ivermectin generique luvox chloroquine generique rhinocortfluvoxamine cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » TEBRİK & TEŞEKKÜR » Yoksa biz zalim miyiz?

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Yoksa biz zalim miyiz?
76 Mesaj -
Camide olmanýz gerekirken meyhanedeyseniz;hattakahvehanedeyseniz veya sokakta aylak aylak geziyorsanýz,siz bir zalimsiniz!
Okulda olmanýz gerekirken pastanedeyseniz,
Yolda olmanýz gerekirken evdeyseniz,
Önde olmanýz gerekirken arkadaysanýz,
Orada olmanýz gerekirken buradaysanýz ya da burada olmanýz gerekirken hala oradan aval aval bakýyorsanýz,
hiç þüphe olmasýn,siz bir zalimsiniz!
Çünkü zulüm,"Bir þeyin olmasý gereken yerde olmamasý"demektir.

Dýþarýda olmasý gereken birini içeri týkmýþsanýz,bu bir zulümdür.
Dýþarýda kalmamasý gereken kiþiyi de içeri almýyorsanýz bu da zulümdür.
Elinizin kendi cebinizde olmasý gerekirken,onu baþkasýnýn cebine sokmuþsanýz
ya da ensesine indirmiþseniz,bu da zulümdür.
Bir kitabýn yeri sahibinin dolabýyken,onu kendi dolabýnýza koymuþsanýz,bu da zulümdür.
Bir çimontonun veya demirin yeri inþa edilen
ev iken depoda bekletiliyorsa,bu bir zulümdür.
Bakýþlarýnýz yanlýþ yerde ise buda bir zulümdür.
"Þiþede durduðu gibi durmaz"denilen içkilerinlayýk olduðu yer çöplük iken,onlarý masanýza,midenize koymuþsanýz,buda zulümdür.
Bir dedikodunun yada bir sýrrýn olduðu yerde kalmasý gerekirken onu baþka yerlere tþýmýþsanýz,bu bir zulümdür.
Bir köpeðin yeri kulubeyken,onu kucaðýnýza almýþsanýz ve bir çocuðun yeri kucakkan onu sokaða salmýþsanýz,bu da bir zulümdür.
Bir ekmek kýrýntýsýnýn yeri midemiz iken,yerde çiðneniyorsa,bu bir zulümdür.Bir tohumun yeritoprak iken,çuvalda çürüyorsa,bu bir zulümdür.
Bir inancýn yeri kalp iken,kitapta,aðýzda kalýyorsa,bu bir zulümdür.

Kýsacasý bütün ihmaller,yanlýþlar ve günahlar bir zulümdür.
günah iþlediðimizde,yalnýþ þeyler yaptýðýmýzda veya yapmamýz gereken iyilikleri ihmal ettiðimizde,en önce kendimize zulmetmiþ oluyoruz.Bu zulümler çoðu zaman baþkalarýnýnda zulme uðramasýna,sýkýntýya düþmesine ya da yardýmsýz kalmasýna neden oluyor.

Kur'an-ý Kerimde Yunus peygamberin ilginç hikayesi anlatýlýr.Yunus peygamber kavmini (milletini)uyarmak üzere Allah tarafýndan görevlendirilmiþtir.Ýnsanlara uzun yýllar boyunca nasihatte bulunur.Onlarý kötülükten vaz geçirip Allah'a inanmalarýný saðlamak için çok uðraþýr ama bir sonuç alamaz.Bu iþibaþaramayacaðýný düþünür ve çok bunalýr.Öyle ki o diyarý terketmeye karar verir ve bir gemiye binerek yola çýkar.Ama Allah'ýn hikmeti ile gemide çok ilginç birþey olur.Yapýlan bir hýrsýzlýðýn suçu Yunus peygamber'in üstüne atýlýr.Ceza olarak onu denize atmaya karar verirler.Denize atýlýnca dev bir yunus balýðý onu yutar.Hz.Yunus tüm bu olanlarýn Allah'tan izin almadan peygamberlik görevini terk ettiði için baþýna geldiðin kani olur."Þüphe yokki ben zalimlerden oldum"diyerek Allah'tan af diler.Çünkü bir peygamberin yeri,uyarmak için gönderildiði toplum iken,o baþka yerdese,bu bir zulümdür.
Þimdi lütfen soralým kendi kendimize,görevlerimizi tam yapýyormuyuz,yoksa bizde zalimlerden biri miyiz?Nerede olmamýz gerekiyor ve biz neredeyiz?Mutlaka bir eksiðimiz,hatamýz,günahýmýz yani zulmümüz vardýr!Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) af dilememiz için þu duayý öðretmiþtir:"Senden baþka ilah yok,Sen bütün eksikliklerden,hatalardan uzaksýn.Þüphe yokki ben zalimlerden oldum.Beni baðýþla,çünki senden baþka günahlarý baðýpþlayacak kimse yoktur."

SUYUN YERÝ
GÖNÜLLER SULTANI MEVLANA DERKÝ

"aDALET NASIL MI OLUR?AÐAÇLARA SU VER!
ZÜLÜM NASIL MI OLUR?DÝKENE SU VER!
ADALET,BÝR NÝMETÝ YERÝNE KOYMAKTIR.
ZULÜM BÝR ÞEYÝ HAKKI OLMAYAN YERE KOYMAKTIR.
BU DA BELA KAYNAÐINDAN BAÞKA BÝRÞEY OLMAZ."

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son ismailaktas tarafından, 01.03.2006 - 15:04 tarihinde.
Gönderen: 01.03.2006 - 14:59
Bu Mesaji Bildir   ismailaktas üyenin diger mesajlarini ara ismailaktas üyenin Profiline bak ismailaktas üyeye özel mesaj gönder ismailaktas üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
AHUFIGAN su an offline AHUFIGAN  
17 Mesaj -
ÝNSAN GÜZELLEMESÝ

Ýnsanlar gördüm, açtýlar, ama bîihtiyaçtýlar

Ýnsanlar gördüm, sýrtlarý pekti ama muhtaçtýlar

Ýnsanlar gördüm, hakký olana dönüp bakmadýlar

Ýnsanlar gördüm, koynunda hazineler sakladýlar

Ýnsanlar gördüm, nafakalarýndan infak ederlerdi

Ýnsanlar gördüm, vermemek için nifak ederlerdi

Ýnsanlar gördüm, terazi gibi, adaletten þaþmadýlar

Ýnsanlar gördüm, küfe gibi, doldular, taþtýlar, paylaþmadýlar

Ýnsanlar gördüm, aydýnlatýrlardý köþe bucak, cümle mekâný

Ýnsanlar gördüm, netameliydiler, imkânsýz kýlardý imkâný

Ýnsanlar gördüm, kýlavuz gerekmezdi, dostu olana

Ýnsanlar gördüm, hemen niþan alýrlardý postu olana

Ýnsanlar gördüm, hem nükteli, hem manalýydý sözleri

Ýnsanlar gördüm, içi dýþýna uymaz, maskeliydi yüzleri

Ýnsanlar gözdüm, katýklarý yoktu, gözleri toktu

Ýnsanlar gördüm, servet ganiydi, bereketi yoktu

Ýnsanlar gördüm, latiftiler, sanki melek sanýrdýnýz

Ýnsanlar gördüm, iblistiler, gözünden tanýrdýnýz

Ýnsanlar gördüm, saba rüzgârý gibi, ilham saçarlardý

Ýnsanlar gördüm, kasýrgaydýlar, duyanlar kaçarlardý

Ýnsanlar gördüm, ana gibi, hep taç idi baþlara

Ýnsanlar gördüm, kene gibi, yapýþýrdý döþlere

Ýnsanlar gördüm, çýplaktý, üzerlerinde elbisesi yoktu

Ýnsanlar gördüm, elbisesi çoktu, içinde adam yoktu

Ýnsanlar gördüm, insanca yaþadýlar, insan gibi öldüler

Ýnsanlar gördüm, hayatlarý bir züldü, her þeyi öldürdüler

Bal vermeyen arýdan zehir çýkar, bal çýkmaz

Erdem gerek Âdeme, erdemsizden yað çýkmaz

Halit sözün söyler de tesir etmez kendine

Sahibine kem sözden, baþkasýna pay çýkmaz
Gönderen: 01.03.2006 - 15:01
Bu Mesaji Bildir   AHUFIGAN üyenin diger mesajlarini ara AHUFIGAN üyenin Profiline bak AHUFIGAN üyeye özel mesaj gönder AHUFIGAN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
17 Mesaj -
HAZRETi MUHAMMED (sav ) EFENDiMiZ BUYURUYORKi

Siz birbirinizi sevmedikce gercek iman etmis olamazsiniz.

Birbirinizi sevmedikcede cennete giremezsiniz...

Sarktaki(dogu) mumin garktaki (bati)muminin derdiyle dertlesmedigi surece gercek iman etmis olamaz...

DUNYANIN MUHTELiF YERLERiNDE ZULME UGRAYAN MUSLUMANLARA SESSiZ KALAN SiZLER BiZLER BU HADiS-i SERiFLERiN MUHATTABiYiZ EFENDiLER HANIMLAR...

HAKSIZLIK KARSISINDA SESSiZ KALAN DiLSiZ SEYTANDIR
Gönderen: 01.03.2006 - 15:25
Bu Mesaji Bildir   AHUFIGAN üyenin diger mesajlarini ara AHUFIGAN üyenin Profiline bak AHUFIGAN üyeye özel mesaj gönder AHUFIGAN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
omer furkan su an offline omer furkan  
401 Mesaj -
selamun aleykum
RABBIMin selamý kardeslerýmýn uzerýne olsun..

ismailaktas ve ahufýgan kardeslerým ALLAH razý olsun..
yazýlarýnýz cok hos.. yenýden tefekkur etmemýze vesýle oldular. ALLAH razý olsun..

sozlerýnýze eyvallah ederýz.. haksýzlýk karsýsýnda susmak! ne buyuk býr son..

RABBIM býzlerý adalaetý ayakta tutanlardan eylesýn.. hýc kolay deýl býzým mucadelemýz..

agýr býr yuk yuklendýk.. fakat býlýyoruz ký býzden oncekýler daha agýr býr yuk yuklenmýslerdý.. oyle ký 'ALLAHýn yardýmý nerede ?' dýyecek olmuslardý..
fakat onlar davalarýnda sebat ettýler insaALLAH bizler de sebat edenlerden oluruz kardeslerým ýnsaALLAH..

selam ve dua ile kardeslerim..
Gönderen: 01.03.2006 - 15:37
Bu Mesaji Bildir   omer furkan üyenin diger mesajlarini ara omer furkan üyenin Profiline bak omer furkan üyeye özel mesaj gönder omer furkan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
17 Mesaj -
amin...insallah bu davayi bu sinavi kazanir da cennete yüce rabbimize sevgili peygamberimize kavusuruz.. dua ve sevgi ile
Gönderen: 01.03.2006 - 15:43
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 1046 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Maksat kelam ol.. (54), betl_22 (37), erdogan955 (69), adaletli (55), erdoganisik (53), osman.d. (51), mehmetyz (44), yucelirfan (43), yazioba (53), °*°SiBeL°*° (32), haydem (45), ORGENERAL (43), yolcu_38 (44), karadað (51), cumali ak (43), adnanmuzaffer (70), MEMOLÝ2 (64), saara (31), plumbi (44), zeynebiye29 (43), mdemirbasci (50), muhammed_fatih (571), meslus (50), adnan65 (59), kýr&yacu.. (51), elisranur (40), ben_ölecem (44), asayan (49), yakamoz_38 (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.61120 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.