ivermectin budesonide stromectol generique plaquenil lopinavir ritonavir seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » KIssadan hisse =>Erkek ve Ev İşleri

önceki konu   diğer konu
7 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Kissadan hisseler
1023 Mesaj -
Erkek ve Ev Ýþleri
Hanýmýn biri:
"Ev iþlerini yapmaya madem hukuken mecbur deðilim, öyle ise dinimin bana tanýdýðý bu hakkýmý kullanýyor, artýk ev iþlerini yapmaktan vazgeçiyorum, diyerek beyine kýymetini bildirecek bir ders vermek ister."

Bey boynunu büküp yalvarýrsa da dinlemez:
"Ben dinimin bana tanýdýðý (hukuki) hakkýmý kullanmak istiyorum, diye diretir. "

Bunun üzerine bey de mecburen razý olarak þöyle cevap verir:
"Madem öyle, sen de þu orta odayý boþalt da ben de dinimin bana tanýdýðý hakkýmý kullanýp ikinci hanýmý getireyim, senin yapmadýðýn hizmetleri o yapsýn bari!.. "

Hanýmýn buna cevabý tek cümleden ibaret olur.
"Sen de hiç þakadan anlamýyorsun! Ev iþlerini býrakýp da bunca sevaptan mahrum kalmak ister miyim hiç? "

iMAM GAZALÝ

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son HuRi tarafından, 30.06.2006 - 00:18 tarihinde.
Gönderen: 30.06.2006 - 00:02
Bu Mesaji Bildir   ZeBaNi üyenin diger mesajlarini ara ZeBaNi üyenin Profiline bak ZeBaNi üyeye özel mesaj gönder ZeBaNi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ZeBaNi su an offline ZeBaNi  
KIssadan hisse => Dua
1023 Mesaj -
Cami kapýsýndan geçerken ezanýn okunduðunu duyan þoför, geriye dönüp patronundan izin ister:

" Beyefendi izin verseniz de ezan okunmuþken þuracýkta namazýmý kýlýversem de devam etsek? " der.

Patron, pek de memnun olmazsa da izin verir. Þoför camiye girer, patron da arabanýn içinde bekler. Ancak cemaat namazýný kýlýp çýktýðý halde þoför çýkmayýnca caný sýkýlan patron, arabadan inip caminin avlusuna dalar, pencere camýna abanarak ta içeriye bakar ki, þoför ellerini açmýþ duâya devam ediyor. Camý týklatarak seslenir:
" Herkes çýktý ne duruyorsun, sen de çýksana!"

Cevap ibretli:
-Býrakmýyor!

-Kim býrakmýyor?

-Seni içeriye býrakmayan!..

Bir düþüncedir alýr patronu.

-Seni içeriye býrakmayan!..

Hemen orada abdestini alýr camiye girer ve yanýna vardýðý þoföre seslenir:

- Ýþte, der beni de býraktý içeriye!

Yaþlý gözlerle bakan þoför söylenir:

- Elbette býrakýr, der. Deminden beri boþuna mý gözyaþlarýyla dua ediyorum sanýyorsun. Senin dýþarýda kalmana gönlüm bir türlü razý olmadý, ellerimi açýp içeriye alýnman için duâ ettim. Þükürler olsun ki, Rabbim kabul etti duâmý da içeriye aldý, dýþarýda býrakmadý.

Ýþte burada birazcýk duruyor ve diyorum ki:

"Þükürler olsun Rabbimize ki, bizleri de dýþarýda býrakmamýþ içeriye kabul edilmiþiz. Bunun farkýna varmalý, bu nimetin þükrü edâ edilmeli, himmet ve hizmette asla ihmal ve gerileme olmamalýdýr. Yoksa nimet þükür görmezse gider. Bu defa da þükredenler alýnýr içeriye, etmeyenler kalýr dýþarýda!..."

Alinti ...
Gönderen: 30.06.2006 - 00:07
Bu Mesaji Bildir   ZeBaNi üyenin diger mesajlarini ara ZeBaNi üyenin Profiline bak ZeBaNi üyeye özel mesaj gönder ZeBaNi üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Kissadan hisse => Affedemediğiniz Kimseyle Bir Müddet Görüşmeme
1023 Mesaj -
Fakir köylü, eline kazmasýný alýr, her gün bahçesinin yolunu tutar, akþama kadar kazma sallayarak topraðýný verimli hale getirmeye çalýþýrmýþ.

Sýcaklarýn alýnlardan yaðmur gibi ter akýttýðý bir devreye rastlayan bu çalýþma sýrasýnda adam, biraz ileride susuzluktan dilini çýkarýp ýslýk çalan bir yýlan görmüþ. Zavallý hayvan neredeyse can çekiþmekteymiþ. Adam buna acýmýþ, su içtiði kabýndan azýcýk su dökerek yýlanýn önündeki çukurdan su içmesini temin etmiþ.

Bir gün sonra, tekrar ayný yerde çalýþýrken yine meydana çýkan yýlan bu defa da açlýktan gidemez haldeymiþ. Topraklarýn arasýnda sanki, yalvarýrcasýna köylünün yüzüne bakýyor, azýðýndaki sütten birazcýk olsun kendisine vermesini istiyormuþ.

Adam merhamete gelmiþ, meyve aðacýnýn dalýnda asýlý duran azýk çantasýnýn içindeki süt þiþesinden bir miktar süt döktüðü çanaðý yýlanýn önüne doðru sürmüþ. Bir hamlede baþýný çanaða uzatan yýlan, hepsini içerek birden cana gelmiþ ve bundan sonra ilerideki otlarýn arasýna doðru kayýp gitmiþ. Böylece bir hayvana iyilik etmenin iç huzuruyla iþine devam eden adam, kendi kendine:

"Sen bir iyilik et de denize at, Balýk bilmez Hâlýk bilir" atasözünü tekrarlayýp duruyormuþ.

Bir gün sonra bakmýþ ki, ayný yerde beklemekte olan yýlan, bu defa aðzýnda bir altýn getirmiþ; ýþýl ýþýl parlatýp duruyor. Köylü bunu görünce tekrar azýðýndaki þiþeden bir miktar süt döktüðü çanaðý yine yýlanýn yakýnýna býrakmýþ. Yýlan da aðzýndaki altýný býrakýp süte uzanarak karnýný doyurduktan sonra çekip gitmiþ.

Böylelikle bir altýn kazanmýþ olan adam, bu hali uzun müddet devam ettirmiþ. O, her gün bir þiþe süt getiriyor, yýlan da aðzýndan bir altýn çýkararak karþýlýklý alýþveriþi devam ettiriyorlarmýþ. Bu suretle yýlan epeyce semizleþirken, köylü de oldukça zenginleþmiþ.

Fakat günler ayný minval üzere devam etmemiþ. Köylü, bir gün baþka bir iþe çýktýðý için bahçeye çocuðunu göndermiþ. Ancak, oðluna yýlanýn iyiliklerini de anlatmayý ihmal etmemiþ. Ona yine süt götürmesini sýkýca tembih etmiþ. Ayný þeyleri tekrar eden oðul ise, sütü verdiði yýlandan bir altýný aldýktan sonra, yýlanýn bu altýný getirdiði yeri merak etmiþ, bunun için de girdiði delikten aldýðý altýnlarý bir anda almak niyetiyle yýlanýn kuyruðuna bir kazma sallamýþ. Kazma yýlanýn kuyruðunu kestiði halde geri dönen yýlan, çocuðun üzerine atýlmýþ, zehirli diþlerini geçirdiði derisinin altýna da zehirini dökerek çocuðu öldürmüþ.

Böylece yýlanla adam arasýndaki dostluk açgözlü oðul yüzünden bozulmuþ.

Uzun aradan sonra tekrar ortaya çýkan yýlan, adama yine aç ve mecalsiz vaziyette görünmüþ. Sanki yine eski dostluðumuzu kuralým der gibi bir tavrý varmýþ.

Ölen biricik yavrusunun hayali derhal gözlerinin önüne gelen adam, yýlanýn eski dostluðu tekrar kurmak istemesi tavrýna karþý þöyle konuþmuþ:

"Bende senin zehirlediðin evlat acýsý, sende de evladýmýn kestiði kuyruk acýsý varken geçmiþi unutup yeniden dostluk kurmamýz mümkün deðildir! Þimdilik birbirimize görünmeden yaþasak daha iyi olur. Ola ki, günün birinde birbirimize ettiklerimiz tekrar aklýmýza gelir de, hislerimiz kabarýr, karþýlýklý intikam hislerimizi tatmin etme çabasýna düþeriz. Sen bir yýlan olduðun için cibilliyetinin icabýný yapar, zehirlemeye çalýþýrsýn. Ben de insanoðlu olduðum için, düþman bildiðim seni öldürmekten geri kalmam. Ýyisi mi, senin dostluðun þimdilik lazým deðildir. Uzaklaþ benim çevremden. Acýyý unutup birbirimize zarar vermeyecek hale gelinceye kadar. "

Alinti...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son HuRi tarafından, 30.06.2006 - 00:16 tarihinde.
Gönderen: 30.06.2006 - 00:14
Kissadan hisse= Cennet ve Cehennem
1023 Mesaj -
Rabbimiz Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri, Cennet'i yarattýktan sonra Cebrail Aleyhisselam'a emretti:

-Git kullarým için hazýrladýðým Cennet'i gez, gör. Nasýl bulacaksýn, gel haber ver.

Cebrail Aleyhisselam gidip Cennet'i gezdi, içindeki þaþkýnlýk veren özellik ve güzellikleri hayranlýkla temaþadan sonra gelip dedi ki:

- Rabbim, böylesine eþsiz güzelliklerin toplandýðý bir yeri kimse býrakmaz. Hemen herkes buraya koþar.

Rabbimiz bundan sonra Cennet'in bir bakýma fiyatý sayýlan, ödenmesi gerekli faturalarý Cennet yoluna dizdi, nefsin hoþuna gitmeyecek vazifeleri sýraladý, görevleri yýðdý ve Cebrail'e:

- Bir de þimdi git Cennet'i gör, buyurdu.

Cebrail Aleyhisselam bu defa Cennet'in yolundaki ücreti sayýlan fatura mesabesindeki dini görevleri, ahlâki vazifeleri gördü, nefsin hoþuna gitmeyecek emirlere baktý ve dedi ki:

-Rabbim, buraya kimsecikler gelmez!

Bundan sonra Rabbimiz:

- Bir de Cehennem'i gör, orasýný incele! buyurdu.

Cehennem'i baþtan sona gezen Cebrail Aleyhisselam oradaki haksýzlýklara, zalimlere, kötü örnek olanlara reva görülen ceza ve azabý görünce gelip dedi ki:

-Rabbim kullarýndan hiç kimse buraya girmez, girmeye yönelik iþlerde bulunmaz.

Bundan sonra Rabbimiz, Cehennem'in cazibesini teþkil eden þeyleri de Cehennem'in yollarý üzerine koydu, onlarý bir bir sýralayýp bir daha emretti:

-Cehennem'i bir de þimdi gör ey Cebrail.

Cebrail Aleyhisselam bu defa da baktý ki, Cehennem'in yollarý üzerine nefsin hoþuna gidecek öylesine eðlenceler, cazip görüntüler koyulmuþ ki görenlerin nefsi galeyana gelir, büyük bir dikkat ve gayret ister ki bunlara aldanmayýp da nefsini engellesin, sonu azap mahalline varan bu yola girmesin.

Bu defa da dedi ki:

-Rabbim, kullarýndan kimse kalmaz hemen hepsi de buraya akýn eder.

Alinti...

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son HuRi tarafından, 30.06.2006 - 00:22 tarihinde.
Gönderen: 30.06.2006 - 00:21
Kissadan Hisse => Akilli insan
1023 Mesaj -
Akýllý insan, insanlarý idare etmesini bilen insandýr.

Evet, bu bir gerçektir. Hem de Efendimiz (sas)'in hadisiyle iþaret ettiði bir gerçek. Ýsterseniz size hadisi de arz edeyim. Buyuruyor ki Efendimiz (sas) Hazretleri:

"Ben insanlarý idare etmekle emrolundum!"

Evet insanlarý idare etmek, onlarla geçinmekle olur. Yoksa konuþmayý kesip, küs durmakla, araya gerginlik getirip diyaloðu kesmekle deðil. Nitekim her geçen gün doðruluðunu teyid ettiren þu söz de iyi geçinmeyi iþaretlemektedir. Demiþ ki zamanýn hoþgörü mimarý:

Kendi devrinin Ebu Cehil'iyle geçinmesini bilmeyen adam, hizmetin gereðini bilmeyen adamdýr!"
Nitekim Efendimiz de kendi devrinin Ebu Cehil'iyle geçinmeye gayret etmiþ, sayýsý bilinemeyecek kadar ayaðýna gidip meselesini anlatmýþtýr.

Bu konuda verilen ibretli misaller bizlere çevremizle geçinme, idare etme adýna çok þeyler söylemektedir.

Ýki arý havada uçarken karþý karþýya gelip burun buruna vuruþmaya baþlarlar. O sýrada oradan geçmekte olan bir arýbeyi, neden burun buruna vuruþtuklarýný sorunca biri der ki: Baksana þu yaban arýsýna, önüme çýktý, hedefime uçmama mani oluyor. Ýleriye doðru gitmeme izin vermiyor. Bunun için burun buruna vuruþmak zorunda kalýyorum!

Arýbeyi ikazýný yapar. Der ki:
"Koskoca havada burun buruna vuruþmaya hiç gerek yoktur. Sen seviyeni birazcýk yükselt, göreceksin önünün bomboþ olduðunu!"

Gerçekten de bal arýsý bir kanat çýrpar, seviyesini birazcýk yükseltir, bakar ki hedefi bomboþtur. Uçup gider maksadýna doðru.

Evet, önünüze çýkan engellerle uðraþýp durmayýn, býrakýn onu, siz seviyenizi yükseltin, göreceksiniz ki, önünüz bomboþ. Uçup gidersiniz istikbalinize doðru.

Ama kilitlenirseniz koskoca boþlukta birine. Kalýrsýnýz oracýkta. Ne hedef kalýr, ne de istikbaliniz. Vuruþ bakalým vuruþtuðun kadar. Bitmez tükenmez bir dedim ki, dedi ki, sürüp gider.

Muhataplarla geçinmeyi bilmeyiþin, idare etmeyi öðrenmeyiþin sevimsiz örneðidir bu.
Gönderen: 30.06.2006 - 00:24
Kissadan Hisse => Aile hayatindaki sabir..
1023 Mesaj -
Bundan dolayý Efendimiz (sas), aile hayatýnda sabra dikkat çekmiþ, fevkalâde özel ve güzel deðerlendirmeler nazara vermiþtir. Þöyle ki:

Sabýr her yerde güzeldir; ama aile hayatýnda daha güzeldir. Çünkü aile hayatýndaki sabýr sahibini Cennet'e götürmekle kalmaz, sabrýn derinlik ve þiddetine göre de Cennet'teki makamlarý da yüceltir, hatta Cennet hanýmlarýnýn ablasý, aðabeyi makamýna bile yükseltebilir.

Daha da ilerisi, sabýr erkeði Eyyub aleyhisselamýn sabrý sevabýna ulaþtýrabileceði gibi, hanýmý da Asiye validemizin sabrý sevabýna kavuþturabilir.

Efendimiz (sas)'in bu konudaki hadis-i þerifini Ýmam-ý Gazali Hazretleri, Mükaþefe'sinde þöyle nakletmektedir:

Kim hanýmýnýn uyumsuzluðuna sabrederse (sabrýn zorluk ve þiddetine göre) Allah o beye Eyyub aleyhisselamýn sabrýna verdiði mükafat gibi mükafatlar verebilir.

Kim de beyinin uyumsuzluðuna sabrederse (yine sabrýn þiddet ve zorluðuna göre) Allahu Teala o hanýma da Firavun'un hanýmý Asiye'nin sabrýna verdiði sevap gibi sevap verebilir.

Evet, aile içindeki taraflardaki sabrýn kazandýrdýðý uhrevi derece ve mükafatlar böyledir. Zaten sabrýn bu türlü sevabýný düþünüp de sabredenler, derhal evde güzel bir havanýn esmesine de sebep olurlar, kendilerini sabra zorlayan olumsuzluklar da bu sebeple anýnda azalýr, hatta zaman içinde de yok bile olabilir. Ahiretten önce dünyada karþýlýðýný alýrlar.

Ýmam-ý Gazali Hazretleri bu hadisi naklettikten sonra taraflara oldukça ikaz edici bir not daha ilave etmekte ve demektedir ki:

Hanýmý ile hoþ geçinmek, sadece ona kýrýcý olmamaktan ibaret deðildir. Aksine, ondan gelen kýrýcýlýk ve aksiliðe anlayýþla karþýlýk verip sabýrý tercih etmek demektir.

Ayný þey hanýmý içinde söz konusudur. Beye sabretmek, ona karþý uyumlu davranmaktan ibaret deðildir. Belki ondan gelen uyumsuzluklara sabretmek, aile ortamýný böyle bir anlayýþla yumuþatýp mutluluðu saðlamaktýr.

Bu niçin böyle? Allahu Azimüþþan yuvanýn yakýlmasýný deðil devamýný istiyor da ondan. O yüzden devamýný saðlayacak beylere Eyyup aleyhisselam, hanýmlara da Asiye validemizimin sevabýný vaat ediyor.
Gönderen: 30.06.2006 - 00:28
.~Sniper~. su an offline .~Sniper~.  
1230 Mesaj -
huri abla ..

eklemelerin için Allah c.c. razý olsun ..

ilk kýssayý okudum sadece.

ve tuttum bu kýsayý ..
harika biþesevinçli

vesselam

Gönderen: 30.06.2006 - 21:15
Bu Mesaji Bildir   .~Sniper~. üyenin diger mesajlarini ara .~Sniper~. üyenin Profiline bak .~Sniper~. üyeye özel mesaj gönder .~Sniper~. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 920 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Mecced (42), tilve (45), alsancak55 (54), kobra111 (49), ihlumut (39), salih1960 (64), morsel (35), zeynep17 (31), alperen_58 (58), mushab60 (50), MEDINENIN GÜLÜ (36), lazkopat_tr (37), ilhanebrar (50), turkthunder (46), selcukserdar (45), sedaseda (35), orhanaksoy (58), selimkum (40), ege-men (37), adigesav (58), osman__ulker (44), azize (38), muhittin19 (40), faruk1453 (40), BüCüR (37), mücahit444 (46), yilmaz keskin (53), daricali (39), ilkahmet (44), aktashakan (38), mücella (41), fatih avc&yacut.. (52), GurbetGülü (36), abdulbakiucar (40), MaRsS (39), metince (52), sercan_21998 (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61165 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.