generique stromectol ivermectin lopinavir ritonavir ivermectin budesonide voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Abide kadın: Kara Fatma

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Abide kadın: Kara Fatma
406 Mesaj -
Abide kadýn: Kara Fatma

Her cephede savaþtý yoksulluk içinde öldü

Ýstiklâl Harbimizde çok sayýda kiþisel kahramanýmýz var. Ama bir “Kara Fatma” Fatma Seher var ki hepsinden ayrý.

Ýstiklâl Harbimizde çok sayýda kiþisel kahramanýmýz var. Bunlarýn öyküleri bugüne kadar çok yazýlýp anlatýldý. Ama bir “Kara Fatma” Fatma Seher var ki hepsinden ayrý. Hâlâ yazýlýp anlatýlsa bitecek cinsten deðil. “Kara Fatma” Ýstiklâl Harbimizin en simgesel kahramaný. Ailece Ýstiklâl Harbine katýlýrlar ve birçok cephede büyük baþarýlar gösterirler. Üsteðmen rütbesiyle emekli olan “Kara Fatma”, kendisine baðlanan emekli maaþýný da hayýr kurumuna baðýþlar. 1933 yýlýnda ise yoksulluktan Ýstanbul’da Rus manastýrýna sýðýnýr. 1955 yýlýnda öldüðünde ise yine yoksuldur. Týpký ayný dönem silah arkadaþlýðý yapan “Kartallý Kâzým” gibi...

Kara Fatma kimdir?
1878 yýlýnda Erzurum’da dünyaya gelir. Balkan Harbi’nde eþi Derviþ Erden’le birlikte Edirne’de, düþman iþgali altýnda olan Yanýk Kýþla’da bulunur, askerlik hayatýný birlikte paylaþýr. Cihan Harbi’nde kendi ailesinden 9-10 kadýnla birlikte Kafkas Cephesi’ne gider. Mütareke yýllarýnda ise binbaþý eþi Derviþ Bey’in ölümü üzerine Erzurum’a oradan da Sivas’a Mustafa Kemal’in yanýna gider Burada bir müfreze kurar. Daha sonra Mustafa Kemal tarafýndan görevli olarak 9 yaþýndaki kýzý Fatma ile birlikte Ýstanbul’a gönderilir. Burada gizli teþkilatla birleþerek silah ve adam kaçýrma gibi faaliyetlerde bulunur.
Daha sonra kaçarak Ýzmit’e gelir. Burada müfrezesi 480 kiþiyi bulur. Yanýna kardeþi Süleyman’ý da alýr, Ýzmit’in iþgali sýrasýnda Yunanlýlarýn eline düþer ve 19 gün iþkenceli esaretten sonra Yunanlý nöbetçiyi öldürerek kaçar. Birinci Ýnönü, Ýkinci Ýnönü, Sakarya ve Büyük Taarruza katýlýr. Kendi deyimiyle bugüne kadar müfrezesinde kýrk üç kadýna karþý yedi yüz erkek askeri vardýr. Kadýnlardan 28’i þehit olur. Kendisi de birçok kez yaralanýr. Çavuþluk rütbesiyle iþe baþlayan Fatma Haným, en son Üsteðmen rütbesiyle emekli olur. Büyük Zafer’in coþkusunu yaþar. Ömrü boyunca bu coþkuyu unutmaz. Kendisine baðlanan maaþý, “Vatanýnýn büyük kurtarýcýsý Ebedî Þef’in lâyýk olmadýðým büyük iltifâtý beni son derece sevindirmiþtir. Esasen bütün emel ve arzum, yapmýþ olduðum hizmetten hiçbir menfaat beklemiyorum. Bu itibarla taltif edilmiþ olduðum rütbenin mukabilinde verilecek maaþýmý Kýzýlay’a terk etmekle son vazifemi yaptým” diyerek Kýzýlay’a baðýþlar. Uzun yýllar izini kaybettirir. Bu sýrada -bir çatýþmada iki elini ve akli dengesini kaybeden- kýzýnýn çocuðuna sahiplenir. Ona uzun yýlar didinerek bakmaya çalýþýr. Ýstanbul’daki Rus manastýrýna sýðýnýr. Burada kendisi yerde yatarken torununu tahta yatakta yatýrýr.

Rus manastýrýnda
Zamanýn ünlü mecmuasý Yedigün, “Kara Fatma”yý Ýstanbul Galata’daki Rus manastýrýnda bulur. Onunla mülakat yapar. Mekki Sait Bey, bu mülakatý derginin 9 Aðustos 1933 tarihli sayýsýnda yayýmlatýr. Sararmýþ dergi arþivlerinde kalan bu mülakatý ilk defa burada yayýmlýyoruz. Çünkü “Kara Fatma”nýn biyografisini yazanlar bu bilgiyi bilmiyor. Hatta “1923-44 yýllarý arasýndaki hayatýný aydýnlatýcý malzemeyi henüz elde etmiþ deðiliz” diyorlar.

Yoksul ama gururlu
“Kara Fatma’nýn odasýna girdiðimiz dakikadan beri yanýmýzdan ayrýlmayan küçük Valântin, adeta kulaðýmýza fýsýldar gibi:
- Vaziyeti çok fena! Dedi, acaba niçin bir iþ bulmuyor da sana sola çatýyor!
Kara Fatma öfkelendi:
- Sen çekilsene bakalým odana!.. Bizi biraz yalnýz býrak.. Belki aramýzda konuþacak þeylerimiz var...
Sonra bize döndü:
- Caným dedi.. Biz kendi aramýzda dertleþeceðiz... Bunun burada iþi ne?.. Ben babasýna cephede kurþun atmýþým, kýzý burada bana lâkýrdý atýyor...
- Sinirlenme caným, dedik... Çocuk bu, kusuruna bakýlýr mý?..
- Ne olursa olsun, ben bunlara halimi belli etmek istemiyorum. Hatta baþka yerde eþyalarým olduðunu, torunlarýmý saðlam yetiþsinler diye tahta üstünde yatýrdýðýmý söylüyorum. Ýþten bahsediyor... Ýþ bulamýyorum ki.. Kapýcýlýk kolculuk bulsam.. çöpçülüðe de razýyým. Kýzýmla torunlarýma bakayým...
- Kaç yaþýndasýn?
- 55 yaþýndayým. Askere 24 yaþýnda girdim. Seferberlikte Kars, Kâðýzman, Bayazýt taraflarýnda çalýþtým. 275 kiþilik bir çetenin reisi idim. Ýstiklâl Harbinde Garp Cephesinin hemen her tarafýnda bulundum. Bereket Alakaya taarruzunda, sonra Düzce’de eþkýya ile müsademede, Sivrihisar’da, bir de Deðirmendere’de yaralandým. Bunlardan baþka ufak tefek çizikler sýyrýklar da var, onlarý saymýyorum. Kýzýmýn parmaklarýný da þarapnel kesti. Zavallý þimdi yarý deli bir vaziyettedir. Yetimleri bana kaldý. Çalýþtýðým müddetçe âmirlerimin takdirlerini kazandým. Bütün sefaletimi unutturan, beni yaþatan bu
Ýstiklâl madalyasýdýr, açým ama þerefliyim!

Kadýncaðýz aðlamaya baþladý:- Bazen çocuklarýn elinden tutuyor; “Þu yetimler aç kalmýþ, ölecekler” diye torunlarým olduðumu sezdirmeden, onlar için yardým toplamaya çýkýyorum, ne yapayým, siz söyleyin!
- Þimdi nerede çocuklar?
- Sokaktalar.. Birazdan gelirler, birinin elinde yüz para, ötekinin avucunda altmýþ para:
- “Al nine, derler... Açsýn... Vallahi biz de içinden hiçbir þey harcamadýk, olduðu gibi sana getirdik. Bir çay piþiremez misin bunlarla... Ekmek batýrýp ta beraber yiyelim.”
- Ah, ah... Onlara doðru dürüst birer dilim ekmek bile yediremiyorum...
Matbaaya dönüyorum... Vakit öðle... Ýnsan acýkýnca taze ekmek ne güzel kokuyor... Hay var olun Tophane fýrýncýlarý! Ne piþkin, ne kabarýk, ne beyaz, ne mis kokulu ekmekler çýkartýyorsunuz!.. Hem de 6 kuruþa ha!..
Eðer günahý büyükse, varsýn Kara Fatma çeksin, ona zýrnýk bile vermeyin isterseniz, fakat ey Türkiye’nin en has ve en lezzetli ekmeðini piþiren, iyi kalpli Tophane fýrýncýlarý! Bayatýndan bir okka somunla, iki yavruyu dilenmekten bari siz kurtarýnýz!”

Tekrar maaþ baðlandý
Kara Fatma’nýn yoksulluk içindeki yaþamý uzun yýllar sürer. Bu sýkýntýsý üzerine zamanýn Kars mebusu Tezer Taþkýran ve Rize mebusu Ýzzet Akçal tarafýndan “Ýstanbul’da bir kulübede yaþamakta ve büyük bir sefalet içinde kývranmaktadýr” þeklinde önerge TBMM’ne verilir. 17 Þubat 1954 günü bu önerge kabul edilir ve Fatma Haným’a 170 lira maaþ baðlanýr. Ancak bu aylýklý yaþam kýsa sürer. Fatma Haným memleketi Erzurum’a geri döner. Ve burada 1955 yýlýnda (ay ve yýlýný bile bilen yok) hayata veda eder. Týpký diðer silah arkadaþlarý gibi...
Herkes “Kara Fatma”nýn kahramanlýklarýný bilir de bu acý öyküsünü bilmez. Ýstanbul’un Anadolu yakasýna büyük bir Fatih heykeli dikeceklermiþ. Karþýsýna da ayný boyutlarda “Kara Fatma” heykeli dikseler acaba fazla mý olur?.. Hey gidi hortumlanan Türkiye hey!..

Alýntý: Milli Gazete
Gönderen: 08.03.2007 - 19:45
Bu Mesaji Bildir   _SeRKaN_ üyenin diger mesajlarini ara _SeRKaN_ üyenin Profiline bak _SeRKaN_ üyeye özel mesaj gönder _SeRKaN_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
recepholding su an offline recepholding  
1613 Mesaj -
vefasýzlýkta ustumuze kýmse yok her zaman ký gýbý

býrer el fatýha okuyalým ýnsAlllah

dua ýle
Gönderen: 08.03.2007 - 19:57
Bu Mesaji Bildir   recepholding üyenin diger mesajlarini ara recepholding üyenin Profiline bak recepholding üyeye özel mesaj gönder recepholding üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
LAZBAKKAL su an offline LAZBAKKAL  
136 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý recepholding

vefasýzlýkta ustumuze kýmse yok her zaman ký gýbý

býrer el fatýha okuyalým ýnsAlllah

dua ýle

gül
Gönderen: 08.03.2007 - 21:35
Bu Mesaji Bildir   LAZBAKKAL üyenin diger mesajlarini ara LAZBAKKAL üyenin Profiline bak LAZBAKKAL üyeye özel mesaj gönder LAZBAKKAL üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 859 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mouharem68 (56), Mavi mutluluk (42), gardiyan (51), hüzünn (36), yanardag (49), kalebeyi (43), Trabzon61 (34), Kameraman_63 (61), Rabia1 (52), MaviguL (42), YSMNT (45), kardelen_06 (40), PembeGül (39), aliosmantr (37), safak13 (46), secere (47), yasargokmen (51), mehmet23 (53), HaBeSii (43), tkardelen (42), MUSTAFA ONUR (63), efendi54 (54), cemilakgun (48), þip&thorn.. (45), cemilakgün (48), Moehh80 (44), ismailbaturay (47), tümtürk (36), SaBoTaJ (124), resadiyeli84 (40), muhammedali_x (49), metinx (49), Fatih almanya (44)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58219 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.