hydroxychloroquine stromectol hydroxychloroquine budesonide budesonide cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » SAĞLIK & SPOR » Çay ve sağlık

önceki konu   diğer konu
8 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Çay ve sağlık
815 Mesaj -
Çayýn en önemli özelliði doðal olmasýdýr. Hazýrlanmasý aþamasýnda içine yapay maddelerin katýlmamasý çayý saðlýk yönünden faydalý kýlmaktadýr. Hem þekersiz alýndýðý sürece kalorisi de yoktur.

Yazýn sýcak havalarda, insanýn içini ferahlatarak ve hararetini azaltarak, kýþýn soðuk havalarda insanýn içini ýsýtarak çay adeta mevsime göre doðal bir soðutma ve ýsýtma iþlevi görmektedir.

Çayýn yararlarý þöyle sýralanabilir.

* Çayýn kolesterol seviyesini düþürdüðü uzmanlarca kanýtlanmýþtýr.

* Çinko içeriði ile tadým hücrelerindeki tat alma bozukluklarýný önlediði sabittir.

* Susuzluðu giderir, karaciðeri temizler ve yeniler.

* Ýçerdiði florid nedeniyle diþ çürüklerini önleyici etkiye sahiptir.

* Doku sertleþmesini ve damar sertliðini tedavi eder.

* Ýçerdiði flavonollar ile tansiyonu düþürür ve kan damarlarýnýn baðýþýklýðýný arttýrýr.

* Sapon içeriðiyle vücuttaki zararlý maddeleri yok eder, iltihaplanmayý önler.

* Ýçerdiði bileþik þekerlerle kan þekerinin yükselmesini önlediðinden diyabet hastalarýna önerilmektedir.

* Ýçeriðindeki C ve E vitamini ile karoten maddesi sayesinde kan kanserine karþý baðýþýklýðý artýrýr, kýsýrlýðý önler.

* Kuru çay yapraðýnýn içerdiði polifenoller sayesinde kan basýncýndaki artýþlarý geciktirir, gýda alerjisini önler.

* Ýçerdiði mineral maddeler ile vücuttaki mineral dengesinin kurulmasýnda sudan daha etkili bir rol oynar.

* % 2-4 oranýnda kafein içeriðiyle metabolizmayý ve merkezi sinir sistemini uyarýr, ruhsal rahatlýk verir, dinlendirici ve konsantrasyon artýrýcý etki yapar, kalbi güçlendirir, astýmý önler.

Gönderen: 23.12.2006 - 11:29
Bu Mesaji Bildir   EHL-I HAK üyenin diger mesajlarini ara EHL-I HAK üyenin Profiline bak EHL-I HAK üyeye özel mesaj gönder EHL-I HAK üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
recepholding su an offline recepholding  
1613 Mesaj -
ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM COK IYI OLDU BUNU OKUDUGUM BEN CAYI COK SEVERIM

BAZI INSANLAR CAY COK ZARARLI DER BILIR BILMEZ

SANIRIM BU ISPATI OLDU

SELAM VE DUA ILE
Gönderen: 23.12.2006 - 11:43
Bu Mesaji Bildir   recepholding üyenin diger mesajlarini ara recepholding üyenin Profiline bak recepholding üyeye özel mesaj gönder recepholding üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  
Konu icon   
2765 Mesaj -
sevcaným gül güzel bilgiler sundun bizlere teþekkürler

Allah Razı Olsun

Allah(c.c) emanet olunuz....

Sevgi Selam ve DUA ile....gül

Gönderen: 23.12.2006 - 12:02
Bu Mesaji Bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diger mesajlarini ara ~HiLaLaY~ üyenin Profiline bak ~HiLaLaY~ üyeye özel mesaj gönder ~HiLaLaY~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hadimül Islam su an offline Hadimül Islam  
618 Mesaj -
Verdigin bilgiler icin tesk. kardesim.

Cay'in insan'a verdigi faydalari gercekten coktur.
Bunlar bildiklerimiz..., bilmedigimiz daha nice faydalari vardir.

Lakin,
sunuda unutmamak lazim.
herseyde oldugu gibi ölcü cok önemlidir.
yani ölcüyü kacirmamak lazim.
özellikle biz Türklerin kullandigi siyah cay'da ölcülü kullanim saglik lehinde, ölcüsüz kullanim sagligimizin aleyhinde olabilir.

Teizm diye bilinen , uykusuzluk , istahsizlik ve sinirlilige sebep olan hastalik , yalnizca cok sik ve demli cay icenlerde görülen bir hastaliktir.

Her cok cay icen böyle olacak diye bir kaide yok...
fakat,
olma ihtimali yüksek.

Ölcülü icildigi takdirde cok faydali ve rahatlatici olan cay, ölcüsüz tüketim sonucu, ayni oranda rahatsizlik verici olabilir.

recep güzel kardesim,
bende cayi cok severim,
yinede ölcüyü kacirmamaya gayret edelim.
Gönderen: 23.12.2006 - 12:37
Bu Mesaji Bildir   Hadimül Islam üyenin diger mesajlarini ara Hadimül Islam üyenin Profiline bak Hadimül Islam üyeye özel mesaj gönder Hadimül Islam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
cihan.pz su an offline cihan.pz  
363 Mesaj -
zararli olsa ne cikar ya seviyorum iste ama senin bilgilerinle rahatladim simdi bi cay icecem valla gel birlikte icelimgöz kırpma
Gönderen: 23.12.2006 - 12:38
Bu Mesaji Bildir   cihan.pz üyenin diger mesajlarini ara cihan.pz üyenin Profiline bak cihan.pz üyeye özel mesaj gönder cihan.pz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
duadas su an offline duadas  
47 Mesaj -
selamun aleykum

Bende cayý cok icerim gunde bes demlik bitiriyorum
isten dolayý heralde neyse Yanlýs bilmiyorsam
vücutdaki demiri miktarýný düsürüyormus bende istahsýzlýk veya uykusuzluk yapmýyor özellikle uykum kactýgýnda demli cay iciyorum..
Selam ve dua ile...
Gönderen: 23.12.2006 - 12:50
Bu Mesaji Bildir   duadas üyenin diger mesajlarini ara duadas üyenin Profiline bak duadas üyeye özel mesaj gönder duadas üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
k_a_r_d_e_l_e_n su an offline k_a_r_d_e_l_e_n  
154 Mesaj -
Allah Razı Olsun kardesim paylasimin icin
bende bir cay tiryakisiyim
bende oyle biliyordum gunde uc bardaktan fazla cay
icmek zararli diye
ve demir eksikligi yaptigini duymustum
demir eksikligi proplemim olmasina ragmen
vazgecilmezlerimdendir caysevinçli
Gönderen: 23.12.2006 - 18:14
Bu Mesaji Bildir   k_a_r_d_e_l_e_n üyenin diger mesajlarini ara k_a_r_d_e_l_e_n üyenin Profiline bak k_a_r_d_e_l_e_n üyeye özel mesaj gönder k_a_r_d_e_l_e_n üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ene hatice su an offline ene hatice  
2 Mesaj
AÐZINA SAÐLIK KARDEÞÝM.ÇAYI MÝLLET OLARAK, ÇOK SEVÝYORUZ GALÝBA.SÜREKLÝ ÇAYIN ZARARLARINDAN BAHSEDERLER.BEN BUNCA ZAMANDIR ÇOK ÝÇERÝM, ÇOK ÞÜKÜR ZARARARINI GÖRMEDÝM.ÇAY BÝZÝM GELENEKSEL ÝÇECEÐÝMÝZ OLMUÞ ARTIK,BÝZÝ KÝMSE ÝÇMEKTEN VAZ GEÇÝREMEZ.HERKEZE SELAMLAR.ALLAHA EMANET OLUN.....gül gül
Gönderen: 19.08.2008 - 21:17
Bu Mesaji Bildir   ene hatice üyenin diger mesajlarini ara ene hatice üyenin Profiline bak ene hatice üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 562 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57784 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.