ivermektine chloroquine ivermektine budesonide stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » EHLİ BEYT, KIYAMETE KADAR DEVAM EDER; HER MÜ’MlNE ONLARA HÜRMET ETMEK VE HAKLARINI KORUMAK GEREKİR

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
EHLİ BEYT, KIYAMETE KADAR DEVAM EDER; HER MÜ’MlNE ONLARA HÜRMET ETMEK VE HAKLARINI KORUMAK GEREKİR
54 Mesaj -
Hz. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz buyurmuþtur ki:

“Þüphesiz, (âhirete) çaðrýlýp gitmem yakýndýr. Size iki büyük ve hukuku aðýr emanet býrakýyorum. Birisi, Aziz ve Celil olan Allah’ýn kitabý Kur’an. Diðeri de gözümün nuru ehl-i beytimdir. Allah’ýn kitabý Kur’an; semadan yeryüzüne uzatýlmýþ (ilâhî ve nuranîgöz kırpma bir iptir. Lâtif ve Habir olan (her þeyi bilen Rabbim) bana bildirdi ki: Kur’an’la ehl-i beytim (âhirette) Havz-ý Kevser’in baþýnda bana gelene kadar birbirinden ayrýlmayacak. Öyleyse, sizler (size emanet ettiðim) bu iki þeyde bana nasýl halef olduðunuza (benden sonra onlara nasýl davrandýðýnýza) iyi bakýnýz; onlarýn hakkýný korumaya dikkat ediniz!”
(Ahmed, Müsned, 111,17;V,182;Tabarânî, el-Mu’cemu’1-Kebir, V, 154 (No:4922, 4923). Bkz: Tirmizî, Menâkýb, 32 (No:3788. Ayný konuda biraz farklý bir rivayet))

Hz. Resûlullah’ýn (s.a.v) gerçek âþýðý Ebû Bekir Sýddîk (r.a) demiþtir ki:

“Resûlullah’m Ehl-i Beytini sevip memnun ederek Resûlullah’ýn (s.a.v) hatýrýný gözetin. Vallahi, Resûlullah’ýn yakýnlarýnýn haklarýný korumak, benim için kendi yakýnlarýmýn haklarýný korumaktan daha sevimlidir.” (Buhârî, Fedâilü Ashâbi’n-Nebi, 12.)

Hz. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz buyurmuþtur ki:

“Sizin en hayýrlýnýz, benden sonra Ehl-i beytime karþý en hayýrlý davranan kimselerdir” (Hâkim. Müstedrek, III, 311; Ebû Ya’lâ, Müsned, No:5924)

“Allah’a yemin ederim ki, bana ve ehl-i beytime buðzeden ve bizi kýzdýran kimse, muhakkak cehenneme girer.” (Hâkim, Müstedrek, III, 150; ibnu Hýbbân, el-Ihsân, XV, 435. (No:6978).)

“Ehl-i Beytim Nuh’un gemisi gibidir; ona binen kurtulur; uzak duran boðulup helâk olur.” (Hâkim, Müstedrek, III, 151; Ahmed, Müsned, III, 157; Tabarânî, el-Kebîr, No:2636-2638.)

“Rabbim bana, Ehl-i Beytim içinde kim Allah’ýn birliðini ve benim peygamberliðimi kabul ederse ona azap etmeyeceðini vaadetti.” (Hâkim, Müstedrek, III, 150.)

Þu hâdiseden ibret alalým:

Ashabýn hafýz ve ileri gelen âlimlerinden Zeyd b. Sâbit’e (r.a) binmesi için bir hayvan getirildi. Abdullah b. Abbas (r.a) hemen üzengisini tutup binmesine yardýmcý olmaya çalýþtý. Zeyd (r.a), “Ey Resûlullah’ýn amcaoðlu, lütfen böyle yapma, üzengiyi býrak!” dedi. Ýbn Abbas (r.a):

“Biz âlimlerimize ve büyüklerimize karþý böyle davranmakla emrolunduk” dedi. Bunun üzerine Zeyd b. Sabit (r.a), “Elini bana verir misin?” dedi ve Ýbn Abbas elini uzatýnca onu öptü ve, biz de Hz. Peygamber’in ehl-i beytine karþý böyle davranmakla emrolunduk” dedi. (lbnu Abdilberr, Beyâni’1-tlm, I, 127; Kandehlevî, Hayâtu’s-Sahâbe, II, 440. Son kýsmý hâriç bkz: ibnu Hacer, el-lsâbe, No:2888; (Beyrut, 1995); Hâkim, Müstedrek, III, 423.)

Müfessir Ýbn Kesir (rah) demiþtir ki: “Ehl-i Beyte karþý hayýr tavsiyede bulunan, onlara karþý iyiliði, hürmet ve ikramý emreden kimseyi yadýrgamayýz. Çünkü onlar tertemiz bir zürriyetten gelmektedirler. Onlar, övünme, nesep ve itibar yönünden yeryüzündeki en þerefli hanenin evlâtlarýdýr. Özellikle Hz. Rasûlullah’ýn þerefli sünnetine tâbi olan ve ondan hiç ayrýlmayan Ehl-i Beyt, bu hürmet ve hizmete en lâyýk kimselerdir. Çünkü Efendimiz (s.a.v) sahih bir hadiste:

“Size iki tane hukuku aðýr emanet býrakýyorum. Birisi Allah’ýn Kitabý, diðeri de Ehl-i Beytimdir. Kur’an ve Ehl-i Beytim, kýyamette havzýn baþýnda bana kavuþana kadar birbirinden ayrýlmayacaktýr”
buyurmuþtur. (Ibnu Kesir, Tefsir, VII, 201. (Riyad, 1997))
Gönderen: 08.02.2006 - 16:16
Bu Mesaji Bildir   Seyh hakan üyenin diger mesajlarini ara Seyh hakan üyenin Profiline bak Seyh hakan üyeye özel mesaj gönder Seyh hakan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 878 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Mecced (42), tilve (45), alsancak55 (54), kobra111 (49), ihlumut (39), salih1960 (64), morsel (35), zeynep17 (31), alperen_58 (58), mushab60 (50), MEDINENIN GÜLÜ (36), lazkopat_tr (37), ilhanebrar (50), turkthunder (46), selcukserdar (45), sedaseda (35), orhanaksoy (58), selimkum (40), ege-men (37), adigesav (58), osman__ulker (44), azize (38), muhittin19 (40), faruk1453 (40), BüCüR (37), mücahit444 (46), yilmaz keskin (53), daricali (39), ilkahmet (44), aktashakan (38), mücella (41), fatih avc&yacut.. (52), GurbetGülü (36), abdulbakiucar (40), MaRsS (39), metince (52), sercan_21998 (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60627 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.