stromectol generique colchicine kamagra dexamethasone ivermektin cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » GÜZEL SÖZLER » İYİLİK VE VAFA

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
İYİLİK VE VAFA
88 Mesaj -
ÝYÝLÝK VE VEFA
Bir kurdu avcilar fena halde sýkýþtýrmýþtýr.

Kurt ormanda oraya buraya kaçmakta, ancak peþindeki avcilari bir türlü ekememektedir.

Canini kurtarmak için deli gibi koþarken bir köylüye rastlar.

Köylü elinde yabasiyla tarlasina girmektedir.

Kurt adamin önüne çöker ve yalvarmaya baþlar:

"Ey insan ne olur yardim et bana, peþimdeki avcilardan kaçacak nefesim kalmadi, eðer sen yardim etmezsen biraz sonra yakalayip öldürecekler.

" Köylü bir an düþündükten sonra yanindaki boþ çuvali açar, kurda içine girmesini söyler.

Çuvalin aðzini bað lar, sirtina vurur ve yürümeye devam eder.

Birkaç dakika sonra da avcilara rastlar.

Avcilar köylüye bu civarda bir kurt görüp görmediðini sorarlar, köylü "görmedim" der ve avcilar uzaklaþir.

Avcilarin iyice uzaklaþtiðindan emin olduktan sonra köylü sirtindaki torbayi indirir, aðzini açar, kurdu diþari salar.

"Çok teþekkür ederim" der kurt, "Bana büyük bir iyilik yaptin"

"Önemli deðil" der köylü ve tarlasina gitmek üzere yürümeye baslar.

"Bir dakika" diye seslenir kurt: Çok uzun zamandir bu avcilardan kaçiyorum, çok bitkin dü þtüm, açim, kuvvetimi toplamam için bir þeyler yemem lazim ve burada senden baþka yiyecek bir þey yok."

Köylü þaþirir:

"Olur mu, ben senin hayatini kurtardim."

"Yapilan iyiliklerden, verilen hizmetlerden daha çabuk unutulan bir þey yoktur" der kurt.

"Ben de kendi çikarim için senin iyiliðini unutmak ve seni yemek zorundayim.

" Bir süre tartiþtiktan sonra, ormanda karþilarina çikacak olan ilk üç kiþiye bu konuyu sormaya ve ona göre davranmaya karar verirler.

Karþilarina önce ya þli bir kisrak çikar.

" Ne vefasi " der kisrak ,

"Ben sahibime yillarca hizmet ettim, arabasini çektim, taylar do ðurdum, gezdirdim.

Ve yaþlanip bir iþe yaramadiðimda beni böylece kapiya koydu...

" Bir sifir öne geçen kurt sevinirken bir köpe ðe rastlarlar.

"Ben hizmetin deðerini bilen bir efendi görmedim" der köpek, " Yillardir sadakatle hizmet ederim sahibime koyunlarini korurum, yabancilara saldiririm, ama o beni her gün tekmeler, sopayla vurur..."

Kurt köylüye döner,

"Ýþte gördün" der. Köylü de son bir çabayla

"Ama üç diye konuþmuþtuk, birine daha soralim , sonra beni ye" diye cevap verir.

Bu kez karþilarina bir tilki çikar .

Baþlarindan geçenleri, tartiþmalarini anlatirlar.

Tilki hep nefret ettiði kurda bir oyun oynayacaði için keyiflenir.

"Her þeyi anladim da" der tilki

"Bu küçücük torbaya sen nasil siðdin?

" Kurt bir þeyler söyler, tilki inanmamiþ gibi yapar:

"Gözümle görmeden inanmam...

" Ýþin sonuna geldiðini düþünen kurt torbaya girer girmez, tilki köylüye iþaret eder ve köylü torbanin aðzini sikica baðlar.

Köylü eline bir taþ alir ve

"Beni yemeye kalktin ha nankör yaratik" diyerek torban in içindeki kurdu bir süre pataklar.

Sonra tilkiye döner

"Sana minnettarim beni bu kurttan kurtardin " der.

Tilki de "Benim için bir zevkti" diye cevap verir.

O an köylünün gözü tilkinin parlak kürküne takilir , bu kürkü satarsa alacaði parayi düþünür ve hiç beklemeden elindeki taþi kafasina vurup tilkiyi öldürür.

Sonra da torbanin içindeki kurdu ayaðiyla dürter:

"Hakliymiþsin kurt, yapilan iyilikten daha çabuk unutulan bir þey yokmuþ
Gönderen: 02.10.2006 - 17:19
Bu Mesaji Bildir   vipervoles üyenin diger mesajlarini ara vipervoles üyenin Profiline bak vipervoles üyeye özel mesaj gönder vipervoles üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
vipervoles su an offline vipervoles  
88 Mesaj -
Yasama, yürütme, yargý siyasal hayatýn üç büyük gücü... Ýnternet bir bakýma üçünü de içinde barýndýrýyor. Hergün binlerce kiþiye ulaþan E-mail gruplarý, söz hakký da veriyor, yargýsýz infaz da yapýyor.

Çocukluðunda internete yetiþemeyen bir önceki nesil, ilkokul çaðýndayken okuldaki sýralarýnda þöyle notlar bulabiliyordu: "Bu mektubu 13 kiþiye göndermezsen, hayatýn kararacak". Bilinmeyenin korkusundan olsa gerek, baþýna felaket gelmesini istemeyen kaðýt kaleme sarýlýyordu. Ýnternetin gündelik hayata girmesiyle birçok alýþkanlýk deðiþse de bazý "adetler" ayný kaldý. "Bu e-mail'i 10 kiþiye göndermezsen hayatýn kararacak". Ýnternetle çok az temasý olanlar bile artýk buna benzer mesajlar alýyor.

e-maille birlikte insanlarýn önlenemez iletiþim kurma ve inandýklarýný anlatma isteði sýnýrsýz ve sansürsüz bir özgürlüðe kavuþtu. e-mail gruplarý da bu sýnýrsýz özgürlüðün yeni kalesi olarak ortaya çýktý. Ýnternetin en dinamik kýsýmlarýndan birini oluþturan e-mail gruplarý hemen hemen her konuda birliktelikler ve paylaþým platformlarý oluþturuyor. En bilinen ve kullanýlan e-mail grubu YahooGroup.com'da on binlerce Türkçe gruba yüz binlerce Türk Internet kullanýcýsý üye. Bu gruplar aracýlýðýyla her gün binlerce mesaj atýlýyor. Tabii bir gruba üye olmasanýz da onlarca mesaj size ulaþabiliyor. Çünkü Ýnternet üzerinden alýþveriþ yaparken veya baþka bir servisi kullanmak için verdiðiniz e-mail adresinizin o þirketler tarafýndan satýlýyor. Gizlilik sözleþmelerinde de aksi yazdýðý halde þirketlerin çoðu biriktirdikleri bu adresleri ne yazýk ki satýyorlar.

Kararan hayatlar

E-mail gruplarýna sansür uygulamak da neredeyse mümkün deðil. Yazýlý ve görsel basýnda en fazla birkaç gün haber konusu olursunuz ama acýmasýz e-mail trafiði içine düþer ya da düþürülürseniz vay halinize! Bu sadece bireyler deðil þirketler içinde geçerli. Nitekim dünyaca ünlü markalar en fazla kendileri hakkýnda dolaþan e-maillerden çekiyorlar. Kýsa süre önce "Vatanýný seven bu e-maili herkese iletsin" baþlýklý bir e-mail ortalarda dolaþtý. E-mail'de Danone hakkýnda akýl almaz ifadeler yer alýyordu. Ýddiaya göre bu firma ürünlerine bilerek koyduðu kimyasallar ile Türkiye’de zekasý düþük bir nesil yaratmak istiyordu. Mesajýn altýnda ise "Prof. Dr. Turan Karadeniz’in araþtýrmasýdýr" ibaresi bulunuyordu.

Prof. Dr. Karadeniz, KATÜ Ordu Ziraat Fakültesi'nde Bahçe Bitkileri Bölüm Baþkaný. Yazýnýn kendisiyle hiçbir alakasý olmadýðýný söyleyen Karadeniz, "hayatým karardý" diyor. Kendisi yazýyla ilgisi olmadýðýný sözkonusu firmaya anlatabilmiþ. Ancak yüz binlerce kiþiye ulaþan bir iftiranýn altýnda bir yer alan bir isim ve her gün gelen onlarca telefon tam anlamýyla Karadeniz’i bunaltmýþ. Burada bir dipnot belirtelim. Emniyet Müdürlükleri bünyesinde kurulan Biliþim Suçlarý Saire Baþkanlýðý mail yoluyla üretilen iftiralar ile ilgilenerek gerektiðinde mailin ilk kaynaðýna ulaþabiliyor.

Can Dündar'a site açtýrdý

Gazeteci Can Dündar da sýnýrsýz iletiþim özgürlüðünden maðdur olanlardan. Dündar’a ait olmayan yazýlar e-mail yoluyla Can Dündar imzasýyla e-mail gruplarýnda dolaþmaya baþlayýnca Dündar da çareyi tüm yazýlarýnýn yer aldýðý bir internet sitesi açmakta buldu. Ancak Dündar'ýn sitesi ilk günkü yoðun ilgiyi kaldýramadýðý için çöktü. E-mail medyasýndan rahatsýz olmadýðýný anlatan Dündar’a göre artýk hiçbir bilginin gizli kalamayacaðý bir döneme girildi. Tabii hazýrlýksýz girilen demokrasilerde olduðu gibi hazýrlýksýz girdiðimiz internet teknolojisi de hukuksal ve sosyal altyapýsýný tamamlamakta zorlanýyor. Ancak Dündar Ýnternet teknolojisini yaratan zekanýn er ya da geç bunun hukuki altyapýsýný da hazýrlayacaðýndan emin olduðunu dile getiriyor.

Yöneticiler etik olmak zorunda

Dündar Ýri 2 bin 670 üyesi bulunan ve aðýrlýkla güncel konularýn deðerlendirildiði bir e-mail grubunu moderatörlüðünü yapýyor. Yani her gün üyelerden gelen e-mailleri inceliyor ve yayýnlanmasýnda sakýnca görmediðim e-mailleri onaylatýp, uygun görmediðini silmek gibi. Ýri, e-mail gruplarýnda etik deðerlerin tamamen moderotörün inisiyatifinde ilerlediðini ifade ediyor ve her gün binlerce insana e-mailler gönderen biri olarak nasýl çalýþtýðýný þöyle anlatýyor

"Gereksiz e-mailler var, reklam e-mailleri var, onlarý da daha en bastan elemiþ oluyorum.Gittiði bir partide ilaçlý içki içirilip uyutularak adamýn böbrekleri çalýnmýþ. Sinemada AIDS mikroplu þýrýnga bulunmuþ. Bence hayal gücü geniþ kiþiler bu e-mailleri yayýp, belli bir süre sonra tüm yurda, yada tüm dünyaya yayýldýðýný görüp bundan kendine bir gurur payý çýkartmaya çalýþýyor."

CAN DÜNDAR

Ýnternet demokrasi sunuyor

""Bu insanlýðýn iletiþim sisteminde yeni bir aþamayý haber veriyor. Bundan sevinmemiz lazým. Bu internet demokrasisi sunuyor bize. Hiç bilginin saklý kalamayacaðý ve bütün bilgilerin hýzla yayýlýp çoðaldýðý bir döneme geçtik. Ancak tüm hazýrlýksýz girilmiþ demokrasiler gibi internet demokrasisi sancýlý geliþiyor. Bu yüzden hepimizi için sorunlu bir geçiþ dönemi yaþýyoruz. Bu durum benimde baþýma geliyor. Baþkalarýna ait yazýlar benimmiþ gibi sunuluyor. Sizinle ilgisi olmayan iddialara maruz kalmak zorunda kalýyoruz. Ancak bu interneti yasaklamakla sonuçlanmamalý. Birliyorsunuz hukuk hep arkadan gelir. Teknoloji bir yenilik getirir ve sonrasýnda sosyal kültürü ve hukuki alt yapýsý oluþmaya baþlar. Bu yüzden ben hem iyimserim ama bir yandan da herkesin özgürlüklerini koruyacak bir sistem olmalý.

Sanal medya, sanalda güçlü

2001 krizinde özellikle ekonomi gruplarýnýn oluþturduðu e-mail gruplarý büyük reyting kazanmýþtý. Örneðin o dönemde Tuna Bekleviç'in henüz üniversite öðrencisi iken sanal ortamda bir e-mail grubu olarak baþlattýðý, Ekonomistler Platformu, 2003 yýlýnda 32 ayrý ülkeden 28 bine üyeye ulaþtý. Grubun ilk üyeleri arasýnda ise Prof. Dr. Asaf Savaþ Akat, Prof. Dr. Dani Rodrik, Prof. Dr. Taner Berksoy, Doç. Dr. Melih Bulut, Dr. Rüþdü Saraçoðlu, Emre Kocaoðlu, Hüsamettin Kavi ve Ýshak Alaton gibi ekonomi dünyasýnýn tanýnmýþ isimleri de yer aldý. Belki de o dönemde herkesin söyleyecek bir sözü olmasý grubun en büyük avantajý oldu. Ama ekonomistler platformu yavaþ yavaþ sanal alemden çýkarak toplantýlar, organizasyonlar yapmaya da baþlayýp ve grubun yöneticileri de kendilerine siyasi hedefler biçmeye baþlayýnca, grup internetin sihirli gücünü yavaþ yavaþ kaybetti. Ekonomistler platformu örneði bize gösterdi ki sanal medya yine sanal ortamda güçlü
Gönderen: 02.10.2006 - 17:38
Bu Mesaji Bildir   vipervoles üyenin diger mesajlarini ara vipervoles üyenin Profiline bak vipervoles üyeye özel mesaj gönder vipervoles üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 520 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Atak74 (50), bkaan50 (28), hballi44 (43), emrah3946 (41), safari (55), 1 yolcu (48), hballi (43), adamisali (34), YaSinYuSuf (57), sayha (54), nigdeliemre (35), ocaku08 (49), furkan_safa (28), ilbeyizmir (46), manarin (49), mekizgin (56), cihangir (52), KADRI (53), gluck (47), hha19 (42), firat7 (40), ZEYNEPRABIA (46), vivaa (37), konhair (47), ERTASCH (50), byy (42), sibbelll (38), yolcu-01 (43), KANADALI (46), engina (41), ubeydullahoztur.. (44), MeMo-X (37), fatih1980 (44), darknessman (41), My_hos (36), hkanca (56), cetintas (35), Berra&Sare (48)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56118 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.