generique plaquenil ivermektine chloroquine dexamethasone ivermectin naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Çocuğun dinî yaşantısını nasıl şekillendirebiliriz?

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Gönderen
Çocuğun dinî yaşantısını nasıl şekillendirebiliriz?
82 Mesaj -
Bir insanýn hayata hazýrlýk dönemi çocukluk dönemidir. Tabi burada hayata hazýrlýk derken sadece fâni olan dünya hayatýný deðil ayný zamanda bâki olan âhiret hayatýný da kastediyoruz. Dolayýsýyla, anne ve baba çocuklarýný sadece dünya hayatýna hazýrlamakla deðil âhiret hayatýna hazýrlamakla da mükelleftirler.
Çocuklarýnýn hayatta baþarýlý ve mutlu olmalarý anne ve babanýn onlar için ortaya koyacaklarý çabaya, gayrete baðlýdýr. Tabi sadece safiyane niyetlerle ortaya koyulacak çaba tek baþýna yeterli deðildir. Bu hazýrlýk sürecinin kesinlikle bilinçli bir þekilde sürdürülmesi gerekmektedir.
Çocuklarýnýza þekil verin
Dünyaya yeni gelen çocuk, hayat ve kendisi hakkýnda hiçbir þey bilmemektedir. Diðer bir deyiþle yoðrulmaya hazýr bir hamur gibidir. Onu yoðuracak þekillendirecek olan anne ve babadýr. Nasýl ki bir usta elindeki hamurla ne yapacaðýna karar veriyorsa, anne ve baba da farkýnda olarak ya da olmayarak çocuðun kimliðini, kiþiliðini, karakterini, mizacýný diðer bir deyiþle düþünce, duygu ve davranýþ tarzýný direkt ya da dolaylý müdahalelerle oluþturmakta, þekillendirmektedir.
Yukarýda ifade edilenlerden anlaþýlacaðý üzere anne ve baba çocuðun sadece sponsoru (onun maddi ihtiyaçlarýný gideren kiþi) ya da fiziksel ihtiyaçlarýný gideren dadýsý deðil, ayný zamanda hayatta ihtiyaç duyacaðý temel bilgi ve becerileri ona kazandýran ilk öðretmenidir. Öðreticilik formasyonu ve yeterli bilgi alt yapýsýna sahip olmayan bir insanýn nasýl öðretmen olmasýndan bahsedilemezse, anne ve babalýk formasyonuna sahip olmayan, babadan anadan kalma usullerle çocuk yetiþtirmeye çalýþan, yeterli bilgi birikimine sahip olmayan ebeveynlerin de hayata yeterince hazýr çocuklar yetiþtiremeyeceði açýk ve aþikârdýr.
Dinî hassasiyetleri kazandýrma yaþý
Tabi yukarýda da deðindiðimiz gibi mü’min, insan hayatý denildiði zaman dünyasýyla, âhiretiyle doðumla baþlayýp ölümden sonrasýna uzanan o sonsuz süreci anlamalý. Þunu unutmamalýyýz ki bizlere emanet edilmiþ olan o minik yavrunun bu sürecinin, nasýl þekilleneceði, nasýl yaþanacaðý büyük ölçüde bize baðlý. Bu açýdan çocuklarýmýzý yetiþtirirken onlara dinî hassasiyetleri kazandýrmak, dinî duygularýn iç dünyalarýnda yeþermesini saðlamak, onlara özgü dinî yaþantýlarýn var olmasýný temin etmek çok önemlidir.

Burada aklýmýza þöyle bir soru gelebilir: Bir çocuðun dini yaþantýsý olabilir mi? Elbette ki olabilir, hatta olmalýdýr. Din sadece mükellef olmuþ insanlarý deðil her yaþý kapsayan bir olgudur. Þunu unutmayalým: Bir insanýn hayatýnýn daha sonraki dönemlerinde yaþayacaðý her duygu, her his, 0-6 yaþ döneminde, anne ve baba baþta olmak üzere çevrenin onun iç dünyasýna ektiði o nüvelerin, o tohumlarýn bir sonucu olacaktýr. Eðer çocuðumuzun bir genç, bir yetiþkin olduðunda dinî duygulara sahip olmasýný istiyorsak bunlarý çocukluk döneminde onun iç dünyasýnda yeþertmemiz gerekir.

Çocuðun dünyasýný nasýl etkileriz?
Ýnsan yaþadýðý çevrenin ayrýlmaz bir parçasýdýr ve onunla sürekli bir etkileþim içindedir. Ýç dünyamýz ise dýþ dünyada yaþanan olaylarýn yansýmalarýnýn oluþtuðu bir yerdir. Diðer bir deyiþle bir ayna gibidir, ama sadece görüntüyü yansýtan deðil ayný zamanda o yansýmalarý kaydeden bir ayna.
Ebeveyn olarak dikkat etmemiz gereken nokta; o aynaya hep güzelliklerin, çocuðu zenginleþtirecek, hayatýnýn daha sonraki dönemlerinde kullanabileceði ve ona referans olacak deneyimlerin ve yaþantýlarýn oraya yansýmasýný saðlamaktýr. Burada da en önemli görev anne ve babaya düþmektedir, çünkü çocuk özellikle hayatýnýn bu ilk evresinde zamanýnýn büyük bir kýsmýný anne, babasý ve ailede bulunan diðer bireylerlerle geçirir. Onlardan edindiði izlenimler çok önemlidir.
Þöyle bir düþünün; dedelerimizin, ninelerimizin dinî yaþantýlarý, okuduklarý Kur’ân’lar, çektikleri tespihler, kýldýklarý namazlar dimaðlarýmýzda çok müstesna yerlere sahiptirler.
Babaannem beni çok etkiledi
Þahsen küçük bir çocuk olarak rahmetli babaannemin dizinin dibinde onun namazýný izlediðimi, onun tespihleriyle oynadýðýmý, onun seccadesinin dokusunu, eþyalarýna sinmiþ o misk kokusunu çok iyi hatýrlarým. Ve bir psikolog olarak, dinî duygularýmýn oluþumunda onun þahsýnda gördüklerimin, o dönemde onunla ilgili izlenimlerin, onun bana anlattýðý o peygamber kýssalarýnýn, evliya menkýbelerinin çok önemli bir yeri olduðunu gayet iyi tespit edebiliyorum ve þunu düþünüyorum: Ya ben çocukken bunlarýn hiç birisini yaþamamýþ olsaydým!

Bu duygular içimde olmasaydý, o sesler kulaðýmda çýnlamasaydý, o görüntüler gözümün önüne gelmeseydi; o zaman ben bütün bunlarý nasýl bilecek, nasýl tanýyacak, nasýl özleyecek ve onlarý yeniden ve tekrar tekrar yaþamayý nasýl isteyecektim?
Evet çocuklarýmýza bu deneyimleri yaþatmalý; bu duygularý, bu sesleri, bu görüntüleri, bu tatlarý, bu kokularý onlarýn âdeta bereketli toprak misali dimaðlarýna ekmeliyiz. Unutmayalým! Ne ekersek onu biçeriz.
Oyunlaþtýrarak öðretin

Bunu yaparken çocuk dünyasýna inebilmeli, bu deneyimleri çocukça yaþamasýný oyunla, sevdiði þeylerle süslemeliyiz. Örneðin; oðlum suyla oynamayý çok seviyor, henüz daha iki yaþýnda ve ben onu suyla oynatacaðým zaman, hadi bakalým gel seninle abdest alalým diyorum ve giriyoruz banyoya, baþlýyoruz suyla oynamaya. Þunu çok iyi biliyorum ki aradan yýllar geçip de o soðuk kýþ günlerinde buz gibi suyla abdest alýrken farkýnda olmasa da daha küçücükken babasýyla yaþadýðý o güzel deneyim ve ona ait o güzel duygular benliðinin derinliklerinde canlanacak ve yaptýðý þeyden gizli bir haz duyacaktýr.
O halde anne ve babalara düþen; namaz, oruç, tespih, abdest, Kur’ân gibi dinî yaþantýlarý, çocuklarýn hoþuna gidecek birer oyun haline getirerek, onlarýn bunlarla beraber o sevinç, mutluluk, haz, neþe, güven ve huzur gibi duygularý bolca yaþamalarýný saðlamaktýr. Unutmayýn! O dönemde yaþanacak her güzel duygu, topraða düþen bir tohum misali zaman içinde bizim de katkýmýzla onlarýn iç dünyalarýnda yeþerecek, filizlenecek, dallanacak ve onlarýn düþüncelerine, duygularýna, davranýþlarýna yön verecektir.

Fatih Reþit CÝVELEKOÐLU
Gönderen: 13.04.2006 - 12:26
Bu Mesaji Bildir   RAVZA29 üyenin diger mesajlarini ara RAVZA29 üyenin Profiline bak RAVZA29 üyeye özel mesaj gönder RAVZA29 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
önceki konu   diğer konu

Mesajlar Gönderen Tarih
RAVZA29 13.04.2006 - 12:26
 CARESIZIM
Gul-Demeti 15.06.2006 - 01:48
=ADSIZ= 15.06.2006 - 02:01
 Kardeş Kıskançlığı...
***Mehtap*** 15.06.2006 - 13:51
Gul-Demeti 15.06.2006 - 21:13
 cocuk yetiştirmede 23 kural
NurBahcesi 15.06.2006 - 21:20

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 792 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
EsrefAbdullah (64), SaMYeLi (40), afat (53), 03cennet03 (46), firfir (65), yozatli_66 (34), slender (42), Fatma Ömer (36), yuksel kilinc (55), erdoganaltindal (44), hakan taha (39), gazoz44 (48), ARAZ (35), aya (43), adiyamanli02 (38), Hanzala (55), gurbet67 (57), the_wade (34), vedat1975 (49), Taner05 (54), turhan_41 (41), Burçak (41), m-ercan77 (47), mspelit (50), AHUFIGAN (41), Mehmed Zahid (60), ferrin (51), yeniay2000 (67), mrtmsl (51), emirkulu (38), $üheda (35), çað .. (43), mavi_boncuk (38), AHUFIGAN83 (41), kiral (69), mnabsg (48), hunter-c (35), dilekk (46), Acelya (39), oktay611 (49), *firtina* (57), ahmetim (30), islamýny.. (48), kul_ (41), gokhan.ozcan (45), Tek1 (40), anadolu (43), zeed (43), Hasbihal (39), selamunaleykum (56), ibomibo (58), masum (41)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.65704 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.