stromectol kamagra generique plaquenil chloroquine lopinavir ritonavir super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » ÇOCUĞUMUZDAN ÖNCE KENDİMİZİ YETİŞTİRSEK ?

önceki konu   diğer konu
12 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ÇOCUĞUMUZDAN ÖNCE KENDİMİZİ YETİŞTİRSEK ?
534 Mesaj -
(Geç Kalmýþ Bir Acizane Olarak Okumanýzý Tavsiye ediyorum )

ÇOCUÐUMUZDAN ÖNCE KENDÝMÝZÝ YETÝÞTÝRSEK?

Sevgili anne ve babalar çocuklar çabuk büyüyor... Çocuklar büyüdükçe dertleri de büyüyor. Ve anne babanýn þikayetleri baþlýyor.

Þikayetler baþlýyor, çünkü hýzlý bir þekilde kontrolümüzden çýkýp deðiþikliklerini görüyoruz. Çocuklarýmýz, bizim gençliðimizde var olmayan bir yaþama biçiminin etkilerine giriyorlar. Ýstemediðimiz alýþkanlýklarý ediniyorlar. Yanlýþ arkadaþlýklar kuruyorlar.

Uyarýlarý, ricalarý dikkate almýyorlar. Anne baba olarak bizi dinlemiyorlar. Tavýrlarý zaman zaman saygýsýzlýða varýyor. Zaman zaman saldýrganlaþýyorlar.

Biliyoruz ki dünya imtihan dünyasý. Bazýlarýmýz servetle, þöhretle imtihan olurken, bazýlarýmýz da çocuklarýmýzla imtihan oluyoruz.
Türkiyede çocuk yetiþtirmek zor zenaat. Annelik zor, babalýk zor. Bir yerlerde yapýlan küçük bir hatanýn faturasý çok aðýr olabiliyor. Yine de iþin hemen hemen bütün yükü ailelere, özellikle de anne babalara düþüyor. Anne baba olarak bu kutsal yükü kaldýrmak zorundayýz. Çünkü söz konusu olan hem onlarýn, hem de bizim geleceðimiz.

Çocuðunuza belli yaþlarda namaz kýlmayý, Kuran okumayý öðretebilirsiniz. Namaz sureleri ile birlikte bir sürü de ilahi, ayet, hadis ezberletebilirsiniz. Ama onlara büyükleri saymayý, küçükleri sevmeyi öðretemezseniz, milli ve manevi deðerleri veremezsiniz, tarihiyle bütünleþtiremezseniz, imandaki huzurun yaný sýra, inanmanýn mantýðýný kavratamazsanýz, çocuk, belli yaþlarda yalpalamaktan kurtulamayacaktýr.

Bu da çocuðun geleceði açýsýndan önemli bir tehdit oluþturur. Çünkü o takdirde çocuk, sokaðýn, televizyonun, gazetenin, envay çeþit müstehcen yayýnlarýn, sorumsuz politikacýlarýn ve sanatçý denilen kimselerin etkisine girer. (Gerçek sanatçýlarý tenzih ederiz) Hem kýbleden, hem aileden kopar, yozlaþýr, tükenir...

Çocuðunuza kendi yaþantýnýzla örnek olamazsanýz, milli-manevi deðer ölçülerini veremezseniz, batýlýlaþma sürecinin toplumumuza bulaþtýrdýðý tortulardan ve tereddütlerden koruyamazsýnýz.

Anne-baba olarak önce biz kendimizi eðitmeliyiz.
Kendimizi yeterli hale getirmeliyiz.
Kendimizi sürekli olarak eðiteceðiz. Televizyondan ziyade kitapla dost olacaðýz. Ýnanýn kitap okumamak için uydurduðumuz bahanelerin hiçbiri geçerli deðil.
Ne kitaplarýn fiyatý, ne zaman kýtlýðý, ne þu, ne bu...
Okumamanýn mazereti olamaz. Unutmayalým, bahanelerimiz, çocuklarýmýzýn geleceðini kurtarmaz.

Çocuk, babasýnýn sýrrý ve hususiyetlerinin sahibidir. Hayatý boyunca onun gözbebeði, ölümünden sonra da mevcudiyetini devam ettiren bir parçasýdýr. Bütün hususiyetleri (iyi ve çirkinini) ondan âdeta miras yolu ile aktarýr. Zira o, kalbinin bir parçasýdýr. Bundan dolayý Allah-u Teâlâ, neseplerin korunmasýný, neslin tevhid inancý üzere yetiþmesini emretmiþtir.

Bunun için aile halkýna, özellikle yeni yetiþen çocuklara her þeyden önce öðretilmesi gereken þey, iman esaslarýdýr. Yani Allah'ýn varlýðý ve sýfatlarýyla tanýtýlmasý, hiç bir þekilde O'nun ortaðý yardýmcýsý olmadýðý, insanlarýn O'nun hükümleri, emir ve yasaklarýna uygun yaþamasý gerektiði inancýdýr. Yaþ ve idrak yönüyle bir þeyler öðrenme durumuna gelen bir çocuða, öncelikle bu inanç kazandýrýlmalýdýr. Nitekim bir çok rivayetlerde Resûlullah (s.a.s.) Efendimiz çocuk konuþmaya baþlar baþlamaz ona tevhîdi (Lailahe illellah Muhammedun Rasulullah) öðretmemizi buyurmuþtur.

Çocuðun ilk öðrendiði konularýn baþýnda, Allah-u Zülcelalin onu gördüðü, bildiði ve onunla beraber olduðu gerçeðidir. Daimi olarak çocuðu Allah ile irtibatlandýracak bu görüþ ve düþünüþ sayesinde, Allah'a olan imanýn tohumu da kalbe atýlmýþ olur. Ayrýca, çeþitli vesilelerle korku duyan, güvensizlik sýkýntýsý çeken çocuk için Allah'ýn her an onunla beraber olmasý, önemli bir güven merkezi ve dayanaðýdýr.

Ebeveynin evlâda býrakacaðý en güzel mirâs, hiç þüphesiz ki, onu güzel terbiye etmesidir (Tirmizî, Birr, 33). Güzel terbiye edilen çocuk, ebeveyni için âhiret mutluluðunun sebebidir. Ölen insanýn amel defteri kapandýðý halde Salih/iyi evlât býrakanýn defteri kapanmaz; onun yaptýðý hayýrlý iþlerden ebeveyn de mutlak fayda görür (Müslim, V, 73; Ahmed b. Hanbel, IV, 105).

TAVSÝYELER

- Çocuðunuzu kendinize düþman etmek istemiyorsanýz, bir baþarýsýzlýðýndan sonra
Ben sana demedim mi? demeyin.
- Çocuðunuza emir vermeyin. Ondan isteyin.
- Haksýzlýða uðradýðýnýz bir yerde, hakkýnýzý arayýþ biçiminize çocuðunuzun tanýk olmasýný saðlayýn. Ona kavga etmeden ve baðýrmadan haksýzlýklara karþý çýkmanýn mümkün olduðunu gösterin.
- Çocuðunuzu dinlerken, mutlaka yüzüne bakýn ve onunla göz temasý halinde olun. Kendisine önem verildiðini hissedecektir.
- Çocuklarla anlaþmanýn en iyi yolu, onlara iyi niyetle yaklaþmaktýr.
- Çocuðunuzla aranýzdaki duygusal çatýþma, istemediðiniz boyutlara varýyorsa, Kimin haklý olduðunu düþünmek yerine, varmak istediðiniz amacý düþünün ve davranýþýnýzý gözden geçirin.
- Bir tartýþma sýrasýnda asla birkaç sorunu birlikte çözmeye çalýþmayýn. Sorunlarý teker teker ele alýn.

Küçük demeyin, terbiye beþikten baþlar,
Hata, kýzarak deðil, öðreterek düzeltilir,
Düþünceler, inandýrýlarak benimsettirilir,
Aile içindeki geçimsizlik, çocuðu çok sarsar,
Her kötü hareketine, hep göz yumulmaz,
Ayný harekete bir iyi, bir kötü denilmez,
Çok sertlik gibi, çok þefkat de zararlýdýr,
Hiçbir zaman onlara yalan söylenmez,
Sözünden çok, yaptýðýna deðer verilir,
Kararlý olmak, çocuðu kötü hareketten korur,
Onun yanýnda baþkalarý çekiþtirilmez,
Terbiyeden anne ve baba mesuldür,
Çocuklar hiçbir zaman kötülenmez,
Çocuða verilen sözden dönülmez,
Onlar yalancýlýkla asla suçlanmaz,
Sýrlar onlarýn yanýnda açýklanmaz,
Kibirlenmesine göz yumulmaz,
Samimi olduðunuza inandýrýlýr,
Konuþmaktan ziyade yaþatýlýr,
Baþkalarýna yardýma alýþtýrýlýr,
Sabýrlý olmasýna alýþtýrýlýr,
Hayatýn zorluðu öðretilir,
Her isteði yapýlmaz.

selam ve dua ile

Dostlar dostlarý için yazmýþlar
bizde bulduk paylaþmak istedik
kendilerinden Allah razý olsun

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son k_ali_te tarafından, 30.08.2006 - 16:56 tarihinde.
Gönderen: 30.08.2006 - 16:53
Bu Mesaji Bildir   k_ali_te üyenin diger mesajlarini ara k_ali_te üyenin Profiline bak k_ali_te üyeye özel mesaj gönder k_ali_te üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Begum su an offline Begum  
621 Mesaj -
S.a Kalite abi..

Öncelikle Rabb´im sizden ve sizin gibi babalardan razi olsun.. Ekledigim makeleye (Anne babama mektup) cevap yazip duyarlilik gösterdiginiz icin.. gül

Bir yerde okumustum" Gecmis nasil hizla gidiyorsa gelecekta ayni hizla yaklasiyor." Ahir zaman cok kötü diyorum ama hep Zamanda mi suc? Kolaya kacip bahaneler vermek belki bu dünyada bizi kandirip oyalar ama ya Ahiret? Istemez misiniz? Efendimiz (s.a.v) cocugunuzdan dolayi size bir tac taksin ve bu taci görenler size imrenip
- Bak! Cocugundan dolayi imtihani kazanmis... düsünmesi bile cok güzel..:( Ellerinize saglik! Tavsiyeler cok mükemmel.

Selam ve dua ile...

Gönderen: 30.08.2006 - 20:27
Bu Mesaji Bildir   Begum üyenin diger mesajlarini ara Begum üyenin Profiline bak Begum üyeye özel mesaj gönder Begum üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
merve_demirtas su an offline merve_demirtas  
selamlar
12 Mesaj -
selam ve sevgilerimle neyse konuya dönelim bencede çocuðumuzdan önce kendimizi yetiþtirelimki ilride çocuða nasýl eðiti verilir neleri öðretmemiz gerekir bunlarýn hepsini bilmemiz gerekir bilmek içinde öðrenmemiz þart ....
Gönderen: 30.08.2006 - 20:31
Bu Mesaji Bildir   merve_demirtas üyenin diger mesajlarini ara merve_demirtas üyenin Profiline bak merve_demirtas üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~KeMaL~ su an offline ~KeMaL~  
785 Mesaj -
Allah Razi Olsun Kalite Abim..gül

Evet Çok Haklýsýn Mukemmel Olmadan Mukemmil olmaz..Kiþi Önce kendi Kemale Ermeli ki baskasýný Ýkmal Etsin...

Kendisi Hasta Olan gayre Nasil þifa Olsun..

Ama Hiç Yapamýyorsa Mukemmellerin Eline Teslim Etmesi ve yetiþtirilmesini Saðlamasý da mumkundur...

Measselam...

Gönderen: 30.08.2006 - 20:35
Bu Mesaji Bildir   ~KeMaL~ üyenin diger mesajlarini ara ~KeMaL~ üyenin Profiline bak ~KeMaL~ üyeye özel mesaj gönder ~KeMaL~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GÖZBEBEGIM su an offline GÖZBEBEGIM  
138 Mesaj -
eklemeniz çok mühim. inþaallah sitede gezinirken bütün herkes okumuþ ve layýkýyla istifade etmiþ olur.ben bi 0-6 yaþ eðitimcisi olarak kiþilik ve zeka geliþiminin bu yaþlarda tamamlandýðýný vurgulayarak sizin elklemelerinizi en çokta bu yaþlarda çocuk üzerinde tatbik etmelerini önemle hatýrlýyorum.
lütfen sevgili anne baba ve anne baba adaylarý. çocuklar bizlere Rabbimizin emaneti o emanetlere gereði gibi sahip çýkalým.gerekli olan ilgi alaka ve ahlaki eðitim verilmediði sürece bu çocuklar karþýmýza maazallah potansiyel suçlu olarak çýkarlar tabi ozaman sormak lazým sorumlusu kimler.
eðer eðitimi biz ele almazsak bizim yerimize eðitenler mutlaka olacaklardýr.
BÝR YANGIN VAR ÇOCUK KALBÝNÝ KURTAMAK ÝLK ÝÞ

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Ruveyda tarafından, 30.08.2006 - 20:59 tarihinde.
Gönderen: 30.08.2006 - 20:57
Bu Mesaji Bildir   GÖZBEBEGIM üyenin diger mesajlarini ara GÖZBEBEGIM üyenin Profiline bak GÖZBEBEGIM üyeye özel mesaj gönder GÖZBEBEGIM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
hanimeli su an offline hanimeli  
cocuk yetıstırmek..
12 Mesaj -
herhalde dunyanýn en zor ýsý cocuk yetýstýrmek.evlatlarý mýzý yetýstýrýrken cok dýkkat etmelýyýz.en kucuk hatayý kabul etmýyor. hatalarýmýzý býze karsý kullanabýlýyorlar.Allah cumlemýze yardým etsýn. Insallah vatanýmýza mýlletýmýze yararlý Hayýrlý evlatlar yetýstýrmemýze yardým eder Rabbým.
Gönderen: 03.09.2006 - 11:19
Bu Mesaji Bildir   hanimeli üyenin diger mesajlarini ara hanimeli üyenin Profiline bak hanimeli üyeye özel mesaj gönder hanimeli üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
Önce yetiþmek sonra yetiþtirmek...
Önce öðrenmek sonra öðretmek...
Önce bilmek sonra bildirmek...

gül Allah Razı Olsun gül

saygý,sevgi,selam ve dua ile...
Gönderen: 03.09.2006 - 12:29
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
138 Mesaj -
güzel,çok güzel can, eðitim siz bi anne babadan saðlýklý bireyler yetiþtirilmesi elbette beklenemez. katýlýyorum sana rýfat56

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son Ruveyda tarafından, 03.09.2006 - 22:19 tarihinde.
Gönderen: 03.09.2006 - 12:32
Bu Mesaji Bildir   GÖZBEBEGIM üyenin diger mesajlarini ara GÖZBEBEGIM üyenin Profiline bak GÖZBEBEGIM üyeye özel mesaj gönder GÖZBEBEGIM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Ruveyda can....
5108 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý Ruveyda

güzel eðitim siz bi anne babadan saðlýklý bireyler yetiþtirilmesi elbette beklenemez rýfat56

Ruveyda can neden...rýfat56...?
Gönderen: 03.09.2006 - 14:12
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
138 Mesaj -
rýfat56 kardeþim;sözlerim yalýþ anlaþýlmamýþtýr umarým.biraz devrik cümlemi kurdum nedir...
benim eklemem sizin sözlerinizi teyit eder yani tasdik eder mahiyyette aman yanlýþ anlamayýn. daha önce eklemem vardý sonra sizinkini okudum ve hak veriri þekklinde güzel rýfat 56 dedim ok. anlaþýldýmmý þimdi..
Gönderen: 03.09.2006 - 19:36
5108 Mesaj -
Ruveyda kardeþim.. can...
Anladým can seni rahatsýz ettiysem kusura bakma...
ALLAH (c.c.) razý olsun...

saygý,sevgi,selam ve dua ile...
Gönderen: 03.09.2006 - 21:34
armine10 su an offline armine10  
215 Mesaj -
SELAMUN ALEYKUM ARKADAÞLAR.... Bende önce çocuklarýmýzýn yapmasýný istediðimiz þeyi kendimiz yapmak zorundayýz diye düþünüyorum. Bakýn çok uzatmýyacaðým, örnek þahsiyetlerden bir kesitsunmak istiyorum sizlere ebu hanifeye birgün çocuðnun çok bal yemesinden þikayetçi olan bir ebeveyn gelir, ya ebu hanife bunu ne yapalýmda çocuk bu huyundan vazgeçsin derler. Oda þimdi gidin kýrk gün sonra gelin der. aile pek biþey anlayamaz ama imamýn bildiðinde bir iþ vardýr deyip kýrk gün sonra çocuðu tekrar getirirler ebu hanife çocuða sadece bal yeme oðlum der. tabiiki çocuðun anne ve babasý merakla sorar ya ebu hanife kýrk gün önce geldik bizi geri gönderdin, kýrk gün sonra gelin dedin. þimdi geldik sadece çocuðumuza bal yememesini söyledin. ( burda herkesin daha DÝKKATLÝokumasýný istiyorum.) EBU HANÝFE ben siz çocuðu kýrk gün önce getirdiðinizde bende çok bal yiyordum kendim yediðim þeyi çocuða söylediðim zaman ne kadar tesir eder. Ama þimdi bal yemeyi bende býraktým. þimdi çocuðu alýn götürün der. ve gerçektende çocuk o günden sonra bal yemeyi býrakýr. EVEEEEEEEEET Umarým çocuklarýmýzýn davranýþlarýnda biz anne ve babalarýn iyi bir model olmanýn ne kadar önemli olduðunu bi kez daha anlamýþ olduk. Tüm duyarlý sorumlu annE VE BABALARA SELAMLAR. YARDIMCIMIZ ALLAH OLSUN.
Gönderen: 13.03.2007 - 00:47
Bu Mesaji Bildir   armine10 üyenin diger mesajlarini ara armine10 üyenin Profiline bak armine10 üyeye özel mesaj gönder armine10 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 841 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60361 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.