stromectol generique luvox colchicine kaletra lopinavir ritonavir aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » Allah acaba su bulutmu?

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Allah acaba su bulutmu?
2338 Mesaj -
"Allah acaba þu bulut mu?"

Dogdugum evin bahçesinde gezindim. Eskiye çok eskilere uzandým. Hatýralar uðuldamaya baþladý. Ýçlerinden bazýlarýný o kadar net hatýrlýyorum ki sanki dün yaþanmýþ gibi. Eski evimizdeki odamýn arka penceresinden seyrine doyamadýðým iki manzara vardý.
Biri, namaz vakitlerini bildirmek için ezan okuyan müezzinin, minarenin demir parmaklýklý þerefesinde aðýr aðýr dönerek ezan okuyuþu ve sonra küçük kapýdan içeri girip kayboluþuydu ki, bana tarifsiz bir heyecan verirdi.
Odamýn penceresinde bu manzarayý görmek için saatlerce beklerdim.
Ýkinci ve en büyük zevkim, annemin pencere kenarýndaki çeyiz sandýðýnýn üstüne çýkarak külahta leblebi þekeri yemek ve pencereden, geçip giden bulutlarý seyretmekti.
Manevî motiflerin ruhumda çok evvelden nakþedildiðini bugün daha iyi anlayabiliyorum. Çünkü beþ-altý yaþlarýnda küçük bir çocuk, sadece gördükleri ile böylesine büyük bir arayýþa giriþemezdi. Yüce Yaratýcý, her çocuk gibi benim de içime býraktýðý ince duygular ile kendini arattýrýyordu. Kendisini sorularla dolu bir hayat bekleyen çocuk ruhum en büyük ‘soru’nun peþindeydi: “Allah kim? Allah nerede?”
Bu sorular, cevabý verilsin veya verilmesin her çocuðun dünyasýna girecektir. Çünkü Yaratan böyle istemiþtir ve öyle istediði içindir ki bu saf ve temiz çocuklar büyüklere inat koskocaman sorularýn cevabýnýn peþindedirler.
O çeyiz sandýðýnýn üstünde bulutlarý seyrederken,“Yukarýda Allah var” sözünü sýk sýk duyduðum için, bu sözün aklýmýn bir köþesinde yer etmesinden midir bilmem, gökyüzünden bir bulut geçerken “Allah, þu bulut mudur acaba?” derdim. Sonra arkadan biraz daha büyüðü gelince “acaba bu mu?”, ardýndan bir büyüðü daha, “acaba o mu?”; hayýr hayýr bu da deðil, ardýndan daha büyüðü geliyor: “Yoksa bu bulut mu Allah?” diye devam eden bu arayýþlarým þüphesiz sonuçsuz kalýrdý. Çünkü her buluttan daha büyüðü vardý. Ama arayýþ asla bitmedi.
Bu arayýþý hiçbir zaman saçma bulmadým ve basit görmedim. Bu bir ilk ateþti, artýk arayýþ baþlamýþtý. Yýllar sonra okuduðum kitaplarda ve özellikle peygamberler tarihinde benzer arayýþlarýn izlerine rastlamak, hele Hz. Ýbrahim’in çocukluðunda Allah’ý arayýþýnda cevaplarýný aradýðý sorular ile çocukluðumda bulutlara bakarak kendime sorduðum sorularýn benzerliðini görmek beni nasýl da heceylandýrmýþtý. Sorularýn peþine düþüyordu Ýbrahim. Önce ay, sonra güneþ ve sonra diðerleri. “Bunlar Rab, Allah olamaz mýydý?” Ama hiçbiri yerinde durmuyor deðiþiyor, kayboluyor gidiyordu. Hz. Ýbrahim þerefli bir vazifeyi hak edecek peygamberî bir nazarla hepsinin ardýndan “lâ uhibbu’l-âfilîn” çekiyordu. Yani ufule meyleden, batan, sönen, giden, durmayan ne varsa baðlanmaya deðmez. Bu faniler ilah olamaz. O Allah ki batmayan, sönmeyen, ölmeyendir. Nasýl bir resim ressamýný, bir yapý ustasýný bildiriyorsa kâinatta var olan herþey O’nu bildiriyordu.
Çocuk ruhum, hiçbir bulutun ne kadar büyük olursa olsun Allah olamayacaðýna ikna olmuþtu. Peki ama “Allah ne idi?” Bu sorunun cevabý ileriki yýllarda gelecekti. Bugün ulaþtýðým cevaplar o günkü sorularýmýn karþýlýðýdýr.

Yazari bilinmiyor...
Gönderen: 21.09.2003 - 04:12
Bu Mesaji Bildir   ((( ... ))) üyenin diger mesajlarini ara ((( ... ))) üyenin Profiline bak ((( ... ))) üyeye özel mesaj gönder ((( ... ))) üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GöLGe su an offline GöLGe  
Konu icon   
1041 Mesaj -
ALLAH (cc) razi olsun

CENNET'de görenlerden oluruz insaAllah
Gönderen: 21.09.2003 - 04:50
Bu Mesaji Bildir   GöLGe üyenin diger mesajlarini ara GöLGe üyenin Profiline bak GöLGe üyeye özel mesaj gönder GöLGe üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  
2338 Mesaj -
allahim cumleden razi olsun,
Okumak zahmetinde bulundugunuz icin tsk ler..

hayirli geceler
Gönderen: 21.09.2003 - 04:52
Bu Mesaji Bildir   ((( ... ))) üyenin diger mesajlarini ara ((( ... ))) üyenin Profiline bak ((( ... ))) üyeye özel mesaj gönder ((( ... ))) üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 793 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
tektabanca (45), recebcorduk (42), hacibaba (86), deryadeniz8585 (39), mhuisltalfa (36), salihabaþf.. (54), boss58 (54), mahmut1988 (36), feti (47), özel dedektif (43), Mutlu79 (45), muhammednesim (53), esranur_ (41), bahar_ (40), hasan37 (), mehmet_bilxx (28), Rahmankazi (41), akadir62 (62), fbozan26 (57), d_elif (49), GsLi_SeDa (34), koc (35), feti29 (47), nihat bekta&tho.. (54), nazt (42), Günahkar20 (35), sarica68 (52), eneserdinc (42), necmetdin (47), abi (35), hier (56), AyGeN (38), sea_stars (52), ben_onun_hayran.. (51)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59814 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.