ivermektin generique stromectol ivermectine hydroxychloroquine lopinavir ritonavir 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » ÖNERİLERİNİZ » Bence sonuna kadar okunmaya değer mükemmel bir yazı

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Bence sonuna kadar okunmaya değer mükemmel bir yazı
159 Mesaj -
****NE KADAR VEFALIYIZ****

Ayrýlýklar geceye benzer. Bütün yarýnlar da sabaha can!

Geceye az kaldý. Ayrýlýk, gelini götürmeye gelen düðün alayý gibi kapýmýzda. Kimler ayrýlmadý ki canýndan.

Ayrýlýðý, cennetten ayrýlan Hz. Adem'e sor.

Tufan'da oðlunu dalgalarýn pençesinde býrakan Hz. Nuh’a,

Yusuf'u için inleyen Hz. Yakub’a,

içindeki ejderle boðuþan Züleyha'ya,

yüreðinin sesini susturmak için bileðiyle daðlarý oyan Ferhad'a,

Þems için kavrulan Mevlâna'ya,

binlerce evlâdýný gurbete gönderen Anadolu'ya,

en çok da Resulü'nü Medine'ye gönderen o kutsal diyâra,

hasýlý gidenin ardýndan bakýp kalanlara, ocak gibi yananlara sor.

Geride kalan, hep inleyendir ana misali, can! Giden hep yârdýr, ‘can’dan ‘can’dýr. Her þeyi alýp götüren de ‘o’dur, götürdüklerinin iki mislini geride býrakan da...

Giderken arkada býraktýklarýna son bir kere bakýp da öyle gitmeli insan.

Yaþadýklarýný, paylaþtýklarýný gönül heybesine yerleþtirmeli. Paylaþýlan andýr, zamandýr, dönüþü olmayandýr. Paylaþýlan hayattýr can!

Vefâlý olmalý insan. Vefânýn dersini Kur'andan; âlemlerin muallimi, Gönüllerin Sultaný'ndan, O'nun nurlu ashâbýndan almalý.

Olmalý insan, önce kul olmalý. Olmadan evvel ölmeli, ölmeden önce olmayý tamamlamalý. Nasýl mý olmalý?

Hak dostlarý gibi vefâ kahramaný olmalý. “VALLAHi O söylüyorsa doðrudur. Ben O'nun verâlarýn verâsýndan haberler getirdiðine inanýyorum.” diyen, sadakat ve vefâdan bir lâhza ayrýlmayan Hz. Ebubekir gibi olmalý.

ALLAH (c.c.) Resulü’ne; “Kendisinden meleklerin bile hayâ etmekte olduðu bir kimseden ben hayâ etmeyeyim mi?” sözlerini dedirten, an-be-an bütün mahlûkâta edebiyle vefâlý olan Hz. Osman gibi olmalý.

Vurulduðunda yarasýnýn aðýrlýðýyla baygýn yatan, “Eðer daha ölmediyse, onu namazdan baþka bir þeyle ayýltamazsýnýz.” sözlerinden sonra namaza çaðrýldýðýnda küheylanlar gibi “Namaz vakti mi?” diyerek yaralý bedeniyle kan revan içinde þahlanan, namaza vefâlý Hz. Ömer gibi olmalý.

“Perde-i gayb açýlsa, yine de yakînim azalmaz.” diyerek, vefâsýný kâinata haykýran, evliyâlar babasý, yiðitlerin þâhý Hz. Ali gibi olmalý.

Vefâ, sadece ‘has’larýn vasfýdýr can! Nisyan -unutmak- ise ‘ham’larýn...

Bedene tutsak olmuþ hoyratlarýn nasibi yoktur vefâdan.

Gönlümüzün kitabýnda; “Bize bir defa selâm vereni kýyamete kadar unutmayýz.” düstûru kayýtlýdýr.

Biz dersimizi; “Kabrimize gelip, bir defa Fatiha okuyanlar kýyamete kadar bizimdir. Ýmânlarýný kurtarmadan ölmesinler, ömürleri boyunca fakirlik görmesinler.” diye dua eden, hâlâ büyük bir vefayla Üsküdar'da dostlarýný aðýrlayan Aziz Mahmut Hüdâyî’den almýþýz.

Nice vefâ kahramanýnýn mânevî huzûrunda hürmetle, edeple selâma durmuþuz.

Dostlarýný daima vefâ ile hatýrla can! Arayan sen ol, bulan sen; tanýyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefâsý olmayanýn Hakk'a vefâsý olmaz. Git ki, vefanýn ter ü tâze hüküm sürdüðü yeni bir hayata baþla... Haydi daha fazla durma karþýmda. Kurþun gibi bir anda al, ellerini benden. Su gibi aksýn ellerin ellerimden.

Yüreðini yüreðimde, gözlerini gözlerimde býrak da git. Beklemeden, bir kelime bile etmeden git. Canýmý canýmdan kopar da git.

Giderken son bir defa Hakk'ýn selâmýný esirgeme benden. Arkada kalanýn gözü yaþlý olur, yüreði yufka, gönlü ince. Ben, içimdeki korla, baðrýmdaki volkanla, öylece dað gibi arkanda kalayým. Yapayalnýz hecelerde kaybolan ben olayým. Sen saðlam adýmlarla yarýnlara yürürken, yýkýlan ben olayým.
Gülen sen ol, aðlayan ben. Yeþeren sen ol, sulayan ben. Bana saplansýn paslý mýzraklarýn ucu, sana dokunmasýn. En çýlgýn isyanlarýný, savaþlarýný, sýrlarýný gittiðin diyarlara götürme. Kötüye dair ne varsa benim yanýmda kalsýn. Benim avuçlarýma býrak. Ben onlarý dua dua ak kanatlý kuþ gibi göklere uçurayým. Benim payýma; ilâhî dergahtan, ayrýlýk sahillerinde anýlarýn gönüllü bekçisi olmak düþtü. Hak'tan gelene razýyým.

Sen geçmiþi bana býrak can!

Vefa nedir, bilir misin?

Vefâ arkanda býraktýðýný, giderken yaktýðýný yabana atmamandýr.

Vefâ; dostluðun asaletine, bir dua sonrasý verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandýr.

Vefâ; ötelerin sonsuz mükafatý karþýsýnda, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandýr.

Þimdi ayrýlýk vakti can! Gecenin en karanlýk vakti. Vaktin Yaratýcýsý, az sonra geceden gündüzü doðuracak. Vakit gitme vakti, bizden aldýklarýný gitmesi gereken yerlere iletme vakti...

Al can! Bu heybe senin. Sol yanýmdan bir parça kopardým senin için; tâ özümden, tâ közümden...

Birazdan sabah olacak; yaðmur yaðacak... Ardýndan gökkuþaðý, sonra güneþ... Sýcacýk, apaydýn, pýrýl pýrýl... Hep böyle oldu, tarihte hep karanlýk yenilgiye teslim oldu, güneþ kazandý.

“Birazdan son melodi çalacak,

Yýldýza, Ay’a ve Ýbrahim'in Rabbi'ne kasem ederim ki,
Vefayla Kal Can

Güneþ bütün gecelerden güçlüdür can! Çünkü güneþ vefalýdýr, gizlemez sevgisini.
Vefâlýdýr; en çok o getirir kâinata sevgilinin sesini, neþvesini. Yýrtýp atar karanlýðýn kasvetli perdesini... En vefâlý delildir o sevgili adýna...

Uðurlar olsun can!

Beni kýþta býrakýp yeni bir diyara gittiðinde baharý bekleyeceksin. Baharý beklemek ne güzeldir, baharda topraðý parçalayan kýr çiçeklerini gözlemek...
Ben de seni bir ayrýlýk sonrasý baharý gözlerken kucaðýma almýþtým. Küçücük ellerinle topraðýn baðrýný parçaladýðýnda karþýlamýþtým. Ve senin için ne çok savaþmýþtým seninle.

Sen benim kýr çiçeðimsin can, sen benim aþk çiçeðim. Sen benim yüreðimsin.
Vasiyetim olsun sana. Bir gün öldüðümde, kabrimi mutlaka ziyarete gel. Ama yalvarýrým yalnýz gelme. Baharda derlediðin yüzlerce kýr çiçeðiyle gel. Ve baþucumda onlara sevgiyi anlat, dostluðu, vefâyý, hakîki ‘Dost’a vefâlý olmayý anlat.

Çünkü ben kýr çiçeklerinin sesinden uzak kalmaya dayanamam. Çünkü ben bir an bile tomurcuklarýmdan ayrýlamam. Sonra el ele tutuþup yanýbaþýmda eskiden birlikte yaptýðýmýz gibi, ince bir ezgiyle seslenin bütün insanlara. “Sevda nedir bilir misin?” diyerek, sevdayý söyleyin.

“Demet demet sevgi ellerinde
Billur billur yaþ gözlerinde
Sevdan ebedî, yüreðinde,
Olmadan olmaz, bu iþ olmaz
Sonra bütün bir âlemi Yunus'ça,
Sevmeden olmaz, bu iþ olmaz.”

Mýsralarýyla sevgisiz bu iþin olmayacaðýný anlatýn .

Hep ama hep vefâlý ol. Emanete sahip çýk, atana vefâlý ol. Ýdealine sarýl, evlâda vefâlý ol. Ömrü hakkýyla yaþa, hayata vefâlý ol. Düþmanlýklarý unut, dostuna vefâlý ol. Öfkeyi, kini unut, ruhuna vefalý ol...

Bunlarý unutursan; zaman maddî mânevî bütün yaralarýnýn, dertlerinin yok olmasýna vesile olur.

Eðer unutmazsan, zamanla bunlar seni yok eder. Unutkanlýklar karþýsýnda kimseyi suçlama. Sen ‘unutma’ tuzaðýna düþüp, unutmaman gerekenleri unutma. Unutulmamasý gereken güzellikler karþýsýnda arslan kesil kendi içinde. Âsi bir kartal gibi yýrt karanlýklarýn çirkin yüzünü, meydan oku karanlýklara. Çýlgýn bir küheylan gibi vefâyla meydan oku fýrtýnalara...

“Yarasalarýn gözleri kamaþacak diye, Güneþ doðmaktan vazgeçmez.”

En büyük vefâ, Hakk'a götürecek fýrsatlarý yakalamaktýr. Bulduðun her fýrsatý zamanýnda deðerlendirmektir.
Sakýn ha!
Fýrsatlarý kaçýrýp da, Kâlû Belâ'ya vefâsýz olma! “Fýrsatlar bulutlar gibidir, gelir ve geçer.” Sakýn ha! Fýrsatlarý kaçýrýp da, kaybetme bedbahtlýðýyla yok olma.
Vasiyetim olsun:
Vefayla kal can
Alýntýdýr
Gönderen: 29.09.2006 - 02:23
Bu Mesaji Bildir   Beyza üyenin diger mesajlarini ara Beyza üyenin Profiline bak Beyza üyeye özel mesaj gönder Beyza üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 767 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57166 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.