stromectol generique colchicine dexamethasone kaletra stromectol luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » HZ. EBÛ KATÂDE (r.anh)

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
HZ. EBÛ KATÂDE (r.anh)
136 Mesaj -
Ebû Katâde radýyallahu anh Fâris-i Resûlullah = Rasûlullah'ýn süvârisi lakabýyla meþhur bir yiðit...Rasûl-i Ekrem sallallahu aleyhi vesellem efendimizin Zû Kared gazvesinde özel iltifatýna mazhar bir cengâver...

Ýsmi Haris, künyesi Ebû Katâde'dir Hazrec kabilesinin Seleme koluna mensuptur. Babasý Rebi Ýbni Beldehe, annesi Kebse binti Mazhar'dýr. Ailesi, sahabî olan Sülafe binti Berrâdýr. Bu zevcesinden Abdullah, Ma'bed, Abdurrahman ve Sâbit adýnda dört oðlu dünyaya geldi.

Ebû Katâde ikinci Akabe bey'atinden sonra müslüman oldu. Bedir'den sonraki bütün gazvelere katýldý. Onun cesaret ve kahramanlýðý Zû Kared gazvesinde baskýncý müþriklerin baþkaný Mes'âde ile karþý karþýya geldiðinde bâriz olarak görüldü. Bu karþýlaþmayý kendisi þöyle anlatýyor:

"Medine'de bir at satýn almýþtým.Mes'ade atý görmüþtü de bana: Ey Ebû Katâde! Bu atý niçin aldýn diye sormuþtu.Ben de:"Rasûlullah (s.a.)'in yanýnda bir cihad atý bulundurmayý istedim." demiþtim. Mes'ade:"Sizi öldürmek, hiç de kolay olmayacak!" diye karþýlýk verince: "Bu at üzerinde seninle karþýlaþmayý Allah'dan dilerim." diye cevap verdim. Zû Kared mevkiinde baskýncý müþriklere saldýrdýðýmýz zaman yüzüme bir ok isabet etti. Oku ve demiri yüzümden çekip çýkardým tekrar saldýracaðým zaman bana doðru bir atlý geldi. Miðferini kaldýrýp yüzünü açtý ve "Ey Ebû Katâde! Ýþte kavuþtuk" dedi. Meðer Mes'adet'ül-Fezâri imiþ. Beni önemsemeyerek, çarpýþmak mý yoksa güreþmek mi?Hangisini istersin diye sordu. Ben de:Bunu sana býrakýyorum dedim. Öyle ise güreþ! dedi. Hemen atýndan indi kýlýcýný bir aðaca astý. Ben de atýmdan inip kýlýcýmý baþka bir aðaca astým. Sonra karþýlýklý sýçraþtýk. Allah Teâlâ kolaylýk verdi de bir hamlede onu yere yýkýp göðsüne oturdum. O sýra baþýma bir þey dokundu. Baktým ki Mes'ade'nin aðaca asýlý kýlýcý. Hemen uzanýp kýlýcý aldým ve kýnýndan sýyýrdým. Seni sað býrakmayacaðým dedim. Mes'ade: "Ey Ebû Katâde ne olur beni öldürme! Bizim küçükler kime kalacak?" diye yalvarmaða baþladý. Fakat canýna kastedene acýmak olmazdý. Dolayýsýyla onu öldürdüm. Kaftanýmý da çýkarýp üzerine örttüm. Atýna bindim ilerlerken, Mes'ade'nin kardeþi oðlunun üzerime geldiðini gördüm. Onu da mýzrakla sýrtýndan vurup yere yýktým.

Ýslâm süvarileri baskýncý müþrikleri bozguna uðratýp geri dönerken Sevgili Peygamberimiz de Zû Kared mevkiine gelmiþ ve oraya karargâh kurmuþtu. Ýki Cihan Güneþi efendimiz Ebû Katâde'yi görünce: "Allah'ým onun saçýna, derisine bereket ver. Onu zinde yaþat!" diye dua buyurdu. Ona: "Mes'ade'yi sen mi öldürdün?" diye sordu. O da: "Evet!" dedi Fahr-i Kâinat efendimiz:"Yüzüne ne oldu?" dedi. O da:"Bir ok isabet etti Ya Rasûlallah!" dedi. Þefkat pýnarý efendimiz: "Yanýma yaklaþ" buyurdu ve Ebû Katade'nin yarasý üzerine püskürdü. Hiç bir aðrýsý sýzýsý kalmadý. Ayrýca Mes'ade'nin atýný ve kýlýcýný ona verdi. Resûl-i Ekrem (s.a.) efendimiz bir gün bir gece Zû Kared'de kaldý. Sabaha çýkýnca"Bu gün süvarilerimizin hayýrlýsý Ebû Katade, yayalarýmýzýn hayýrlýsý da Ebû Seleme oldu." buyurdu.

O, birçok seriyyelere iþtirak etti. Hicretin 8. senesinde bir keþif kuvvetinin baþýnda Hadre tarafýna gönderildi. Burada Gatafan kabilesi oturuyordu. Ýkide bir müslümanlarýn arazisine saldýrýp yaðma ederek rahatsýz ediyorlardý. Ebû Katade (r.a.) bu kabileyi muhasara etti. Onlarý fenâ halde sýkýþtýrdý ve kaçýrdý.Mallarýný ganimet olarak aldý ve Medine'ye döndü. O, ayný senenin Ramazan ayýnda Batni Eham, Zi Hasab, Zi Merve taraflarýna da gönderildi. O havalideki eþkiyayý temizleyerek huzur ve sükunû temin etti. Oradan da Mekke Fethine katýldý. Daha sonra Huneyn Gazvesine iþtirak etti. Burada bir ara baþ gösteren bozgun esnasýnda çok büyük kahramanlýklar gösterdi. Herkesin takdirini kazandý. Tebük seferinde ve Veda haccýnda da bulundu.

Ebû Katade (r.a.) Rasûl-i Ekrem (s.a.)'in sohbetlerinden aldýðý feyz ile hayatýný Allah yoluna adamýþtý. Ondan 170 kadar Hadis-i þerif rivayet etmiþti. Hadislerin nakil ve rivayeti konusunda çok titiz davranýrdý. Bir gün oðlu Ma'bed aralarýnda Rasûlullah (s.a.) þöyle buyurdu, böyle buyurdu diye konuþurlarken, babasý bunlarý duydu. Yanlarýna gelerek; "Siz ne konuþtuðunuzu biliyor musunuz? Ben Rasûlullah (s.a.)'in: "Benim söylemediðimi bana atfedenler Cehennemde kendilerine yer hazýrlasýnlar." buyurduðunu iþittim dedi.

O, islâm kardeþliðini yaþama konusunda da çok titizdi. Kardeþliði bütün canlýlýðýyla yaþardý. O yüksek bir ahlâkî nezâkete sahipti. Kardeþlerinin yoluna bütün malýný sarfedebilirdi. Malýnýn kýymeti yoktu. Birgün bir cenaze getirildi. Rasûl-i Ekrem (s.a.) ölenin borcu olup olmadýðýný sordu. Ýki dinar borcu olduðu söylenince karþýlýðýnda bir þey býrakýp býrakmadýðýný sordu. Býrakmadýðý bildirilince: O halde götürünüz namazýný siz kýlýnýz buyurdu. Bunun üzerine Ebu Katâde (r.a.)derhal öne çýktý ve: "Ya Rasûlallah Onun borcunu ödemeyi ben üzerime alýyorum." dedi. Ancak bundan sonra Rasûl-i Ekrem (s.a.)efendimiz kalkýp namazýný kýldýrdý.

O, bir muharebede ashab-ý kiram su tedariki ile meþgul iken, kendisi Rasûl-i Ekrem (s.a.) efendimizin yanýndan hiç ayrýlmadý. Efendimiz hayvanlarýn üzerinde bir rahilenin içindeydi. Bir ara oturduklarý yerde daldýklarýndan vücutlarý öne doðru biraz eðilmiþti. Ebu Katâde yanlarýna giderek vücutlarýný doðrulttu. Biraz sonra mübarek bedenleri tekrar eðilmiþ ve düþecek bir vaziyet almýþlardý. Ebû Katâde tekrar koþarak Rasûl-i Ekrem (s.a.) efendimizi kaldýrdý. "Kimsiniz" diye sordu. Ebû Katâde'yim dedim.Bunun üzerine: "Yâ Ebâ Katâde! Sen Allah'ýn Resûlünü muhafaza ile meþgul oldun. Allah Teâlâ da seni muhafaza eylesin." diye duâ buyurdu.

Ebû Katâde (r.a.)bu dualar hürmetine yetmiþ yaþlarýnda iken bile onbeþ yaþýnda imiþ gibi zinde ve diri idi. O dört halife devrini de yaþadý. Hz. Ali (r.a.) zamanýnda Nehrevan seferinde kumandanlýk yaptý. 674 m. senesinde Küfe'de vefat etti. Cenâb-ý Hak'dan þefaatlerini niyaz ederiz. Amin.
Gönderen: 29.01.2007 - 17:42
Bu Mesaji Bildir   LAZBAKKAL üyenin diger mesajlarini ara LAZBAKKAL üyenin Profiline bak LAZBAKKAL üyeye özel mesaj gönder LAZBAKKAL üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  
2765 Mesaj -

paylaþým için teþekkürler

Allah Razı Olsun

Rabbim Ondan razý olsun inþaAllah...

Rabbim cümlemizi Efendimizin (s.a.v)

þefaatine nail eylesin inþaAllah...

ALLAH (C.C) emanet olunuz...

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Gönderen: 30.01.2007 - 15:50
Bu Mesaji Bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diger mesajlarini ara ~HiLaLaY~ üyenin Profiline bak ~HiLaLaY~ üyeye özel mesaj gönder ~HiLaLaY~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
solmayan-gül su an offline solmayan-gül  
96 Mesaj -
paylaþým için teþekkürler

ARO

Rabbim Ondan razý olsun inþaAllah...

Rabbim cümlemizi Efendimizin (s.a.v)

þefaatine nail eylesin inþaAllah...

ALLAH (C.C) emanet olunuz...

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Gönderen: 30.01.2007 - 17:49
Bu Mesaji Bildir   solmayan-gül üyenin diger mesajlarini ara solmayan-gül üyenin Profiline bak solmayan-gül üyeye özel mesaj gönder solmayan-gül üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 874 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
dayi054 (64), ÝsmailEn.. (56), kibris (56), merickizmaz (51), RUYAM (36), yükselelektrik (54), selcukosman (48), Aycan (57), HuZuR_38 (45), babakadir (45), Cihan Ersoy (46), servet ekici (51), ayhan3867 (47), erhankaya351 (40), Kizmaz (51), EBRARALEYNA (47), erkan34 (51), efira (37), Sirac Barman (53), bedevi5 (65), Sadettin Dursun (41), cartime (55), S.Ekici (51), ALTUN (45), vus_lat (45), ayaza (38), drkdn (45), fetih60 (34), beko03 (76), talha türk&cced.. (33), dilara1 (26), asudetuba (43), struggle (42), Ayhan_Esad (41), nnur (47), YSBY (53), COLONEL (37), nazmi (47), umit535 (52), hsalma (42), ByAfatsum (36), nuretin (61), malkomxaa (42), salma (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56982 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.