generique kaletra kaletra stromectol generique plaquenil stromectol fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Bir deliye bir veli rolünü hiç denediniz mi?

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Bir deliye bir veli rolünü hiç denediniz mi?
61 Mesaj -

Bir araya gelmiþ olan erkeklerin hepsi de hanýmýndan þikayet ederek dertleþirler. Ancak bunlarý dinleyen Þam’ýn büyük alimi Ebu Müslim Havlani’de þikayet filan yoktur. Derler ki: - Veli gibi bir hanýma düþtün de sesin sedan çýkmýyor deðil mi? Omuzlarýný silkerek cevap verir:
- Bizimki veli filan deðil, kelimenin tam manasýyla delidir, deli!..

- Öyle ise derler, nasýl geçiniyorsun böyle deli biriyle? Cevap verir:

- Biz geçinmenin sýrrýný öðrendik de ondan... Büsbütün meraka düþerler.

- Deli gibi biriyle geçinmenin sýrrý nedir ki, derler. Þöyle izah eder Ebu Müslim geçinmenin sýrrýný. Der ki:

- Allahü Azimüþþan, Adem Aleyhisselam’ý topraktan yarattýðýnda bedenine önce aklý koydu. Akýllý bir adam oldu. Sonra öfkeyi yarattý, ona da Adem’in bedenine girmesini emretti. Öfke:

- Ben dedi Adem’in bedenine giremem. Çünkü orada akýl vardýr! Akýlla ikimiz bir yerde asla duramayýz!.. Buyurdu ki:

- Ey öfke! Sen Adem’in bedenine doðru yönel. Akýl senin geldiðini görünce hemen çýkýp gider, kendi yerini sana býrakýr. Böylece sen de akýlsýz kalan Adem’in bedeninde istediðin akýl dýþý iþleri icra edersin... Ebu Müslim burada der ki: - Ýþte biz hanýmla bu konuda anlaþtýk, dedik ki; mademki insana öfke gelince akýl çýkýp gidiyor, insan öfkeli anýnda akýlsýzýn biri oluyor, yani delinin ta kendisi haline geliyor. Öyle ise evde kim öfkelenirse sanki o an o delidir. Deliye karþý ise bir veli lazýmdýr. Ben öfkelenirsem hemen farkýna varacaksýn, sabýr gösterip ters cevap vermeyecek, veli rolüne gireceksin. Çünkü ben o an deli sayýldýðýmdan ‘deli adamdan her þey beklenir’ diyerek veli sabrýný göstereceksin. Öfkem gidip de aklým baþýma gelinceye kadar bir deliye bir veli rolünü sürdüreceksin...

- Ýþte der Ebu Müslim, aile hayatýmýzda biz hanýmla bu anlaþmayý uyguluyoruz... Ne zaman ben öfkelenirsem haným hemen karar veriyor; beye öfke geldi, akýl gitti. Akýlsýz insandan her türlü yanlýþ beklenebilir. Öyle ise bana düþen bir deliye bir veli rolüdür. Sabýr ve tahammülle akýl gelinceye kadar veli rolünde beklemektir. Ayný öfke hanýma gelirse bu defa da ben veli rolüne giriyor, onun öfkesi geçip de aklý baþýna gelinceye kadar ben veli rolünü sürdürüyorum...

Ebu Müslim bundan sonrasýný þöyle tamamlar: - Ýþte ey dostlar, siz de bir deliye bir veli rolüne girin, biriniz öfkelenince öteki veli rolünü tercih etsin, karþýlýk vermeyip öfkenin geçmesini beklesin.

Göreceksiniz ki tartýþma kýsa zamanda bitecek, taraflar birbirlerine sevgi, saygýyla dolacaktýr. Çünkü öfkelenen insan kendisine karþýlýk verilmeyip de sabýr gösterildiðini anladýðý andan itibaren içinde bir deðerlendirme yapar, bundan mutluluk duyarak sakinleþir...

Ebu Müslim; sakýn der, bir deliye bir veli rolü basit bir tedbir deyip de dudak büküp geçmeyin, sadece bir deneyin, yeter...

- Ne dersiniz, denesek mi bir deliye bir veli rolünü? Unutmamalý ki, delilikten zarar gelir; ama velilikten hiç zarar gelmez!..

Öyle ise elektrikli ortamlarda (bir deliye bir veli rolügöz kırpma hemen hatýrlanmalýdýr diye düþünüyorum. Bilmem siz ne dersiniz bu düþünceme?..

Yazar:
AHMED ÞAHÝN HOCAM
Gönderen: 12.03.2007 - 14:14
Bu Mesaji Bildir   aFFeT üyenin diger mesajlarini ara aFFeT üyenin Profiline bak aFFeT üyeye özel mesaj gönder aFFeT üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
.-.-Saliha-.-. su an offline .-.-Saliha-.-.  
514 Mesaj -
Affet kardesim...
Bu yaziyi paylastigin icin Allah razi olsun...
Cok hosuma gitti sevinçli

Insaallah birdahaki öfke aninda deneyecegim sevinçli
Gönderen: 29.03.2007 - 01:59
Bu Mesaji Bildir   .-.-Saliha-.-. üyenin diger mesajlarini ara .-.-Saliha-.-. üyenin Profiline bak .-.-Saliha-.-. üyeye özel mesaj gönder .-.-Saliha-.-. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
aFFeT su an offline aFFeT  
61 Mesaj -
.-.-Saliha-.-.

ALLAH SENDENDE RAZI OLSUN

INSALLAH BASARIRSIN
Gönderen: 31.03.2007 - 19:10
Bu Mesaji Bildir   aFFeT üyenin diger mesajlarini ara aFFeT üyenin Profiline bak aFFeT üyeye özel mesaj gönder aFFeT üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
1576 Mesaj -
Okumaya deger..
Uygulamaya deger..

Cok faydali bir ekleme olmus. Allah c.c. razi olsun.

Dua ile..

Gönderen: 13.05.2007 - 02:42
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RaVZaNuR su an offline RaVZaNuR  
Admin

700 Mesaj -
Günümüzde yeni evlenenler bu yaziyi cerceveletip evinizin en görünen yerine asmanizi tavsiye ederiz...

Her öfkelendigiiz zaman okur ve uygularsiiz...

Solugu ananizin evinde yada heimde yada mahkeme kapisinda almamis olursunuz ALLAH´in güzel kullari..

Yada dügünü olanlara bu yaziyi güzel bir kagida yazarak birde cerceveleyerek hediye etmek de güzel olur ne dersiniz?

Yuvanizdan huzur,mutluluk,bereket eksik olmasingül
Gönderen: 13.05.2007 - 10:21
Bu Mesaji Bildir   RaVZaNuR üyenin diger mesajlarini ara RaVZaNuR üyenin Profiline bak RaVZaNuR üyeye özel mesaj gönder RaVZaNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
muhammed yusa su an offline muhammed yusa  
RE:
944 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý RaVZaNuR

Günümüzde yeni evlenenler bu yaziyi cerceveletip evinizin en görünen yerine asmanizi tavsiye ederiz...

Her öfkelendigiiz zaman okur ve uygularsiiz...

Solugu ananizin evinde yada heimde yada mahkeme kapisinda almamis olursunuz ALLAH´in güzel kullari..

Yada dügünü olanlara bu yaziyi güzel bir kagida yazarak birde cerceveleyerek hediye etmek de güzel olur ne dersiniz?

Yuvanizdan huzur,mutluluk,bereket eksik olmasingül

sevinçli ÇOK DOÐRU BÝR DÜÞÜNCE Allah Razı Olsun
Gönderen: 13.05.2007 - 10:29
Bu Mesaji Bildir   muhammed yusa üyenin diger mesajlarini ara muhammed yusa üyenin Profiline bak muhammed yusa üyeye özel mesaj gönder muhammed yusa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 900 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mouharem68 (56), Mavi mutluluk (42), gardiyan (51), hüzünn (36), yanardag (49), kalebeyi (43), Trabzon61 (34), Kameraman_63 (61), Rabia1 (52), MaviguL (42), YSMNT (45), kardelen_06 (40), PembeGül (39), aliosmantr (37), safak13 (46), secere (47), yasargokmen (51), mehmet23 (53), HaBeSii (43), tkardelen (42), MUSTAFA ONUR (63), efendi54 (54), cemilakgun (48), þip&thorn.. (45), cemilakgün (48), Moehh80 (44), ismailbaturay (47), tümtürk (36), SaBoTaJ (124), resadiyeli84 (40), muhammedali_x (49), metinx (49), Fatih almanya (44)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.62895 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.