budesonide generique plaquenil kaletra dexamethasone generique colchicine super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » M E A L » En güzel isimler ALLAH'indir-2

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
En güzel isimler ALLAH'indir-2
92 Mesaj -
O size istediðiniz her þeyden verdi. Allah'ýn nimetini sayacak olsanýz sayamazsýnýz. Doðrusu insan çok zalim, çok nankördür! Ýbrahim /34

Zalim ve nankör insanoðlu Kur'an'da belirtilen ilk peygamberden bu yana gerek peygamberlere gerekse peygamber takipçilerine çeþitli eziyetleri layýk gördüler. Bu eziyetlere göz yuman veya bizzat eziyetlerin mimarcýsý güruh, kimi zaman peygamberlerin çocuklarý, kimi zaman da karýsý, babasý, hýsým ve akrabasý oldular. Yine ayný kiþiler, alemlerin Rabbi’nin özenle seçtiði ve çeþitli süreçlerden geçirerek vahiy ile muhatap olma olgunluðuna ulaþtýrdýðý bu insanlara hakaretler ettiler, onlarý dövdüler, taþa tuttular, ateþe attýlar, tecrit ettiler ve hatta katlettiler. Oysa, vahyin ýþýðýnda kandiller gibi parýldayan bu nurlu yolcularýn çaðýrdýklarý mesaj Tevhid'den baþka bir mesaj deðildi.

Tevhid, o güne kadar gelmiþ saltanatlarýn yok oluþuydu. Allah’ýn ipinden uzaklaþmýþlarýn, dosdoðru yoldan zikzaklar çizerek çýkmýþlarýn terbiye metoduydu tevhid. Yetimlerin, öksüzlerin, kölelerin, kadýnlarýn, çocuklarýn ve diðer tüm ezilmiþlerin kurtuluþ yolu; toplumsal adaletin hakimiyetinin, ayrýmcýlýðýn ortadan kalkýþýnýn adýydý.

Madem mesaj bu kadar güzel bir içeriðe sahipti. Bu tepkiler neyin nesiydi?

O sapýk insanlar, týpký sizler gibi, Allah'ýn hiç kimseyi yeniden dirilemeyeceðini sanmýþlardýr. Cin / 7

Kendisine ayetlerimiz okunduðu zaman: "Eskilerin masallarý" dedi. Kalem / 15

"Hayat, bu dünyadaki hayatýmýzdan ibarettir. Kimimiz ölürüz, kimimiz yaþarýz. Yeniden diriltileceðimiz söz konusu deðildir!" Müminun / 37

Kafirler aralarýndan bir uyarýcýnýn gelmesine þaþtýlar da "Bu þaþýlacak bir þeydir" dediler.Biz öldüðümüz ve toprak olduðumuz zaman mý dirileceðiz? Bu uzak bir dönüþtür. Kaf / 2-3

Ve dediler ki: "Bu Kur'an iki þehrin birinden bir büyük adama indirilmeli deðil miydi?" Zuhruf / 31

Yine onlar dediler ki; "Bu ne biçim Peygamberdir ki, bizim gibi yemek yiyor ve çarþýda-pazarda geziyor? Ona, kendisi ile birlikte uyarma görevi yürüten bir melek indirilseydi ya." "Ya da kendisine bir hazine verilseydi veya ürünleri ile beslenebileceði bir bahçesi olsaydý. " Bu zalimler, müminlere "Sizler, büyülenmiþ, aklý dengesi bozuk bir adamýn peþinden gidiyorsunuz" dediler. Furkan / 7-8

Bu tepkilerin sahipleri yok olacak saltanatlarýn sahipleri; öksüzleri ve yetimleri itip kakanlarýn, kadýný toplumun en derin noktalarýna atanlarýn ta kendileriydi. Zevk ve sefaya o kadar dalmýþlardý ki ölümden sonraki hayata inanmaz olmuþlar, bu dünyanýn tadýný çýkarmayý amaç edinmiþlerdi. Bir Allah inançlarý var olsa da, Allah’ýn, kendilerini yaþam için özgür býraktýðýna, düzenlerine karýþmayacaðýna inanmaktaydýlar. Geçmiþ tevhidi mesajlardan o kadar kopmuþlardý ki ayný mesajý duyunca “eskilerin masallarý” olarak görüyorlardý. Gerçi sadece mesajý deðil, mesajý getireni de eleþtirerek büyüklük taslýyorlar veya insan yerine meleklerin görevli kýlýnmasý gerektiðini söyleyerek kendilerinin de inanmadýðý bahaneleri ileri sürüyorlardý.

Kýsacasý her þey kaybetmek istemedikleri otoritelerinin, mal ve makamlarýnýn devam etmesi içindi. Tevhidi yaþam biçimi haline getirmek, þehvetten, eðlenceden, insanlarý emir altýnda zorla alýkoymaktan, toplumda itibar görmekten uzaklaþtýracak, kendilerini hakir gördükleri avamlarýnýn seviyesine indirecekti. Düzenleri sarsýlacak, ekonomik güçleri denetim altýna girecek, toplumun her bireyinin eþit haklarý olacaðýndan hiç kimseyi istedikleri gibi sömüremeyeceklerdi. “Ben” den vazgeçip “Biz” demeleri gerekecekti. Ve bu, iktidarlarýn, mal ve mülk sahiplerinin kabul edebileceði bir þey hiç deðildi.

Peki bu derece eziyet gören peygamberlerin çevrelerindeki insanlar baþta olmak üzere toplumun tamamýnýn itibar etmelerini istediði hayat nizamýndan bir beklentileri, bir menfaatleri yok muydu? Bunca eziyete neden katlanýyorlardý? Yüce kelamýn pasajlarýnda bu konuda þunlar söylenmektedir:

Ýþte bunlar Allah'ýn doðru yola eriþtirdikleridir, onlarýn yoluna uy, "Sizden buna karþýlýk bir ücret istemem, bu sadece herkes için bir hatýrlatmadýr" de. En'am / 90

"Ey milletim! Buna karþýlýk sizden bir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak beni yaratana aittir. Akletmez misiniz?" Hud / 51

Oysa sen buna karþýlýk onlardan bir ücret de istemiyorsun. Kuran, alemler için sadece bir öðüttür. Yusuf / 104

De ki: "Ben buna karþý sizden bir ücret deðil, ancak, Rabbine doðru bir yol tutmak dileyen kimseler olmanýzý istiyorum." Furkan / 57

Buna karþý sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ecrimi verecek olan, ancak âlemlerin Rabbidir. Þuara / 104,127,145,164,180

De ki: "Ben sizden bir ücret istersem, o sizin olsun; benim ecrim Allah'a aittir. O her þeye þahiddir." Sebe / 47

"Sizden bir ücret istemeyenlere uyun, onlar doðru yoldadýrlar." Yasin / 21

De ki: "Buna karþýlýk sizden bir ücret istemiyorum. Kendiliðimden bir þey iddia eden kimselerden de deðilim." Sad / 86

Allah, inanýp yararlý iþler iþleyen kullarýný bununla müjdeler. De ki: "Ben sizden buna karþý yakýnlara sevgiden (veya Allah'a yaklaþmaktan) baþka bir ücret istemem." Kim güzel bir iþ iþlerse onun güzelliðini arttýrýrýz. Doðrusu Allah baðýþlayandýr, þükrün karþýlýðýný verendir. Þura / 23

Yahut sen onlardan bir ücret istiyorsun da onlar aðýr bir borç altýnda mý kalýyorlar? Tur / 40, Kalem / 46
Gönderen: 14.02.2007 - 22:54
Bu Mesaji Bildir   Rabbanice üyenin diger mesajlarini ara Rabbanice üyenin Profiline bak Rabbanice üyeye özel mesaj gönder Rabbanice üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 673 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56612 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.