sürdürülen hayatlar yitik ve ziyan edilmiþ hayatlardýr. Sonu da apaçýk hüsrandýr. Dünyaya hiç ölmeyecekmiþ gibi baðlananlar kuþkusuz aldanmýþlardýr. Aslolan hiç ölmeyecekmiþ gibi dünya için, hemen ölecekmiþ gibi de ahiret için çalýþmaktýr.

Beyhakî ve îbn Kuteybe zayif senetlerle rivayet etmislerdir, ama Elbanî -biraz tereddütle karsilamak gerekse de- "Bu hadisin Rasulüllah (sav)'a varan bir asli bilinmemektedir" der. Yani hadis rivayet yönünden çok saibelidir. Dirayet yönüne gelince: Önce Hadisin arapçasi fasih degil, yapma bir Arapçayi andirir. Ikinci ve daha önemli olarak, manasi en az iki Kur'an ayetiyle zitlik arz eder: l. Geçmis milletlerin hatali tutumlari kinanirken onlara "hiç ölmeyecekmis gibi yüksek köskler, kaleler mi ediniyorsunuz?" denir. Demek ki, hiç ölmeyecekmis gibi çalismak yerilen bir vasiftir. Karun kissasi münasebetiyle: "Allah (cc)'in sana verdigi (varlikta) Ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma" buyurulur. Demek ki, esas olan ahiret yurdunu aramaktir. Dünya ahirete nispetle ne ise önem derecesi de o olacaktir. Binaenaleyh, sözü edilen Hadis, en azindan çok zayif olmus olur (uydurma olmaya daha yakindir) ve buna hiç bir hüküm bina edilemez (Allahu alem).

yorumlar bunlar
Gönderen: 24.05.2007 - 15:28
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
582 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý NurBahcesi

Hiç ölmeyeceðini zanneden biri gibi çalýþ, yarýn ölecek biri gibi de tedbirli ol.” Câmiu’s-Sagîr, 2:12, Hadis No:1201.

Bu rivayette dünyaya teþvik deðil ahirete teþvik vardýr. insanlarda dünyaya çalýþma meyli olduðundan bu sözle dünyaya çalýþtýðýnýz kadar ahirete de çalýþýnýz yönünde insanlar teþvik edilmektedir.

Ölüm insan için en büyük ibret ve en etkili öðüttür. Ölüm gerçeðinden uzak olarak sürdürülen hayatlar yitik ve ziyan edilmiþ hayatlardýr. Sonu da apaçýk hüsrandýr. Dünyaya hiç ölmeyecekmiþ gibi baðlananlar kuþkusuz aldanmýþlardýr. Aslolan hiç ölmeyecekmiþ gibi dünya için, hemen ölecekmiþ gibi de ahiret için çalýþmaktýr.

Beyhakî ve îbn Kuteybe zayif senetlerle rivayet etmislerdir, ama Elbanî -biraz tereddütle karsilamak gerekse de- "Bu hadisin Rasulüllah (sav)'a varan bir asli bilinmemektedir" der. Yani hadis rivayet yönünden çok saibelidir. Dirayet yönüne gelince: Önce Hadisin arapçasi fasih degil, yapma bir Arapçayi andirir. Ikinci ve daha önemli olarak, manasi en az iki Kur'an ayetiyle zitlik arz eder: l. Geçmis milletlerin hatali tutumlari kinanirken onlara "hiç ölmeyecekmis gibi yüksek köskler, kaleler mi ediniyorsunuz?" denir. Demek ki, hiç ölmeyecekmis gibi çalismak yerilen bir vasiftir. Karun kissasi münasebetiyle: "Allah (cc)'in sana verdigi (varlikta) Ahiret yurdunu ara. Dünyadan da nasibini unutma" buyurulur. Demek ki, esas olan ahiret yurdunu aramaktir. Dünya ahirete nispetle ne ise önem derecesi de o olacaktir. Binaenaleyh, sözü edilen Hadis, en azindan çok zayif olmus olur (uydurma olmaya daha yakindir) ve buna hiç bir hüküm bina edilemez (Allahu alem).

yorumlar bunlar

Allah Razı Olsun NUR BAHCESI KARDESIM. BU ACIKLAMANIZDAN DOLAYI BIRAZ TATMIN OLDUM. CUNKU DUSUNUNCE VE KURANA BAKINCA TERS GELIYOR. DIGER BAZI HADISLERE BAKINCADA, BU HADIS TAM TERS GELIYOR. ALLAH RAZI OLSUN.
Gönderen: 24.05.2007 - 15:42
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 956 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
nailgencer (44), Orchidee (37), onersinanc (67), sivas58 (59), selale 1 (48), kir cicegi (33), Türkiz (54), murad safak (48), hanik (56), musti58 (52), hvv23 (41), meryema (44), YUSSF (51), erdal.sahin (45), kadir_eyup (44), ufux (49), sankay (49), Ebu Muhammed (49), UmutK (47), yasmin79 (45), Turkiyeli 66 Ac.. (35), sayyad82 (42), Cerez (56), serapbuyukcivel.. (56), Mustafa. (53), crixso (47), fatihbeyza (51), aydinfuat1991 (34), bekar ögretmen (45), leventay24 (60), selyum (45), fatihmeskul (47), altug utku (46), emrebey (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60417 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.