hydroxychloroquine ivermectin ivermectin kaletra kaletra oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » SIR KAPISI » Bir çoçuğun Namaz Kılma Öyküsü [ ibretlik ]

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Bir çoçuğun Namaz Kılma Öyküsü [ ibretlik ]
54 Mesaj -
Türkan Haným dindar bir ailede büyümüþtü. Annesi her fýrsatta ona ve kardeþlerine namaz kýlmalarýný söyler, hatta kýzarak onlarý uyarýrdý. Türkan Haným namazýn kýlýnmasý gerektiðine inanýr, ama yine de kýlmazdý, çünkü kýlmak nefsine zor geliyordu. Bazen baþlar, sonra terk ederdi.

Evlendi ve çocuklarý oldu. Annesi her geldiðinde ayný þekilde namaz kýlmalarý için ikaz etmeyi sürdürüyor, o da ýsrarla kýlmamaya devam ediyordu. Çok istemesine raðmen bir türlü nefsine galip gelemiyordu. Bir gün arkadaþlarý ona oturmaya geldi. Ýçlerinden biri annesini de yanýnda getirmiþti. Teyze çok mübarekti. Öyle tatlý konuþuyordu ki, onu dinleyen saatler geçse usanmazdý. Teyze bir ara namaz konusuna deðindi. O anlatýrken, Türkan Haným annesini hatýrlamýþ ve annesinin eski günlerdeki namaz ikazlarýný düþünüyordu. Misafirler de teyzeyi zevkle dinliyordu.

Türkan Hanýmýn küçük oðlu Zekeriya, dört yaþýndaydý. Oynadýðý oyunu býrakmýþ, teyzenin koltuðu dibinde iki elini yumruk yapýp yüzüne dayamýþ bir þekilde, kýpýrdamadan dinliyordu. Annesi ikram için mutfakla salon arasýnda koþturup dururken mevzu deðiþmiþti. O da onlarýn yanýna oturup sohbetin güzelliðine kapýlarak çayýný yudumlamaya baþladý.

"Anne, senin yerine ben namaza baþlayacaðým"

Tam bu sýrada mutfaktan bir gürültü geldi. Arkasýndan da oðlunun çýðlýðý duyuldu. Telâþla mutfaða koþtu Türkan Haným. Misafirler de korkuyla peþinden gittiler. Oðlu bir sandalye koyarak lavaboya çýkmýþtý. Bir ayaðý lavabonun içinde, diðeri ise dýþarýdaydý. Sandalye devrilmiþ yerde dururken, oðlu da lavabonun kenarýnda korkmuþ bir þekilde asýlý duruyordu. Koþup kucaðýna aldý. Su içeceðini zannederek:

"Ýsteseydin ben verirdim yavrum, ya düþüp bir yerine zarar verseydin" diye çýkýþtý.

Türkan Haným oðlunun verdiði cevabý, uzun yýllar geçmesine raðmen hâlâ unutamaz; çünkü þöyle demiþti çocuðu:

"Anne, ben abdest alacaktým. Teyze dedi ya, namaz kýlmayanlara ALLAH Celle Celaluhu ceza verecekmiþ diye. Ben de, sen ceza almayasýn diye senin yerine namaza baþlayacaktým."

O an Türkan Haným, tepeden týrnaða titrediðini hissetti. ALLAHÜ TEÂLA, yýllarca namaz kýlmayan Türkan Hanýma oðlunun davranýþýyla müthiþ bir ders vermiþti. Yavrusuna sarýlýp dakikalarca aðladý.

Bu hikâye birçok bakýmdan ders verici. Aslýnda çocuklar büyüklere deðil, anne babalar evlâtlarýna namazý öðretmeli. Çünkü, Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi Ve Sellem) çocuklarýmýza yedi yaþýna geldiklerinde namaz kýldýrmamýzý ve on yaþýna geldiklerinde ise ciddi bir þekilde üzerinde durmamýzý emreder.

Çocuklarýmýza -küçük yaþlarda gerek camilere götürerek, gerek ise evde cemaat yaparak- namazý sevdirmeli ve onlara örnek olmalýyýz. Namaz çocuklara tatlý bir üslûpla, sevdirilerek anlatýldýðý takdirde çocuklarýn namaza karþý ilgi ve sevgileri kaçýnýlmaz olur.
Gönderen: 01.07.2006 - 14:32
Bu Mesaji Bildir   metsah47 üyenin diger mesajlarini ara metsah47 üyenin Profiline bak metsah47 üyeye özel mesaj gönder metsah47 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AglayanGuller su an offline AglayanGuller  
102 Mesaj -
arkadaþlar sizinle paylaþmak istedim.umarým sizi sýkmabacaðýmda yürüyebilmem için ortez olduðu için annem ve ablamlar bana hep pantolon giydirip ortezimin ayak tarafý gözükmesin diye üzerinden de çorap giydirilerdi.insanlar dalga geçmesin diye...

7 yaþýnda yaz tatilindeyken sokakta oyun oynuyordum .diðer çocuklarýn camiye kuran kursuna gittiklerini gördüm.anneme desem inançlý biri ve kapalý olmasýna raðmen bacaðým yüzünden göndermezdi biliyordum.ben de gizlice camiye gittim.kursa kaydýmý yaptým.ama etek ve baþörtüsü lazýmdý.beni içeriye almadýlþar.bende eve geldim.bir bahane ile annemin odasýna giderek annemin etðini be baþörtüsü aldým.dondurma parsý diyerek para da aldým.eteði saklayarak çýktým.caminin bahçesinde giydim baþýmý da kapattým.öyle komik olmuþtum ki bir görseydiniz kahkaha kahkaha kahkaha

içerdekilerde çok gülmüþlerdi ama ben umursamadan para ile alfabe kitabýný aldým .her gün oyuna diyerek bazen annem izin vermezdi ozamanda yeri göðü birbirine katarak aðlar yine evden çýkarak kursa giderdim.zaman geçti ben kuran a geçtim.o zaman korkarak babama söyledim ve bana kuraný kerim vermesi gerektiðini söyledim.inanmadýlar önce.
babam kuraný kerimi sürekli okuyan biridir.bana okuttu. okuduðumu görünce çok sevindi ve benim yapmam gerekeni sen kendin yapmýþsýn.ALLAH beni affetsin demiþdi.

ben sonra namazý kýlmaya baþladým.kapanmak istedim ama ablamlar baþýmdan baþörtüsünü alarak daha erken diyorlardý.evde namaz kýlarken de hoca mý olacaksýn diye alay ederlerdi.zaman içinde býraktým.

þimdi o kadar piþmaným ki namazý býraktýðýma ve kuraný kerimi unuttuðuma.

gerçi sürekli latin harfelrinden okuyorum ama bu günahýmý nasýl ödeyeceðimi düþündülçe içim ürperiyor.

ALLAH BENÝ AFFETSÝN.
Gönderen: 01.07.2006 - 14:50
Bu Mesaji Bildir   AglayanGuller üyenin diger mesajlarini ara AglayanGuller üyenin Profiline bak AglayanGuller üyeye özel mesaj gönder AglayanGuller üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 856 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
gocmenkuslar (56), fatihalperen (40), cumababa (64), osman karaca (59), selim444 (33), furkan2005 (44), sena_66 (56), sebo1963 (61), manolya (59), sertkaya (54), sofigardas (44), MEHMET_1960 (64), dursun ali (68), cepkamil (51), romen (42), selim_wien (42), awsaroglu (49), tekin58 (59), sahabegulu (47), hintavi (47), sivassporlu (38), hakký özka.. (59), Hayriye Esra (38), eylem (49), nurdane_unlu (58), tüncay (46), uzaktaki (48), Goblin (37), aliyasar (60), ozturk yasin (61), iborrr (59), Elbistan (44), s_a_r_a_ (36), HABÝBE (39), sefaiscan20 (35), YAKAMOZ42 (44), p_rens (69), metin007 (47), P_kardes (51), mehmetturkmen (46), Bayramalptekin (60), sitemkar (44), ATEKER (51), muco_15 (39), hicran (37), beyondvision (38), Konyali_Yakup (38), Hayat-i (55), Ece (38), Meviza29 (51), meaksa (39), Pfantom (63), INCE (52), musab27 (46), vuslaterimi (39), nisa06 (53), nisan3aknur (49), KabirYolcusu (40), ates_2001 (40), Gundepster (44), BiLMARUF (51), haroun66 (38), benmuzo27 (46), ahmet349 (39), O NA KAVUÞMAK (37), kadir_1818 (49), kadir_kadir (49), siblako (51), kökan (51), ünsal (46), hasanözen (54), y-o-l-c-u (45), EFSANE35 (50), nbalâ has.. (32), yusufla (45), tomi56 (34), yavuzselim (48), huseyin22 (50), insanlýk.. (36), code10 (49), Barbaros tas (65), mahinur40 (49), kerbela_ (38), furkan71 (53), macfurkan (48), Atomcan (49), bukey musab (39), benlikolmas&yac.. (37), serdaroglu1 (79), comert_harun (39), Musabbukey (39), rduman07 (39), erolxyz (46), prenses82 (42), mErVe.. (38), sakinliman (57), sofi180 (38), msene (50), yavuz1d (42), Muhammed74 (50), travaci (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58523 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.