stromectol stromectol fluvoxamine lopinavir ritonavir ivermektin luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » ŞERİATSİZ TARİKATE KARŞIYIM.......

önceki konu   diğer konu
13 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ŞERİATSİZ TARİKATE KARŞIYIM.......
1942 Mesaj -
esselamü aleyküm ve rahmetüllah....
bilmek gerekir diye düþünürüm ki önce Rabbimizin bize farz kildigi ilimleri ögrenmeli ve farz olan ibadetlerimizi eksiksiz bihakkýn yerine getirmeliyiz.....
daha sonra vacib ve tabi ki sünnetler...

demem o ki þeriat ilmini alýp yasamadan, tarikat esaslarini anlamaya ve yasamaya çalýþma, tasavvufi-batini ilmlerden ve kalbi keþiflerden nasiplenme talebi beyhuda bir oyalanmadýr....

tasavvufta uveysi þekilde egitim gören veya himmet ile terbiye edilen kiþilere rastlanýlýrsa da bu yüzyýlda bu temiz ruhlar deryada damla mesabesindedir.

kadýn erkek bütün müslümanlar kardeslerimizin kuraný kerim egitimi,tefsir,fýkýh,akaid,hadis,
siyer ve islam tarihi
gibi ana ilimlerden hiç olmazsa mükellefiyetlerini yerine getirecek kadar
egitim almalarý gereklidir.

eger bu ilimlerden ehli sünnet çizgisinde herhangi bir egitim almazsak ne yazýk ki tasavvufu uçmak ve kaçmak zannederiz ki ruhlarý okþayan hikayeler ve masallardan öte gitmeyen bir merak olur tasavvuf bizim için....

tasavvufa meyilli kardeþlerimize derim ki hiçbir tasavvuf kolu ilmi yeterlilik vermeden yýllarca bu egitimlerle müridi piþirmeden vird veya zikir vermemektedir.

günümüzde gemi ve trenlerde kagýt dagýtmayla
mürid toplayan görüþlere veya hükmü ra'yý ilk defa duyanlarýn vekil oldugu tarikat özentisi topluluklara,henüz namaz kýlmadýgý halde kalp gözü açýk cezbesi ile kafa göz dagýtan tiyatrocu gruplara tarikat denilmemektedir.

lütfen asýl ile sahteleri karýþtýrmayalým.....

birçok tarikat kolunun kurucularý namazlardan sonra yukarýda zikrettigimiz ilimlerde müridlerine saatlerce dersler vermekteydiler.
örnegin
Abdülkadir geylani k.s.,muhammed bahaeddin nakþibendi k.s.,imami Rabbani k.s. gibi büyüklerimiz
sadece bir oturuþta sayýsý dörtyüzü geçen alimlere ders verirlerdi.
not almak için alimler birbirinin sýrtlarýný
rahne gibi kullanýrlardý....
yeni baþlayan acemiler bu sayýya dahil degildi...
þimdi tarikat diye peþinden gittigimiz insanlara soralim hangi ilimleri tahsil etmiþler ve size hangi þeri ilmleri ögretiyorlar.......

hakkinizi helal ediniz....
konu zati endiþemdir sizlerle paylaþmak istedim...
saygýlarýmla...

utanýyorum......

Gönderen: 12.01.2007 - 22:26
Bu Mesaji Bildir   utaniyorum üyenin diger mesajlarini ara utaniyorum üyenin Profiline bak utaniyorum üyeye özel mesaj gönder utaniyorum üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ehl-i Sunnet su an offline Ehl-i Sunnet  
ŞERİATSİZ TARİKATE KARŞIYIM.......
213 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý utaniyorum

bilmek gerekir diye düþünürüm ki önce Rabbimizin bize farz kildigi ilimleri ögrenmeli ve farz olan ibadetlerimizi eksiksiz bihakkýn yerine getirmeliyiz.....
daha sonra vacib ve tabi ki sünnetler...

demem o ki þeriat ilmini alýp yasamadan, tarikat esaslarini anlamaya ve yasamaya çalýþma, tasavvufi-batini ilmlerden ve kalbi keþiflerden nasiplenme talebi beyhuda bir oyalanmadýr....

tasavvufta uveysi þekilde egitim gören veya himmet ile terbiye edilen kiþilere rastlanýlýrsa da bu yüzyýlda bu temiz ruhlar deryada damla mesabesindedir.

kadýn erkek bütün müslümanlar kardeslerimizin kuraný kerim egitimi,tefsir,fýkýh,akaid,hadis,
siyer ve islam tarihi

eger bu ilimlerden ehli sünnet çizgisinde herhangi bir egitim almazsak ne yazýk ki tasavvufu uçmak ve kaçmak zannederiz ki ruhlarý okþayan hikayeler ve masallardan öte gitmeyen bir merak olur tasavvuf bizim için....

tasavvufa meyilli kardeþlerimize derim ki hiçbir tasavvuf kolu ilmi yeterlilik vermeden yýllarca bu egitimlerle müridi piþirmeden vird veya zikir vermemektedir.

günümüzde gemi ve trenlerde kagýt dagýtmayla
mürid toplayan görüþlere veya hükmü ra'yý ilk defa duyanlarýn vekil oldugu tarikat özentisi topluluklara,henüz namaz kýlmadýgý halde kalp gözü açýk cezbesi ile kafa göz dagýtan tiyatrocu gruplara tarikat denilmemektedir.

lütfen asýl ile sahteleri karýþtýrmayalým.....

birçok tarikat kolunun kurucularý namazlardan sonra yukarýda zikrettigimiz ilimlerde müridlerine saatlerce dersler vermekteydiler.
örnegin
Abdülkadir geylani k.s.,muhammed bahaeddin nakþibendi k.s.,imami Rabbani k.s. gibi büyüklerimiz
sadece bir oturuþta sayýsý dörtyüzü geçen alimlere ders verirlerdi.
not almak için alimler birbirinin sýrtlarýný
rahne gibi kullanýrlardý....
yeni baþlayan acemiler bu sayýya dahil degildi...
þimdi tarikat diye peþinden gittigimiz insanlara soralim hangi ilimleri tahsil etmiþler ve size hangi þeri ilmleri ögretiyorlar.......

hakkinizi helal ediniz....
konu zati endiþemdir sizlerle paylaþmak istedim...
saygýlarýmla...

utanýyorum......

Hz Allah Senden Razi Olsun Abim.

Seriatsiz Tarikat Olmaz.O Tarik Onu Degil Sýratý,Duz Yolda Bile Karsýya Gecirmez.

Seriatsiz Tarikat Yokdur.Seriatsiz Tarikata Karsý Oldugumuz Gibi,Oraya Meyl Eden saf Niyyetli Mumin Kardeslerimizinde Oralardan Uzaklaþmasýný Þidetle Ýstiyoruz.

Allah Senden Razi Olsun Abimgül

Measselam
Gönderen: 12.01.2007 - 22:34
Bu Mesaji Bildir   Ehl-i Sunnet üyenin diger mesajlarini ara Ehl-i Sunnet üyenin Profiline bak Ehl-i Sunnet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Havz-i Kevser su an offline Havz-i Kevser  
1543 Mesaj -
Aleykum Selam Ve Berekatu...

Güzel abim gül sadece susuyorum. Biz ki daha sadece talebe olma gayesindeyiz. Buna da þükür Elhamdülillah....Siz büyüklerimiz bu güzellikleri aktarýrken biz duanýza muhtaç biçare kardeþlerinizi faidelendiriyorsunuz ALLAH c.c. razý olsun abim...

Gönderen: 12.01.2007 - 22:57
Bu Mesaji Bildir   Havz-i Kevser üyenin diger mesajlarini ara Havz-i Kevser üyenin Profiline bak Havz-i Kevser üyeye özel mesaj gönder Havz-i Kevser üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast ahmet gunay  
İlim İlim İlim
Misafir
siyer ve islam tarihi
egitim almalarý gereklidir.gül
Gönderen: 13.01.2007 - 02:49
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Sacide su an offline Sacide  
131 Mesaj -
Allah razý olsun çok güzel ifade etmiþsiniz abi
Rabbim hepimize bu yolda gayret ihsan etsin muvaffak kýlsýn.

Ýlimsiz ibadette,
tefekkürsüz tilavette hayýr yoktur.

Hz Ali
Gönderen: 13.01.2007 - 08:35
Bu Mesaji Bildir   Sacide üyenin diger mesajlarini ara Sacide üyenin Profiline bak Sacide üyeye özel mesaj gönder Sacide üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
yunsarun su an offline yunsarun  
hakikatı konuşan diller ne güzel söylüyor!
8 Mesaj
slm aleyküm söylediðiniz gibi ilim þart amelle birlikte sonraki ihlas gelir ama bu zamanda tasavvuf a yönelen kardeþlerimiz in çoðu daha önceden günahkar olup hidayete eren insanlardan oluþuyor meselem bende bunlardan birisiyim tabiiki sonradan bu yola girmenin bir çok avantajý olduðu gibi avantajlý olmayan kýsýmlarýda var sözü fazla uzatmýyým gerçeði þöyle düþünüyorum bu yol güzel olduðu kadar da zor ve insan herne kadar istesede onu baðlayan bi þeyler oluyor bu bi sýnavdýr.fakat düþünce þu oluyor. ben zaten çok günahkar dým allahu teala bana hidayet etti bende denedim ama bukadar yapabiliyorum buna da þükür en azýndan eskisi gibi günah denizinde yüzmüyorum fikri ile hareket ediliyor bunun yanýnda ailesi salih olanlar tabiki daha kýsmetli bu konuda öyle aileler varki çocuklarý tasavvufa yöneldiðinde evladýna cephe alýyorlar .Sizcede malumdur ekranlarda tasavvuf nasýl lanse ediliyor.Allah yar ve yardýmcýmýz olsun hakkýnýzý helal edin esselamun aleyküm verahmetullah
Gönderen: 13.01.2007 - 09:36
Bu Mesaji Bildir   yunsarun üyenin diger mesajlarini ara yunsarun üyenin Profiline bak yunsarun üyeye özel mesaj gönder yunsarun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
Aleykumisselam Verahmatullahi Vebereketuhu...!
Yabancý Hiristiyan devletlerin taklit olarak kurmuþ olduklarý Tarikat lar televizyonda ancak görme fýrsatý olduðundan Temeli saðlam olan Tarikatlarý da zedelemiþtir...Buda üzücüdür...
Bazý insanlarýn düþüncelerini vede görüþlerini az da olsa deðiþtirmeyi baþarýyorlar...
RABBÝM bizleri ve çocuklarýmýzý onlarýn eline düþürmesin...ÝNÞAALLAH.

Gerçektende...

siyer ve islam tarihi

Gönderen: 13.01.2007 - 10:14
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DERiNsular su an offline DERiNsular  
171 Mesaj -
KARDEÞLERÝM ,

Allah Razı Olsun

BENDE ÞERÝAT SIZ HERÞEYE KARÞIYIM.

ÞERÝATSIZ GÝDÝLEN HERÞEYÝN SONU ÇIKMAZ

SOKAKTIR MALUMUNUZ.

ÞERÝAT TAN MAKSAT NEDÝR,?

ALLAHUTEALANIN RIZASI DEGÝLMÝDÝR.?

O HALDE ALLAHIN CC RIZASIN OLMADIGI YERDE

BÝZÝM NE ÝÞÝMÝZ OLABÝLÝR KÝ.?

SELAM VE DUA ÝLE.
Gönderen: 13.01.2007 - 15:43
Bu Mesaji Bildir   DERiNsular üyenin diger mesajlarini ara DERiNsular üyenin Profiline bak DERiNsular üyeye özel mesaj gönder DERiNsular üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
akgüvercin su an offline akgüvercin  
80 Mesaj -
aleyküm selam

açtýðýnýz konular okunmaya deðer kýsa ve öz Allah (cc) razý olsun. Tarikat ve þeriat birbirinden ayrýlmamasý gereken iki parçadýr.Tarikatsýz þeriat þeriatsýz tarikat olmaz diye biliyorum nacizane.Bir kitapta þöyle bir cümle okumuþtum ve çok hoþuma gitmiþti paylaþmak isterim: þeriat sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) in zahiri , tarikatse batýnýdýr......

selam ve dua ile

Gönderen: 13.01.2007 - 16:55
Bu Mesaji Bildir   akgüvercin üyenin diger mesajlarini ara akgüvercin üyenin Profiline bak akgüvercin üyeye özel mesaj gönder akgüvercin üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
DERiNsular su an offline DERiNsular  
171 Mesaj -
AK GÜVERCÝN KARDEÞÝM.

TARÝKATSIZ ÞERÝAT OLURDA,

ÞERÝATSIZ TARÝKAT OLMAZ.

HERKÝM ÞERÝATI TUTTU TARÝKATI BIRAKTI ÝSE FASIKTIR,

YANÝaglaGÜNAHKARDIR).

HERKÝMDE TARIKATI TUTTU ÞERÝATI BIRAKTI ÝSE

ZINDIKTIR,YANÝ (DÝNDEN DÖNMÜÞTÜR).

ÞERÝAT

TARÝKAT

MARÝFET

HAKÝKAT

ÞERÝAT BU DÝGER 3 ÜNÜ ÝÇÝNE ALIR.

BÝR CEVÝZ MÝSALÝ,

CEVÝZÝN DIÞI ÞERÝAT MÝSALÝ,

CEVÝZÝN KABUGU TARÝKAT MÝSALÝ,

CEVÝZÝN ZARI MARÝFET MÝSALÝ,

CEVÝZÝN YENEN KISMI ÖZÜ ÝSE HAKÝKAT MÝSALÝ.

SELAM VE DUA ÝLE.
Gönderen: 13.01.2007 - 17:37
Bu Mesaji Bildir   DERiNsular üyenin diger mesajlarini ara DERiNsular üyenin Profiline bak DERiNsular üyeye özel mesaj gönder DERiNsular üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
CiVELEK su an offline CiVELEK  
978 Mesaj -
söylenecekler söylendi..

þeriatsiz tarikata karþýyým vesselam

abicim önemli bir konu HAKK razý olsungül

Gönderen: 13.01.2007 - 21:18
Bu Mesaji Bildir   CiVELEK üyenin diger mesajlarini ara CiVELEK üyenin Profiline bak CiVELEK üyeye özel mesaj gönder CiVELEK üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
7 Mesaj
Esselamu Aleyküm..

ALLAH razi olsun Utaniyorum Abim.. gül

Þeyh Necmüddin-i Kübra (RA) Hz.leri diyor ki: "Þeriat vapur gibidir. Tarikat, kutup yýldýzý gibi, hakikat ise (deniz dibindeki) inci gibidir. Kim o inciye sahip olmak isterse mutlaka vapura binmeli. Bir kutup yýldýzýnýn yardýmý ile denize açýlmalýdýr. Ýncinin yeri ancak böyle bir vasýta ve böyle bir iþaretle bulunabilir. Kim böyle yapmazsa gerçek maksat olan hakikat incisine sahip olamaz." [Ruhul Arifin. S.181]

ALLAH yolunda bulunan bir kimseye ilk önce farz ve vacib olan þey, þeriata dikkatle uymaktýr. Tarikat, Bir takým menzil ve makamlardan geçerek kulu Allah-ü Tealaya yaklaþtýrmaya vesile olan takvaya ait þeyleri ifa etmek ve azimet yolundan gitmektir. Þeriat, Allah-ü Teala'ya ibadette bulunmak, tarikat O'nun (CC) huzurundan ayrýlmamaktýr.

Þeriatsýz tarikat küfrün ve inkarýn ta kendisidir.
Gönderen: 14.01.2007 - 11:32
Bu Mesaji Bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diger mesajlarini ara YeSiLKuBBeM üyenin Profiline bak YeSiLKuBBeM üyeye özel mesaj gönder YeSiLKuBBeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
astaravista253 su an offline astaravista253  
RE:
791 Mesaj -
Alıntı
Orijinali YeSiLKuBBeM

Esselamu Aleyküm..

ALLAH razi olsun Utaniyorum Abim.. gül

Þeyh Necmüddin-i Kübra (RA) Hz.leri diyor ki: "Þeriat vapur gibidir. Tarikat, kutup yýldýzý gibi, hakikat ise (deniz dibindeki) inci gibidir. Kim o inciye sahip olmak isterse mutlaka vapura binmeli. Bir kutup yýldýzýnýn yardýmý ile denize açýlmalýdýr. Ýncinin yeri ancak böyle bir vasýta ve böyle bir iþaretle bulunabilir. Kim böyle yapmazsa gerçek maksat olan hakikat incisine sahip olamaz." [Ruhul Arifin. S.181]

ALLAH yolunda bulunan bir kimseye ilk önce farz ve vacib olan þey, þeriata dikkatle uymaktýr. Tarikat, Bir takým menzil ve makamlardan geçerek kulu Allah-ü Tealaya yaklaþtýrmaya vesile olan takvaya ait þeyleri ifa etmek ve azimet yolundan gitmektir. Þeriat, Allah-ü Teala'ya ibadette bulunmak, tarikat O'nun (CC) huzurundan ayrýlmamaktýr.

Þeriatsýz tarikat küfrün ve inkarýn ta kendisidir.

Gönderen: 14.01.2007 - 13:07
Bu Mesaji Bildir   astaravista253 üyenin diger mesajlarini ara astaravista253 üyenin Profiline bak astaravista253 üyeye özel mesaj gönder astaravista253 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 801 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57979 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.