fluvoxamine lopinavir ritonavir fluvoxamine generique kaletra chloroquine naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » ...YaLaN...

önceki konu   diğer konu
10 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
...YaLaN...
1023 Mesaj -
Yalan, günahlarýn en çirkini, ayýplarýn en fenasý, kalbleri karartan bütün kötülüklerin baþýdýr. Hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:

(Yalan, rýzký azaltýr.) [Ebuþþeyh, Ýsfehani]

(Yalan, nifak kapýlarýndan biridir.) [Ýbni Adiy]

(Ýman sahibi, her hataya düþebilir. Fakat, hainlik yapamaz ve yalan söyleyemez.) [Ýbni Ebi Þeybe, Bezzar]

(Doðru olun, doðruluk iyiliðe, iyilik ise, Cennete çeker. Yalandan sakýnýn, yalan fücura, fücur ise Cehenneme götürür.) [Buhari]

(Münafýklýk alametinden biri de yalan söylemektir.) [Buhari]

(Þu üç þeyden biri kimde bulunursa, o kimse, namaz kýlsa da, oruç tutsa da münafýktýr: Yalan söylemek, sözünde durmamak, emanete hýyanetlik.) [Ebu Davud]

(Ýnsanlarý güldürmek için yalan söyleyenlere, yazýklar olsun!) [Ebu Davud]

(Sözle çýkarýlan fitne, kýlýçla çýkarýlan fitne gibidir. Yalan söylemek, iftira etmek ile çýkarýlan fitne, kýlýçla çýkarýlan fitneden de kötüdür.) [Ýbni Mace]

(Pazarcýlarýn çoðu facirdir! Çok yemin ederek günaha girerler ve yalan söyleyerek alýþ-veriþ yaparlar.) [Hakim]

(Aldatan Cehennemdedir.) [Taberani]

Peygamber efendimiz, yalan söyleyenin aðzýnýn bir taraftan kulaðýna kadar demir çengelle yýrtýlacaðýný, diðer tarafa geçildiðinde, önceki yýrtýlan tarafýn iyi olacaðýný, sonra iyi olan tarafýn tekrar yýrtýlarak bu þekilde kýyamete kadar, kabrinde azabýn devam edeceðini bildirmiþtir. (Buhari)

Hz. Abdullah bin Âmir anlatýr:

Ben küçüktüm. Resul-i Ekrem evimize gelmiþti. Oynamaya gidiyordum. Annem bana, (Abdullah gel, sana bir þey vereceðim) dedi. Resul-i Ekrem, (Ona ne vereceksin?) buyurdu. Annem de (Hurma vereceðim) dedi. Bunun üzerine Peygamber efendimiz buyurdu ki:

(Eðer bir þey vermeyip aldatmak için söyleseydin, yalan günahý yazýlýrdý.) [Þir’a]

Bir kimse, Peygamber efendimize dedi ki:

- Býrakamadýðým üç günaha tutuldum. Bunlar, zina, yalan ve içki.

Peygamber efendimiz de buyurdu ki:

- Yalaný benim için terket!

Adam, peki diyerek gitti. Bir günahý iþleyeceði zaman, (Eðer bu günahý yaparsam, Resulullah sorduðunda, evet dersem suçum meydana çýkar. Hayýr dersem, yalan söyleyerek verdiðim sözü tutmamýþ olurum) diye düþündü. Diðer günahlarý iþleyeceði zaman da ayný þekilde düþünerek kötü huylarýný terk etti. (Þir’a)

Büyükler buyuruyor ki:

Oðlum, yalandan sakýn, o serçe eti gibi tatlýdýr. Ondan az kimse kurtulur. (Lokman Hakim)

Allah indinde en büyük hata, yalan konuþmaktýr. (Hz. Ali)

Yalancý ile cimri Cehenneme girer. Fakat, hangisi daha derine atýlýr, bilmem. (Þabi)

Doðru ile yalan, biri diðerini çýkarýncaya kadar kalbde boðuþur. (Malik bin Dinar)

Ýçi dýþýna, sözü iþine uymamak, nifaktandýr. Nifakýn temeli ise yalandýr. (Hasan-ý Basri)

Eshab-ý kiram indinde yalandan daha kötü bir þey yoktur. Çünkü, onlar, yalanla imanýn bir arada bulunamayacaðýný bilirlerdi. (Hz. Âiþe)

Gönderen: 10.02.2007 - 04:07
Bu Mesaji Bildir   ZeBaNi üyenin diger mesajlarini ara ZeBaNi üyenin Profiline bak ZeBaNi üyeye özel mesaj gönder ZeBaNi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ZeBaNi su an offline ZeBaNi  
1023 Mesaj -
Yalan söylemenin caiz olduðu durumlar
Bütün kötülüklerin esasý yalandýr. Peygamber efendimizin en sevmediði huydur. Yalan söylemek haramdýr. Ancak üç yerde caizdir. Harpte, iki müslümaný barýþtýrmak için, hanýmý ile iyi geçinmek için.

Zalimden, bir müslümanýn bulunduðu yeri, malýný, günahýný saklamak caizdir. Ýki müslümanýn, karý-kocanýn arasýnýn açýlmasýný önlemek için, malýný korumak için, müslümanýn ayýbýnýn meydana çýkmamasý için ve bunlar gibi haramlarý önlemek için, yalan caiz olur. Ölmemek için leþ yemeye benzer. Ýyiliðe vesile olan yalan, fitneye sebep olan doðrudan makbuldür.

Hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:

(Yalan üç yerde caizdir: Harpte, zira harp, hiledir. Ýki müslümaný barýþtýrmak için, birinden diðerine iyi söz getirmek. Hanýmýný idare etmek için.) [Ýbni Lal]

(Ýki kiþinin arasýný düzeltmek ve hayýrlý iþ yapmak için söylenen söz, yalan sayýlmaz.) [Müslim]

(Kötü þeyler irtikab eden, bunlarý gizlemeye çalýþsýn!) [Hakim]

Büyükler yalan söylemek icap ettiði yerde, sözün manasýný deðiþtirerek, doðru söylemeyi tercih etmiþlerdir. Muaz ibni Cebel hazretleri, vazifesinden dönünce, hanýmý (Bu kadar çalýþtýn, zekat topladýn, bize ne getirdin?) dedi. O da, (Beni gözeten vardý, bir þey getiremedim) dedi. O, Allahü teâlâyý kastetti. Hanýmý ise, Hz. Ömerin onu kontrol eden birini gönderdiðini sandý. Hanýmý, Hz. Ömerin evine gidip, kýzarak, (Muaz, Resulullahýn ve Ebu Bekr-i Sýddýkýn yanýnda emin idi. Siz niçin onun peþine adam takýyorsunuz?) dedi. Hz. Ömer, Hz. Muazdan iþin aslýný öðrenince güldü ve hanýmýna vermesi için ona bir miktar hediye verdi.

1- Birisini üzmemek, kalbini kýrmamak için mesela: baþka þehirde oturan annem saðlýðýmý sorduðunda, hasta olsam bile "çok iyiyim" diyorum. Hasta olduðumu söylersem üzülüp vesvese yapýyor. Ýyiyim dersem caiz midir?
CEVAP
Caizdir, günah deðildir.

2- Biri yiyecek bir þey ikram edip de sorarsa (veya sormadan), hiç beðenmediðimiz halde "çok güzeldi, ellerinize saðlýk" demek caiz mi?
CEVAP
Caizdir.

3- Ayný konuþma o kiþinin gýyabýnda geçerse, mesela, ev sahibinden ayrýldýktan sonra birisi "yemek nasýldý, beðendin mi diye" sorarsa, beðenmesek de "evet, güzeldi" demek caiz mi?
CEVAP
Caizdir.

4- Yeni elbise alan, elbisesinin nasýl olduðunu sorunca, pek beðenmediðimiz halde, iyi olmuþ, yakýþmýþ demek caiz mi?
CEVAP
Evet caizdir.

5- Yalan olduðu kesin belli olan, kimseyi inandýrmayacak bir konuda þaka olarak söylemek mesela: "nasýl bu kadar hýzlý geldin" diyen birisine "uçarak geldim" diye þakacýktan söylemek mesela: "kendime özel bir jet aldým" demek.
CEVAP
Bu da caiz.

6- Küçük çocuðu idare etmek anlamsýz soru ve isteklerini geçiþtirmek için yalan söylemek caiz midir?
CEVAP
Caizdir.

Hadis-i þerifte üç yerde yalan caiz diye buyuruluyor: Harpte, iki kiþiyi barýþtýrmakta ve karý kocanýn arasýný bulmakta. Fakat âlimler, birçok yerde yalan söylemenin caiz olduðunu bildirmiþlerdir. Birkaçý da þöyledir:

-Fakire ucuza satmak için pahalýya aldýðý malý ucuza aldým demek, zalimden, bir müslümanýn bulunduðu yeri, malýný, günahýný saklamak caizdir. Ýki müslümanýn, karý-kocanýn arasýnýn açýlmasýný önlemek için, malýný korumak için, müslümanýn ayýbýnýn meydana çýkmamasý için ve bunlar gibi haramlarý önlemek için, yalan caiz olur. Ölmemek için leþ yemeye benzer. Ýyiliðe vesile olan yalan, fitneye sebep olan doðrudan makbuldür.

-Bir hayvana bile bir þey vermek için gel gel diye bir þey göstermeye bile âlimler cevaz vermemiþler, yalandan kaçýnýlmasýný istemiþlerdir. Yalanda karþý tarafa az da olsa bir zarar verilmemesi gerekir. Fakirde olduðu gibi, ona fayda veriyorsa yalan caiz olur.

Fransa’da yüksek tahsil yapýyorum. Özellikle namazýmý kýlabilmek için bazen okulda yalan söylemek zorunda kalýyorum. Bu yalan caiz mi?
CEVAP
Fransa gibi Ýslamiyetle idare edilmeyen yerlerde, kendimize zararý gelecekse idarecilere yalan söylemek caiz olur. Namaz kýldýn ve okula geç kaldýn, nerede idin denince, doðru söylersek bir zarar gelme durumu varsa yalan söyleyebiliriz, bu dinimizin emridir. Hatta mecbur kalýnca küfrü gerektirici söz bile söylenir, önemli olan kendimize zarar gelmemelidir.

Müþrikler, Hz.Ammara, babasýna ve annesine [Sümeyye Hatuna] iþkence edip, sýcak kum içine gömerler ve üzerinde et piþecek kadar sýcak taþlarý gövdesine dizerlerdi. Sonra "Lat ve Uzza putu, Muhammedin dininden iyi de" derlerdi. Demeyince de iþkenceyi artýrýrlardý. Bir keresinde Resul-i Ekrem, (Sabredin ey Yaser ehli! Size vâdedilen yer Cennettir) buyurdu. Yaserlerin müþriklerden gördüðü iþkence, dillere destan olmuþtur. Ýþkenceye uðramadýðý günleri yoktu. Bir gün Hz. Sümeyyeyi iki devenin arkasýna baðlamýþlar iþkence ediyorlardý. Nihayet Ebu Cehlin kamçýlarýna dayanamayýp þehid oldu. Hz. Yaseri de þiddetli iþkence ile öldürdüler. Ýslamda ilk þehid olan bunlardýr. Hz. Ammar, kâfirlerin zorlamalarý üzerine dediklerini diliyle söyledi. Resul-i Ekreme, Ammar kâfir oldu dediler. Buyurdu ki:

(Hayýr o kâfir olmaz. Baþtan ayaða kadar iman ile doludur.) [Ýbni Mace]

(Allah imaný Ammar’ýn tepeden týrnaða bütün vücuduna sindirtmiþtir. Ýman onun et ve kanýna karýþmýþtýr. O hak neredeyse orada yer alýr. Onun vücudundan herhangi bir þey yemesi Cehenneme yakýþmaz.) [Ýbni Asakir]

(Ammar bin Yaser, iki durumda karþýlaþtýðýnda mutlaka en doðru olanýný tercih eder.) [Ýbni Mace]

Hz. Ammarý serbest býraktýlar. Resulullah, mübarek eliyle gözünün yaþýný silip teselli buyurdu. Bu hadise üzerine, Nahl suresinin (Allah’a küfredenlere þiddetli azap vardýr. Ancak kalbine iman yerleþmiþ olduðu halde [küfre] zorlanýp, sadece diliyle söyleyenler müstesna) mealindeki 106. âyeti nazil oldu. Resulullah da Hz. Ammara (Müþrikler eziyet ederse, yine böyle söyle) buyurdu.

Savaþta, hile yapmak, yalan söylemek caizdir. Bir örnek:

Düþmanýn biri, oturmakta olan Hz. Alinin karþýsýna aniden kýlýçla çýkýp, “Þimdi seni benim elimden kim kurtarabilir?” der. Hz. Ali de, parmaðý ile adamýn arkasýný gösterip “Peki dövüþelim, fakat iki kiþiyle mi?” der. Düþman, arkadaki kim diye bakýnca, Hz. Ali, kýlýcýný çekip, düþmanýný zararsýz hâle getirir. Düþmaný, “Bana hile yaptýn?” der. Hz. Ali de, (Savaþ hiledir) hadis-i þerifini bildirip, “Ama sen de beni gafil avlayacaktýn” der. Yani seninki hile deðil miydi demek ister.

Ýki müslümanýn arasýný bulmak için yalan söylenebilir mi?
CEVAP
Yalan büyük günah olduðu halde birkaç yerde, hayra, iyiliðe vesile olduðu için caizdir. Harpte, düþmanlarýn zararýndan korunmak için, iki müslümaný barýþtýrmak için birinden diðerine iyi söz getirmek için caizdir. Ölmemek için leþ yemeye benzer. Bunlarýn haricinde þakadan bile olsa yalan söylememelidir. Çünkü hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:

(Ýman sahibi her kabahati yapabilir. Fakat, hýyanet edemez ve yalan söyleyemez.) [Ý.E.Þeybe]

(Dört þey münafýklýk alametidir: Emanet olunana hýyanet etmek, yalan söylemek, vâdini bozmak, sözünde durmamak.) [Ý. Neccar]

Müslümanlarýn birbirine olan haklarýndan birisi de iki kiþinin arasýný bulmak, küsleri barýþtýrmaktýr.

Hadis-i þerifte buyuruldu ki:

(Nafile namaz, oruç ve sadakadan daha faziletli ameli söyleyeyim mi?) Eshab-ý kiram, Evet ya Resulallah deyince, buyurdu ki: (Ýki kiþi arasýný bulmak ve düzeltmektir. Çünkü ara bozukluðu dini kökünden yýkar.) [Tirmizi]

Peygamber efendimiz gülümsediði zaman, Hz. Ömer sebebini sual edince, buyurdu ki:

(Ümmetimden iki kiþi, Allahü teâlânýn huzuruna çýktý. Birisi dedi ki:

-Ya Rabbi, bu adamdan hakkýmý al!

Allahü teâlâ buyurur:

- Bu adamýn hakkýný ver!

-Ya Rabbi, bir iyiliðim kalmadý ki nasýl vereyim?

Allahü teâlâ hak sahibine buyurur:

- Bu adamýn iyiliði kalmadý. Ne yapacaksýn?

- Günahlarýmý alsýn!

Bu arada Peygamber efendimiz aðlayarak (O gün öyle dehþetli bir gündür ki, o gün baþkalarýnýn günahlarýný yüklenmek þöyle dursun insan kendi günahýnýn yükünü çekemez.)

Allahü teâlâ, hak sahibine buyurur:

- Baþýný kaldýrýp Cennetin þu muhteþem köþklerine bak!

Hak sahibi baktýktan sonra der ki:

- Evet görüyorum. Bu muhteþem köþkler, hangi þehid, hangi sýddýk veya hangi peygamberindir?

- Ýþte o gördüðün göz kamaþtýrýcý köþkler, bedellerini ödeyenler içindir.

-Ya Rabbi bunlarýn bedellerini kim ödeyebilir?

- Sen ödeyebilirsin.

- Nasýl ödeyebilirim, neyim var ki?

- Hakkýný bu kardeþine baðýþlamakla bu köþke sahip olursun.

- Baðýþladým ya Rabbi.

Allahü teâlâ buyurur ki:

- Haydi kardeþinin elinden tutup Cennete girin!

Peygamber efendimiz devamla buyurdu ki:

(Allah’tan korkun ve aralarýnýzý düzeltmeye çalýþýn! Zira Allahü teâlâ, kýyamet gününde sizin aralarýnýzý düzeltir.) [Haraiti]

(Ýki kiþinin arasýný bulmak için hayýrlý söz söyleyen yalancý deðildir.) [Müslim]

Hadis-i þerifte üç yerde yalanýn caiz olduðu bildiriliyor. Kadýnýn da, kocasýný idare etmek için yalan söylemesi caiz mi? Yalan söylemenin caiz olduðu baþka haller de var mýdýr?
CEVAP
Din düþmanlarýnýn zararýndan korunmak veya müslümanlarý korumak için her zaman yalan söylemek caiz olur. Zalimden, bir müslümanýn bulunduðu yeri, malýný, günahýný saklamak da caizdir. Ýki müslümanýn arasýný bulmak için, malýný korumak için, müslümanýn sýrrýnýn, aybýnýn meydana çýkmamasý için ve bunlar gibi haramlarý önlemek için, yalan caiz olur. Ölmemek için leþ yemeye benzer. Hz. Sevban, (Bir müslümana faydasý dokunan veya bir müslümanýn zararýný kaldýran yalan hariç, her yalan günahtýr) buyuruyor.

Kadýn da kocasýný idare etmek için yalan söyleyebilir.

(Erkek, hanýmýný, haným da, kocasýný idare etmek için yalan söylerse günah olmaz.) [Müslim]

Ýbni Erkam hazretleri, Hz.Ömere, (Haným beni sevmiyor. Beni sevmeyen bir hanýmla ben nasýl birlikte yaþarým) dedi. Hz.Ömer, kadýna sordu:

- Kocana, "seni sevmiyorum" dedin mi?

- Evet dedim.

- Niçin?

- Bana yemin ettirdi. Ben de yalan söyleyemedim. Yoksa burada yalana izin var mýdýr?

- Elbette burada yalan söylemeye izin vardýr. Bir kadýn, kocasýný sevmese de, onu üzmemek için, yalan söylerse günah olmaz.

Tariz ve kinayeli konuþmada mahzur var mýdýr?
CEVAP
Tariz ve kinayeli ifade kullanmakta mahzur yoktur. Tariz, delalet yolu ile, bir sözü bir manayý karþýsýndakine anlatmaktýr. Mesela karþýdaki kimse cimri ise, ona (Sen cimrisin) demeyip (cimrilik çirkin bir þeydir) demek böyledir.

Kinaye, maksadý, kapalý bir þekilde dolaylý olarak anlatmaktýr. Mesela, (Falancanýn kapýsý herkese açýktýr) denince bu kimsenin misafirperver olduðu anlaþýlýr. Peygamber aleyhisselam, ihtiyar bir kadýna, (ihtiyar kadýn Cennete girmez) buyurunca kadýn üzüldü. Bunun üzerine, (Sen o gün ihtiyar olmazsýn) buyurdu. Yani Cennetteki bütün kadýnlarýn genç olacaðýný bildirdi.

Ýnsanýn yalan söylemek zorunda olduðu zaman tariz ve kinaye yollu ifade kullanmasýnda mahzur yoktur. Mesela bir kimseyi evden arasalar, o kimsenin de acil iþi olduðu için gitmek istemese, oðluna, (Ekseriya babam falanca kütüphaneye gider) demesini söylese, günah olmaz. Yahut babasý bahçede ise, (Babam evde yok) demesinde mahzur yoktur. Fakat sebepsiz böyle yapmasý uygun olmaz. Mesela, elindeki güzel bir kalemi görüp, (Bu kalemi sana falanca âlim mi verdi?) diye soranlara, o âlim kalemi vermediði halde, (Allah o âlimden razý olsun) demek uygun olmaz. Çünkü böyle demekle kalemi âlimin verdiðine iþaret edilmektedir.

"Yüzünü gören Cennetlik" veya "Yüzünü gören hacý oluyor" deniyor. Böyle söylemekte mahzur var mýdýr?
CEVAP
Her ikisini de söylemek caiz olmaz. Çünkü bunlarý söylemek yalan olur. Bir kimseyi görmekle hacý veya Cennetlik olunmaz.
Peygamber aleyhisselamý bile gören kimsenin imaný yok ise Cennetlik olamaz. Þaka olarak veya mecaz olarak da böyle þeyleri söylememelidir!.

Ticaretle uðraþýyorum. Bazen yemin ediyor, yalan söylüyorum. Ne yapmamý tavsiye edersiniz?
CEVAP
Her müslüman, kendisine yapýlmasýný istemediði bir þeyi, kâfirlere de yapmamalýdýr!

Satýlan malý, aþýrý övmemelidir! Çünkü, hem yalan söylemiþ, hem aldatmýþ, hem de zulmetmiþ olur. Hatta, doðru olarak da, müþterinin bildiði þeyi söylememelidir! Çünkü, bu da faydasýz söz olur. Kýyamette her sözden sual olunacaktýr.

Yemin ile satmaya gelince, yalan yere yemin etmek haramdýr. Yani büyük günahtýr. Doðru yemin ederse, az bir þey için Allahü teâlânýn ismini söylemek saygýsýzlýk olur. Hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:

(Alýþ-veriþ yaparken, vallahi böyledir, billahi öyle deðildir diye yemin eden kimseye ve “bugün git, yarýn gel” diyerek sözünde durmayan sanatkâra yazýklar olsun!) [Deylemi]

(Malýný yemin ederek beðendirmeye çalýþan kimseye kýyamette merhamet edilmez.) [Ý.Gazali]

Yalan yere yemin ederek baþkasýnýn hakkýný almak günah deðil midir?
CEVAP
Yalan yere yapýlan yemine, yemin-i gamus denir. Günaha, Cehenneme sokucu yemin demektir. Peygamber efendimize, (Yemin-i gamus)un ne olduðu sorulunca, (Yalan yere yemin ederek müslümanýn malýný almaktýr) buyurdu. (Buhari)

Yalan yere yemin ederek birisinin malýný almak, büyük günahlardandýr.
Hadis-i þeriflerde buyuruldu ki:

(Bir müslümanýn malýný, haksýz olarak almak için yalan yere yemin eden, Hak teâlânýn gazabýna uðrar.) [Buhari]

(Birinin malýný almak için yalan yere yemin eden, Allah’ýn huzuruna cüzzamlý bir facir olarak çýkar.) [Ýbni Mace]

[Facir; fitneci, fesatçý, günahkâr kimsedir.]

(Yalan yere yemin etmek, evleri harap eder.) [Beyheki]

(Yalan yere yemin eden, Cehenneme gidecektir.) [Hakim]

(Yalan yere yemin, malýn yok olmasýna sebep olur.) [Bezzar]

(Yalan yere yemin ederek, bir müslümanýn malýný alana, Cennet haram, Cehennem vacip olur.) [Hakim]

Yalan yere yemin ederek, baþkasýnýn malýný alan kimse, piþman olursa aldýðý malý sahibine, sahibi ölmüþse, vârislerine vermelidir!

Vârisleri de yoksa, fakirlere vermelidir! Malýný aldýðý kimselerle helalleþmeli, onlara dua etmelidir.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son HuRi tarafından, 10.02.2007 - 04:18 tarihinde.
Gönderen: 10.02.2007 - 04:17
Bu Mesaji Bildir   ZeBaNi üyenin diger mesajlarini ara ZeBaNi üyenin Profiline bak ZeBaNi üyeye özel mesaj gönder ZeBaNi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
recepholding su an offline recepholding  
1613 Mesaj -

Ýyiliðin, huzur ve mutluluðun temeli doðruluktur. Fert, aile ve toplum hayatýnýn intizamý da, doðrulukla mümkündür. Doðruluðun olmadýðý yerde huzûr, sükun ve mutluluktan eser kalmaz, dolayýsýyla, hiçbir ilerleme de olmaz. Bir aile içinde doðruluk olmazsa, o ailenin fertleri arasýnda ülfet, muhabbet, huzur ve güvenin varlýðýndan söz edilemez. Yalan söyleyeni çok olan bir toplumdan, iftiralar, düþmanlýklar ve anlaþmazlýklar hiç eksik olmaz.

Gönderen: 10.02.2007 - 09:17
Bu Mesaji Bildir   recepholding üyenin diger mesajlarini ara recepholding üyenin Profiline bak recepholding üyeye özel mesaj gönder recepholding üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
mehmetduru su an offline mehmetduru  
RE: ...YaLaN...
322 Mesaj -
Huri kardeþim eline saðlýk.
Rabbim hatalarýmýzý kusurlarýmýzý af etsin.
Allah Razı Olsun
Gönderen: 10.02.2007 - 09:39
Bu Mesaji Bildir   mehmetduru üyenin diger mesajlarini ara mehmetduru üyenin Profiline bak mehmetduru üyeye özel mesaj gönder mehmetduru üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
gül Allah Razı Olsun gül

Yüreðine saðlýk...
Emeklerine
Ellerine saðlýk...

Bende Yalandan nefret ederim hem günahtýr hemde insanýn itibarýný yýkar itibar býrakmadýðý gibi insanlara karþý güvenide azalýr...
iTÝBARINI KAYBEDECEÐÝNE SERMAYEN KAYBOLSUN...!

RABBÝM bizleri yalancýlardan korusun muhafaza etsin ÝNÞAALLAH.

Yalan, Allah'ýn hoþnut olmadýðý ve insanlara yasakladýðý bir tavýrdýr. Peygamber Efendimiz (sav) de, bunu sýk sýk dile getirmiþtir. Peygamber Efendimiz (sav)'in bu konuyla ilgili sözlerinden bazýlarý þöyledir:

"Yalanýn her çeþidi günahtýr..." 1

"Ey insanlar, pervanenin ateþe atýlmasý gibi sizi yalanýn peþine düþmeye sevkeden þey nedir?" 2

"Yalan söz, büyük günahlardandýr." 3

Gönderen: 10.02.2007 - 10:23
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
EHL-I HAK su an offline EHL-I HAK  
RE:
815 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý rifat56

gül Allah Razı Olsun gül

Yüreðine saðlýk...
Emeklerine
Ellerine saðlýk...

Bende Yalandan nefret ederim hem günahtýr hemde insanýn itibarýný yýkar itibar býrakmadýðý gibi insanlara karþý güvenide azalýr...

Yalan, Allah'ýn hoþnut olmadýðý ve insanlara yasakladýðý bir tavýrdýr. Peygamber Efendimiz (sav) de, bunu sýk sýk dile getirmiþtir. Peygamber Efendimiz (sav)'in bu konuyla ilgili sözlerinden bazýlarý þöyledir:

"Ey insanlar, pervanenin ateþe atýlmasý gibi sizi yalanýn peþine düþmeye sevkeden þey nedir?" 2

Gönderen: 10.02.2007 - 14:56
Bu Mesaji Bildir   EHL-I HAK üyenin diger mesajlarini ara EHL-I HAK üyenin Profiline bak EHL-I HAK üyeye özel mesaj gönder EHL-I HAK üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
dilaratuba su an offline dilaratuba  
934 Mesaj -
Huri çok faydalý ve Mükemmel bir ekleme sayende yalannýn nerelerde caiz olduðunu öðrendik gerçekten çoðunu bilmiyordum.

Ben çok kolay yalan söyleyenlere kýzýyorum bundan çok dikkat ederim ama ben de mecbur kaldýðým,utandýðým ve korktuðum zamanlar yalan söylüyorum Allah affetsin.
Gönderen: 10.02.2007 - 18:32
Bu Mesaji Bildir   dilaratuba üyenin diger mesajlarini ara dilaratuba üyenin Profiline bak dilaratuba üyeye özel mesaj gönder dilaratuba üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
tutkunadem su an offline tutkunadem  
575 Mesaj -
ALLAH (C.C) RAZI OLSUN KARDES gercekten faydali bi eklemeydi
rabbbim bizleri yalan solemekten uzak tutsun insALLAH
Gönderen: 10.02.2007 - 21:18
Bu Mesaji Bildir   tutkunadem üyenin diger mesajlarini ara tutkunadem üyenin Profiline bak tutkunadem üyeye özel mesaj gönder tutkunadem üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Abdulkadir056 su an offline Abdulkadir056  
RE:
74 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý rifat56

gül Allah Razı Olsun gül

Yüreðine saðlýk...
Emeklerine
Ellerine saðlýk...

Gönderen: 10.02.2007 - 21:19
Bu Mesaji Bildir   Abdulkadir056 üyenin diger mesajlarini ara Abdulkadir056 üyenin Profiline bak Abdulkadir056 üyeye özel mesaj gönder Abdulkadir056 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Mona_Rose su an offline Mona_Rose  
374 Mesaj -
.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Mona_Rose tarafından, 30.03.2009 - 01:44 tarihinde.
Gönderen: 12.02.2009 - 02:00
Bu Mesaji Bildir   Mona_Rose üyenin diger mesajlarini ara Mona_Rose üyenin Profiline bak Mona_Rose üyeye özel mesaj gönder Mona_Rose üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 859 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58874 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.