generique rhinocortgenerique stromectol stromectol chloroquine colchicine imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Sevmek, herkesi..

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Sevmek, herkesi..
7 Mesaj
Bir gün batýmýnda, göðün renklerine, ýþýða, bulutlara hayrân bakýnýyorum.

Bu kýpkýrmýzý haliyle güneþin son ýþýklarýný toplayýp uzaklaþmasýný seyrediyorum.

"Gücün her þeye yeter ALLAH'ým.. Þu koca güneþi, muazzam bir yörüngeye yerleþtiren. Onu dilediði gibi hareket ettiren Sensin. Senin gücün neye yetmez ki ALLAH'ým !.." diyorum..

Günün büyük bir bölümünde huzurla izlediðim gökyüzünün ardý geliyor aklýma.

Ýnsaný korkuya düþürecek simsiyah, karanlýk uzay boþluðunu, yeryüzünün en güzel renkleriyle bizlere "gökyüzü" diye sunan Sensin..

Öyle ki, bulutlar her mevsimde, günün her saatinde farklý hallere bürünür..

Günbatýmý, ikindi güneþi, kýpkýzýl bir þâheserdir.

Bakmaya doyulmaz..

Sevginin ve merhametinin yüceliðindir göðün bu renkleri.

Bu renkler, Senin sevgindir ALLAH'ým.

Senin sevgini perdeleyen, güneþi göremeyen ise bizleriz..

*

Bir kitapta, "Siz, kendi güneþinizi perdeleyen bulutsunuz" sözünü okumuþ, bir sohbette "Örümcek, maðarada deðil, ALLAH'ý görmeyen gözlerdedir" sözlerini iþitmiþtim..

Sahi..Var sevgi..Sevgilerin en güzeli !..

Ancak kapalý göz ve gönüller bunu görmez, hissedemez ki..

Kalbimizde mahfuz tohumlar vardýr ve hangisi büyümüþ, köklenmiþ ise o kaplar görüþ alanýný da, hissetme sýnýrlarýný da..

Ýçimize, her tür hasletin tohumunun yerleþtirildiðini düþünüyorum.

Her birimizde, sevgiye, nefrete, öfkeye, dinginliðe, endiþeye, sükunete, bencilliðe, fedakarlýða ve daha bunlar gibi nicelerine ait tohumlar var, ve biz bunlardan hangisini sular hangisini besler büyütürsek, kalbimizde onun hakimiyetini görüyoruz..

Kimi insanlarýn kalbi, hýrs tohumunu büyütüp besledikçe, hýrstan ve bencillikten baþka bir þeye yer kalmayacak kadar sýkýþmýþ olabiliyor. .

Bir yandan, yüreðini ümide ve sevgiye açmýþ kimselerin de, özenle koruduklarý hoþgörü aðaçlarýna kolay kolay kimse zarar veremiyor, ve güzel aðaçlar kökleniyor yürek bahçelerinde..

Kimi tohumlar çürüyor, kimileri topraðýn derinlerinde sessiz sedasýz bekliyor belki de..

Karamsarlýk aðacýnýn kökleri etrafý öyle bir sarýyor ki bazen, iyimserlik aðacýnýn güneþten nasibini kesiyor..

Velhasýl, kimilerinin kimilerinde görüp imrendiði hasletler kendilerinde bulunmuyor diye yeise kapýlanlar, kendi yüreklerindeki potansiyelden bihaber, nedensiz yere üzülüyor nedensiz yere gayretten uzak duruyorlar..

Bir gün yüreðine ateþ düþenler, o ateþle yanýp kavruluyorken bazen dikili baþka aðaçlarýný da yaktýklarýnýn farkýna varmayabiliyorlar..

Pire için yorgan yakanlar, bir inat uðruna nice canlarý incitebiliyorlar..Bunda sabýr tohumuna karþý bir ilgisizliðin mi yoksa sevgi tohumuna karþý bir yabancýðýn mý payý vardýr bilmem..

Ýþte, kalplerindeki bu tohumlarýn hepsini düþünerek, insanlara sevgi beslemeye çalýþýyorum.

Kötü insan olmadýðýný, zâlim sýfatlara bürünmüþ olanlarýn bile son nefeslerini vermeden, Rahmân'ýn onlara sunduðu fýrsat sona ermeden, bütünüyle yargýlamayacaðýna inanýyorum.

Tevvâb, Gafûr, Afüv, Gaffâr olan ALLAH'ýn son nefesten kýsa bir süre önce bile olsa edilen tevbeleri karþýlýksýz býrakmayacaðýný, merhametinin gökler kadar günaha karþý gökler kadar, yeryüzü kadar hataya yeryüzü kadar geniþ tecelli ettiðini öðreniyorum Hz.Peygamber'den.

Bunun için de hiçbir insaný "sevmeme" cür'eti, merhamet beslememe cesareti taþýmamamýz gerektiðine inanýyorum.

Aklýma mâsum mu mâsum, sevimli mi sevimli çocuklar geliyor..Onlara karþý duyduðumuz ilgi ve sempatiyi yetiþkinlere ve yaþlýlara karþý da beslemek zor deðil.

Baþka bir pencere açýp karþýmýzdakilere öyle bakýnca, iþte þöyle tasvirler yapýyorum:

Örneðin, etrafa ateþ saçan, sinir küpü, kaba-saba bir insan olsun düþündüðümüz kiþi..

Onun bebekliðini tahayyül edip yaþadýklarýný üzerine ekleyip, þu haline kadar yetiþtirip, sonra hasta ve yaþlý olacaðýný ve hatta öleceðini düþününce o insana baþka türlü bakýyorum..

Öfke tohumunu beslemiþ, insanlarýn hakkýna girmeyi alýþkanlýk haline getirmiþ bile olsa, nihâyetinde karþýmdaki bir insan..Her insan gibi hatâ ve kusurlarý olmasý beklenmedik bir þey deðil..

Ama ben insan olduðumu unutursam, hep kusursuz insanlar görmeyi arzulayabilirim karþýmda. Ama, ben insaným ve kusursuz deðilim..

Karþýmda gördüðüm insan âþikar biçimde günahlar iþleyen biri de olabilir.

Benim yapacaðým ona buðz etmek deðil, onu hayra sevk etmek ve hayýr duada bulunmak olabilir.

Hem büyük günahlar, samimi bir tevbeyle, insanlarý ALLAH'a yakýnlaþtýrýp, mertebelerini yükselten vesileler olabilir .

Böyle düþünerek insanlara karþý daha duyarlý, sevecen ve onlarý daha çok umursayan insanlar haline gelebiliriz.

Onlar için ettiðimiz dualarý çoðaltabiliriz..

Rabbimizin bulutlarla, masmavi bir gökyüzüyle perdelediði uzay boþluðu gibi, biz de Rabbimizin Settâr isminden ilhamla insanlarýn kusurlarýný örtmede, sonra da yok etmede yardýmcý olabiliriz..O'nun gibi merhametli olmaya çalýþýrýz..

Kendi güneþimizi perdeleyen bulutlarsak eðer, ýþýða yönelmeyi ister, rahmet yükleriyle göklerde uçabiliriz.

Bu rahmetle büyür kalbimizdeki tohumlarýmýz ve filizlerimiz.

Bu güçle, her þeye gücü yeten, Kâdir olan Rabbimize yöneliriz..

Ýçten ve samimi olur "tevbe"lerimiz..

Bu güçle, istiðfar ederiz..

(Rabia Nazik Kaya)
Gönderen: 19.05.2006 - 09:50
Bu Mesaji Bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diger mesajlarini ara YeSiLKuBBeM üyenin Profiline bak YeSiLKuBBeM üyeye özel mesaj gönder YeSiLKuBBeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  
2765 Mesaj -
Allah (c.c) razý olsun...

Caným benim yüreðime su serptin,
o güzel yüreðine saðlýk...gül

Kainatta herþey ile dostuz...
Çünkü HEPÝMÝZ mahlukuz..

Sevgi kelimesinde, hayat veren bir sýr var,
onsuz olan her iþte, mutlaka bir kusur var..

Sevgi Selam ve Dua ie...gül
Gönderen: 19.05.2006 - 10:33
Bu Mesaji Bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diger mesajlarini ara ~HiLaLaY~ üyenin Profiline bak ~HiLaLaY~ üyeye özel mesaj gönder ~HiLaLaY~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 841 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Huseyin Gurbuz (49), hayrunisa2006 (52), paradies (45), gurbetci mucahi.. (50), ZEYVAH (37), mustafapala74 (38), genc hafýz (34), _?=)(/ (41), ist1965m (59), carina_caresse (36), carina.caresse (36), carina_caressee (36), es_me (38), vuslatim (36), mustafakemalpas.. (39), garibb (48), mdadag (53), CILGIN28 (59), mahmut aga (52), ilhan_27 (46), yunus_emre1983 (41), mchd (49), aozkan78 (46), ertan-1 (54), hittmann313 (49), ahmetolsun (43), feyza20 (39), yilmaz47 (49), babasininkizi86 (38), yasam (42), Ebu_AkiL (43), red_knight (39), HuseyinAbi (49)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.63800 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.