stromectol kaletra generique luvox kaletra hydroxychloroquine super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Kadin haklari

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Kadin haklari
19 Mesaj -
ya bismillah
ins bana yardim eden olur
bu konuyla önceden ilgilenen biri olmali sanirim...
bastan anlatmaya calisayim önceden. Neden gerektigini bilmeniz icin
Okulda politika dersinde bir kac haftaki konumuz islam ve politikaydi
simdi en son kadinlar konusu acildi ben dedin diyecegimi de.
ögretmen kuranla kadin haklari ile ilgili ayet getirip okumami istedi.. kuranda kadinla ilgili ayet bulmak kolayda.. ben mealini bulamiyorum aslinda okumak yetiyor ama cuma gününe kadar vaktim var
bana 2 3 ayet söyleyebilen olursa onlari incelerim..
sanirim ögretmenim delil istedi bana islamda anlattigim gibi oldugunu ögrenmek icin.kadinin ayni haklara sahip oldugunu v.s.

bu konuyla ilgilenmis olan bilgisi olan varsa bana yardim etmesine cok sevinirim
allah razi olsun.
(almanca olursa..cok iyi olur...uff ne kadar cok sey istiyorum sevinçli göz kırpma
Gönderen: 14.03.2006 - 22:26
Bu Mesaji Bildir   fatimafeyza üyenin diger mesajlarini ara fatimafeyza üyenin Profiline bak fatimafeyza üyeye özel mesaj gönder fatimafeyza üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fosaloglu su an offline fosaloglu  
2683 Mesaj -
ÝSLAM VE KADIN HAKLARI

Þüphesiz geçmiþ incelendiðinde, kadýnlarýn tarihin akýþý içerisinde erkeklere nazaran daha mahrum ve daha maðdur bir görüntü çizdikleri görülmektedir. Bugün Ýslam alemindeki bazý olumsuz görünümler, Ýslamýn kadýna deðer vermediði gibi haksýz görüþlerin ortaya atýlmasýna sebep olmaktadýr.
Ýslamda insan olmalarý bakýmýndan, erkekle kadýn arasýnda herhangi bir fark yoktur. Her ikisi de eþit derecede Yüce Allahýn emir ve yasaklarýna muhataptýr. Erkek de kadýn da, yeryüzünü imar etmek ve orada Allaha kulluk yapmakla sorumludurlar. Ýslâmda insanlýk ve Allaha kulluk bakýmýndan kadýnla erkek arasýnda bir fark bulunmadýðý gibi temel hak ve sorumluluklar açýsýndan da kadýnýn konumu erkekten farklý deðildir.

Kadýn, yaratýlýþ itibariyle erkeðe göre ikinci derecede bir deðere sahip deðildir. Ýlke olarak insanlarýn en deðerlisi, takvâda (güzel þeyler yapma ve kötülüklerden sakýnma da) en üstün olanýdýr; (el-Hucurât 49/13) Kurân-ý Kerimde, farklý fizyolojik ve psikolojik yapýya sahip olan kadýn ve erkekten biri diðerinden daha üstün veya ikisi birbirine eþit tutulmak yerine, birbirinin tamamlayýcýsý kabul edilmiþtir. (el-Bakara 2/187)

;Ben, erkek olsun, kadýn olsun (ki hep birbirinizdensiniz) içinizden hiçbir çalýþanýn çalýþmasýný zayi etmeyeceðim. (Al-i Ýmran, 3/195) ve ;Onun varlýðýnýn delillerinden (Allahýn ayetlerinden) biri de kendileriyle kaynaþmanýz için size kendi nefislerinizden eþler yaratmasý ve aranýza sevgi ve merhamet koymasýdýr. Þüphesiz bunda, düþünen bir toplum için ibretler vardýr; (Rum, 30/21) âyet-i kerimeleri, Ýslam’a göre kadýnýn bir insan olarak asla ikinci sýnýf olmadýðýný ifade etmektedir.

Yüce Kitabýmýz Kuran-ý Kerim; Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz (Bakara, 2/187) beyanýyla da erkek ve kadýnýn insan olarak birbirlerine olan ihtiyaçlarýna açýk bir þekilde dikkat çekmektedir.

Ýslâm dininin kadýna tanýdýðý haklarýn deðer ve önemini daha iyi kavrayabilmek için Ýslâmdan önceki çeþitli toplum ve medeniyetlerde kadýnýn durumu çok iyi deðerlendirilmelidir. Kadýnýn insan olup olmadýðýnýn, rûhunun bulunup bulunmadýðýnýn tartýþýldýðý, tamamen erkeðe tabi olduðu ve sürekli vesayet altýnda bulunduðu, hatta mirastan hisse almasý bir yana, kendisinin bile miras malý gibi deðerlendirildiði bir dönemde, yüce Ýslam dini; kadýnýn da insan olduðunu beyan etmiþ, mirastaki haklarýný ortaya koymuþ, onu sadece emir alan deðil, yerine göre emir veren konumuna yükseltmiþ ve kadýný olmasý gereken yere koymuþtur.

Hz. Peygamberin; kadýnlardan ayrýca biat almasý ve bu hâdisenin Kuran-ý Kerimde açýkça yer almasý, (Mümtehine, 60/13) Ýslam göre kadýn iradesinin baðýmsýzlýðýný göstermektedir. Ýslama göre, bir insan olarak erkeðe tanýnan temel insan haklarý kadýna da tanýnmýþtýr. Buna göre hayat hakký, mülkiyet ve tasarruf hakký, kanun önünde eþitlik ve adaletle muamele görme hakký, mesken dokunulmazlýðý, þeref ve onurun korunmasý, inanç ve düþünce hürriyeti, evlenme ve aile kurma hakký, özel hayatýnýn gizliliði ve dokunulmazlýðý, geçim teminatý gibi temel haklar bakýmýndan kadýnla erkek arasýnda fark yoktur.

Ýslamýn ilk yýllarýnda kadýnýn her zaman hayatýn içinde olduðu bilinmektedir. Kadýnlar camiye gelirler, Peygamberimizin huzurunda oturur; belki bugün bile kadýnlarýn sormaya cesaret edemeyecekleri kendi özel durumlarýyla ilgili konularý hiç çekinmeden sorarlardý. Camide ibadetlerini yaparlar, Peygamberimizin konuþmalarýný dinlerlerdi.

Bu uygulama daha sonraki dönemlerde de devam etmiþtir. Nitekim, Hz. Ömer bir hutbesinde kadýnlara verilen mehirin yüksek oranlarda tutulduðunu, bunun miktarýnýn azaltýlmasý gerektiðini söylediðinde, mescitte bulunan kadýnlardan birinin ayaða kalkýp;Allahýn bize vermiþ olduðu hakký sen bizden alamazsýn. Çünkü bu, Kuranda bulunan bir hükümdür diye itiraz ettiði, Hz. Ömerin de bu itiraz karþýsýnda Allaha þükürler olsun, benim halkýmýn arasýnda yanlýþýmý düzeltecek böyle kadýnlar var dediði tarihi kaynaklarda kayýtlýdýr. Diðer taraftan yine Hz. Ömer döneminde Hisbe denilen görevin, yani pazarlardaki düzen ve ahengi kontrol iþlerinin bir nevi bugünkü anlamda zabýtahizmetlerinin kadýna verildiði tarihî bir vakýadýr.

Ýslam tarihine ve Ýslam ülkelerindeki uygulamaya bakýldýðýnda, Peygamberimiz döneminde kadýnlara tanýnan haklarýn; geleneklerin din gibi algýlanmasý ve kabul edilmesi gibi sebeplerin etkisiyle tedrici olarak azaldýðý görülmektedir.

Bu anlayýþýn etkisiyle bazý ülkelerde kadýn; cinsel obje olarak deðerlendirilmiþ, horlanmýþ ve toplumdan tecrit edilmiþtir. Bu uygulama asýrlarca dünyanýn her yerinde farklý din mensuplarý tarafýndan da benimsenmiþtir. Yakýn zamanlara kadar, bazý istisnalar dýþýnda erkeklerle kadýnlar medenî ve siyasî haklarda eþit deðildi. Son yüzyýla kadar Batý toplumu kadýn haklarý konusunda kötü bir sýnav vermiþtir. Bugün kadýn haklarýnýn en fazla olduðu ülkelerde bile 18, 19. asra kadar; kadýnýn ruhu var mý, insan sayýlýr mý, sayýlmaz mý tartýþmalarýnýn yapýldýðý bir realitedir.

Netice itibariyle söylenecek þey þudur: Ýslam Dinine göre insan insana eþittir. Bu anlayýþta kadýn-erkek ayýrýmý kesinlikle söz konusu deðildir.

Mehmet Nuri YILMAZ
Diyanet Ýþleri Baþkaný
05.12.2000

Kusura bakma ama Almanca bir döküman bulamadým. Dün gece yazmýþtým bu yazýyý, ben belki biri Almanca döküman gönderir diye cevap yazmadým ama sanýrým bu da iþini görür. Türkçeye hakim olamaman da üzücü.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son fosaloglu tarafından, 15.03.2006 - 12:08 tarihinde.
Gönderen: 15.03.2006 - 12:05
Bu Mesaji Bildir   fosaloglu üyenin diger mesajlarini ara fosaloglu üyenin Profiline bak fosaloglu üyeye özel mesaj gönder fosaloglu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hadimül Islam su an offline Hadimül Islam  
618 Mesaj -
Kardesim sana yardimci olmak siterim ama su siralar vakit olarak müsait degilim.

Yasadigin sehirde mutlaka bir Camii vardir..., hangisi olursa olsun ( DITB, VIKZ, IGMG...)bu Camilere git ve yetkililerden bu konu hakkinda bir bilgi ve birde almanca ilmihal iste.
Umarim faydali olacaktir.
Gönderen: 15.03.2006 - 13:01
Bu Mesaji Bildir   Hadimül Islam üyenin diger mesajlarini ara Hadimül Islam üyenin Profiline bak Hadimül Islam üyeye özel mesaj gönder Hadimül Islam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
vehbi70 su an offline vehbi70  
RE: Kadin haklari --fatimafeyza kardeşim ...
919 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý fatimafeyza

ya bismillah
ins bana yardim eden olur
bu konuyla önceden ilgilenen biri olmali sanirim...
bastan anlatmaya calisayim önceden. Neden gerektigini bilmeniz icin
Okulda politika dersinde bir kac haftaki konumuz islam ve politikaydi
simdi en son kadinlar konusu acildi ben dedin diyecegimi de.
ögretmen kuranla kadin haklari ile ilgili ayet getirip okumami istedi.. kuranda kadinla ilgili ayet bulmak kolayda.. ben mealini bulamiyorum aslinda okumak yetiyor ama cuma gününe kadar vaktim var
bana 2 3 ayet söyleyebilen olursa onlari incelerim..
sanirim ögretmenim delil istedi bana islamda anlattigim gibi oldugunu ögrenmek icin.kadinin ayni haklara sahip oldugunu v.s.

bu konuyla ilgilenmis olan bilgisi olan varsa bana yardim etmesine cok sevinirim
allah razi olsun.
(almanca olursa..cok iyi olur...uff ne kadar cok sey istiyorum sevinçli göz kırpma

kardeþim sakýn beni yanlýþ anlamayýn!!!
fatimafeyza kardeþim bu tip insanlarý bir kaç ayeti kerimeyle ikna edemessiniz çünkü soruya soruyla cevap verirler...
iyi bir mantýk oyuncusu olurlar ve sizinde ayný olmanýz gerekir ve de iyi bir islami bilginiz olmasý gerekir bir çokkez baþýmdan gecdiði için ordan biliyorum.
mesala gösterdiðiniz ayeti kerimenin bir kelimesine odaklanýrlar ve onun üzerinden size yüklenirler islami bilgi niz güclü deðilse sizinde kafanýzý karýþtýrýrlar...
size bir önerim var türkce mealli bir kuraný kerim alýn ve hediye edin hocam buyrun burdan istediðiniz konuyu bulabilirsiniz diye...
ikili bir tartýþmaya girmemeye bakýn!!!
sevgi saygý ve dua ile
Gönderen: 15.03.2006 - 13:52
Bu Mesaji Bildir   vehbi70 üyenin diger mesajlarini ara vehbi70 üyenin Profiline bak vehbi70 üyeye özel mesaj gönder vehbi70 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fatimafeyza su an offline fatimafeyza  
19 Mesaj -
Hepinize cok tesekür ediyorum.

Yazdiklariniz cok dogru.
belki ben yeterince hazirlanmadim derse ama sanirim ne kadar hazirlansam sonuc ayni olurdu..
Almanca kurani okudum 1 ayet okudum ve bazi seyleri anlatmaya calistim..yine bu ögretmen anlayisli ve beni dinliyor. kuranda kadin haklari göz önüne alinmis olabilir ama islam ülkelerinde öyle degil bu diyor..yasanan islamla (iran arabistanda )gercek islamin herzaman ayni olmadigini dile getirdim bunu anlayisla karsiladi. üstelik hz.haticenin bir is kadini oldugu örnegini kendi verdi. Aslinda cok memnunum ögretmenden hakkini yememek lazim. ama tabiki tam anlamda anlayamiyorlar!zaten anlasalar müslüman olurlardi!sevinçli
ders istedigim gibi gecmedi sonucta ve bu benim sucum yeterince bilgiye sahip degilim.

Türkceyle bir sorunum yok almancayla varsevinçli
ders türkce olsaydisevinçlidaha iyi yapabilirdim

Müslüman larin cok farkli düsüncede cok farkli anlayista olduklarini tekrar cok iyi anladim..
Bu asrin insanlarindan islami anlamalarini bekleyemeyiz sadece bilim adamlari (arastirirlarsa) anlarsa anlar ama bu normal insanlarin
anlamasi hele hele yetistirilirken islamin i si ni duymayan almanlarin anlamasi cok zor imkansiz gibi..
saygi duyan yine az degil. brovo onlara. ama duymayanda var tabi...

allah hepinizden razi olsun
selametle...
Gönderen: 17.03.2006 - 17:36
Bu Mesaji Bildir   fatimafeyza üyenin diger mesajlarini ara fatimafeyza üyenin Profiline bak fatimafeyza üyeye özel mesaj gönder fatimafeyza üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 899 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Suayb (46), cuneytarkin82 (49), emira (40), ibrahim13 (50), geylani2 (42), ilknur1977 (47), mhmtyel (43), Müslüman kiz (30), hitoprak (51), solmayan-gül (39), pancoloji (39), gül_güzeli (39), güle güle (37), Sueda (38), suvari (41), teacherone (45), kudüs (48), sensinnn (38), Isik Hafize (39), masumca (51), muradmurad (45), burku (36), hatice.d (47), ismail arabaci (37), ariiff (43), nur44_55 (42), deepsilver (36), _SON_NEFES_ (32), onur5844 (52), sailor2005 (67), canfeza (37), saltanat (45), saltiks (50), van65 (), Taha1 (38)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60533 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.