lopinavir ritonavir generique stromectol ivermektine colchicine hydroxychloroquine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » Eskici Mehmet Dede

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Eskici Mehmet Dede
46 Mesaj -
ESKÝCÝ MEHMED DEDE

Anadolu velîlerinden. On altýncý yüzyýlýn sonunda ve on yedinci yüzyýlýn baþýnda yaþamýþtýr. Pamuklu bez ticâretiyle meþgûl olduðu için Eskici Mehmed Dede diye meþhûr oldu. Aslen Amasyalý olup, 1619 (H.1028) senesinde Bursa'da vefât etti. Kabri, Abdülmü'min Efendi Câmii bahçesindedir.

Zamânýn Bursa kâdýsý Aziz Mahmûd Hüdâyî hazretlerinin kâdýlýðý ve dünyânýn debdebesini býrakýp Üftâde hazretlerine talebe olmasýna Eskici Mehmed Dede vesîle olmuþtur.

Bursa kâdýsý Aziz Mahmûd Hüdâyî bir gece rüyâsýndaCehennem'i gördü. Cehennem'in þiddetli ateþinde tanýdýðý bâzý kimseler de vardý. Bu korkunç rüyânýn verdiði dehþet ve üzüntü içinde bulunduðu günlerde bir haným bir dâvâ getirdi. Dâvâcý kadýn, kocasýndan ayrýlmak istediðini bildirdi. Kadýnýn ayrýlmak istediði kocasý Muhammed Üftâde hazretlerini seven fakir bir kimseydi. Bu fakir kimse her sene hacca gitmek ister fakat gidecek parasý olmadýðý için de bir türlü arzûsuna kavuþamazdý. Üzüntüsünden hiç yüzü gülmez, gözleri hep hacca gidenlerin yolu üzerine takýlýr kalýrdý. Evdeki hanýmý yüzü gülmeyen kocasýnýn bu hâline oldukça üzülürdü.

Yine bir sene hac mevsiminde parasý olmadýðý için hacca gidemeyen bu fakir, bir gün üzüntüsünden ne yapacaðýný þaþýrdý ve hanýmýna; "Eðer bu sene de hacca gidemezsem seni üç talakla boþadým." dedi. Günler geçti. Hac için hazýrlananlar yola çýktý. Kurban bayramý yaklaþtý. Fakir kimseyi bir düþünce aldý. Hem hacca gidememenin üzüntüsü, hem de hanýmýnýn üç talakla boþ olacaðý için çâresizlik içinde kývranmaya baþladý. Bir yerlerden borç para bulup, hacca gidememiþti. Ne yapacaðýný þaþýrdýðý ve çâresiz kaldýðý bu günlerde büyük velî Muhammed Üftâde hazretlerine gidip durumunu arzetti. Üftâde hazretleri onu dinledikten sonra; "Bizim Eskici Mehmed Dede'ye git, selâmýmýzý söyle. O seni hacca götürüp derdine dermân olur." buyurdu.

Fakir sevinerek Üftâde hazretlerinin huzûrundan ayrýlýp Mehmed Dede'nin dükkanýna koþtu. Mehmed Dede'ye, hocasýnýn selâmýný söyleyip, derdini anlattý. Mehmed Dede; "Ey Fakir! Gözlerini kapa. Aç demeden sakýn açma!" dedi. Fakir gözlerini açtýðýnda, kendini Mehmed Dede ile birlikte Mekke-i mükerremede buldu. Mehmed Dede, Allahü teâlânýn izniyle, kerâmet olarak fakiri bir anda Hicâz'a götürdü. O gün arefe idi. Hacýlar Arafat'a çýkmýþlar, vakfeye duruyorlardý. Fakir de Eskici Mehmed Dede ile birlikte ihrâm giyip Arafat'a çýkarak vakfeye durdular. Ertesi günü Kâbe-i muazzamayý tavâf ettiler. Hac ibâdetini tamamlayýp, ziyâret edilecek yerleri ziyâret ettikten sonra, Bursalý hacýlarý buldular. Onlar Eskici Mehmed Dede'yi ve fakiri görünce sevindiler. Fakir bâzý hediyeler alýp, bir kýsmýný da getirmeleri için emânet etti. Vedâlaþarak ayrýldýlar. Yine Eskici Mehmed Dedenin kerâmetiyle Mekke-i mükerremeden Bursa'ya geldiler. Fakir, getirdiði bâzý hediyelerle eve gelince, hanýmý birkaç gündür eve gelmeyen kocasýný eve almak istemedi ve; "Sen beni boþamadýn mý? Hangi yüzle bana hediye getirerek eve giriyorsun." dedi. Fakir, "Haným ben hacca gittim geldim. Ýþte bu getirdiklerimi de Mekke'den aldým." dediyse de kadýn; "Bir de yalan söylüyorsun. Üç beþ gün içinde hacca gidilip gelinir mi? Seni mahkemeye verip, senden ayrýlacaðým." dedi. Kâdý Aziz Mahmûd Hüdâyî'ye giderek durumu anlattý ve; "Nikâhýmýzýn fesh edilmesini istiyorum. Çünkü nikahsýz olarak yaþamayý dînimiz yasaklamaktadýr. Bu sebeple haram iþlemek istemiyorum." dedi.

Kâdý Aziz Mahmûd Hüdâyî, kadýnýn kocasýný çaðýrtarak ifâdesini dinledi. Fakir; hacca gittiðini, Kâbe-i muazzamayý tavâf edip, ziyâret yerlerini gezdiðini, Bursalý hacýlarla görüþtüðünü, hattâ getirmeleri için bâzý eþyâlarýný onlara emânet býraktýðýný söyledi. Bu sebeple talak yâni boþanmanýn vâki olmadýðýný söyledi ve Eskici Mehmed Dede'yi þâhit gösterdi. Eskici Mehmed Dede birlikte hacca gidip geldiklerini söyledi ve; "Þeytan, Allahü teâlânýn düþmaný olduðu halde bir anda dünyânýn bir ucundan bir ucuna gittiði kabûl edilir de bir velînin bir anda Kâbe-i muazzamaya gitmesi niçin kabûl edilmez." dedi. Kâdý Aziz Mahmûd Hüdâyî anlatýlanlarý hayretle dinledikten sonra, mahkemeyi hacýlarýn geleceði zamâna tehir etti. Aradan günler geçti. Bursalý hacýlar döndü. Mahkeme gününde þâhid olarak fakirin hac vazîfesini yaptýðýný hattâ verdiði emânetleri getirdiklerini bildirdiler. Kâdý, þâhitlerin verdiði ifâdeler üzerine dâvâcý hanýmýn nikâhý fesh etme isteðini reddetti. Böylece boþanma olmadý.

Bu hâdisenin günlerce etkisinden kurtulamayan Aziz Mahmûd Hüdâyî, Eskici Mehmed Dede'ye gitti ve; "Beni talebeliðe kabûl buyurmanýz için geldim." dedi. Eskici Memed Dede ona; "Sizin nasîbiniz bizde deðil. Þeyh Muhammed Üftâde hazretlerindedir. Onun huzûruna giderek mürâcaatýnýzý bildirin."dedi. Kâdý Mahmûd Hüdâyî, Üftâde hazretlerine gidip ona talebe oldu. Üftâde hazretlerinin isteði üzerine sýrmalý kaftanýyla Bursa sokaklarýnda ciðer sattý. Kâdýlýðý býrakýp, Muhammed Üftâde hazretlerinin hizmetinde ve sohbetinde olgunlaþtý. Bursalýlarýn kýnamalarýna raðmen bu yola devâm etti. Dünyânýn debdebesini býrakýp gönül sultanlýðýna yükseldi. Aziz Mahmûd Hüdâyî hazretlerinin bu yola kavuþmasýna vesîle olan Eskici Mehmed Dede'dir.

Eskici Mehmed Dede'nin halleri ve kerâmetleri insanlar arasýnda dilden dile anlatýlýr oldu. Kabri, Abdülmü'min Efendinin kabrinin yanýndadýr. Sevenleri kabrini ziyâret edip, rûhuna Fâtiha okumaktadýrlar.
Gönderen: 24.09.2003 - 15:39
Bu Mesaji Bildir   suhedam üyenin diger mesajlarini ara suhedam üyenin Profiline bak suhedam üyeye özel mesaj gönder suhedam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  
2338 Mesaj -
Yuce mevlam Razi olsun
Gönderen: 24.09.2003 - 15:50
Bu Mesaji Bildir   ((( ... ))) üyenin diger mesajlarini ara ((( ... ))) üyenin Profiline bak ((( ... ))) üyeye özel mesaj gönder ((( ... ))) üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 865 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
tektabanca (45), recebcorduk (42), hacibaba (86), deryadeniz8585 (39), mhuisltalfa (36), salihabaþf.. (54), boss58 (54), mahmut1988 (36), feti (47), özel dedektif (43), Mutlu79 (45), muhammednesim (53), esranur_ (41), bahar_ (40), hasan37 (), mehmet_bilxx (28), Rahmankazi (41), akadir62 (62), fbozan26 (57), d_elif (49), GsLi_SeDa (34), koc (35), feti29 (47), nihat bekta&tho.. (54), nazt (42), Günahkar20 (35), sarica68 (52), eneserdinc (42), necmetdin (47), abi (35), hier (56), AyGeN (38), sea_stars (52), ben_onun_hayran.. (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.63615 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.