kaletra stromectol generique kaletra colchicine generique plaquenil imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » K İ T A P / K Ü L T Ü R / S A N A T » KİTAP & DERGİ » MESNEVI DERSLERI MEVLANA

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
MESNEVI DERSLERI MEVLANA
2687 Mesaj -
ALINTIDIR

1. Dinle, bu ney nasýl þikâyet ediyor, ayrýlýklarý nasýl anlatýyor:
Beni kamýþlýktan kestiklerinden beri feryadýmdan erkek, kadýn herkes aðlayýp inledi.
Ayrýlýktan parça parça olmuþ, kalb isterim ki, iþtiyak derdini açayým.
Aslýnda uzak düþen kiþi, yine vuslat zamanýný arar.

5. Ben her cemiyette aðladým, inledim. Fena hallilerle de eþ oldum, iyi hallilerle de.
Herkes kendi zannýnca benim dostum oldu ama kimse içimdeki sýrlarý araþtýrmadý.
Benim esrarým feryadýmdan uzak deðildir, ancak (her) gözde, kulakta o nur yok.
Ten candan, can da tenden gizli kapaklý deðildir, lâkin caný görmek için kimseye izin yok.
Bu neyin sesi ateþtir, hava deðil; kimde bu ateþ yoksa yok olsun!

10. Aþk ateþidir ki neyin içine düþmüþtür, aþk coþkunluðudur ki þarabýn içine düþmüþtür.
Ney, dosttan ayrýlan kiþinin arkadaþý, haldaþýdýr. Onun perdeleri, perdelerimizi yýrttý.
Ney gibi hem bir zehir, hem bir tiryak, ney gibi hem bir hemdem, hem bir müþtak kim gördü?
Ney, kanla dolu olan yoldan bahsetmekte, Mecnun aþkýnýn kýssalarýný söylemektedir.
Bu aklýn mahremi akýlsýzdan baþkasý deðildir, dile de kulaktan baþka müþteri yoktur.

15. Bizim gamýmýzdan günler, vakitsiz bir hale geldi; günler yanýþlarla yoldaþ oldu.
Günler geçtiyse, geçip gitsin; korkumuz yok. Ey temizlikte naziri olmayan, hemen sen kal!
Balýktan baþka her þey suya kandý, rýzký olmayana da günler uzadý.
Ham, piþkinin halinden anlamaz, öyle ise söz kýsa kesilmelidir vesselâm.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son NurBahcesi tarafından, 11.07.2006 - 14:00 tarihinde.
Gönderen: 11.07.2006 - 13:52
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
MESNEVI 2
2687 Mesaj -
Ey oðul! Baðý çöz, azat ol. Ne zamana kadar gümüþ, altýn esiri olacaksýn?

20. Denizi bir testiye dökersen ne alýr? Bir günün kýsmetini
Harislerin göz testisi dolmadý. Sedef, kanaatkâr olduðundan inci ile doldu.
Bir aþk yüzünden elbisesi yýrtýlan, hýrstan, ayýptan adamakýllý temizlendi.
Ey bizim sevdasý güzel aþkýmýz; þadol; ey bütün hastalýklarýmýzýn hekimi;
Ey bizim kibir ve azametimizin ilâcý, ey bizim Eflâtunumuz! Ey bizim Calinus;umuz!

25. Toprak beden, aþktan göklere çýktý; dað oynamaya baþladý, çevikleþti.
Ey âþýk! Aþk; Tûrun caný oldu. Tûr sarhoþ, Mûsa da düþüp bayýlmýþ!
Zamanýmý beraber geçirdiðim arkadaþýmýn dudaðýna eþ olsaydým ( sýrlarýna tahammül edecek bir hemdem bulsaydým) ney gibi ben de söylenecek þeyleri söylerdim.
Dildeþinden ayrý düþen, yüz türlü naðmesi olsa bile dilsizdir.
Gül solup mevsim geçince artýk bülbülden maceralar iþitemezsin.

30. Her þey mâþuktur, âþýk bir perdedir. Yaþayan mâþuktur, âþýk bir ölüdür.
Kimin aþka meyli yoksa o kanatsýz bir kuþ gibidir, vah ona!
Sevgilimin nuru önde, artta olmadýkça ben nasýl önü, sonu idrak edebilirim?
Aþk, bu sözün dýþarý çýkýp yazýlmasýný ister; ayna gammaz olmaz da ne olur?
Aynan, bilir misin, neden gammaz deðil?
Yüzünden tozu, pasý silinmemiþ de ondan!

Gönderen: 11.07.2006 - 13:54
Bu Mesaji Bildir   NurBahcesi üyenin diger mesajlarini ara NurBahcesi üyenin Profiline bak NurBahcesi üyeye özel mesaj gönder NurBahcesi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
oncenamaz su an offline oncenamaz  
Hazret-i Mevlana'nın Namaz Değerlendirmesi
197 Mesaj -
Gönül ustasý Hazret-i Mevlânâ, insaný ilâhî huzura ulaþtýran tekbir, kýyam, rükû, secde, selam ve dua gibi namaz rükünlerine oldukça düþündürücü mânâlar kazandýrýr.

Namaza tekbirle girmek,Ýlâhî, biz senin huzurunda kurban olduk demektir. (Tekbir getirerek kurban kesildiði gibi, tekbirle namaza baþlamak da Allahým, canýmýz sana feda olsun anlamýndadýr.)

Namazda kýyama durmak, Allahýn huzurunda kýyametteki muhasebeyi hatýrlatýr. Kul, biraz sonra hakkýyla yerine getiremediði kulluðundan ve iþlediði günahlardan dolayý, utancýndan ayakta durmaya dermaný kalmaz, rükûa eðilir.

Baþý rükûda iken Hakkýn sualle-rine cevap ver! diye Ýlâhî ferman gelir. Kul, rükûdan baþýný mahcup olarak kaldýrýr. Ayakta duramaz, yüz üstü secdeye kapanýr.

Tekrar ona Secdeden baþýný kaldýr! Yapmýþ olduklarýndan haber ver diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde baþýný kaldýrýrsa da, tekrar yüzüstüne kapanýr.

O aðýr yükün tesirinden dizleri üstüne çöker. Saða selam verir; peygamberler ve melekler tarafýna bakar, onlardan þefaat talep eder. Onlar derler:Çare ve yardým günü geçti. Çare, ancak dünyada olabilirdi. Orada salih amellerde bulunmadýnýz, o günler gitti

Sola selam verir; akraba ve yakýnlarýnýn tarafýna bakar. Onlardan da bir fayda göremez.

Herkesten ümidini kesince, dua için iki elini kaldýrýr. Ya Rabbi, herkesten ümidimi kestim. Kuluna melce ancak Sensin. Senin rahmet ve maðfiretine sýnýr yoktur.

Gönderen: 28.08.2006 - 14:42
Bu Mesaji Bildir   oncenamaz üyenin diger mesajlarini ara oncenamaz üyenin Profiline bak oncenamaz üyeye özel mesaj gönder oncenamaz üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 771 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58152 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.