kamagra ivermektin chloroquine ivermectine generique rhinocortaldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » TEBRİK & TEŞEKKÜR » insanlık..

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
insanlık..
359 Mesaj -
esselamu aleykum ümmed-i Muhammed,

''Komþusu aç iken tok yatan bizden deðildir''

tokat gibi bir söz deðil mi?
bir kaç gündür düþünüyorum da biz ne yapýyoruz?
bu sorululuðun altýndan kalkma adýna..
bir resim göndermek istedim ama çok bi bilgim yok..neyse
size adreslerini veriyorum..
Allah için bi düþünelim..ne yaparsak kardýr..
þimdi ezan okunuyor dualarýmda Allah'tan baðýþlanmak dilicem..
ne olur Allah aþkýna sizde bu günahkar ve duyarsýzca yaþayan ben ve benim gibilere dua edin de Allah baðýþlasýn..
DENÝZ FENERÝ ÝRTÝBAT ADRESLERÝ..
Ýlginizden dolayý Allah þimdiden razý olsun

e-posta: fener@denizfeneri.org.tr
Çaðrý Merkezi: 0212 414 60 60
http://www.denizfeneri.org.tr
Gönderen: 14.06.2006 - 20:53
Bu Mesaji Bildir   alemihuccet üyenin diger mesajlarini ara alemihuccet üyenin Profiline bak alemihuccet üyeye özel mesaj gönder alemihuccet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
alemihuccet su an offline alemihuccet  
359 Mesaj -
Ben, sokak çocuðu;

Biliyorum, sizin çocuðunuza benzemiyorum. Çocuðunuz gibi, akþamlarý döndüðüm bir evim yok. Evin kapýsýndan veya pencerelerinden bakýp yolumu bekleyen anne gözlerinden yoksunum. Oturduðum bir baba kucaðý da yok. Saçlarda dolaþan baba ellerinin güvenini, yanaklara kondurulan anne öpücüðünün sevgisini derseniz, hiç bilmem.

Hem annesiz, hem babasýz, hem de evsizim.

Oysa benim de bir evim vardý. O evde bir anne ve babam Biliyorum ki her anne gibi, annemde hamile kaldýðýnda heyecanlanmýþtýr. Her anne gibi o da umutlanmýþtýr. Doðacak ve onlarý sevindirecektim.

Ama öyle olmadý.

Hayatýn sert rüzgârlarý evimizi, anne ve babamý yaralayýp geçti. Artýk ne evimiz vardý, ne de anne ve babam

Evimiz ne kendini, ne de beni koruyabildi. Ev olmayýnca, aile daðýlmýþsa, anne-baba da, anne ve baba olmaktan çýkýyorlar.

Evden koptum.

Koptum ve sokaða düþtüm.

Sokak evim oldu.

Yirmi dört saat sokaktayým. Anne kucaðýna koþmadan, baba elini öpmeden günlerim geçiyor. Sokakta, köprü altlarýnda, parklarda uyuyor, buralarda uyanýyorum. Gecenin karanlýðýnda kimsesizliðe sarýlarak uyuyorum. Kaldýrým taþlarý yastýðýmdýr. Soðuklarla ve hastalýklarla sarmaþ dolaþ büyüyorum.

Ailesiz ve okulsuzum. Ne yaný baþýna oturduðum bir soba, ne tuttuðum bir kalem, ne de güzel rüyalar çizdiðim bir defterim var. Okþanmamýþ kirli saçlarým, yýkanmayý unutmuþ vücudum, açlýk içinde küçülmüþ midem ve yüreðimle sokaktayým.

Sokaklar

Ummadýðýnýz kadar soðuk, ummadýðýnýz kadar katý, ummadýðýnýz kadar zordur. Sokaklarda ne evlerin sýcaklýðý, ne de güveni var. Soðuk ve güvensizler. Her sokak baþýnda bir tehlike gizlidir. Sokaða düþtünüz mü, tehlike baþlamýþ demektir.

Bizi koruyan anne ve babalardan yoksun olduðumuzdan, kendimizi tehlikelerden korumak için gruplar oluþturur, böylece kendimizi güvene alýrýz. Gruplarýn da kurallarý vardýr. Bunlarý çiðnemek gruptan çýkarýlmak demektir; gruptan çýkarýlmaksa, hayattan düþmek gibidir.

Zayýf bedenlerimizle ve güçsüz kollarýmýzla sokaðýn zorluklarýna direnmek için, uçucu maddelere sýðýnýyoruz. Acýlara karþý hissizleþmek için... Utanma duygumuzu da yitirdiðimizden dilenciliðimiz saldýrganlýða dönüþüyor. Belki de bu, duyarsýzlýða olan býçkýn tepkimizdir.

Hayýr, sokakta yaþamayý/sokak çocuðu olmayý biz tercih etmedik.

Sokaða gelmedik, sokaða düþtük!

Ýlk önce evimizi yitirdik, sonra anne ve babamýzý

Anne ve babamýz ya öldüler, ya ayrýldýlar veya bize bakamayacak kadar yoksul düþtüler.

Ne okuyabildik, ne de karnýmýzý doyurabildik.

Bir de baktýk ki, sokaða düþmüþüz.

Kim ister sokaða düþmeyi?!

Bir çocuk, anne kucaðýndan baþka, güven veren baba gözünden gayrý ne ister?

Hayýr, bir sokak çocuðu olan ben, sokak çocuklarý olan arkadaþlarým, bizler sokaðý sevmiyoruz. Hepimiz sýcak bir ev, huzur veren/çok þey öðreten yerler ve gözler istiyoruz.

Sokakta yaþayarak, sokakta kötü bir hayatý devam ettirerek kendimizi öldürüyoruz. Ve biliyoruz ki, biz böyle ölmeye devam edersek, siz de öleceksiniz. Çünkü bizim sayemizde(!) sokaklar yaþanmaz bir hâl alacak.. ve adým atamayacaksýnýz oralara

Biz, sokak çocuklarý Huzurunuzu kaçýrýyorken huzurumuz kaçýyor. Çocukça yüreðimizle biz bile bunun böyle gitmeyeceðini hissediyoruz. Sanki, kalbi güzel insanlar bir gün gelecek ve yüreklerini bize açacaklar

Güzel bir rüya görüyoruz.

Öyle inanýyoruz ki, bir gün, birer birer alýnacaðýz buralardan. Bizim de evlerimiz olacak. Sonra gittiðimiz okullar Sýcak ve temiz yataklar açýlacak bize. Þefkatli anne gözleri okþayacak bizleri. Sevileceðiz, doyurulacaðýz. Midelerimiz ve kalblerimiz bayram edecek. Zihinlerimiz iyi ve güzel bilgilerle süslenecek.

Beni, sokak çocuklarýný bu güzel rüya ayakta tutuyor. Bizi yaþatan böyle bir umuttur. Üzense, bize kötü bir gözle bakýlmasýdýr. Bizlere iðrenç bir þeye bakar gibi bakýlmasý, pis bir þeye dokunur gibi dokunulmasý, canýmýzý daha da acýtýyor.

Dönüp baktýðýmýzda bir anne görmek, kendimizi býrakacaðýmýz bir baba kucaðý bulmak hayali içinde savrulmak kalýyor bize.

Bilmem, farkýnda mýsýnýz?!.

sýzýntý haziran sayýsý..

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son alemihuccet tarafından, 14.06.2006 - 22:34 tarihinde.
Gönderen: 14.06.2006 - 22:32
Bu Mesaji Bildir   alemihuccet üyenin diger mesajlarini ara alemihuccet üyenin Profiline bak alemihuccet üyeye özel mesaj gönder alemihuccet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 845 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59995 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.