budesonide ivermektin generique stromectol generique plaquenil ivermektin cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » .::AFFETMEK::.

önceki konu   diğer konu
13 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
.::AFFETMEK::.
Misafir

.::AFFETMEK::.

Bir lise öðretmeni bir gün derste öðrencilerine bir teklifte bulunur: 'Bir hayat deneyimine katýlmak ister misiniz?' Öðrenciler çok sevdikleri hocalarýnýn bu teklifini tereddütsüz kabul ederler. 'O zaman' der öðretmen. 'Bundan sonra ne dersem yapacaðýnýza da söz verin' öðrenciler bunu da yaparlar.
Þimdi yarýnki ödevinize hazýr olun. Yarýn hepiniz birer plastik torba ve beþer kilo patates getireceksiniz!Öðrenciler, bu iþten pek bir þey anlamamýþlardýr.
Ama ertesi sabah hepsinin sýralarýnýn üzerinde patatesler ve torbalar hazýrdýr. Kendisine meraklý gözlerle bakan öðrencilerine þöyle der öðretmen: 'Þimdi, bugüne dek affetmeyi reddettiðiniz her kiþi için bir patates alýn, o kiþinin adýný o patatesin üzerine yazýp torbanýn içine koyun.' Bazý öðrenciler torbalarýna üçer beþer tane patates koyarken, bazýlarýnýn torbasý neredeyse aðzýna kadar dolmuþtur. Öðretmen, kendisine 'Peki þimdi ne olacak?' der gibi bakan öðrencilerine ikinci açýklamasýný yapar: 'Bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin, bu torbalarý yanýnýzda taþýyacaksýnýz. Yattýðýnýz yatakta, bindiðiniz otobüste, okuldayken sýranýzýn üstünde, hep yanýnýzda olacaklar.'
Aradan bir hafta geçmiþtir. Hocalarý sýnýfa girer girmez, denileni yapmýþ olan öðrenciler þikayete baþlarlar: 'Hocam, bu kadar aðýr torbayý her yere taþýmak çok zor.' 'Hocam, patatesler kokmaya baþladý. Vallahi, insanlar tuhaf bakýyorlar bana artýk. Hem sýkýldýk, hem yorulduk?'
Öðretmen gülümseyerek öðrencilerine þu dersi verir: 'Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asýl kendimizi cezalandýrýyoruz. Kendimizi ruhumuzda aðýr yükler taþýmaya mahkum ediyoruz. Affetmeyi karþýmýzdaki kiþiye bir ihsan olarak düþünüyoruz, halbuki affetmek en baþta kendimize yaptýðýmýz bir iyiliktir.

gül

Gönderen: 24.07.2006 - 21:23
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Gullere vurgun su an offline Gullere vurgun  
148 Mesaj -
''halbuki affetmek en baþta kendimize yaptýðýmýz bir iyiliktir.''

Allah razý olsun abimm cok güzel bi hikayeydii...

gül
Gönderen: 24.07.2006 - 21:27
Bu Mesaji Bildir   Gullere vurgun üyenin diger mesajlarini ara Gullere vurgun üyenin Profiline bak Gullere vurgun üyeye özel mesaj gönder Gullere vurgun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
2687 Mesaj -
EVET
GÜZEL BIR MISAL
ALLAH AFFEDICIDIR AFFETMEYI SEVER KULLARINA TEVBE GIBI BIR NIMET VERDI
KULLARINA 24 SAAT GIBI ALTIN VERDI BIR SAATINI ISTIYOR GERISI BEREKET DIYOR
KULLARINA HER HARF KARSILIGI 10 SEVAP VERIYOR
KULLARINA MUBAREK GECELERI ARMAGAN EDIYOR
KULLARINA EBEDI CENNETI VERIYOR
KULLARINA ISIMLERINDE BELKI ONLARCA DEFA AFFEDICI OLDUGUNU ZIKREDIYOR
KAINAT ZALIMLERE GELIN TEVBE EDINIZ ÖMRUNUZU ZAYI ETMEYIN AFFEDICI ALLAHIN RAHMETINE SEFKATINE SIGININ DIYE HAYKIRIP MUHLET VERIYOR ALLAH
ALLAH SEVABINI KIMSENIN TAYIN ETMEDIGI UMMANLARDAN BIR UMMAN ORUC MIRAC OLAN NAMAZ
HAC ZEKAT VE ZIKIR GIBI MUBAREK IBADETLERI HAKKIMIZDA SEFAATCI KILIYOR
O HALDE KULA NE OLUYOR KI RABBIMIZIN AFF VE MAGFIRETINE SIGINMIYOR
AFFEDICI OLUNUZ

Gönderen: 24.07.2006 - 23:15
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
herigate su an offline herigate  
123 Mesaj -
Merhaba arkadaslar,
arkadasimizin göndermis oldugu yaziyi okuyunca benimde aklima bir kitabda okuduklarim geldi ve kitabi tektar elime aldim.
Dogan Cüceloglu "Savasci" isimli kitabinda arkadasimizin aktardigi hikayedeki olayi "Bitmemis isler" olarak özetliyor ve bazi örnekler veriyor.
Mesela kitabin bir kisminda babasini kendisiyle olan iliskisinden dolayi yargilayan ve kizginlik duyan, psikoloji alaninda doktore yapmis bir kisiden bahsediliyor.
Bu sahiz bir gün bir seminere katiliyor. Semineri veren Profösör kisiden kendisini babasinin yerine koymasini ve olaylari birde babasinin gözünden görmesini istiyor.
Sonuc olarak kisi su sözleri söylüyor:"....benim babam babasiz büyümüs biri olarak iyi babalik yapmis, onu anladim. Icim burkuldu ve agladim. Herkesin icinde babamdan özür diledim ve onu bir daha yargilamiyacagima, onu seminerlerimde kötü bir baba örnegi olarak göstermiyceme söz verdim.Ve babama dönük kizginligim bitti. Bitmemis isim kalmadi."

..."Kisi kendini hayalinde bitmemis isi olan insanin yerine koyarak, onunla diyaloga gecebilir ve onun kosullari ile olaylara bakabilir, empati kurarak, onun davranisini anlayabilir ve belkide affedebilir. Insan affedince mitmemis isi kalmiyor. Affetmek bu nedenle saglikli bir davranis. Tabii gercekten affedebilmek dil ile olmaz, gönül ve kafayla affedebilmek büyük bir gönül zenginligi ister. Egosu siskin, egosu cabucak kirilabilen insanlarin yapabilecegi bir sey degildir."...(Dogan Cüceloglu, Savasci, Sayfa 350)

Selamlar ve Sevgiler

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son herigate tarafından, 24.07.2006 - 23:59 tarihinde.
Gönderen: 24.07.2006 - 23:50
Bu Mesaji Bildir   herigate üyenin diger mesajlarini ara herigate üyenin Profiline bak herigate üyeye özel mesaj gönder herigate üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Nazligul su an offline Nazligul  
1113 Mesaj -
:(ağlarağlar
Afetmek büyüklükdür...

Ne Mutlu ki o büyüklügü gösterebilene...

Gönderen: 25.07.2006 - 00:13
Bu Mesaji Bildir   Nazligul üyenin diger mesajlarini ara Nazligul üyenin Profiline bak Nazligul üyeye özel mesaj gönder Nazligul üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  
2338 Mesaj -
Herkes ve bazý yapýlan þeyler affedilemiyor.. Tecrübelerle sabittir..

Sanýrým pek erdem sahibi biri Hiç deðilim.. Ben bir BUSH u affetmiyorum, ben bir Filistinli yavrumu aðlatan Amerikalýyý affetmiyorum. Ben bir Afganlý kardeþimi yuvasýndan süren RUS'u affetmiyorum. Ben bir ÇEÇEN mücahidime el kaldýrýp kelle keseni AFFETMÝYORUM. Ben ADALETSÝZLÝÐÝ, ALLAHTAN korkusuzluðunu, GÜCÜNÜ ve otoritesini baþkalarýna sözünü geçirmek için kullanarak insanlara zulmedeni:

ANAM BABAM dahi olsa A F F E T M Ý Y O R U M

Ruhum taþýmaya hazýr olmalý ÝKÝ ÇUVAL patatesi.. Çünkü ben affetmemeyi tercih EDÝYORUM!

Onlar affedilmeye layýk deðiller!

gül...ağlar

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son DiLSuZ tarafından, 25.07.2006 - 10:33 tarihinde.
Gönderen: 25.07.2006 - 01:03
Bu Mesaji Bildir   ((( ... ))) üyenin diger mesajlarini ara ((( ... ))) üyenin Profiline bak ((( ... ))) üyeye özel mesaj gönder ((( ... ))) üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~MiNA~ su an offline ~MiNA~  
475 Mesaj -
Afetmek evet cok güzel birseydir ama afedilmek isteyen afedilir
Gönderen: 25.07.2006 - 09:34
Bu Mesaji Bildir   ~MiNA~ üyenin diger mesajlarini ara ~MiNA~ üyenin Profiline bak ~MiNA~ üyeye özel mesaj gönder ~MiNA~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AGLIYORUM su an offline AGLIYORUM  
500 Mesaj -
Bendeki aðýrlýk ondan olsa gerek... sıkıntılı

Her ne kadar "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz...Ýnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez" buyruðuna uymaya çalýþsak da Efendimiz (S.A.V)'in...
nefis iþte...
Her þeyi, herkesi affetmek de zor geliyor abim yaaa...bir, iki, üç derken en sonunda patlayýveriyoruz bir anda...

Bir yandan da düþünüyorum sürekli...ALLAH(c.c)'a yönelip de "Sen erhamurrâhimiynsin" diye yalvarýrken...ben kimim ki "affetmemek" düþüncelerine giriyorum...hiç utanmadan...ağlar

ALLAH(c.c)'a emanet olun...

...gül...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son canan_yy tarafından, 25.07.2006 - 10:11 tarihinde.
Gönderen: 25.07.2006 - 10:08
Bu Mesaji Bildir   AGLIYORUM üyenin diger mesajlarini ara AGLIYORUM üyenin Profiline bak AGLIYORUM üyeye özel mesaj gönder AGLIYORUM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  
2765 Mesaj -
Allah Razı Olsun

Affetmeyi karþýmýzdaki kiþiye bir ihsan olarak düþünüyoruz, halbuki affetmek en baþta kendimize yaptýðýmýz bir iyiliktir.

Kerim olan zat, kaadir olunca affeder, intikama kalkýþmaz.
(Hadisi Þerif)

Ýntikam, nefsani bir hareket neticesidir. Af ise fazileti ahlakiyenin
bir tecellisidir, manevi bir zevkle nailiyete vesiledir.

Þüphesizki insana yakýþan, afv-ü kerem ile ittisafdýr.

Sevgi Selam ve Dua ile... gül

Gönderen: 25.07.2006 - 10:36
Bu Mesaji Bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diger mesajlarini ara ~HiLaLaY~ üyenin Profiline bak ~HiLaLaY~ üyeye özel mesaj gönder ~HiLaLaY~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
7 Mesaj
Cok güzel bir konu.. ALLAH razi olsun Abim..

Kuran'da Tavsiye Edilen Üstün Ahlak Özelliði: A F F E D I C I__O L M A K

Ýþte bilim affetmenin insan saðlýðý üzerindeki tüm bu olumlu etkilerini yeni keþfederken, Yüce Allah affetmeyi 14 asýr önce Kuran'da insanlara önemle tavsiye etmiþtir, Kuran'da tavsiye edilen güzel ahlak özelliklerinden biri de "affedici ve baðýþlayýcý olmak" týr:

"Sen af (veya kolaylýk) yolunu benimse, (Ýslam'a) uygun olaný (örfügöz kırpma emret ve cahillerden yüz çevir." (Araf Suresi, 199)

Bir baþka ayette Allah, "... affetsinler ve hoþgörsünler. Allah'ýn sizi baðýþlamasýný sevmez misiniz? Allah, baðýþlayandýr, esirgeyendir." (Nur Suresi, 22) þeklinde buyurmaktadýr. Kuran ahlakýndan uzak yaþayan kimseler için affetmek son derece zordur. Çünkü yapýlan bir hata karþýsýnda hemen öfkeye kapýlýrlar. Ancak Allah müminlere affetmenin daha güzel bir davranýþ olduðunu bildirmiþtir:

"Kötülüðün karþýlýðý, onun misli (benzeri) olan kötülüktür. Ama kim affeder ve ýslah ederse (dirliði kurup-saðlarsa) artýk onun ecri Allah'a aittir..." (Þura Suresi, 40)

... Yine de affeder, hoþ görür (kusurlarýný yüzlerine vurmaz) ve baðýþlarsanýz, artýk elbette Allah, baðýþlayandýr, esirgeyendir. (Teðabün Suresi, 14)

Kuran'da "Kim sabreder ve baðýþlarsa, þüphesiz bu, azme deðer iþlerdendir." (Þura Suresi, 43) ayetiyle de affetmenin üstün bir ahlak özelliði olduðu haber verilmektedir. Dolayýsýyla müminler affedici, merhametli, hoþgörülü davrananlar ve Kuran'da bildirildiði gibi onlar, "öfkelerini yenenler ve insanlar(daki haklarýn)dan baðýþlama ile (vaz)geçenlerdir." (Al-i Ýmran Suresi, 134)

Müminlerin affedicilik anlayýþlarý, Kuran ahlakýný yaþamayan kimselerinkinden çok farklýdýr. Bazý kiþiler, karþýlarýndaki kiþiyi baðýþladýklarýný söyleseler de, bu kiþilerin kalplerindeki kin ve kýzgýnlýktan kurtulmalarý uzun sürer. Tavýrlarý genellikle bu kýzgýnlýðý yansýtacak þekildedir. Müminlerin affediciliði ise samimidir. Müminler insanýn dünyada imtihan olan, hata yaparak öðrenen bir varlýk olduðunu bildikleri için hoþgörülü ve þefkatlidirler. Ayrýca müminler, tamamen haklý olduklarý ve karþý tarafýn tümüyle haksýz olduðu bir durumda bile hiç tereddütsüz affedebilirler. Affetme konusunda, hatalarý, büyük ya da küçük olarak ayýrmazlar. Bir kimse hatayla büyük bir kayba sebep olabilir. Ancak meydana gelen her olayýn Allah'ýn kontrolünde ve bir kader dahilinde geliþtiðini bilen müminler, bu tür bir olay karþýsýnda tevekküllü davranýr ve kiþisel bir kýzgýnlýk içerisine girmezler.

Kýsacasý öfkelenmek insanýn en baþta ruh halini olumsuz yönde etkileyen ve buna paralel olarak saðlýðýný zedeleyen bir tavýr bozukluðudur. Affetmek ise kiþiye zor gelse de öfkenin getirdiði tüm olumsuzluklarý ortadan kaldýran, kiþinin hem fiziken hem ruhen saðlýklý bir yaþam sürmesine yardýmcý olan güzel bir davranýþ þekli, üstün bir ahlak özelliðidir. Elbette ki affetmek, saðlýklý kalmaya vesile olan davranýþlardan biridir ve herkesin yaþamasý gereken olumlu bir özelliktir. Ancak affetmede asýl amaç -herþeyde olduðu gibi- Allah'ýn rýzasýna uygun bir ahlaký yaþamak olmalýdýr. Faydalarý bilimsel olarak günümüzde tespit edilen bu ahlak özelliðinin Kuran'da pek çok ayetle bildirilmesiyse, Kuran'daki hikmetlerden sadece bir tanesidir.

Selam ve DUA ile.. gül
Gönderen: 24.10.2006 - 10:08
Bu Mesaji Bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diger mesajlarini ara YeSiLKuBBeM üyenin Profiline bak YeSiLKuBBeM üyeye özel mesaj gönder YeSiLKuBBeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Umuda_Dogru su an offline Umuda_Dogru  
162 Mesaj -
Selamun aleyküm, cok güzel ve anlamli bir yazi

Allah Razı Olsun
Gönderen: 09.02.2007 - 18:20
Bu Mesaji Bildir   Umuda_Dogru üyenin diger mesajlarini ara Umuda_Dogru üyenin Profiline bak Umuda_Dogru üyeye özel mesaj gönder Umuda_Dogru üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
recepholding su an offline recepholding  
1613 Mesaj -

Affetmek , bir baþka insana veya kendinize karþý içinizde duyduðunuz öfkenin yerine sevgiyi koymaktýr. Affetmek, öfkenin nefretin , acýnýn , suçlamanýn, kurban olma duygusunun, kendini haklý çýkarma çabasýnýn üzerinizde yarattýðý aðýrlýðý alýr.

Gönderen: 10.02.2007 - 12:35
Bu Mesaji Bildir   recepholding üyenin diger mesajlarini ara recepholding üyenin Profiline bak recepholding üyeye özel mesaj gönder recepholding üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
astaravista253 su an offline astaravista253  
RE:
791 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý recepholding

Affetmek , bir baþka insana veya kendinize karþý içinizde duyduðunuz öfkenin yerine sevgiyi koymaktýr. Affetmek, öfkenin nefretin , acýnýn , suçlamanýn, kurban olma duygusunun, kendini haklý çýkarma çabasýnýn üzerinizde yarattýðý aðýrlýðý alýr.

Gönderen: 10.02.2007 - 12:48
Bu Mesaji Bildir   astaravista253 üyenin diger mesajlarini ara astaravista253 üyenin Profiline bak astaravista253 üyeye özel mesaj gönder astaravista253 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 828 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
nokta54 (45), karapapak (46), dosteren (60), ahmetkaya5v (40), AKIN TALHA (45), memetnur (60), ssarikoc2003 (43), yolcuxxx (38), adige11 (46), aydemir (45), terekeme (), tolga_27 (44), turkcomtayfur (), CNN (44), faruk741 (39), kürtislam (37), kenan_k (59), ercosserdar (42), siyahi (46), Ay Yuzlum (42), sevgim (45), sekersey (55), Melek_90 (34), mkilincarslan (33), emel meydan (48), karabela2000 (54)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59790 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.