budesonide generique kaletra kamagra generique colchicine kaletra detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » HAC ANILARI ( 1 )

önceki konu   diğer konu
9 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
bahattin_uslu su an offline bahattin_uslu  
HAC ANILARI ( 1 )
23 Mesaj -
Yazýma iki yýl önce vuku bulmuþ ve benim geçen yýl Mekke'de bizim þirket yetkilisinden duyduðum ve uzun süre etkisinden kurtulamadýðým bir olayý naklederek baþlamak istiyorum.

Ýki yýl önce hacca gelenler arasýnda oldukça genç bir kardeþimiz varmýþ.(27-28 yaþlarýnda)Bu kardeþimiz hac arzusu ile yanýyor ve içindeki bu yangýn her geçen gün gittikçe daha da büyümeye devam ediyormuþ.Öyle ki artýk dayanýlmaz olmuþ bu ateþ.Ve çevresindeki dostlarýna hep bu arzusunu anlatmaya baþlamýþ.Ve gencin gittikçe artan içindeki bu yangýna dayanamayan bazý dostlarý bu kardeþimize 100-200 $ gibi paralar vererek yol parasýnýn büyük bir kýsmýný tamamlamýþlar.Biraz da kendisinin parasý varmýþ.Yol parasý tamamlanmýþ ama bizim bu aþýk kardeþimiz pasaport falan çýkartamamýþ.Zaten böyle bir þeyden haberi de yokmuþ..Neyse mukaddes yolculuðun baþlayacaðý gün bu durum ortaya çýkmýþ.Artýk geriye dönüþ yoktur.Yapacak bir þey de kalmamýþtýr.Son anda bizim delikanlýnýn haline acýyan þirket yetkilisi kardeþimiz bir þeyler yaparýz diyerek genci de aralarýna almýþ.Uzatmayayým pasaportsuz bir þekilde genci Mekke'ye sokarlar.Kardeþimiz evli ve henüz kundakta olan küçük bir çocuðu vardýr.Tabii onlar Türkiye'de kalýrlar.Kardeþimizin niyeti üç ay Arabistan'da kalmaktýr.Ve hac mevsimi bitiminde geri dönmektir.

Ýki ay þu veya bu þekilde geçer.Kardeþimiz doya doya Allah'ýn kutsal beytini tavaf eder.Ve hac mevsimi baþlar.Tabii ki mahþeri bir kalabalýk ta ortaya çýkar.Kardeþimiz için fark etmez. O her gün rabbi ile beraber olarak tavaflarýný yapar.Ama bir gün aniden iki Arap polisi kollarýna girerler.Ve Kabe'den sürükleyerek çýkarmak isterler.Gencin yanýnda þirket yetkilisi de vardýr.O müdahele etmek ister ama nafile dinlemezler bile.Genç Kardeþimiz son bir kez dua etmek için izin ister.Polislerde kabul ederler.Kardeþimiz dizleri üzerine çöküp ellerini açarak baþlar hýçkýrýklar arasýnda dua etmeye.Duasý þöyledir:

Ey alemlerin rabbi olan Allah'ým, ben buraya senin hac emrine uyarak ve senin aþkýna daha fazla dayanamayarak geldim.Neler çektiðimi çok iyi biliyorsun.Yaþlý anamý,babamý gencecik karýmý ve kundaktaki bebeðimi býrakarak geldim.Gelmeden bana dediler ki "Kabe sýnýrlarýna yaklaþýnca þöyle bir yazý görürsünüz.ARTIK SÝZ BUNDAN SONRA ALLAH'IN MÝSAFÝRLERÝSÝNÝZ." Öyleyse sen þu anda ev sahibi, bende misafir oluyorum.Bu nasýl ev sahipliði!Bir ev sahibi misafirine böyle mi davranýr?Bak beni beytinden atmaya çalýþýyorlar!Beni onlara býrakacak mýsýn? diyerek haykýrýr ve aðlamaya baþlar.Bir iki hýçkýrýktan sonra gencin sakinleþtiði ve edeple secdeye vardýðý görülür.Bu onun son secdesidir.Polisler haydi gidelim gibisinden gencin omzuna dokununca oraya yýðýlýp kalýr.Olayý gören herkesi büyük bir hüzün kaplar.Tabii polislerde çok piþmandýrlar.Ama artýk iþ iþten geçmiþtir ve yapacak pek fazla baþka bir þey kalmamýþtýr.Yýkarlar ve Mekke'ye defnederler.Ne þeref!...Doðrusu onun yerinde olabilmeyi ne kadar çok isterdim bir bilebilseniz...

Kardeþlerim, ne var bu yolda böyle? Herkes hiç düþünmeden canýný veriyor.

MEKKE VE MEDÝNE... Yeryüzünün en kutsal iki þehri.Biri sevgilinin doðup büyüdüðü yer, diðeri ise Mekke'den hicret etmek zorunda býrakýldýðý zaman ona kucak açan nadide insanlarýn yaþadýðý Medine.Ýkisi de öylesine hoþ ki anlatmak mümkün deðil.Mekke'den ayrýlýp Medine'ye gelince sabah namazýndan sonra annemi kaybettim.3-4 saate yakýn bir süre aramamýza raðmen bulamadýk.Ýyice ümitlerimi yitirmiþtim.O anda bende þafak attý.Ne oluyordu bana böyle? Ben sevgilinin huzurunda deðimliydim? Hemen diz çökerek Rabbime yalvarmaya baþladým."Yarabbi sen ki emanete hýyanetlik etmeyensin.Nasýl ki sen sana emanet edilen bir þeyi aynen emanet sahibine iade ediyorsan annemde bana babamýn emaneti.Ben þimdi geri döndüðümde babama " Babacýðým,ben anneme bakamadým.Onu kaybettim.Emanetini geri getiremedim.Beni baðýþla!" mý diyeceðim.Vallahi de Billahi de eðer babamýn emanetini bana geri vermezsen ,iþte þu huzurunda bulunduðum o güzeller güzeli Rasulu'nun güzel ismi adýna yemin ederim ki bende geri dönmeyeceðim. "diye dua ediyordum. Cümlemi tamamlar tamamlamaz bir ses duydum.Yaþlý gözlerle arkama baktýðýnda bizim Hacý arkadaþlarýmýzdan birisi bana annemin biraz ilerde bulunduðunu söyledi.Artýk sevincimi anlatmama gerek yok sanýrým. O öyle bir ALLAH ki yarattýklarýný çok sever.Ve hak etmedikleri halde benim gibi günahkar ve beþ para etmeyen kullarýnýn bile ellerini boþ çevirmiyor kardeþlerim.

Mesaj 3 kez düzenlendi. En son bahattin_uslu tarafından, 07.04.2006 - 03:27 tarihinde.
Gönderen: 07.04.2006 - 02:56
Bu Mesaji Bildir   bahattin_uslu üyenin diger mesajlarini ara bahattin_uslu üyenin Profiline bak bahattin_uslu üyeye özel mesaj gönder bahattin_uslu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
akinzen su an offline akinzen  
1256 Mesaj -
Ne yazdýðýn ne kadar önemliki akýnzen için......
Senin yazman o kadar önemliki........

Hoþ geldin aramýza,

Sevgili Baha hocam........

Ýnan baþlangýç olarak klavyeye vurman bomboþ þeylerde yazmanda fark etmezdi akýnzen için....

Çünkü baha hoca yüreði, o yüreðin içindekiler o kadar deðerliki....

Derinlemesine bildiði için akýnzen o yüreði.....

Hoþgeldin can......
Hoþgeldin..........

Tekrardan yazýlarýna kavuþtuk ya....
Gönderen: 07.04.2006 - 13:17
Bu Mesaji Bildir   akinzen üyenin diger mesajlarini ara akinzen üyenin Profiline bak akinzen üyeye özel mesaj gönder akinzen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
utaniyorum su an offline utaniyorum  
RE: HAC ANILARI ( 1 )
1942 Mesaj -
Alıntı
[i]Orijýnalý bahattin_uslu[/
MEKKE VE MEDÝNE... Yeryüzünün en kutsal iki þehri.

O öyle bir ALLAH ki yarattýklarýný çok sever.Ve hak etmedikleri halde benim gibi günahkar ve beþ para etmeyen kullarýnýn bile ellerini boþ çevirmiyor kardeþlerim.

Öncelikle hoþgeldiniz efendim.
Mekke ve Medine de Cenabý HAK biz kullarýný öyle güzel aðýrlýyor ki,o lütuflar karþýsýnda insanýn yerin dibine giresi geliyor.
bir ton ayýp ve günahla geldiðin beldeyi acaba kirletirmiyim diye düþünürken onun ikramlarý insanýn vicdanýna bir ok gibi saplanýyor.
benim kulluðuma Rabbimin cevabý deyip mahcup oluyorsun.birçok kez kendinizi layýk görmeyip yaþadýklarýnýza rüyadamýyým diyorsunuz.
bahattin uslu beyfendinin son cümlesi sanýrým benim ilk cümlem olmalý idi.
Ve hak etmedikleri halde benim gibi günahkar ve beþ para etmeyen kullarýnýn bile ellerini boþ çevirmiyor kardeþlerim.
çevirmiyor bahatin hocam ve ben hala o yüzden
UTANIYORUM
SELAM VE DUA ÝLE.........
Gönderen: 07.04.2006 - 21:57
Bu Mesaji Bildir   utaniyorum üyenin diger mesajlarini ara utaniyorum üyenin Profiline bak utaniyorum üyeye özel mesaj gönder utaniyorum üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
omer furkan su an offline omer furkan  
RE: RE: HAC ANILARI ( 1 )
401 Mesaj -
selamun aleykum
RABBÝMin selami kardeslerimin üzerine olsun..

Alıntı
Orijýnalý utaniyorum

Mekke ve Medine de Cenabý HAK biz kullarýný öyle güzel aðýrlýyor ki,o lütuflar karþýsýnda insanýn yerin dibine giresi geliyor.
bir ton ayýp ve günahla geldiðin beldeyi acaba kirletirmiyim diye düþünürken onun ikramlarý insanýn vicdanýna bir ok gibi saplanýyor.
benim kulluðuma Rabbimin cevabý deyip mahcup oluyorsun.birçok kez kendinizi layýk görmeyip yaþadýklarýnýza rüyadamýyým diyorsunuz.
bahattin uslu beyfendinin son cümlesi sanýrým benim ilk cümlem olmalý idi.
Ve hak etmedikleri halde benim gibi günahkar ve beþ para etmeyen kullarýnýn bile ellerini boþ çevirmiyor kardeþlerim.
çevirmiyor bahatin hocam ve ben hala o yüzden
UTANIYORUM
SELAM VE DUA ÝLE.........

abicim böyle soyleme, boyle soyliyerek bizleri de üzme.. ne demek bes para etmez bu cok agýr býr soz..

eger mü'min isek bundan daha buyuk bir nimet olabilir mi ?
bizler müminler isek RABBÝMÝZ katýnda degerliyiz..
kimse degersiz demesin bizlere..

sen benim kardesimsin benim kardeslerim degerlidir..

sen degerlisin abicim ..

selam ve dua ile..

Gönderen: 07.04.2006 - 22:21
Bu Mesaji Bildir   omer furkan üyenin diger mesajlarini ara omer furkan üyenin Profiline bak omer furkan üyeye özel mesaj gönder omer furkan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
utaniyorum su an offline utaniyorum  
1942 Mesaj -

CANIM KURBAN,CAN KARDEÞÝM ÖMER FURKAN'A
Gönderen: 07.04.2006 - 22:29
Bu Mesaji Bildir   utaniyorum üyenin diger mesajlarini ara utaniyorum üyenin Profiline bak utaniyorum üyeye özel mesaj gönder utaniyorum üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
23 Mesaj -

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son bahattin_uslu tarafından, 08.04.2006 - 09:23 tarihinde.
Gönderen: 08.04.2006 - 09:21
Bu Mesaji Bildir   bahattin_uslu üyenin diger mesajlarini ara bahattin_uslu üyenin Profiline bak bahattin_uslu üyeye özel mesaj gönder bahattin_uslu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
gonca gül65 su an offline gonca gül65  
173 Mesaj -
Onu sevmek, Ona baðlanmak, varlýðýný hissetmek ne büyük þeref!

Allah ona layýk kul olmayý biz müminlere nasip etsin.
Gönderen: 08.04.2006 - 09:36
Bu Mesaji Bildir   gonca gül65 üyenin diger mesajlarini ara gonca gül65 üyenin Profiline bak gonca gül65 üyeye özel mesaj gönder gonca gül65 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
.~Sniper~. su an offline .~Sniper~.  
selamun aleykum..
1230 Mesaj -
sevgili baha hocam. Allah kalbimi biliyor ya .
bu gün birden aklýma sen geldin hocam.
dedimki hocamý ravdaya yazayým. bilsinler ne güzel hocalar abiler vardýr.
sadece akýnzen yoktur bi baha hoca da vardýr. seni tanýmlarkende .
seven insan diyecektim.
Allah için ..
Peygamber aþký için seven insan ..
..
hocam aramýzdaki sevgiden midir bilmem ama .
bu gün seni buraya yazdýran benimde kalbimden seni geçirmemi saðlayana þükür.

hoþ geldiniz hocam..
geldiðiniz içinde Allah razý olsun ..
alem bir abi daha görsün yavsevinçli

seni seeviyorum hocam . ve çok da özledim ..
artýk samsundayým.
sana daha yakýn ..
bir gece ansýzýn gelebilirim sevinçli..
selametle kalýn hocam
ev halkýna selam olsun ..
Allaha emanet olun .
veselamun aleykum..
Gönderen: 08.04.2006 - 20:34
Bu Mesaji Bildir   .~Sniper~. üyenin diger mesajlarini ara .~Sniper~. üyenin Profiline bak .~Sniper~. üyeye özel mesaj gönder .~Sniper~. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SniPeR 'a,
23 Mesaj -
Ve Aleykümselam sevgili SniPeR,
Hakkýmdaki güzel düþüncelerinden dolayý Allah razý olsun. Duygulanmadým desem yalan olur.Ama her zaman dediðim gibi bu güzel övgüleri layýk olanlara yap lütfen.
Bu arada yeni iþin hayýrlý uðurlu olsun .Rabbim kolaylýklar versin inþallah.Akýnzen kardeþimden duydum Samsun'da iþe girdiðini ve Rabbim biliyor ya senin adýna çok sevindim.Nasýl bir iþ olduðunu bilmiyorum ama inþallah dilediðin gibi bir iþtir ve devamlý olur.Aklýma gelmiþken bilgisayardaki resimleri yollayabilmek için bir adres vardý.Yazarsan sevinirim.Tabii yeni iþin hakkýndaki detaylarý da bilmek isterim.
Rabbime emanet ol.SELAM VE DUA ÝLE ...
Gönderen: 11.04.2006 - 03:36
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 888 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Huseyin Gurbuz (49), hayrunisa2006 (52), paradies (45), gurbetci mucahi.. (50), ZEYVAH (37), mustafapala74 (38), genc hafýz (34), _?=)(/ (41), ist1965m (59), carina_caresse (36), carina.caresse (36), carina_caressee (36), es_me (38), vuslatim (36), mustafakemalpas.. (39), garibb (48), mdadag (53), CILGIN28 (59), mahmut aga (52), ilhan_27 (46), yunus_emre1983 (41), mchd (49), aozkan78 (46), ertan-1 (54), hittmann313 (49), ahmetolsun (43), feyza20 (39), yilmaz47 (49), babasininkizi86 (38), yasam (42), Ebu_AkiL (43), red_knight (39), HuseyinAbi (49)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61536 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.