stromectol ivermektin lopinavir ritonavir stromectol hydroxychloroquine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » Kalbi Sohbetler...

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Kalbi Sohbetler...
46 Mesaj -
Leylâ'sý uðrunda ve onun aþký ile çöllere düþen Mecnûn, salyalarý akan, tüyleri dökülmüþ bir köpeði seviyor, okþuyor ve gözlerinden öpüyordu.

Bu hali gören birisi dayanamadý; Mecnûn'a baðýrdý:

"- A akýlsýz adam! Bu ne sersemliktir! Bu hayvaný, ne sarýlmýþ öpüyorsun?

Mecnûn cevap verdi:

"- Sen ne anlarsýn?! Bu köpeðin ne meziyeti var biliyor musun?!.

Bu kadar köyün içinde gitmiþ de Leylâ'nýn köyünü yurt edinmiþ ve o köye bekçi olmuþ!.. Bunun bir kýlýný arslanlara deðiþmem.

Gönlüne, canýna, irfanýna dikkat et ki, onun faziletini göresin!..

Leylâ'nýn köyünü yurt tutan köpeðin ayaðýnýn bastýðý toprak bile benim için azîzdir..."

Mesnevî'de diðer bir Leylâ hikayesi:

Devrin hükümdarý Leylâ'yý görür, hayret eder:

"- Mecnûn'un periþan olmasýna sebep olan Leylâ sen misin? Senin diðer hemcinslerinden bir farkýn yok!.." der.

Leylâ cevap verir:

"- Sen Mecnûn olmadýðýn için sus!.."

Þeyh Sadî (k.s.):

"- Leylâ'nýn güzelliðine Mecnûn'un gönül penceresinden bakmalýdýr." der.

Leylâ'yý görebilmek, onun gerçek hüviyetini müþahede edebilmek, senin de Mecnûn gibi sadýk bir aþýk olabilmene baðlýdýr. Aksi halde görülen, suretten baþka bir þey deðildir. O aþka nail olmayan için Leylâ, sýrf bir cisimden ibarettir.

Mesnevî'de geçen Leylâ hikayeleri birer mecazdan ibarettir.

Leylâ, Ýlahî aþk sembolü, Ýlahî muhabbet ufkudur.
*
Allah (c.c.) Ýbrahim (a.s.)'i dost edinince, melekler:
"- Ey Rabbimiz! Ýbrahim sana nasýl dost olabilir? Nefsi, malý ve evladý var. Kalbi bunlara meyyaldir..." dediler.

Müteakiben þu ibretli manzaralara ve Ýbrahim (a.s.)'ýn aðýr imtihanlarýna þahid oldular:

Ýbrahim (a.s.) mancýnýkla ateþe atýlacaðý zaman, melekler heyecanlandý.

Bir kýsmý Allah (c.c.)'dan Ýbrahim (a.s.)'e yardým etmek için izin istediler.

Melekler, Hz. Ýbrahim (a.s.)'e bir isteði olup olmadýðýný sorunca, Ýbrahim (a.s.):

"- Dostla dostun arasýna girmeyin!" buyurdu.

Daha sonra Cebrail (a.s.) geldi:
"- Bana bir ihtiyacýn var mý?" diye sordu.

Ýbrahim (a.s.):

"- Sana ihtiyacým yok. O bana yetiþir; ne iyi vekildir!" buyurdu.

Ýbrahim (a.s.), Allah (c. c.)'a verdiði andý yerine getirmek için oðlu Ýsmail (a.s.)'i kurban etmeye götürürken melekler yine heyecanlandýlar:

"- Bir peygamber, bir peygamberi kurban etmeye götürüyor!" dediler.

Ýsmail (a.s.) ise, babasý Ýbrahim (a.s.)'e:

"- Ey babacýðým! Emrolunduðunu yap! Ýnþallah beni sabredenlerden bulursun.

Býçaðýný iyi bile; hemen kessin; can vermek kolay olur...

Býçaðý çekerken de yüzüme bakma! Babalýk þefkati ile geciktirebilirsin.

Benim üzüntüm, kendi elinle kurban ettiðin evladýnýn acýsýný ve hasretini ömür boyu unutmamandýr."

Baba-oðul, teslimiyet okyanusunda yüzerlerken, Cebrail (a.s.) yetiþti. Býçaðý köreltti. Cennetten koçu indirdi.

Allah (c.c.) Ýbrahim (a.s.)'e sayýlamayacak derecede koyun sürüleri ihsan etti.

Cebrail (a.s.) insan sûretinde geldi. Sordu!

"- Bu sürüler kimin? Bana bir sürü satar mýsýn?"

Ýbrahim (a.s.):

"- Bu sürüler Rabbim'indir. Þu anda benim elimde emanet olarak bulunuyor.

Bir kere zikredersen, üçte birini; üç kere zikredersen hepsini al, götür!" dedi.

Cebrail (a.s.):
"Subbûhun, kuddûsün, Rabbünâ ve Rabbü'l-melâiketi ve'r-rûh." dedi.

Ýbrahim (a.s.):
"- Al hepsini! Senin. Al, git!" dedi.
Cebrail (a.s.):
"- Ben insan deðil, meleðim, alamam." dedi.

Ýbrahim (a.s.):
"-Sen meleksen, ben de Halil'im (Allah (c.c.)'ýn dostuyum). Verdiðimi geri alamam." dedi.
Nihayet Ýbrahim (a.s.), sürülerinin hepsini sattý. Mülk alýp vakfetti.

Ýbrahim (a.s.), caný, evladý ve malý ile aðýr bir imtihan geçirdi.

Rabbine büyük bir teslimiyetle râm oldu.

Kulluðun mutlak noktasýna eriþti.

Sûretten kurtuldu. Halîlullah (Allah (c. c.)'ýn dostu) oldu.

?
Gönderen: 24.09.2003 - 12:01
Bu Mesaji Bildir   suhedam üyenin diger mesajlarini ara suhedam üyenin Profiline bak suhedam üyeye özel mesaj gönder suhedam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 837 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
tektabanca (45), recebcorduk (42), hacibaba (86), deryadeniz8585 (39), mhuisltalfa (36), salihabaþf.. (54), boss58 (54), mahmut1988 (36), feti (47), özel dedektif (43), Mutlu79 (45), muhammednesim (53), esranur_ (41), bahar_ (40), hasan37 (), mehmet_bilxx (28), Rahmankazi (41), akadir62 (62), fbozan26 (57), d_elif (49), GsLi_SeDa (34), koc (35), feti29 (47), nihat bekta&tho.. (54), nazt (42), Günahkar20 (35), sarica68 (52), eneserdinc (42), necmetdin (47), abi (35), hier (56), AyGeN (38), sea_stars (52), ben_onun_hayran.. (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57533 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.