fluvoxamine generique rhinocortcolchicine ivermectine ivermektin fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Gözyaşında manevî bir sır var, insan ağlayarak rahatlar...

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Gözyaşında manevî bir sır var, insan ağlayarak rahatlar...
428 Mesaj -

Aðlamak, irade dahilinde deðildir, insan istediði zaman aðlayamaz. Ýnsan yalandan güler; ama yalandan aðlayamaz. Yüreði yanacak ki gözünden yaþ gelsin. Bazý hadiseler karþýsýnda aðlamamak için çok direndim. Tam tersine hýçkýrarak aðladým.

Gençlik yýllarýmda manda beslerdik. Mandalar kocaman hayvanlardýr. Ýlk bakýþta katý yürekli kabul edilir. Mandanýn yavrusunu önüne getirirdik, o yavrusunu yalarken biz de sütünü saðardýk. Yavru öldü. Manda saðýlmýyor. Tekme atýyor, boynuzuyla vuruyor, yanýna yaklaþtýrmýyor. Düþündük ne yapalým? Hayvaný saðmak þart. Sütü saðamazsak baþka bir hastalýk meydana gelecek. Mandanýn yavrusunun derisini dikkatlice soyduk. Buna tulum çýkartma derler. O derinin içine saman doldurduk. Ayakta duran bir yavru halini aldý. O ölü yavruyu mandanýn önüne getirdik ki saðýlsýn. Manda kokladý, burnuyla saða sola itti, baktým ki mandanýn gözünden yaþlar geldi. Kocaman manda aðlýyordu. Yavrusunun ölü olduðunu anlamýþtý. Demek ki aðlamak her türlü canlýnýn bir özelliði. Bir karga yavrusu yere düþse bütün kargalar toplanýyor, hepsi birden baðýrýyor. Misalleri artýrdýkça görürüz ki canlýlarýn aðlama özelliði vardýr.

Ýnsanlara gelince, kadýnlarda aðlama hassasiyeti daha fazladýr. Kadýnlara nazaran erkekler daha katý yüreklidir. Daha dayanýklýdýr. Fakat aðlamayan erkek düþünemiyorum. Hiç aðlamayanlar için için aðlarlar. Doktorlarýn tavsiyesi þudur: Aðlamak istiyorsanýz aðlayýn!

Aðlamaya engel olmak insaný ruhen sarsar. Aðlayan insan açýlýr.

Ýstanbul müftüsü rahmetli Ömer Nasuhi Bilmen hazretlerine 1950 senesinde iþyerinde namaz kýlmanýn zorluðunu anlattýðýmda 90 yaþýndaki o muhterem hoca öyle aðladý ki gözyaþlarý sakallarýndan sýzýyordu. “Ya Rabbi ne günlere kaldýk!” diye aðlýyordu.

Mehmet Akif bir þiirinde;

Hayýr, matem senin hakkýn deðil, matem benim hakkým

Asýrlar var ki aydýnlýk nedir hiç görmedi afakým

Teselliden nasibim yokhazân aðlar baharýmda

Þimdi bir serseriyim kendi öz diyarýmda.

Bunlarý söylerken þairin gözleri aðlamýyorsa kalbi mutlaka aðlýyordur. Nice insanlar bu þiirleri okuyarak aðlamýþtýr.

Minyeli Abdullah romaným yayýnlandýktan sonra pek çok kimse bana gelerek “Bizi aðlattýn!” demiþti. Nasýl ki herhangi bir enstrümanýn tellerine dokununca acýklý sesler çýkarýrsa iþte bazý hadiseler, bazý yazýlar veya sözler insanýn gönül tellerine dokunur ve o insaný aðlatýr.

Dua ederken insan Allah’ýn hakimiyeti karþýsýnda aczini anlar. Nasýl ki bir çocuk aðlayarak annesinden bir þeyler isterse, aczini hisseden bir insan da gözyaþlarýyla Allah’tan bir þeyler ister. Böylesine dua daha makbuldür. Ýnsan Allah’a karþý aczini ve fakrýný bilmeli, bu duygular içinde dua etmelidir. Uyuþturucu kullanarak çok kötü durumlara düþmüþ bir insan rastladýðý aðaca sarýlýp “Allah’ým iyice düþtüm, beni ya öldür, ya kurtar!” diyerek aðlýyor.

Ýnsan yangýn yerinden geçse de baþýný kaldýrýp baðlara, bahçelere bakmalýdýr. Her gecenin bir sabahý, her kýþýn bir baharý vardýr. Din insanýn ümidini bitirmez.

HEKÝMOÐLU ÝSMAÝL

23.10.2004
Gönderen: 07.02.2006 - 21:45
Bu Mesaji Bildir   Yusuflu üyenin diger mesajlarini ara Yusuflu üyenin Profiline bak Yusuflu üyeye özel mesaj gönder Yusuflu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Yusuflu su an offline Yusuflu  
428 Mesaj -
Benimle gelse

Zengin bir ailenin çocuðuydu. Elini sýcak sudan soðuk suya sokmadan, yokluk nedir bilmeden yaþadý, tahsil yaptý. Her türlü imkana kavuþtu. Fakat günler birbirini kovaladý, mevsimler birbirini takip etti. Takvimler eskidi, atýldý. Adamýn saçlarýna ak düþtü. Bir gün hastalandý. Hastaneler, doktorlar ona tabi idi. Fakat insanlarýn isteðine tabi olmayan haller de vardý. Doktorlarýn ümitsiz bakýþý, ilaçlarýn rafta kalmasý, adamýn rengini soldurdu.

Çiftliðini dolaþtý, derin bir nefes aldý. “Neden bunlar benimle gelmiyor?” diye iç geçirdi. Arabasýna, hanýmýna birer göz attý. “Neden bunlar benimle gelmiyor?” diye düþündü. Sevdiði o kadar çok þey vardý ki, onlarý düþünmek ve hayal etmek bile istemiyordu. Çünkü sevdiði her þeyden ayrýlmak ona büyük bir azap veriyordu. Böylece derdi daha çok artýyordu. Bunalýma da giriyordu. Dermansýz bir derde düþtüðünü anladý.

Uzman doktora, “Ben neden iyileþmiyorum?” diye sitem etti. Profesör. “Týbben yapýlmasý gereken her þeyi yaptýk.” deyip, sustu. Adam, týbbýn tükendiðini anladý. Hani bir anda ölse kurtulacaktý. Ölmeyip de ölümü beklemek zordu. Kendisine müsekkinler verdiler, bol bol uyudu. Þimdi en çok sevdiði þey uykuydu. Gecelerle gündüzler yer deðiþtirmiþti. Uyuyamadýðý zamanlar çýldýrma noktasýna geliyordu. Elemlerin, kederlerin çilesi yükseldi. Belki bir dönüm noktasýna gelmiþti. Kendisini ziyarete gelenlerin içinde hiç tanýmadýðý biri vardý. Salon dolmuþtu. Herkes bir þey söylüyordu. O tanýnmayan adam bir cümle söyledi:

“Sevilmemesi gerekenleri sevmiþsiniz, sevilmesi gerekenleri sevmemiþsiniz, derdinizin sebebi budur.”

Adam rica etti. “Lütfen cümleyi açýklayýnýz.” Diðeri anlatmaya baþladý:

“Babanýz çok iyi bir yere gitti. Buna inansanýz acýnýz azalacak. Arabanýzý sevmeye ne gerek vardý? Araba kaza yaptý. Ýçiniz kanadý. Kapýnýn önündeki ýhlamur aðacý kurudu. Oturup aðladýnýz. Elbette siz yüz ýhlamur aðacý dikebilirdiniz. Fakat o aðacý sevdiniz. O kadar çok sevdiðiniz þey vardý ki, onlarýn her biri gittikçe rahatsýz oldunuz. Dertler yýðýldý, yýðýldý. Adam baþýný kaldýrdý, “Neyi seveceðim?” dedi. Diðeri, “Bu þeyi sevebilmeniz için bu sevdiklerinizden vazgeçmeniz lazým.”

-Nasýl?

-Sevdiðiniz þeyleri daðýtýnýz, hayrediniz.

-Yine anlayamadým.

-Allah sevmek duygusunu içimize yerleþtirmiþ ki, Allah’ý sevelim, Allah’ýn sevdiklerini sevelim, Allah’ý sevenleri sevelim, diye. Malýmýzý, mülkümüzü seversek, gönlümüzde Allah’ý sevmeye yer kalmýyor. Halbuki hayatý veren Allah’týr. Bu sebeple canlýlarýn bütünü birbiriyle irtibatlýdýr. Bir gün baþýnýzý ufka çevirip, “Beni yaratan benden ne istiyor?” derseniz, Kays’ýn Leyla’yý aramasý gibi siz de onun peþine düþerseniz kurtulursunuz.Bugünkü insanlar Mevlâ diyecek yerde Leyla demiþler. Leyla üzerine söylenen þarkýlar ve türküler aslýnda Mevla için söylenmeliydi.

Sevgi (aþk) yanlýþ yönlendirilmiþ. Ýnsanlar manen yanýyorlar. “Yaktýn beni, býraktýn kaçtýn.” diye feryat ediyorlar. Sokakta bulduðunu parkta kaybedince, kederler arttý. Sizin ýhlamur aðacýný sevmeniz mecazi bir aþktýr. Aþkýnýzý Allah’a yöneltin. “Allah’ým benden razý olman için nasýl hareket edeyim?” de, Mecnun gibi dolaþ.

Gözümden dem be deme

Baðrým ezip yaþým gibi gitme

Seni terk etmesem çün ben

Beni sen dahi terk etme!

Aman dur, zalim olma

Ben gibi mazlûmu incitme

Caným, gözüm efendim

Devletli sultaným benim.

Adamcaðýz baþýný kaldýrdý. “Hiç bilmediðim þeyler bana anlatýyorsun, yabancý diyarlarda beni gezdiriyorsun. Ne olur bana anlattýklarýný anlamam için bana yardým et.”

Ýnsanlar içinde yaþýyoruz, kocaman þehirdeyiz. Beðendiðin bir insan yok mu? Git, onun dergahýnda dizlerinin üzerine otur. Nasýl ki çýraklar ustalarýna sanatý öðretiyorsa, sen de o þahýstan Ýslamiyet’i öðren. Ben baþka kurtuluþ yolu görmüyorum.

Adamcaðýz, hiçbir þey söylemeden kalktý gitti.

Mevlana Celaleddin Rumi diyor ki: “Hayat bir denizdir. Senin vücudun bir gemi, aklýn kaptan, imanýn pusula. Bid’at ve dalalet kayalýklarýna çarpmadan, suyu içine almadan o menzile gitmelisin.”

Ardýndan günler geçti, adamcaðýz kütüphanelerde alimlerle, dergahlarda þeyhlerle oturup kalkmaya baþladý. “Nasýlsýn?” diyenlere, “Elhamdülillah” diye cevap veriyordu. Artýk, paradan, maldan bahsedenler olunca caný sýkýlýyordu. Allah’ýn rýzasýný arýyordu.

Allah razý olsa, bütün dünya küsse, ehemmiyeti yok! Ýnsan kendisini Allah’a beðendirmeye çalýþmalýdýr. Allah razý olduktan sonra, isterse o kulunu insanlara da sevdirir. Kainat kitabýnda fanilik mührünü okuyanlar elbette ki dünyaya bel baðlamaz.

Bu dünyayý yaratan Allah, bir baþka alem de yaratmýþtýr. Ona ahiret diyoruz. Bizi bu dünyaya getiren Allah, bizi bir baþka dünyaya götürmektedir. Ýnanarak, severek, Ýbrahim Hakký gibi demelidir.

Hak þerleri hayr eyler

Zannetme ki gayr eyler

Arif aný seyr eyler,

Mevla görelim neyler

Neylerse güzel eyler.

Vallahi güzel etmiþ

Billahi güzel etmiþ

Mevla görelim netmiþ

Netmiþse güzel etmiþ
.

HEKÝMOÐLU ÝSMAÝL

15.05.2004
Gönderen: 07.02.2006 - 21:54
Bu Mesaji Bildir   Yusuflu üyenin diger mesajlarini ara Yusuflu üyenin Profiline bak Yusuflu üyeye özel mesaj gönder Yusuflu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast ahmet gunay  
Her gecenin sabahında ,mutlaka güneş doğacaktır...
Misafir
Dua ederken insan Allah’ýn hakimiyeti karþýsýnda aczini anlar. Nasýl ki bir çocuk aðlayarak annesinden bir þeyler isterse, aczini hisseden bir insan da gözyaþlarýyla Allah’tan bir þeyler ister. Böylesine dua daha makbuldür. Ýnsan Allah’a karþý aczini ve fakrýný bilmeli, bu duygular içinde dua etmelidir. Uyuþturucu kullanarak çok kötü durumlara düþmüþ bir insan rastladýðý aðaca sarýlýp “Allah’ým iyice düþtüm, beni ya öldür, ya kurtar!” diyerek aðlýyor.

Ýnsan yangýn yerinden geçse de baþýný kaldýrýp baðlara, bahçelere bakmalýdýr. Her gecenin bir sabahý, her kýþýn bir baharý vardýr. Din insanýn ümidini bitirmez
Gönderen: 07.02.2006 - 21:57
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 800 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
Huseyin Gurbuz (49), hayrunisa2006 (52), paradies (45), gurbetci mucahi.. (50), ZEYVAH (37), mustafapala74 (38), genc hafýz (34), _?=)(/ (41), ist1965m (59), carina_caresse (36), carina.caresse (36), carina_caressee (36), es_me (38), vuslatim (36), mustafakemalpas.. (39), garibb (48), mdadag (53), CILGIN28 (59), mahmut aga (52), ilhan_27 (46), yunus_emre1983 (41), mchd (49), aozkan78 (46), ertan-1 (54), hittmann313 (49), ahmetolsun (43), feyza20 (39), yilmaz47 (49), babasininkizi86 (38), yasam (42), Ebu_AkiL (43), red_knight (39), HuseyinAbi (49)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60106 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.