lopinavir ritonavir kamagra stromectol budesonide kamagra detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Bulutlar Sevgiye Ağlar

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Bulutlar Sevgiye Ağlar
428 Mesaj -
SELAMUN ALEYKUM

Bulutlar Sevgiye Aðlar

Kendimi bildim bileli, bu beldede böyle bir kuraklýk görmedim. Ekinlerimiz yandý, topraðýmýz kavruldu. Ýçmeðe bile su bulamaz olduk. Hiçbirine aldýrmýyorum, ama þu çatlamýþ dudaklarýn yok mu, beni kahrediyor çiçeðim. Eðer "Candan Dede", bu seferki duaya herkes katýlsýn demeseydi seni buraya kadar yormazdým.

Muhip Amca, bir yandan yorgun dizlerini ovuþtururken bir yandan da Zehra Anne ile konuþuyordu.
Kuraklýk canlarýna tak etmiþti bütün köylünün. Kaç kere çoluk-çocuk dua dua yalvarmýþ ama tek damlanýn dahi düþtüðünü görmemiþlerdi. Son çare olarak Candan Dede'ye müracaat etmiþlerdi. Samimi davranýþlarýndan dolayý, herkesin böyle çaðýrdýðý Candan Dede:

-Önümüzdeki Cuma günü Boztepe'ye çýkalým, fakat bütün ahali orada olsun, herkes duaya iþtirak etsin, dedi.

Onun için bütün köylü bugün Boztepe'deydi. Candan Dede bir kayanýn üzerine çýkarak:

-Ey ahali, susuzluk çektiðinizi görüyorum ve bunun ne demek olduðunu da kendi susuzluðumdan biliyorum. Ama ne yapabiliriz ki... Her þeyin sahibi O'dur. Bazen susuz býrakýr, darlýk verir; bazen bereket yaðdýrýr, geniþlik verir.

Ama biz her hâlükârda istikametimizi korumalýyýz. Dahasý birbirimize iyi günde kötü günde hep sevgi ve merhametle muamele etmeliyiz.

Bir müddet sustuktan sonra "Þimdi hepimiz içten bir tövbe edelim." dedi.
Gözlerim kapattý. "Allah'ým, dar günlerimizde yaptýðýmýz isyanlar, geniþ vakitlerimizde iþlediðimiz günahlar için bizi affet. Yapmamýz gerekip de yapmadýklarýmýzdan, söylememiz gerekip de söylemediklerimizden, düþünmemiz gerekip de düþünmediklerimizden dolayý bizi affet." Bütün köylü "Amin" dedi. Candan dede gözlerini açtý: "Rabb'imiz için ne yapsak azdýr, ama bugün burada O'nun için yaptýklarýmýzdan ziyade, birbirimize olan sevgimiz, yaðmurun yaðmasýna vesile olur kanaatimdeyim." dedi ve ardýndan sözlerine þöyle devam etli:

"Þimdi evlendiði günden beri birbirini hiç kýrmamýþ kiþiler varsa onlar öne çýksýn."

Bütün ahali, meraklý gözlerle birbirlerine bakmaða baþladý. Gözler etrafý bir hayli gezdikten sonra bakýþlarýný yere indirdi. Herkes kimlerin çýkacaðýný merak ederken, Muhip Amca mahcup ve yumuþak bir sesle "Söyle çiçeðim, seni hiç kýrdým mý evlendiðimiz günden beri?" dedi. Zehra Anne'ye her mevsim ayrý hitap ederdi. "Neden böyle hitap ediyorsunuz?" diyenlere bir þey söylemezdi. Zehra Anne bile bunun sebebini sorduðunda, "Sana karþý dilimin kilidi yoktur; ama, müsaade edersen sebebi bende kalsýn." cevabýný almýþtý.
Muhip Amca'nýn bu beklenmedik sorusuna, Zehra Anne tereddütsüz "hayýr!" cevabýný verdi.

Bunun üzerine ürkek adýmlarla kalabalýðý yararak en öne geçtiler. Evlendiði günden beri birbirlerini kýrmamýþ bir çifti bulmanýn sevinciyle Candan Dede:

-Muhip kardeþ bu duayý siz yapmalýsýnýz, dedi.

Bütün köylü tarafýndan, duasýnýn kabul olduðuna inanýlan hatta bazý kerametlerine þahit olunan Candan Dede'nin bu teklifi karþýsýnda Muhip Amca þaþýrdý:

-Estaðfurullah Candan Dede, siz varken dua etmek bize düþer mi?

-Evlendiði günden beri birbirini kýrmamýþ iki insandan daha layýðýný görmüyorum bugün dua için. Merhameti, merhamet etmeyi ve sevmeyi bilen yüreklerin aðýzlarýyla istemeliyiz. Candan Dede kararlýydý, duayý kendisine yaptýracaktý. Bakýþlarý öne düþtü. Duaya nasýl baþlayacaðýný düþünmeðe baþladý. Kalbi heyecandan küt küt atýyordu. Yerden kalkan bakýþlarý Zehra Anne'nin aydýnlýk yüzünde gezindi ve susuzluktan çatlamýþ dudaklarýna mýhlandý.

-Ya Rabb dedi içinden, aslýnda söz söylemesini bilirim, lakin þu anda ne söyleyeceðimi bilemiyorum. Bu kullarýn Senden merhamet bekliyor. Onlarý Senin kadar sevemem, hiçbirisine Senden öte merhamet edemem. Aslýnda hiç birisinin vekili de deðilim. Bu yüzden onlar için yaðmur isteyemeyeceðim, ama ey benim güzel Allah'ým, bir emanet sahibine göre deðer kazanýr ve Zehra Hanýmý emanetin olarak gördüm. Emanetini de hep aziz tuttum. Ýsyan olmasýn dîye bu kuraklýða da bunca zaman sabrettim. Ama sen biliyorsun onun susuzluktan çatlamýþ dudaklarýnýn beni nasýl kahrettiðini. Eðer kudretim olsaydý Rabb'im, kanýmý su yapar, ona içirirdim. Ama acizim iþte. Þimdi bu acizliðimle yalvarýyorum: Ya Rab! yanýk baðrýma deðil, yanmýþ ekinlerime de deðil, susuzluktan dudaklarý çatlamýþ bendeki emanetin için, bize yaðmur ver. Su Ya Rab, su Ya Rab, su Ya Rab!... Muhip Amca'nýn gözyaþlarý süzüldü yanaklarýndan. Damlalar göðsüne düþtüðü an, büyük gürültülerle sarsýldý Boztepe. Önünde kavuþturduðu elleri yanlarýna düþerken, suskun diline bedel bir rüzgâr "su..su.." diye esti ve Boztepedeki bir-iki aðacýn kollarýný semaya kaldýrdý.

Ardýndan dua olup çýðlýk çýðlýk haykýrdý "Suuu suuu!"... Ürperdi bütün Boztepe.
Kuru otlar, hatta kara taþlar "Su" dîye inledi ve ansýzýn bulutlar toplandý Boztepe'ye, Muhip amcayla beraber aðlaþtýlar. Gözyaþlarýný emanetinin susuzluðu için yarýþtýrdýlar.

M. Sacid ARVASÝ

Gönderen: 05.12.2006 - 13:54
Bu Mesaji Bildir   Yusuflu üyenin diger mesajlarini ara Yusuflu üyenin Profiline bak Yusuflu üyeye özel mesaj gönder Yusuflu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
cihan.pz su an offline cihan.pz  
NE MUTLU BIZE
363 Mesaj -
kARDESIM ALLAH SENDEN RAZI OLSUN BOYLE GUZEL BIR KONUYU BIZIMLE PAYLASTIGIN ICIN SADECE O YERE SU GELMEDI SU AN BENIMDE YUREGIME SU SERPILDI ALLAHIMA COK SUKUR KI BOYLE ALLAHA INANAN VE BIZLERE ALLAHIN MERHAMETI OLDUGU ICIN BU KONUYU OKUYUNCA COK MUTLU OLDUM.
ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN KESKE HEP BOYLE GUZEL SEYLER DUYABILSEK.
SELAM VE DUALARIMLA.
Gönderen: 05.12.2006 - 15:06
Bu Mesaji Bildir   cihan.pz üyenin diger mesajlarini ara cihan.pz üyenin Profiline bak cihan.pz üyeye özel mesaj gönder cihan.pz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 999 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.64346 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.